Aναλογική ή ψηφιακή μουσική αναπαραγωγή;

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Τελικά στον σημερινό μουσικό κόσμο, εν έτει 2024, τίθεται αυτό το δίλημμα ή μήπως προκύπτει μια νέα αναγκαιότητα για συνύπαρξη; Αν δεχτούμε οτι ο ψηφιακός ήχος υπερτερεί σε μια σειρά απο πράγματα και έχει κατακλύσει τον κόσμο, ο αναλογικός ήχος φαίνεται να επιστρέφει με μιά απρόσμενη δυναμική. Και ενώ κάποτε πιστεύαμε πως το βινύλιο θα ήταν σύντομα τόσο νεκρό όσο και οι δεινόσαυροι, οι αριθμοί πωλήσεων δείχνουν το ακριβώς αντίθετο. Τι είναι λοιπόν αυτό που κάνει σήμερα τον κόσμο να θέλει να ακούει μουσική απο αυτό το πεπαλαιωμένο μέσο αναπαραγωγής; Τα LP και τα πικάπ είναι αντικείμενα με μια μοναδική αισθητική και ευαισθησία. Προσφέρουν μια απτική εμπειρία καθώς και μια ακουστική με τον ζεστό τους αναλογικό ήχο. Το εξώφυλλο του δίσκου που μπορεί να είναι ένα έργο τέχνης από μόνο του, οι φωτογραφίες και οι στίχοι παίζουν ρόλο στην εμπειρία αυτή. Είναι η ενασχόληση με τα μηχανικά μέρη του πικαπ και οι βελτιώσεις που αυτό επιδέχεται. Και όλο αυτό να αποσπά ευχάριστα το μυαλό απο πράγματα στρεσογόνα. Είναι η φυσική ανάγκη του σύγχρονου ανθρώπου για επιβράδυνση απο τους ξέφρενους ρυθμούς της μέρας που περνάει. Συγκρίνετε για λίγο την ψηφιακή και την αναλογική μουσική αναπαραγωγή με την εμπειρία δύο κατηγοριών αυτοκινήτων. Φανταστείτε λοιπόν να κινήστε με ένα υπερσύγχρονο γρήγορο αυτοκίνητο με όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα ασφαλείας και όλες τις ανέσεις, να κάνετε μια σβέλτη βόλτα και την έξαψη που δημιουργεί η αδρεναλίνη στο αίμα. Μετά απο αυτό φανταστείτε να μπαίνετε σε ένα κάμπριο αυτοκίνητο αντίκα και να κάνετε μια χαλαρή βόλτα. Ποιό απο τα δύο θέλετε να έχετε; Μα και τα δύο φυσικά. Κάπως έτσι συμβαίνει και με την μουσική αναπαραγωγή, ψηφιακή και αναλογική αντίστοιχα. Απλή συνύπαρξη λοιπόν. Γιατί αυτό το χόμπι θα πρέπει να μας απελευθερώνει και όχι να μας αιχμαλωτίζει σε ανούσια διλήμματα!
 


Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Ό,τι και να κάνει κανείς όμως, ποτέ το κλασικό αυτοκίνητο δεν θα είναι ισάξιο του σύγχρονου, ούτε σε επιδόσεις, ούτε σε αξιοπιστία, ούτε σε ασφάλεια, ούτε σε κρατήματα, ούτε σε φρενάρισμα, ούτε στην άνεση. Μη ξεχνάμε ότι εκείνες τις μέρες, αν κάποιος κινητήρας άγγιζε τις 100000 χλμ, θεωρείτο "σκυλί" τη στιγμή που σήμερα, τα κοντέρ γράφουν 500000 χλμ και τα αμάξια συνεχίζουν να τσουλάνε αξιοπρεπώς. Οι δε "καλές" λαμαρίνες των παλιών αυτοκινήτων ήταν κίνδυνος θάνατος, σε αντίθεση με τις σημερινές που "¨τσαλάκώνουν" και σώζουν ζωές. Καλός ο ρομαντισμός λοιπόν και δεν θα με πείραζε καθόλου ούτε μια βόλτα με κλασικό αυτοκίνητο, ούτε μια ακρόαση με πικάπ. Όταν όμως αυτό που έχει σημασία είναι όλα τα παραπάνω για το αυτοκίνητο και η πιστότητα στα του ήχου, τότε το πικάπ πάει περίπατο.
Οι αυξήσεις στις πωλήσεις του δεν λένε τίποτα απολύτως, αν αναλογιστεί κανείς τη γενικότερη στροφή του κόσμου στα vintage αντικείμενα, στα πλαίσια μιας νοσταλγίας απο τους παλαιότερους και της ανάγκης για κάτι ξεχωριστό απο τους νεότερους. Κι εγώ ας πούμε, αν είχα τον commodore 64 μου, θα έπαιζα παιχνίδια για να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο commo κοντράρει τον desktop υπολογιστή μου ή ότι αν κάποιος προγραμματιστής έγραφε και πούλαγε νέα 8bit παιχνίδια, ότι αυτά θα ήταν καλύτερα απο τις σύγχρονες κυκλοφορίες.
Τα οφέλη που έχει κανείς απο την ακρόαση ψηφιακού υλικού είναι πάρα πολλά, με μοναδικά μειονεκτήματα ότι δεν μπορεί να "ψαρώσει" τους φίλους του με τη μεγάλη ( ή τεράστια ) συλλογή βινυλίων και την όλη διαδικασία που απαιτείται για να ξεκινήσει η αναπαραγωγή της μουσικής.
Στην εποχή του και ειδικά για τις οικιακές ακροάσεις, πράγματι το βινύλιο ήταν ό,τι καλύτερο, αλλά αφήνοντας στην άκρη τον ρομαντισμό, δεν μένει κάτι άλλο που να κάνει ελκυστικό το βινύλιο στις μέρες μας.
 


Μηνύματα
889
Reaction score
889
Τα είπε πολύ καλά ο Αστροναύτης. Ένα επιπλέον πλεονέκτημα, όχι αμελητέο, των αναλογικών μέσων, ιδίως του βινυλίου, είναι το γεγονός ότι απαιτεί μια κάποια τελετουργία και συμμετοχικότητα στην αναπαραγωγή. Θα πρέπει να σηκωθείς από την πολυθρόνα / καναπέ, να επιλέξεις το δίσκο, να τον βάλεις να παίζει και να ακούσεις τουλάχιστον τη μία πλευρά, γιατί σιγά μην κάθεσαι να εναλλάσεις κομμάτια από δισκο σε δίσκο. Αυτό βοηθά στη συγκέντρωση, αλλά και στην επιλεκτικότητα.
Όταν μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε εκατοντάδες χιλιάδες δίσκους, με μια εύκολη διαδικασία αναζήτησης, είναι πολύ εύκολο να μην ξέρεις τι να επιλέξεις και να πετάς από τραγούδι σε τραγούδι κι από δίσκο σε δίσκο χωρίς να συγκεντρώνεσαι πουθενά.
Φυσικά με τις τρέχουσες τιμές των δίσκων, είναι ένα χόμπυ για ευκατάστατους ή εξαιρετικά παθιασμένους.
 



Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
ζεστό τους αναλογικό ήχο.
Ζεστός ήχος ωραίο αυτό.
Βλέπω ήχους και ακούω χρώματα. Να δεις ποιος το είπε αυτό και τι είχε πάρει;
Να μην ακούμε καλοκαίρι, θα πάθουμε θερμοπληξία!

Πέρα από την πλάκα, οι μηχανικοί περιορισμοί λόγω κατασκευής και του δίσκου και του πικάπ ανήκουν στον περασμένο αιώνα. Είναι βλακεία να ακούει κανείς με παραμόρφωση πριν καν πέσει η βελόνα στο αυλάκι.
Επίσης αυτό που λες για χιλιάδες τραγούδια, πχ στο Spotify, μόνο καλοκαίρι είναι, γιατί μπορούμε να διευρύνουμε τους μουσικούς μας ορίζοντες ακούγοντας παρόμοια μουσική με την αγαπημένη μας, αλλά ακόμα και άλλα είδη, που δε αγοράζαμε ποτέ το δίσκο. Όταν έχεις φυσικό υλικό, περιορίζεσαι σε συγκεκριμένα τραγούδια. Για να μην αναφέρω τι παθαίνει ο δίσκος βινυλίου μετά από 10 ή 40 παιξίματα κάποιου κομματιού.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Η μαζικότητα των ψηφιακών και δη των streaming είναι αυτή που χαλάει την αίσθηση της αγοράς ενός έργου. Έχω Tidal για παράδειγμα. Ήθελα πάντα να αγοράσω το 666 των Aphrodite's Child το οποίο είναι στο Tidal. Ωστόσο η αγορά του LP την προηγούμενη εβδομάδα μου έδωσε χαρά που με το streaming δεν την έχω. Το άνοιγμα του δίσκου, το διάβασμα των στίχων η κατοχή του μεσου και όχι δανεικό σε μια πλατφόρμα είναι διαφορετικό. Πείτε με γραφικό αλλά είναι η προσωπική μου άποψη. Τέλος παρόλο που έκανα flac όλα τα cd μου δεν τα ακούω και ακούω μέσω Tidal ενώ πριν έβαζα και κάνα cdακι. Τέλος ηχητική ποιότητα αγαπημένο μου πικαπ το ψηφιακό είναι καλύτερο όσο και να μην το θέλουμε.
 

Μηνύματα
767
Reaction score
964
Καλύτερο δεν είναι,απλά πρέπει να δώσεις 20 φορές παραπάνω στο πικάπ για να το ακούσεις καλύτερο απτό ψηφιακό.Τωρα αν κάποιος μπαίνει στη διαδικασία να το κάνει αυτό ,είναι άλλη υπόθεση....
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.966
Reaction score
12.719
Εχμ... και 200 φορές παραπάνω να δώσεις, πάλι υπάρχουν τεχνικής φύσεως περιορισμοί που δε μπορεί να ξεπεράσει ούτε το καλύτερο πικάπ του κόσμου.

Νόμιζα πως το είχαμε εξαντλήσει αυτό το θέμα, αλλά μάλλον είναι ανεξάντλητο...
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
1.111
Φανταστείτε λοιπόν να κινήστε με ένα υπερσύγχρονο γρήγορο αυτοκίνητο με όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα ασφαλείας και όλες τις ανέσεις, να κάνετε μια σβέλτη βόλτα και την έξαψη που δημιουργεί η αδρεναλίνη στο αίμα. Μετά απο αυτό φανταστείτε να μπαίνετε σε ένα κάμπριο αυτοκίνητο αντίκα και να κάνετε μια χαλαρή βόλτα. Ποιό απο τα δύο θέλετε να έχετε;
Για ήχο δεν απαντώ, ακούω απ' όλα τα format και δεν ψάχνω την ηχητική τελειότητα, μουσική πάνω απ' όλα και το εννοώ. Για αυτοκίνητο πάντως θα θελα το αθόρυβο και σίγουρα με υδραυλικό τιμόνι και αισθητήρες παρκαρίσματος. Αυτά τα δύο είναι κάτι σαν το remote control στην τηλεόραση, αυτονόητα στην εποχή μας δηλαδή!

Τα κάμπριο περασμένων δεκαετίων μου αρέσει να τα βλέπω αλλά τόσος αέρας ξέρω ότι θα με χαλάσει, γενικά άλλά και το μαλλί ειδικότερα...:lolsign:

Αν είναι να εκτεθώ στα στοιχεία της φύσης μόνο με ποδήλατο. Εκεί την ιδρώνω την φανέλα και χαλάλι το κράνος που μου χαλάει την κόμη!
 

Μηνύματα
1.341
Reaction score
662
Και γιατί και από που προκύπτει το δίλλημα για απόλυτη επιλογή του ενός ή του άλλου? το βινύλιο είαι ακριβό άθλημα, πανάκριβο. Οι κακογραμμένοι δίσκοι δεν ακούγονται με τίποτα, και είναι πολλοί. Οι καλλογραμμένοι και οι καινούριοι είναι ακριβοί. Οπότε διαλέγεις εσύ τι γουστάρεις και τι μπορείς να ξοδεύεις για το χόμπυ σου. καλλίτερο ή σωστότερο αφήστε το στους ειδικούς αυτοί μπορούν να μας ενημερώσουν τινος πρόκειται.
Εγώ προσωπικά το βρίσκω μίζερο σήμερο να έχω τόσες επιλογές και να καταναγκαζομαι να περιοριστώ σε μία απόλες η επιλογή μου είναι όλα και αναλογικά και ψηφιακά και άυλα και υλικά και μονοκάναλα και δικάναλα και πολυκάναλα.
 


Μηνύματα
27.443
Reaction score
25.584
Για ήχο δεν απαντώ, ακούω απ' όλα τα format και δεν ψάχνω την ηχητική τελειότητα, μουσική πάνω απ' όλα και το εννοώ. Για αυτοκίνητο πάντως θα θελα το αθόρυβο και σίγουρα με υδραυλικό τιμόνι και αισθητήρες παρκαρίσματος. Αυτά τα δύο είναι κάτι σαν το remote control στην τηλεόραση, αυτονόητα στην εποχή μας δηλαδή!

Τα κάμπριο περασμένων δεκαετίων μου αρέσει να τα βλέπω αλλά τόσος αέρας ξέρω ότι θα με χαλάσει, γενικά άλλά και το μαλλί ειδικότερα...:lolsign:

Αν είναι να εκτεθώ στα στοιχεία της φύσης μόνο με ποδήλατο. Εκεί την ιδρώνω την φανέλα και χαλάλι το κράνος που μου χαλάει την κόμη!
Μηχανή να υποθέσω δεν καβαλάς ε ?
 


Μηνύματα
1.406
Reaction score
1.111
Μηχανή να υποθέσω δεν καβαλάς ε ?
Όχι. Ήθελα στην εφηβεία να βγάλω δίπλωμα, δεν έγινε - δεν ασχολήθηκα.

Το ποδήλατο το χρησιμοποιώ για να ξεφεύγω και να χαλαρώνω, δεν το βλέπω σαν μέσο μεταφοράς, το αγαπάω και με φτιάχνει η ενασχόληση μαζί του. Αντίθετα το αυτοκίνητο είναι για μένα μέσο μεταφοράς, ποτέ δεν είχα όνειρα για σπορ & ακριβά αυτοκίνητα. Προτιμώ να πετάξω 100 χιλιάρικα σε ηχεία παρά σε αυτοκίνητο...στην περίπτωση που είχα εκατομμύρια εννοώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.294
Εχμ... και 200 φορές παραπάνω να δώσεις, πάλι υπάρχουν τεχνικής φύσεως περιορισμοί που δε μπορεί να ξεπεράσει ούτε το καλύτερο πικάπ του κόσμου.

Νόμιζα πως το είχαμε εξαντλήσει αυτό το θέμα, αλλά μάλλον είναι ανεξάντλητο...
Ανεξάντλητα ρομαντικό. 🤪
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.745
Μηνύματα
2.874.626
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top