Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
8
Reaction score
25
Καλησπέρα στους φίλους της AudioSpectrum.
Από απροσεξία έσκισα το dust-cap από το woofer του αριστερού ηχείου. Το ηχείο είναι το AS Studio 1. Μπορεί να επιδιορθώθεί; Αν όχι, υπάρχει περίπτωση να βρω ίδιο μεγάφωνο; Αν και αυτό είναι αδύνατο, γίνεται να βάλω άλλο ζεύγος μεγάφωνα; Είναι κρίμα να πάνε χαμένα οι καμπίνες τα tweeter και τα crossover!
 

Attachments


Μηνύματα
12
Reaction score
3
Καλησπέρα στους φίλους της AudioSpectrum.
Από απροσεξία έσκισα το dust-cap από το woofer του αριστερού ηχείου. Το ηχείο είναι το AS Studio 1. Μπορεί να επιδιορθώθεί; Αν όχι, υπάρχει περίπτωση να βρω ίδιο μεγάφωνο; Αν και αυτό είναι αδύνατο, γίνεται να βάλω άλλο ζεύγος μεγάφωνα; Είναι κρίμα να πάνε χαμένα οι καμπίνες τα tweeter και τα crossover!
Καλησπέρα.Το ίδιο έπαθα κι εγώ σε 1 ζεύγος ST3 καί σε 2 ζεύγη ST2.Σχιστηκαν όλα 6 γουφερ! χωρίς να τα ακουμπήσω καθόλου (μάλλον επειδή είναι πολύ παλιά).Είχα ρωτήσει πριν δύο χρόνια σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα και μου είπανε ότι η επισκευή είναι εύκολη και με μικρό κόστος, αλλά και έτσι να τα αφήσω δεν επιρεαζεται η ποιότητα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Καλησπέρα στους φίλους της AudioSpectrum.
Από απροσεξία έσκισα το dust-cap από το woofer του αριστερού ηχείου. Το ηχείο είναι το AS Studio 1. Μπορεί να επιδιορθώθεί; Αν όχι, υπάρχει περίπτωση να βρω ίδιο μεγάφωνο; Αν και αυτό είναι αδύνατο, γίνεται να βάλω άλλο ζεύγος μεγάφωνα; Είναι κρίμα να πάνε χαμένα οι καμπίνες τα tweeter και τα crossover!
Τα dust cap πολλές φορές αλλοιώνονται με την πάροδο του χρόνου, αναλόγως και το υλικό. Η επιδιόρθωση είναι εύκολη και οικονομική. Επειδή υπάρχουν διάφορα υλικά, θα πρέπει να μπει ακριβώς το ίδιο με το προ-υπάρχον.

Καλησπέρα.Το ίδιο έπαθα κι εγώ σε 1 ζεύγος ST3 καί σε 2 ζεύγη ST2.Σχιστηκαν όλα 6 γουφερ! χωρίς να τα ακουμπήσω καθόλου (μάλλον επειδή είναι πολύ παλιά).Είχα ρωτήσει πριν δύο χρόνια σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα και μου είπανε ότι η επισκευή είναι εύκολη και με μικρό κόστος, αλλά και έτσι να τα αφήσω δεν επιρεαζεται η ποιότητα.
Δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει ποιος το είπε αυτό, αλλά είναι εντελώς λάθος.
Το κάλυμμα αυτό φροντίζει για την προστασία από σκόνες του διάκενου του μαγνήτη και του πηνίου. Υπάρχουν δε διάφορα υλικά, αναλόγως με τι αυτό εξυπηρετεί. Υφασμάτινα, χάρτινα, πλαστικά, λαστιχένια. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να τοποθετούμε ίδιας προέλευσης κάλυμμα.
Εκτός από προστασία συμβάλει και στην σωστή μηχανική λειτουργία του μεγαφώνου από άποψης βάρους, μικρή διαφορά αλλά υπαρκτή, και συντονισμού του μεγαφώνου.
Ακόμα και το βαθούλωμα του ενδεχομένως να είναι θέμα, όταν μιλάμε για midrange ή και midwoofer.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
25
Είμαι σίγουρος ότι το dust-cap είναι απαραίτητο! Στη δική μου περίπτωση μάλιστα υπάρχει πρόβλημα στον ήχο. Σε συγκεκριμένες συχνότητες υπάρχει παραμόρφωση.
Μήπως γνωρίζετε κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να επιδιορθώνει μεγάφωνα;
 

Μηνύματα
12
Reaction score
3
Πάντως αν γνωρίζει κάποιος μαγαζιά Αθήνα η (Θεσ/νίκη που ενδιαφέρεται ο φίλος) ας το αναφέρει.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
25
Ανατρέχοντας όλο το thread βρήκα δυο εργαστήρια επιδιόρθωσης ηχείων στη Θεσσαλονίκη. Τη Μεγαφωνική στο κέντρο και το Audio Works στην Α.Τούμπα. Δυστυχώς τα δείγματα δουλειάς δεν είναι και τα καλύτερα.
 


Μηνύματα
151
Reaction score
116
Καλησπέρα μια απορία για τα εξής ηχεία audio spectrum ΑV 3 γνωρίζει κάποιος κάτι από χαρακτηριστικά;
IMG_20230311_213222.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Καλησπέρα μια απορία για τα εξής ηχεία audio spectrum ΑV 3 γνωρίζει κάποιος κάτι από χαρακτηριστικά; View attachment 283995
Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι πως σηκώνει ισχύ γιατί τα μεγάφωνα του είναι ανά δύο σε σειρά και αυτά παράλληλα και είναι και αρκετά ευαίσθητο για την αντίσταση του.
 

Μηνύματα
151
Reaction score
116
Άρα έχουμε ένα ευαίσθητο ηχείο μα αντοχή σε watt. Και πως από 4 μεγάφωνα 4 ιντσών βγαίνει τόσο χαμηλό; Από πίσω έχει δύο τρύπες μια ψιλά και μια αρκετά χαμηλά.στην πάνω δεν φαίνεται κάποιο ήχο απορροφητικό υλικό ενώ στην χαμηλή είναι σχεδόν γεμάτο. Συγνώμη κιόλας για τις ερωτήσεις αλλά μου έκανε εντύπωση το χαμηλό που βγαίνει.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Άρα έχουμε ένα ευαίσθητο ηχείο μα αντοχή σε watt. Και πως από 4 μεγάφωνα 4 ιντσών βγαίνει τόσο χαμηλό; Από πίσω έχει δύο τρύπες μια ψιλά και μια αρκετά χαμηλά.στην πάνω δεν φαίνεται κάποιο ήχο απορροφητικό υλικό ενώ στην χαμηλή είναι σχεδόν γεμάτο. Συγνώμη κιόλας για τις ερωτήσεις αλλά μου έκανε εντύπωση το χαμηλό που βγαίνει.
Ανά δύο τα μεγάφωνα λειτουργούν σε ξεχωριστή καμπίνα, με το δικό της σωλήνα.
Τα τέσσερα 4ιντσα έχουν κινούμενη επιφάνεια σε τετραγωνικά cm, (Sd), όσο ένα 8ιντσο. Με το κατάλληλο από το <<κύκλωμα διαχωρισμού>> κούρεμα της μεσαίας περιοχής, δηλαδή μείωση της στάθμης της, αναδεικνύεται αρκετό χαμηλό.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.096
Reaction score
77.928
Συγνώμη κιόλας για τις ερωτήσεις αλλά μου έκανε εντύπωση το χαμηλό που βγαίνει.
μη σε νοιάζει....
μια κ έξω θα συγχωρεθείς ....από τον παπά :laugh:
 


Μηνύματα
205
Reaction score
271
Ανατρέχοντας όλο το thread βρήκα δυο εργαστήρια επιδιόρθωσης ηχείων στη Θεσσαλονίκη. Τη Μεγαφωνική στο κέντρο και το Audio Works στην Α.Τούμπα. Δυστυχώς τα δείγματα δουλειάς δεν είναι και τα καλύτερα.
Πανε στην Μεγαφωνικη θα σου το φτιαξει.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
12
καλησπερα !!!! Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω.Εχω τα s37 gold η διαφορα με τα xanadu σε ηχο ειναι μεγαλη? γιατι φορανε το ιδιο σουπερ τουιτερ και μεγαφωνο. Η διαφορα ειναι στα λιτρα καμπινας και ισως στo crossover?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
καλησπερα !!!! Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω.Εχω τα s37 gold η διαφορα με τα xanadu σε ηχο ειναι μεγαλη? γιατι φορανε το ιδιο σουπερ τουιτερ και μεγαφωνο. Η διαφορα ειναι στα λιτρα καμπινας και ισως στo crossover?
Αρχικά να πούμε πως φοράνε κλασικό tweeter και όχι super tweeter.
Το Gold δεν φοράει το ίδιο midwoofer με το Xanadu. To S-37 FE (Final Edition) φοράει το ίδιο. Και τα λίτρα είναι διαφορετικά και το κύκλωμα διαχωρισμού.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
12
Αρχικά να πούμε πως φοράνε κλασικό tweeter και όχι super tweeter.
Το Gold δεν φοράει το ίδιο midwoofer με το Xanadu. To S-37 FE (Final Edition) φοράει το ίδιο. Και τα λίτρα είναι διαφορετικά και το κύκλωμα διαχωρισμού.
ευχαριστω για τις πληροφοριες.Ηχητικη διαφορα ειναι μεγαλη ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
ευχαριστω για τις πληροφοριες.Ηχητικη διαφορα ειναι μεγαλη ?
Αν εξαιρέσεις το χαμηλό, που λόγο καμπίνας και κουρδίσματος έχουν αρκετή διαφορά, στο υπόλοιπο φάσμα δεν την λες μεγάλη.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Κάτοχος των Baby monitor για 27 χρονια! Aν κάποιος γνωρίζει ή έχει εμπειρία σχετικά με τα χαρακτηριστικά τους θα χαρώ να διαβάσω ! Βασικά η μεγάλη μου απορία , αν ηχητικά - μουσικά στέκονται ανταγωνιστικά δίπλα σε ηχεία όπως πχ τα Klipsch RP-600M II κτλ... Ευχαριστώ!
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Κάτοχος των Baby monitor για 27 χρονια! Aν κάποιος γνωρίζει ή έχει εμπειρία σχετικά με τα χαρακτηριστικά τους θα χαρώ να διαβάσω ! Βασικά η μεγάλη μου απορία , αν ηχητικά - μουσικά στέκονται ανταγωνιστικά δίπλα σε ηχεία όπως πχ τα Klipsch RP-600M II κτλ... Ευχαριστώ!
Δεν θα έλεγα πως έχει νόημα να συγκρίνεις τις Κινέζικες λαμαρίνες με τα χυτοπρεσαριστά σασί από Νορβηγία. Μια μικρή διαφορά σε (πραγματική) ευαισθησία υπέρ του Klipsch είναι σταγόνα στον ωκεανό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.747
Μηνύματα
2.874.665
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top