Aναλογική ή ψηφιακή μουσική αναπαραγωγή;


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.242
.. ανετα ! αρκει να μου τη "βαρεσει" .. μεταμεσονυχτιες ηλεχτρονικες αγορες.. ουτως ή αλλιως αγοραζω ελαχιστους δισκους..
... βρες και το δισκο αντιτιμο 😇
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.242
... το λες και φτηνο, σε σχεση με ενα σορο soundtrack που εχω μαζεψει τετοιου υφους (καποια μαλιστα δεν εχουν φτασει ποτε :( ) ... :king: :angel:
οχι που δε θα το ειχε το σποτιφαι:
😇
 
Last edited:


Μηνύματα
166
Reaction score
104
Τι συζητάμε τώρα, stremer, εφαρμογές, συνδρομές κτλ είναι το μέλλον και εκεί πρέπει να επενδύσει ο καθένας ατελείωτη μουσική έρευνα .
Αρκει να υπαρχει και καλης ποιοτητας streaming, γιατι αν κρινω απο τη μεταφορα του "Urbanum", του νεου δισκου του Θαν. Παπακωνσταντινου, στο Tidal*, τοτε ...αστα να πανε🥶

*στο Qobuz πολυ καλιτερη, αλλα γενικα η ποιοτητα της ηχογραφησης δεν "ελκει"
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.242
... αυτος ειναι γνωστος, βλ. Dracula και 7 Golden Vampires.8-)
και ποσες εκατονταδες ost δεν θα ακουσουμε ποτε (αλλα και τις ταινιες δε θα δουμε)..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.286
Πάντως ακούω Diana Krall μέσω Tidal Flac στον Pioneer SX880 με μοντέρνο dac SMSL SU-1 και ποσο γλυκά, καθαρά με βάθος και τρομερό soundstage που ακούγεται; To απόλυτο πάντρεμα του αναλογικού με το ψηφιακό.
Αυτό δεν είναι πάντρεμα με παπά και με κουμπάρο, αυτό δεν είναι ούτε καν με αντιδήμαρχο στη νομαρχία. Πάντρεμα με δικαστή στη φυλακή είναι.

Για να φορέσει νυφικό η νύφ', θέλει πικάπ ρε.

Εγώ δε ξέρω τι λέτε, έχω πικαπάρα.
Αναλογικά, αγνά κι αμόλυντα.
Νταξ, μετά το βασικό dsp, του ρίχνω κι ένα απμιξινγκ. 🤪
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.242
ενταξη το θεμα που εξεταζεται εδω ειναι η συμβιωση των μεσων (αβαδιστα , στον χωρο μας με εχεμυθια). 8-)
Προσωπικα δεν εχω θεματα τετχοια αλλωστε ειναι γνωστο οτι ολα τα κραζω,θαβω ολα τα μαχαιρωνω.:king: :angel:
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Αυτό δεν είναι πάντρεμα με παπά και με κουμπάρο, αυτό δεν είναι ούτε καν με αντιδήμαρχο στη νομαρχία. Πάντρεμα με δικαστή στη φυλακή είναι.

Για να φορέσει νυφικό η νύφ', θέλει πικάπ ρε.

Εγώ δε ξέρω τι λέτε, έχω πικαπάρα.
Αναλογικά, αγνά κι αμόλυντα.
Νταξ, μετά το βασικό dsp, του ρίχνω κι ένα απμιξινγκ. 🤪
Στο γραφείο και πικαπ; Στο τέλος δεν θα δουλεύουμε χιχιχι θα ακούμε μονο μουσική. Το πικαπ το έχω στο σαλόνι με τα Gold και ακούω upmix immersive.
 



TGD

Μηνύματα
7.330
Reaction score
7.328
Η αναπαραγωγή είναι αναλογική. Από αναλογικό ξεκινά στα μικρόφωνα, σε αναλογικό καταλήγει στα μαγάφωνα. Τα ενδιάμεσα στάδια είναι απλά επεξεργασία.
;)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.736
Reaction score
7.528
IMG_20240111_223615.jpg
Το πικάπ μου...το πήρα πολυδισκο για να μην σηκώνομαι από τον καναπεδουλι...και το γουισκι ον δι ροκς με μισό άνοιγμα χεριού να το ρουφας...και δώστου να γυρίζει ο δίσκος αζαλιστα και το κυριότερο σε ότι δειγματοληψία γουστάρω...και δώσε πόνο και πχιοτητα το πικάπ της Qobuz...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.743
Μηνύματα
2.874.574
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top