Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.540
Reaction score
80.292
Ο Trinnov στρεαμάρει τέλεια πολυκάναλα μέσω Ethernet/Roon.
Πολύ λίγα μηχανήματα το κάνουν αυτό, είναι και κάτι Merging νομίζω.
Δεν ξέρω τι θα καταφέρουν οι καινούργιες γενιές μηχανημάτων.
 





Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.365
Reaction score
27.514
ο marantz παίρνει και καλώδιο ethernet ...
Kαι από ότι βλέπω και ο ANTHEM το ίδιο .
Άρα δεν χρειάζεται στρίμερ, στριμάρει ο ίδιος.
Όχι απλά δεν χρειάζεσαι, δεν κάνει καν δουλειά, απ' όσο καταλαβαίνω.
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
965
Reaction score
999
Έχουμε μπερδέψει μερικοί το θέμα, το nvidia είναι εξωτερική συσκευή!!!! Ακούω trinnov, denon κτλ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΣΤΡΙΜΑΡΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΔΙΚΤΥΟ!!! Απλά ενώνεσαι μέσω δικτύου με το μηχάνημα και μέσω app στο κινητο ή τάμπλετ στέλνεις δεδομένα αρκεί να βλέπεις το ίδιο δίκτυο. Το ίδιο το roon ready, παιρνει απο αλλου εντολή. Σε καθε περίπτωση εχετε μονο χαμηλή ποιότητα. Μόνο αν είχατε end point tidal connect θα παιρνατε απο το καλώδιο του δικτύου απευθειας download. Ο anthem έχει spotify μόνο έτσι απευθειας και roon όταν δωθει.
Trinov είναι 5 χρόνια πίσω σε όλα σε σχέση με anthem, denon, marantz, συγνώμη αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Αν θέλετε πολλά κανάλια, 18 και πάνω, με νέο software, storm με αποκλειστικότητα το νέο Dirac Art. Αλλά και αυτος υστερει σε άλλα κομμάτια. Ο νέος trinov θα κάνει πολλά πράγματα αλλά δε θα τον πάρει κανείς στα 28Κ , απλό.

Πάρτε με 180 ευρω wiim pro και καθαρισατε έως ότου βγει streamer hires flac
 
Last edited:

Μηνύματα
27.621
Reaction score
25.880
Ο δικός μου το έκανε παλιά , αυτό. Στρίμαρε απευθείας από το δίκτυο . Μέσω vnet αν το θυμάμαι καλά.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
965
Reaction score
999
Εν τέλει, ο Μάρατζ και ο Άνθεμ μόνο ασύρματα παίρνουν πολυκάναλο? :oops: 🤔
Και αυτο στο απάντησααααα, μονο hdmi και usb περνάει πολυκάναλο και hi res flac
Ο δικός μου το έκανε παλιά , αυτό. Στρίμαρε απευθείας από το δίκτυο . Μέσω vnet αν το θυμάμαι καλά.
Δινεις κομμάτι να παίξει απο app, κόβεις wifi και αν συνεχισει να παιζει στριμάρει μονο του, αν κοπει έστελνε συσκευη
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
965
Reaction score
999
Βρήκα και απάντηση που μου ειχε στείλει trinnov όταν εψαχνα προ:
No, the Trinnov Altitude 16 does not have native support for playing Tidal directly from your local area network (LAN). It offers other streaming services like Spotify and Qobuz through its built-in HEOS platform, but Tidal is not currently included.
Και απο οτι ξέρω ειναι roon ready, όχι roon compatible, ίδια με anthem, δουλευουν μονο ως end point αν στειλεις σημα απο αλλου
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.540
Reaction score
80.292
Μην μπερδεύεστε.
Άλλο το κάποιο box που παίζει Tidal πολυκάναλο μέσω HDMI (αυτό το κάνουν όλοι οι AV) και άλλο το πολυκάναλο Roon μέσω Ethernet.
Διαφορετικά φρούτα.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
965
Reaction score
999
Μην μπερδεύεστε.
Άλλο το κάποιο box που παίζει Tidal πολυκάναλο μέσω HDMI (αυτό το κάνουν όλοι οι AV) και άλλο το πολυκάναλο Roon μέσω Ethernet.
Διαφορετικά φρούτα.
Το ερώτημα είναι πότε θα δώσουν το sofware του roon, ειναι τώρα 1.5 χρόνο στο roon ready, ελπίζω κάποια στιγμή μες στο 2024 να το δούμε! Να μπορουν τα ίδια τα μηχανήματα να στριμάρουν σε hi res. Να δουμε επιτελους και το multi room
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.540
Reaction score
80.292
Μην μπερδεύεστε λέμε.
Ο Trinnov στριμάρει πολυκάναλο απευθείας από το δίκτυο μέσω Ethernet.
Απευθείας. Πολυκάναλο. Ethernet. Χωρίς εξωτερικό box ή Apple TV ή κάτι αντίστοιχο.
Όχι Tidal. Αρχεία μέσω Roon.

Πιο απλά δεν μπορώ να το εξηγήσω.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
965
Reaction score
999
Μην μπερδεύεστε λέμε.
Ο Trinnov στριμάρει πολυκάναλο απευθείας από το δίκτυο μέσω Ethernet.
Απευθείας. Πολυκάναλο. Ethernet. Χωρίς εξωτερικό box ή Apple TV ή κάτι αντίστοιχο.
Όχι Tidal. Αρχεία μέσω Roon.

Πιο απλά δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Μάλλον δε θα μπερδευτούμε καθόλου, απλά δεν παιζει roon! Ειδα τιμή 4.000 ευρώπουλα το titan, πλάκα μας κανουν για ενα pc με απλό i7. Θα το πατώσει και αυτό η harman.
Για όσους παλι μπερδέψαμε, το titan nucleus είναι ένας roon server, το roon χρειάζεται ένα μηχάνημα να τρεχει το roon core, δίχως αυτο ΔΕΝ παίζει κανένα μηχάνημα! Και βαρβάτη συνδρομή.
 
Last edited:


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
965
Reaction score
999
Τι δεν παίζει Roon οέο;
Και εγώ τι ακούω κάθε μέρα;

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
Απο καπου στελνεις σήμα!!! Ποιός τρέχει το roon core? Trinnov ΔΕΝ τρεχει core. Κάπου εχασες μπάλα:
Trinnov devices cannot directly run Roon Core. Even though some Trinnov models are Roon Ready, that specifically refers to their capability as an endpoint to receive and play audio streamed from a dedicated Roon Core server.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.540
Reaction score
80.292
Εννοείται πως έχω κάποιο Roon core στο οικιακό δίκτυο.
Αυτό είναι διαφορετικό θέμα.

Τα έχεις μπερδέψει τελείως. Και δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις.

Η αρχική ερώτηση είναι αν ένας AV μπορεί να λειτουργήσει ως streamer πολυκάναλης μουσικής.
Ως streamer, όχι ως Roon core.

Ως streamer λοιπόν, μέσω δικτύου (Ethernet) και όχι HDMI, μόνο ο Trinnov παίζει πολυκάναλα. Μέσω Roon. Από το core του σπιτιού. Χωρίς άλλη συσκευή.
Κανένα άλλο AV δεν το κάνει αυτό, όλα είναι 10 χρόνια πίσω.

Εκτός από τον Κώστα, οι άλλοι τουλάχιστον το καταλάβατε;
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.365
Reaction score
27.514
Κατάλαβα. Άλλο είναι που με μπερδεύει

μόνο ο Trinnov παίζει πολυκάναλα. Μέσω Roon. Από το core του σπιτιού. Χωρίς άλλη συσκευή.
Κανένα άλλο AV δεν το κάνει αυτό
Αν είναι έτσι, τότε τι Roon ready είναι?
Και τι σκ@@@ άτμος παίζουν τελικά?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.878
Μηνύματα
2.879.972
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top