Eurovision 2024

Τατατατα ?

  • Μαπα

    Votes: 48 61,5%
  • Καλουτσικο

    Votes: 4 5,1%
  • Καλο

    Votes: 8 10,3%
  • Γάμ@το

    Votes: 11 14,1%
  • Γ@μάτο

    Votes: 7 9,0%

  • Total voters
    78

gid

Μηνύματα
7.477
Reaction score
8.712
Το κομμάτι των Lordi ήταν τέλειο, καλώς βραβεύτηκε. Κλείστε τα μάτια για να μην βλέπετε τα τέρατα, και προσέξτε τις λεπτομέρειες στην ενορχήστρωση, στα β' φωνητικά, κλπ.
Αν από τα α' φωνητικά σου 'χει γυρίσει το στομάχι και ψάχνεις αλαφιασμένος το τηλεκοντρόλ, είναι χαμένο το παιχνίδι...

Ας πούμε πως "γούστα είναι αυτά!" κι ας το αφήσουμε εκεί. ;)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.793
Reaction score
31.249
ποια φωνητικά, τα 'α-α' της πληκτρούς;

Νόμιζα ότι άκουγα πιτς μπόιζ.... ΝΟΤ!
 


jag

Μηνύματα
9.418
Reaction score
27.814
Μακάρι να υπάρξουν και άλλοι Lordi , Lord of the lost, για να σπάει η μονοτονία από τις φλόμπες.
 

gid

Μηνύματα
7.477
Reaction score
8.712
Ευτυχώς που υπάρχουν αναρίθμητες επιλογές για να γλιτώσει κανείς ΚΑΙ από τους λόρντι ΚΑΙ από τις συνήθεις σαχλαμάρες του διαγωνισμού.

Εννοείται, εκτός του διαγωνισμού.
 

Μηνύματα
13.673
Reaction score
6.648
Θα ήθελα πολύ να ξεκινήσει από τα social, μια κίνηση συλλογής υπογραφών ,για να αποσυρθεί αυτός ο εμετός από τον διαγωνισμό και προφανώς και η συμμετοχή της χώρας μας.
 


TGD

Μηνύματα
7.328
Reaction score
7.328
Τι λέει ο Αμερικάνος που πρωταγωνιστεί στο βιντεοκλίπ;

Είμαι θαυμαστής της Μαρίνας Σάττι από την πρώτη φορά που τη γνώρισα το 2016, όταν είχε υποδυθεί τη Μαρία στο «West Side Story» στο Μέγαρο Μουσικής. Δεν είχα ιδέα ποια ήταν, αλλά άρεσε πολύ στην κόρη μου και πήγαμε να δούμε την παράσταση. Βγάλαμε λοιπόν μια φωτογραφία μαζί της και της είπα: «Ξέρεις, είμαστε Αμερικανοί και μας άρεσε πολύ ερμηνεία σου». Ετσι μετά πηγαίναμε σχεδόν σε κάθε συναυλία. Την έχουμε δει παντού. Και κάθε φορά την πλησίαζα και έλεγα «Μαρίνα, μας θυμάσαι; Είμαστε οι Αμερικανοί θαυμαστές σου». Και μας θυμόταν. Νομίζω πως με είχε στο μυαλό και από τη διαφήμιση της Aegean και, όταν σκέφτηκαν το βιντεοκλίπ με έψαξε και με βρήκε. Με προσέγγισε ο βοηθός της και είπα αμέσως ναι στην πρόταση, δεν σκέφτηκα καν τι και πώς. «Ποιος μπορεί να πει όχι στη Μαρίνα Σάττι», απάντησα. Αργότερα στο σετ η ίδια η Μαρίνα μου είπε πως ήθελε ακριβώς εμένα για αυτόν τον ρόλο.
Η Μαρίνα δεν έχει αναφέρει τίποτα ακόμη. Αν με καλέσει, θα είναι μεγάλη μου τιμή να είμαι μαζί της στη σκηνή, να παίξω οποιονδήποτε ρόλο, ακόμα και να κουβαλάω τις βαλίτσες της.


 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
...το πρόσωπο , η οντότητα , το όνομα Μαρίνα Σάττι είναι πολύ ψιλά για εμένα .
Η συγκεκριμένη επιλογή της ....με χαλάει ,
Αλλά και πάλι αν δεν κάνεις κάτι διαφορετικό , να ρισκάρεις , να ξαφνιάσεις τον ακροατή σου πως αλλιώς θα του γίνεις αναγνωρίσιμη !
Το τραγούδι με το οποίο κατεβαίνει η Μαρίνα στον διαγωνισμό είναι ενας " κατάλογος εστιατορίου " .....κάνω αυτό με την φωνή μου , κάνω το άλλο , κάνω και το παράλλο ......και το κάνω Καλά !
Είμαστε τυχεροί που κρατά τρία μόνο λεπτά !
Αν μπορούσε να μείνει στην σκηνή κανα πεντάλεπτο .....θα μας πέταγε και καμιά άρια για γλυκό ....:focus:
-

-
.....και θα μέναμε παγωτό στο καπάκι με αυτό εδώ ,


-
 
Last edited:


Μηνύματα
13.673
Reaction score
6.648
Η Μαρίνα Σάττι εγκατέλειψε την αρχιτεκτονική για να ταξιδέψει στις μουσικές του κόσμου. «Πήγα στην Αμερική ως τζαζ τραγουδίστρια κι έφυγα τραγουδώντας παραδοσιακά βουλγαρικά, αραβικά και ελληνικά τραγούδια», έχει δηλώσει η ίδια.


«Ζάρι», ανέφερε την προηγούμενη εβδομάδα στην ΕΡΤ, «αν θα κάτσει ή δεν θα κάτσει».
Aν έχει φράγκα ο μπαμπάς, κάνεις ότι γουστάρεις......αρχιτεκτονική,μετά τζαζ τραγούδι και τελικά παραδοσιακά τραγούδια.Εμείς τι φτάιμε όμως? Με την ευκαρία....το δικό μου αγαπημένο,των τελευταίων ετών.

 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Aν έχει φράγκα ο μπαμπάς, κάνεις ότι γουστάρεις......αρχιτεκτονική,μετά τζαζ τραγούδι και τελικά παραδοσιακά τραγούδια.Εμείς τι φτάιμε όμως? Με την ευκαρία....το δικό μου αγαπημένο,των τελευταίων ετών.

Το μονο βεβαιο. Αν δεν ειχε λεφτα ο μπαμπας μαλλον θα ηταν σερβιτορα σε ψαροταβερνα.
 



Μηνύματα
13.673
Reaction score
6.648
Συμπέρασμα. Όλα τα παιδιά χωρίς οικονομικά προβλήματα είναι άχρηστα. Η φτώχεια εξυψώνει.
Προφανώς και όχι,αλλά αυτά που έχει κάνει η νεαρά θα μπορούσε να τα κάνει με έπρεπε να εργαστεί για να επιβιώσει?
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.855
Reaction score
8.254
Προφανώς και όχι,αλλά αυτά που έχει κάνει η νεαρά θα μπορούσε να τα κάνει με έπρεπε να εργαστεί για να επιβιώσει?
Γιατί; Λίγοι είναι που μεγαλούργησαν ξεκινώντας από το μηδέν;
 

Μηνύματα
13.673
Reaction score
6.648
Αριστεροί;
τώρα γιατί με βρίζεις? Η πραγματικότητα αυτή είναι όμως και όσο πιο πραγματιστής και φιλελεύθερος είσαι,τόσο καλύτερα το γνωρίζεις. Στο λέει κάποιος που δεν μπόρεσε να κάνει μεταπτυχιακές σπουδές επειδή ο πατέρας του δεν είχε χρήματα,κάποιος που πήγε δόκιμος στην στρατιωτική του θητεία, έτσι ώστε με το μηνιάτικο, να πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ και να μαζέψει χρήματα για το μετατπυχιακό,το οποίο τελικά δεν έκανε, γιατι τα χρήματα πήγαν στην θεραπεία του πατέρα του για καρκίνο.

Γιατί; Λίγοι είναι που μεγαλούργησαν ξεκινώντας από το μηδέν;
Στην Ελλάδα,ελάχιστοι........τουλάχιστον τα τελευταία 50 χρόνια.
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.855
Reaction score
8.254
Στην Ελλάδα,ελάχιστοι........τουλάχιστον τα τελευταία 50 χρόνια
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159

New money? Okey.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
tanto

.....θέλω να πιστεύω πως για για την σκηνική παρουσία της Lena αναφέρεσαι - χωρίς να έχουμε δει της Μαρίνας - γιατί αν μιλήσουμε για φωνητικό εύρος ....ή Μαρίνα την έχει για ......χαρτοπετσέτα .
-
κλασικό πιάνο στο Ωδείο Απόλλων Ηρακλείου σε ηλικία 7 ετών
η αγάπη της ήταν οι χορωδίες ....και όχι οι κοροϊδίες
ξεκίνησε σπουδές στο κλασικό τραγούδι μικρή
Ολοκληρώνοντας το σχολείο μετακόμισε στην Αθήνα για να σπουδάσει αρχιτεκτονική στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο . Παράλληλα , ξεκίνησε σπουδές στο θέατρο στην Ανώτατη Σχολή Δραματικής Τέχνης "Βεάκη" και στην "Κεντρική Σκηνή" αλλά και σπουδές jazz μουσικής στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας .
Το 2009 έλαβε πτυχίο κλασικού πιάνου και ανώτερων θεωρητικών στη μουσική καθώς και δίπλωμα στο κλασικό τραγούδι με καθηγητή τον Πάνο Δήμα ,
Το 2010 τραγούδησε στο John F. Kennedy Center στην Ουάσινγκτον Π.Κ. με το World Jazz Nonet ενώ συμμετείχε στο a cappella φωνητικό σχήμα The Singing Tribe που συνεργάστηκε με τον Bobby McFerrin .
Το 2011 αποφοίτησε από το διεθνούς φήμης Berklee College of Music, όπου σπούδασε με υποτροφία Ενορχήστρωση και Παραγωγή (Contemporary Writing & Production) έχοντας φοιτήσει πλάι στους Danilo Perez, Jamie Haddad, Simon Shaheen, John Patittuchi, Christiane Karam ανάμεσα σε άλλους . Κατά τη διάρκεια των σπουδών της στην Αμερική ανέπτυξε τον προσωπικό της ήχο , συνδυάζοντας τις διαφορετικές μουσικές παραδόσεις με τις οποίες μεγάλωσε όπως την ελληνική , την αραβική αλλά και τη βαλκανική .
Το 2016 η Μαρίνα Σάττι δημιούργησε τις fonέs , ένα γυναικείο a cappella σύνολο που ερμηνεύει πολυφωνικά παραδοσιακά τραγούδια από όλο τον κόσμο .
Η Σάττι έχει εμφανιστεί σε συναυλίες σε πάνω από 15 χώρες του εξωτερικού ενώ έχει συνεργαστεί με Έλληνες και ξένους καλλιτέχνες όπως τους Φοίβο Δεληβοριά, Νίκο Κυπουργό, Γιώργο Νταλάρα, Παύλο Παυλίδη, Διονύση Σαββόπουλο, Paco de Lucia, Patrice Rushen, Simon Shaheen, Maria Mulata και Mavis Staples.

-
.....και επειδή εχει Άστρο η κοπελιά , ....και της τόπε και η μάντισσα , θα πάει καλά .
-
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.740
Μηνύματα
2.874.572
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top