New Desktop PC

Μηνύματα
19.500
Reaction score
13.655
32" είναι πολύ μικρή. ;)
32αρα είναι όντως μικρή... για ανάλυση 4Κ! ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τη ρύθμιση scaling στο 120% για να βλέπεις τις ψείρες γραμματοσειρές και γενικά με κάποια άνεση το desktop.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.936
Reaction score
3.747
Up and running με win 11 pro ενεργοποιημενα , εχω ηδη κατεβασει το πρωτο torrent και μαλιστα τελικιαζει τα dowload test ενω πριν τις περισσοτερες φορες εφτανε στο 60% .
Εχω βρει και το NAS !
Εντελως αθορυβο !
Εκανα την μαλακια και τα win τα ενεργοποιησα στα Ελληνικα >:(! Αλλαζει απο καπου ?

Μου την εχει σπασει αφανταστα η γραμμη εργασιων >:( αλλα που θα παει θα την φτιαξω....
Η ενεργοποίηση δεν έχει σχέση με τη γλώσσα εμφάνισης. Από τα 10 και μετά, αυτή αλλάζει όποτε θέλεις:

Για οθόνη, εξαρτάται από το τι δουλειές κάνεις. Για γενική χρήση, δεν θα πρότεινα 4K στις 27". Μια χαρά είναι το QHD (2560x1440) για τις 27", και οδηγείται και πιο εύκολα εάν θελήσεις "τσαχπινιές" στο μέλλον.
 








kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.835
Reaction score
8.182
Γιατί QHD ? Η διαφορά στα λεφτά με 4κ είναι μικρή. Η διαφορά στην ευκρίνεια μεγάλη.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.038
Πρεπει να τις δω καπου live γιατι με το 4κ φοβαμαι οτι ολα θα ειναι πολυ μικρα!
Ηδη με τα 1080 κανω λιγο scale up.
Μπορει βεβαια να μην εχω καταλαβει καλα, τι ρυθμισεις μπορω να κανω.
Δηλαδη κατι που εσεις θεωρειται αυτονοητο μπορει να μην το ξερω :oops:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.933
Reaction score
77.609

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.835
Reaction score
8.182
H 4k γίνεται QHD ανάλυση (με παραπάνω λεπτομέρεια). Η QHD δεν γίνεται 4κ.

Screenshot 2024-03-30 at 9.20.32 AM.png


Εδώ φαίνεται το scale που κάνει σε mac ώστε να είναι τα γράμματα μεγάλα όπως την QHD αλλά με λεπτομέρεια 4κ. Αντίστοιχη ρύθμιση υπάρχει σε windows.

Αυτό που εννοώ είναι ότι έχω 4κ μονιτορ και χρησιμοποιώ 2560 ανάλυση. Λόγω του ότι όμως η 4κ είναι στα 3840 πιξελς τα γράμματα και οι εικόνες είναι με πιο πολύ λεπτομέρεια χωρίς να βλέπεις pixels. Είναι σαν να βλέπεις γράμματα σε καλοτυπωμένο περιοδικό.

Στην QHD θα βλέπεις το pixel φαντάρο.

Edit: Και αν είσαι πολύ μερακλής μπορείς πάντα να πας σε 5Κ!!! (δουλεύει κανονικά σε windows PC)
https://www.istorm.gr/studio-display-standard-glass-with-tilt-adjustable-stand.html
 
Last edited:

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.038
Γιατι εχω την εντυπωση οτι μετα απο τρεις σελιδες αναλυσεων θα παρω αυτη που λεει ο Costas Coyias :smile:?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.631
Reaction score
30.955
Υπερβολικά χρήματα για 27ρα (4κ ή qhd). Και όλα όσα έχουν προταθεί βλέπω ότι είναι gaming monitors.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.960
Reaction score
41.263
Αυτό που έβαλα δεν θεωρείται νομίζω gaming.
Του πολύ καλό που έχει και με έχει βολεψει είναι η σύνδεση με ένα καλώδιο usb-c και από κει περναει τα πάντα στον υπολογιστή, μέχρι και τροφοδοσία του λάπτοπ.
Δίκτυο και περιφερειακά τα συνδέεις στην οθόνη, παίζει το ρόλο hub.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.936
Reaction score
3.747
Αυτός ο μαξιμαλισμός σε όλα ορισμένες φορές είναι απλά αστείος, αλλά το να πάρεις 4K για να δουλεύεις rescaled QHD είναι και οπτικά χειρότερο από το να πάρεις native QHD. Άσε που δεν πιστεύω ότι βλέπεις πίξελς σε 27" QHD, αλλά και τον πονοκέφαλο για να οδηγήσεις οτιδήποτε μπορεί να χρειάζεται 3D, ακόμα και με ακριβή διακριτή κάρτα γραφικών.

Τούτου λεχθέντος, βρίσκω υπερβολή την OLED για τον αναμενόμενο τρόπο χρήσης. Μπορείς να πάρεις μία ομορφότατη Black IPS, με contrast αντίστοιχο με VA χωρίς τα μειονεκτήματα, εξαιρετικό εύρος και απόδοση χρώματος, και έχει και υψηλή συχνότητα εάν ποτέ την θελήσεις:
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.835
Reaction score
8.182
αλλά το να πάρεις 4K για να δουλεύεις rescaled QHD είναι και οπτικά χειρότερο από το να πάρεις native QHD
Ψέμα φίλε μου. Έχω και 4κ και QHD και δεν συγκρίνεται. Μην συγκρίνεις 8εκ pixels με 3,5.

@Sotos65 Μην λέτε κοτσάνες για το ότι δεν δουλεύει το scaling σε windows. Έχω και windows PC (laptop ολότελα) στην ίδια οθόνη και δουλεύει τέλεια χωρίς performance penalty.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.403
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top