Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Δεν θα έλεγα πως έχει νόημα να συγκρίνεις τις Κινέζικες λαμαρίνες με τα χυτοπρεσαριστά σασί από Νορβηγία. Μια μικρή διαφορά σε (πραγματική) ευαισθησία υπέρ του Klipsch είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Γίνεται τρελλός χαμός με το επιθετικό μάρκετινγκ της Klipsch και με έβαλε σε κάποιο προβληματισμό είναι αλήθεια, αλλά ότι άκουσα στην κατηγορία 600M , δεν μπορώ με τίποτα να το συγκρίνω με τον ήχο της Audio Spectrum... Δεν ξέρω αν είναι η συνήθεια τόσα χρόνια , αλλά τα πρίμα και τα μεσαία που με καίνε περισσότερο δε συγκρίνονται...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Γίνεται τρελλός χαμός με το επιθετικό μάρκετινγκ της Klipsch και με έβαλε σε κάποιο προβληματισμό είναι αλήθεια, αλλά ότι άκουσα στην κατηγορία 600M , δεν μπορώ με τίποτα να το συγκρίνω με τον ήχο της Audio Spectrum... Δεν ξέρω αν είναι η συνήθεια τόσα χρόνια , αλλά τα πρίμα και τα μεσαία που με καίνε περισσότερο δε συγκρίνονται...
Το baby ταλαιπωρείται άσκοπα όταν καλείται να αναπαράξει συχνότητες στις δύο πρώτες οκτάβες.
Και ουσιαστική στάθμη δεν παίρνεις και το μικρό μεγάφωνο ταλαιπωρείται από μεγάλες διαδρομές.
Αν αφαιρεθούν αυτές και προστεθεί ένα υπογούφερ ανεβαίνει σε άλλο επίπεδο.
 

Μηνύματα
7.251
Reaction score
1.251
Το baby ταλαιπωρείται άσκοπα όταν καλείται να αναπαράξει συχνότητες στις δύο πρώτες οκτάβες.
Και ουσιαστική στάθμη δεν παίρνεις και το μικρό μεγάφωνο ταλαιπωρείται από μεγάλες διαδρομές.
Αν αφαιρεθούν αυτές και προστεθεί ένα υπογούφερ ανεβαίνει σε άλλο επίπεδο.
Αν θυμάμαι καλά κιόλας στις διαφημίσεις / καταχωρίσεις καταλόγου της εταιρείας της εποχής το Baby το έδειχνε ως πακέτο με το Sub της.
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
Akis , βάλε μιά photo απο το ηχείο αν θέλεις .....και μια δεύτερη επικεντρωμένη στο tweeter του .
Ευχαριστώ .
 


Μηνύματα
6
Reaction score
4
Akis , βάλε μιά photo απο το ηχείο αν θέλεις .....και μια δεύτερη επικεντρωμένη στο tweeter του .
Ευχαριστώ .
Καλή σου ημέρα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Συνημμένα θα βρεις τις σχετικές φωτογραφίες
 

Attachments


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
Δεν κρατιέμαι , δλδ άν σου βάλει την photo θα ξέρεις πως κάηκε ;
ε και ;
-
....kαι εγώ δεν κρατιέμαι βρε Γιάννη πως το σκέφτηκες αυτό !
Τι με " νοιάζει " εμένα πως κάηκε το tweeter του φίλου μας εδώ !
.... tweeter είναι ....κάηκε .
Να δω ποιό είναι θέλω Γιάννη !
Άντε Καλημέρα μας .

Ευχαριστώ Akis .
-
 

Μηνύματα
6
Reaction score
4
-
....kαι εγώ δεν κρατιέμαι βρε Γιάννη πως το σκέφτηκες αυτό !
Τι με " νοιάζει " εμένα πως κάηκε το tweeter του φίλου μας εδώ !
.... tweeter είναι ....κάηκε .
Να δω ποιό είναι θέλω Γιάννη !
Άντε Καλημέρα μας .

Ευχαριστώ Akis .
-
Να εισαι καλα
Αμ ξέρεις εσυ η κάποιος άλλος στην ομάδα που θα βρω να αγοράσω καινούργια θα με βοηθήσει πολύ

Αλλιως θα βρω κάποιο άλλο που να ταιριάζει
Καλημέρα και πάλι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.096
Reaction score
77.928
Να εισαι καλα
Αμ ξέρεις εσυ η κάποιος άλλος στην ομάδα που θα βρω να αγοράσω καινούργια θα με βοηθήσει πολύ

Αλλιως θα βρω κάποιο άλλο που να ταιριάζει
Καλημέρα και πάλι
ίσως ο @PeterMeni θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Καλή σου ημέρα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Συνημμένα θα βρεις τις σχετικές φωτογραφίες
Μια ερώτηση...
Το ηχείο είναι πρώτο χέρι ή αγοράστηκε μεταχειρισμένο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Η παρακάτω παρατήρηση αφορά ουσιαστικά όλα τα ηχεία, όταν έχουν παρέλθει μερικές δεκαετίες από την κατασκευή τους. Απλά το τελευταίο περιστατικό, αλλά και η φωτογραφία, αφορούν ένα Audio Spectrum S-37 δεύτερης γενιάς, γιαυτό και η εδώ αναφορά.

Όλοι γνωρίζουμε πως οι κόλλες έχουν ημερομηνία λήξης.
Σε αυτό το γεγονός οφείλονται αρκετά προβλήματα παλαιών ηχείων, και εντός των μεγαφώνων και εκτός.
Τα υλικά του <<κυκλώματος διαχωρισμού>> στερεώνονται με κόλλες επάνω στην πλακέτα. Αυτές οι κόλλες μετά από μερικά χρόνια παύουν να λειτουργούν και τα υλικά, ιδίως τα βαριά πηνία, μένουν <<μετέωρα>>.
Αυτό συμβαίνει, όπως έχω παρατηρήσει, σε όλα τα A. Spectrum των '80 και αρχές '90ies.
Στην περίπτωση που ξεκολλήσει εντελώς ένα πηνίο και φύγει από τη θέση του παύει να έχει τα αρχικά του χαρακτηριστικά γιατί χαλαρώνουν οι σπείρες και ξετυλίγονται. Έτσι η αυτεπαγωγή του πάει περίπατο.

Αυτό που κάνω και προτείνω σε όλους τους ιδιοκτήτες, είναι το παρακάτω:
362361052_272548495381613_7402774341474393_n.jpg

Αφαιρώ την πλακέτα του crossover και ανοίγω σε βολικά σημεία τρύπες, που δεν επηρεάζουν τις διαδρομές ιδιαίτερα. Αυτό για να περαστούν δεματικά.
Στερεώνω με θερμόκολλα το πηνίο και πριν στεγνώσει σφίγγω τα δεματικά. Μετά βάζω ανάμεσα στα δεματικά και το πηνίο επιπλέον θερμόκολλα.
Με τον τρόπο αυτό δένει εξαιρετικά το πηνίο και είναι βέβαιο πως σε βάθος χρόνου δεν θα παρουσιάσει ποτέ θέμα στερέωσης.
Επιπλέον βάζουμε και λίγη θερμόκολλα στο εσωτερικό του μικρού πηνίου του tweeter και έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας!
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους και από εμένα,
Χρόνια τώρα έχω στην κατοχή μου, πρώτο χέρι, τα Audio Spectrum Artemis v2, πλέον με ενοχλή η λίγο μπροστά μεσαία προς υψηλή περιοχή οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σχέδιο αλλαγή crossover που να το φέρνει σε ποιο ουδέτερα επίπεδα!
Ευχαριστώ πολύ.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
καλησπέρα .
Audio Spectrum Artemis v2 , ....."πλέον με ενοχλή η λίγο μπροστά μεσαία προς υψηλή περιοχή "
-
πάνω από 30 χρόνων πιά , ένα φρεσκάρισμα στο κρός - θα - το θέλει .
Φυσικά χωρίς να αλλάξεις διάταξη και τιμές στο κρός .
Και αν είναι συνομήλικος και ο ενισχυτής σου ....ένα μπότοξ ....το θέλει και αυτός .
-
Πες μας αν θέλεις με ποιό ενισχυτή τα ακούς και σε τι χώρο .
*καλως ηρθες .

-
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Ακόμα ακρόαση!
Ευχαριστώ για την απάντηση, το έχω υπόψη μου σχετικά με την χρονολογία γιατί όλο το σύστημα είναι του 2008 περίπου.... Το σύστημα μου είναι Musical Fidelity A3.5 amp & CD player με Pro-Ject DAC DS2 Ultra (το μόνο φετινό) & Rega P3 2000. Περισσότερο νομίζω ότι εγώ έχω αλλάξει με τα χρόνια και πλέον ειδικά σε κάποιες Rock ηχογραφήσεις πλέον με ενοχλεί... Στην αρχή είχα τον Denon PMA 1500 RII αλλά δεν μπορούσα να ακούσω, το αποτέλεσμα ήταν αρκετά σκληρό για εμένα οπότε προχώρησα στην αλλαγή και στην Musical Fidelity. Ξέχασα, τέλος ο χώρος είναι σαλόνι περί τα 30 τετραγωνικά περίπου.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
Πολύ " καλός " ό ενισχυτής σου .
Γιά τα ηχεία σου όμως είναι , ...στο όριο έως μικρός .
Αρκετά μουσικός και από μόνος του φωτεινός .
Ο κατασκευαστής τους από τότε πρότεινε - θα το θυμάσαι - parasound για όλα τα μοντέλα του ....και είχε - έχει - δίκιο . .....όχι πως δεν υπάρχουν και άλλοι .
Φιλικά πιστεύω πως δεν τα έχεις ακούσει όπως πρέπει τα ηχεία σου ....αλλά αυτό είναι δική μου άποψη και μην την πάρεις και τοις μετρητοίς . Ό καθένας μας ακούει όπως του αρέσει και μπορεί .
-
Έχουμε εναν φίλο εδώ που βοηθά όσον αφορά την AS , τον φίλο PeterMeni
, μπορείς να τον ρωτήσεις και να σε οδηγήσει στο ότι καλύτερο για να ακούσεις καλά και όπως πρέπει τα ηχεία που έχεις .

:hi:
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Πολύ " καλός " ό ενισχυτής σου .
Γιά τα ηχεία σου όμως είναι , ...στο όριο έως μικρός .
Αρκετά μουσικός και από μόνος του φωτεινός .
Ο κατασκευαστής τους από τότε πρότεινε - θα το θυμάσαι - parasound για όλα τα μοντέλα του ....και είχε - έχει - δίκιο . .....όχι πως δεν υπάρχουν και άλλοι .
Φιλικά πιστεύω πως δεν τα έχεις ακούσει όπως πρέπει τα ηχεία σου ....αλλά αυτό είναι δική μου άποψη και μην την πάρεις και τοις μετρητοίς . Ό καθένας μας ακούει όπως του αρέσει και μπορεί .
-
Έχουμε εναν φίλο εδώ που βοηθά όσον αφορά την AS , τον φίλο PeterMeni
, μπορείς να τον ρωτήσεις και να σε οδηγήσει στο ότι καλύτερο για να ακούσεις καλά και όπως πρέπει τα ηχεία που έχεις .

:hi:
Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση και φυσικά πάντα καλοδεχούμενη κάθε άποψη και συμβουλή!!! Παραθέτω τι έχω κατανοήσει εγώ μέχρι τώρα. Σαν ηλεκτρονικός που είμαι κατανοώ τι σημαίνει ισχύ, ρεύματα κλπ, με βάση τον A3.5 η ισχύς του είναι 2x150w 8Ω , και 2x240w 4Ω (τα ηχεία είναι 6Ω), αφού δεν διπλασιάζει συμβαίνει ότι δεν έχει τα μέγιστα ρεύματα αλλά παρόλα αυτά είναι σε πολύ καλό ποσοστό - επίπεδο. Με βάση αυτό που ακούω όσο και να ανεβάσω την ένταση το σύστημα συνολικά δεν αλλάζει χαρακτήρα, η έκταση στα δύο άκρα παραμένει χωρίς συμπίεση, τα δυναμικά επίσης και αποτέλεσμα απλά δεν μπορείς να μιλήσεις στον χώρο... δεν έχω θέμα σε δυναμικά, ανάλυση όγκο και έκταση χαμηλού ασχέτως έντασης (με βάση τα μέχρι τώρα ακούσματα μου...) το μόνο πρόβλημα είναι η "παντόφλα" της γυναίκας μου που δεν βρίσκει ησυχία όσες πόρτες και αν κλείσει.... Βέβαια τα ηχεία δεν τα έχω ακούσει με άλλον ενισχυτή πέρα MF & Denon οπότε... Τέλος με βάση τις ακροάσεις που έχω κάνει με διάφορους Musical Fidelity, διάφορες πηγές (ψηφιακές, αναλογικές) και ηχεία είτε τα δικά μου είτε ProAC, έχω καταλήξει ότι η Musical Fidelity προσδίδει φωτεινό ήχο στις ψηφιακές πηγές της (έτσι αποφάσισα για το Pro-Ject DAC γιατί δεν είναι φωτεινό), τα ενισχυτικά της είναι πιο ουδέτερα ή ουδέτερα, πάντως αν κρίνω από τον Denon & τον MF (δεν έχω ακούσει Parasound, με έβαλες σε σκέψεις...) έχουν ίδια μεσαία περιοχή όσο αναφορά την "φωτεινότητα" οπότε δεν ξέρω αν αυτό τελικά θεωρείται ουδέτερο ή όχι...
Σε ευχαριστώ πολύ!!! (Ελπίζω να μην κούρασα...)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Χρόνια τώρα έχω στην κατοχή μου, πρώτο χέρι, τα Audio Spectrum Artemis v2, πλέον με ενοχλή η λίγο μπροστά μεσαία προς υψηλή περιοχή οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σχέδιο αλλαγή crossover που να το φέρνει σε ποιο ουδέτερα επίπεδα!
Όταν μιλάς για <<μεσαία προς υψηλή περιοχή>> αναφέρεσαι στην περιοχή 2,5 KHz έως 4 KHz.
Τα ηχεία σου δεν είναι καθόλου εμφατικά εκεί, αλλά το αντίθετο.
Screenshot 2019-01-31 17.18.21.png

H μέτρηση έγινε με το μικρόφωνο τοποθετημένο μεταξύ tweeter και άνω midwoofer.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Όταν μιλάς για <<μεσαία προς υψηλή περιοχή>> αναφέρεσαι στην περιοχή 2,5 KHz έως 4 KHz.
Τα ηχεία σου δεν είναι καθόλου εμφατικά εκεί, αλλά το αντίθετο.
View attachment 302246
H μέτρηση έγινε με το μικρόφωνο τοποθετημένο μεταξύ tweeter και άνω midwoofer.
Καλησπέρα, Τι να πω πάνω σε αυτό, μπερδεύτηκα περισσότερο....! Το μόνο Α-Β test που μπόρεσα να κάνω ήταν μεταξύ της Artemis και των Cambridge Audio SX-50 (διαφορετική κατηγορία βέβαια...) αλλά η μεσαία περιοχή ήταν πολύ πιο πίσω συνολικά στα δεύτερα. Έχω διαβάσει και για την λεγόμενη απόκριση χαμόγελο σχετικά με τα AS... Πάντως και με ProAC που έχω ακούσει MF δεν είχαν μεσαία περιοχή φωτεινή και με τον Denon που είχα τα AS είχα ξανά την ίδια συμπεριφορά με τον MF, άρα θεωρώ ότι Denon & MF έχουν αντίστοιχη συμπεριφορά στις μεσαίες! Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για το test που κάνατε!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.747
Μηνύματα
2.874.668
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top