Ενεργα ηχεια

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Απάντηση: Ενεργα ηχεια

Εγω απ αυτα τα φιρ και φουρ δεν καταλαβαινω απολυτως τιποτα. Και οσα εγραψες σαν πολυ ευκολα με το εκουαλαιζερ και τις ισοσταθμισεις επισης δεν μπορω να καταλαβω πως γινονται. Τι γινεται ...
Αυτό πάντως δε συνδέεται με το F.I.R. ... Αθηνών:126:
Το συντομότερο που βρέθηκε σε Ελληνική γλώσα.Διάβασε από τη σελίδα 19 και ύστερα:
http://www2.cs.ucy.ac.cy/~nicolast/courses/cs422/various/sgouros02.pdf
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: Ενεργα ηχεια

Γενικότερα εγώ που θέλω να πειραματιστώ σε ένα φτηνό συστηματάκι...υπάρχει κάποια φτηνή λύση για ενεργό κρός?Το σύστημα οριακά πλησιάζει την κατηγορία του hi-fi.
η φτηνή λύση είναι τα μπέριγκερ. όλες οι άλλες λύσεις κοστίζουν πάνω από το 5-πλάσιο ή 10-πλάσιο των μπέριγκερ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

Όταν ξεπετάξεις τη ρύθμιση του κρος μου σε 1 λεπτό,θα μιλήσω κι εγώ.
όποτε θες! και με κλειστά μάτια! :143::135::144:

Απ οτι καταλαβα το ψηφιακο κροσοβερ θα ειναι ενας μεγαλος νταλκας.
όχι βρε, μεγάλος νταλκάς είναι το παθητικό κρος! :145:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: Ενεργα ηχεια

επειδή βλέπω υπάρχουν απορίες σύνδεσης, αν και πραγματικά είναι πολύ απλό, το κάνω λιανά:

περίπτωση Α - αναλογικού ενεργού κρος

η σειρά των μηχανημάτων είναι η τυπική, ενώ το κρος μπαίνει μετά τον προ. δηλαδή:

πηγές (πικάπ - cd-με ντακ - κλπ κλπ κλπ)
προ
-room equalization (δεν είναι απαραίτητο)
κρος
τελικοί

απλός στέρεο προενισχυτής, που ελέγχεις το Volume και την επιλογή πηγών.

μετά τον προ, το σήμα πάει στο ενεργό κρος, από το οποίο παίρνεις ισάριθμες εξόδους με τους τελικούς και τα μεγάφωνα.

Καλύτερη λύση αποτελούν προενισχυτές με ενσωματωμένο ενεργό κρος. ένα μηχάνημα δηλαδή.

περίπτωση Β - ψηφιακού ενεργού κρος

εδώ το πικάπ δεν έχει (κανονικά) θέση. θα το δούμε στη συνέχεια.

Η σειρά των μηχανημάτων είναι η εξής:

transport (πχ PC, CD-player, οτιδήποτε έχει ψηφιακή έξοδο)
-upsampler (δεν είναι απαραίτητο)
-room equalization (δεν είναι απαραίτητο)
ενεργό ψηφιακό κρος με πολλαπλά ντακ
πολλαπλοί τελικοί
μεγάφωνα

στην παραπάνω λύση, το κρος με τα ενσωματωμένα ντακ πρέπει να έχει δυνατότητα volume control, αλλιώς το volume ελέγχεται μόνο από το PC-transport.

μια λύση τύπου μέτρικ χάλο τα κάνει όλα (και τα μη απαραίτητα).

προ δεν υπάρχει στο σχέδιο.... το ενεργό κρος αναλαμβάνει "χρέη" προ. Ξεχάστε τον προ. πετάξτε το. δε συνδέεται καν.

Αν χρειάζεται σώνει και καλά να συνδεθεί πικάπ, η μόνη λύση είναι μετά το phono stage να ακολουθήσει στάδιο A/D converter, δηλαδή να μετατραπεί το σήμα σε ψηφιακό, ώστε να μπει στην αλυσσίδα αναπαραγωγής όπως οι άλλες ψηφιακές πηγές (transport). Άλλη λύση, ακόμα καλύτερη, είναι η A/D μετατροπή πριν το στάδιο του Phono stage, και εφαρμογή ψηφιακού φίλτρου τύπου RΙΑΑ. Απ'ότι έχω διαβάσει, δουλεύει με εκπληκτικά καλά αποτελέσματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ενεργα ηχεια

αν δεν υπάρχει σοβαρό σχεδιαστικό λάθος στην καμπίνα, μπορούν να ακουστούν εντελώς ίδια και απαράλλαχτα... είναι κάτι που το λέω χρόνια τώρα...
Είναι (μέσες - άκρες) η γνωστή "Εικασία Κωσταυτιά - Zonepress"...

Εικασία, με τη Μαθηματική έννοια του όρου φυσικά...

Αναζητείται ο Grigori Perelman ή ο Andrew Wiles που θα την αποδείξει...
Και ο κομμουνισμος στα χαρτια δουλευε. Στην πραξη ομως...

μη μπερδεύεις τα αντίδια με τα @@@@@@δια. :137:

Ο κομμουνισμός ούτε στα χαρτιά δε δουλεύει! :142:

Αντίθετα, αυτό, αν μου δωθεί η ευκαιρία σε ευρύ κοινό, μπορώ να το αποδείξω. Το έχω ζητήσει εδώ και κάτι χρόνια και είμαι απολύτως βέβαιος για το αποτέλεσμα σε τυφλή ακρόαση (πίσω από κουρτίνα). Αποκλείεται να καταλάβετε πότε θα αλλάζει ηχείο! :144::145:
 

Μηνύματα
1.152
Reaction score
371
Απάντηση: Ενεργα ηχεια

και από λάμπες και πικαπ δε καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα :137::138::137: αλλά τα πήρες!

Δε χρειάζεται σώνει και καλά να ξέρεις τι εστί φιρ και ιρ, αρκεί να έχεις τα φράγκα να χτυπήσεις ένα μέτρικ χάλο ή ένα λίνξ ορόρα φάιρ-γουάιρ! :143:

Σε αυτού του επιπέδου τις λύσεις, πραγματικά ότι πληρώνεις παίρνεις.
Κι εγώ φίλε Κώστα που τελευταία έχω αρχίσει και ασχολούμαι λίγο με τα ψηφιακά [δεν καταλαβαίνω και πολλά] αλλά έχω πολύ όρεξη να διαβάσω να πειραματιστώ και να μάθω,πιστεύεις ότι αξίζει να χτυπήσω το ULN8 ή θα χάσω το μπούσουλα και να πάω για το μικρό καλύτερα? [που έχει και 2 καναλάκια μόνο].Με απλά λόγια θα μου χρειαστεί το μηχανάκι αυτο μιας και είμαι απλός χομπίστας και ακροατής?

Υ.Γ. Μήπως να ανοίξουμε ένα thread που να αφορά αυτού του είδους τα audio interfaces και τις δυνατότητες τους όπως και τη χρησιμότητά τους σε ''κοινούς θνητούς''?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.657
Reaction score
4.265
Πάντως υπάρχει και η λύση όλα σε ένα(που μπαίνει και σε σαλόνι)

Βρε ποιά να είναι;

 

Μηνύματα
47
Reaction score
2
Απάντηση: Ενεργα ηχεια

Meridian DSP5200 Η..... νιρβανα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
7500 ευρα και στα ουρανια, για τα δικα μου αυτια.
 


Μηνύματα
4.928
Reaction score
4.082
Απάντηση: Ενεργα ηχεια

Κωστα εισαι σιγουρος οτι στην περιπτωση Α που αναφερεις ενας απλος στερεο προ θα τα βγαλει περα με 6 ενισχυτες?
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Ενεργα ηχεια

Κωστα εισαι σιγουρος οτι στην περιπτωση Α που αναφερεις ενας απλος στερεο προ θα τα βγαλει περα με 6 ενισχυτες?
Αν εχω καταλαβει καλα μεχρι τωρα, το κρος θα κανει αυτη τη δουλια και οχι ο προ φιλε vastsar
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Εγώ να ρωτήσω κάτι όσον αφορά τις συνδέσεις για ενεργή ενίσχυση.Έστω ότι έχουμε ένα ηχείο 2 δρόμων 3 μεγαφώνων(τα 2 woofer δουλεύουν στις ίδιες συχνότητες).

Για να γίνει η δουλεία θέλουμε 4 μονοφωνικούς , 2 δικάναλους ή μήπως 6 μονοφωνικούς ή 2 τρικάναλους??Ποιοι συνδυασμοί μπορούν να δουλέψουν??Ένα crossover για 2-3 δρόμους στερεοφωνικό φτάνει και για τα 2 ηχεία,όπως το behringer cx3400??Γιατί κάποιοι γράψαν ένα crossover ανά ηχείο.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.657
Reaction score
4.265
Xρειάζεται 1 ενισχυτικό κανάλι ανά δρόμο.Οπότε απ την στιγμή που έχουμε 2 ηχεία με 2 δρόμους το καθένα θέλουμε 4 ενισχυτικά κανάλια,δλδ 2 δικάναλους ή 4 μονοκάναλους ενισχυτές.
Το κάθε ηχείο απ την άλλη θέλει και από ένα crossover.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Απάντηση: Ενεργα ηχεια

Κωστα εισαι σιγουρος οτι στην περιπτωση Α που αναφερεις ενας απλος στερεο προ θα τα βγαλει περα με 6 ενισχυτες?
Ο προενισχυτής δεν έχει καμιά σχέση με την οδήγηση των τελικών σταδίων. Αυτό που οδηγεί ανά κανάλι είναι μια είσοδος του ενεργού κρος, η οποία υλοποιείται με έναν τελεστικό σε λειτουργία μοναδιαίου κέρδους (buffer), ο οποίος με τη σειρά του οδηγεί τις εισόδους των κλάδων του κρος (συνήθως δύο, ή τριών, σπανίως περισσοτέρων). Φυσικά, αυτός ο buffer μπορεί να παραλειφθεί, και το προενισχυτής να οδηγεί κατ' ευθείαν τις εισόδους των κλάδων, και αυτό δεν είναι πρόβλημα. Φυσικά, αν κάποιος επιμένει πως υπάρχει πρόβλημα, μπορεί να επιλέξει τη λύση του παθητικού ηχείου.

Κάθε τελικός οδηγείται από τον τελευταίο τελεστικό του αντιστοίχου κλάδου, (αν ο κλάδος υλοποιείται με περισσοτέρους του ενός τελεστικούς, δηλαδή έχει κλίση 3ης τάξης και άνω), και πάλι χωρίς πρόβλημα, άλλωστε, πρόκειται για ενεργό κύκλωμα, αφού κάθε κλάδος ενός ενεργού κρος είναι κατ' ουσίαν ένας ξεχωριστός προενισχυτής με απόκριση συχνότητας περιορισμένη στο τμήμα του ακουστικού φάσματος που αντιστοιχεί, και με κέρδος κατά περίπτωσιν αντιστοίχως διαφορετικό από τους υπολοίπους κλάδους, αναλόγως των μεγαφώνων του ηχείου. (Το κροσόβερ δεν διαχωρίζει μόνο συχνότητες, κάνει και άλλες δουλειές).
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Xρειάζεται 1 ενισχυτικό κανάλι ανά δρόμο.Οπότε απ την στιγμή που έχουμε 2 ηχεία με 2 δρόμους το καθένα θέλουμε 4 ενισχυτικά κανάλια,δλδ 2 δικάναλους ή 4 μονοκάναλους ενισχυτές.
Το κάθε ηχείο απ την άλλη θέλει και από ένα crossover.

Ωραία όσον αφορά το πρώτο μέρος και γω αυτό είχα καταλάβει.Άρα αυτό που λένε ένας ενισχυτής για κάθε μεγάφωνο δεν ισχύει άλλα ισχύει το ένα ενισχυτικό κανάλι σε κάθε δρόμο.Άλλα από την άλλη γιατί χρειάζονται 2 crossver??To behringer cx3400 λέει ότι είναι stereo 2/3 way ή 4 way σε μονοφωνική λειτουργία.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.657
Reaction score
4.265
Άλλα από την άλλη γιατί χρειάζονται 2 crossver??To behringer cx3400 λέει ότι είναι stereo 2/3 way ή 4 way σε μονοφωνική λειτουργία.
Sorry,νόμιζα ότι είναι μονοκάναλο:120:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: Re: Ενεργα ηχεια

γιατί χρειάζονται 2 crossver??.
όλα τα ενεργά κρος που ξέρω είναι στερεοφωνικά (2 καναλιών) τουλάχιστον. (Το μπέρι είναι 3-κάναλο.)

ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 2 ΕΝΕΡΓΑ ΚΡΟΣ.

1 ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

ωραία, αφού το ξεκαθαρίσαμε, πάμε στη συνέχεια με ένα παράδειγμα. πες ότι έχεις ένα κρος, ένα μπέρι, και δίνεις στους τελικούς σε κάθε ηχείο. πες ότι έχεις 3 τελικούς για κάθε ηχείο. Μια χαρά, το 1 μπέρι σε καλύπτει. Έχεις λοιπόν 3 RCA ή XLR interconnect που πάνε δεξιά, και άλλα 3 που πάνε αριστερά. Σύνολο 6 καλώδια, 3 ζεύγη. Μήκος, ας πούμε 2 μέτρα, αν και με 1,5 μέτρο έκαστο μπορείς να είσαι οκ αν τοποθετήσεις το μπέρι ακριβώς στη μέση ανάμεσα στα 2 ηχεία.

Τώρα πείτε μου τι κοστίζει περισσότερο: 3 ζεύγη καλωδίων διασύνδεσης (interconnect) ή ένα ακόμα μπέρι ώστε να έχεις από ένα μπέρι πίσω από κάθε ηχείο μαζί με τους τελικούς ώστε να χρειάζεσαι μόνο 10cm καλώδιο? (το οποίο φτιάχνεις πολύ φτηνά με ένα καλώδιο Belden και απλά το ξεχνάς γιατί είναι μόνο .....10cm!)

ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ HI-END ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΜΠΕΡΙ ΑΠΟ 3 ΖΕΥΓΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ.
 

Μηνύματα
4.928
Reaction score
4.082
Απάντηση: Ενεργα ηχεια

Ριχνοντας μια γρηγορη ματια στο Meridian 5200, διαπιστωσα οτι χρησιμοποιει 3 ενισχυτες για το καθε ηχειο και ενα για τον καθε δρομο απο 75 βατ ο καθενας. Ισως για τις συγκεκριμενες μοναδες μεγαφωνων που προοριζεται να ειναι αρκετα, αλλα εμεις τωρα κακομαθαμε. Τι να μας κανουν τα 75 βατ. Αν δεν βαλουμε τουλαχιστον 300 δεν γεμιζει το αυτι μας.

Τελικα ολες οι λυσεις εχουν καποια προβληματα.
Μου φαινεται οτι αυτος ο ντοκτορ ειχε περισσοτερο δικαιο απ οτι και ο ιδιος νομιζε μ αυτα Κ+Η. Ειναι τα πιο φτηνα και με διαφορα απ ολες τις λυσεις που κυκλοφορουν. Απλα ρε γαμωτο δεν εχουν καθολου μουρη. Και χωρις μουρη δεν κανουμε βημα. Δηλαδη οπως του αρεσει να γραφει θ αφησουμε την ξανθια την διμετρη και θα παμε με την κοντη και χονδρη? :142:

Απο τα Meridian μονο το μεγαλο (8200) εχει μοναδες που ικανοποιουν και δειχνει αξιοπρεπες ηχειο αλλα ειναι κλεφτες, ακου εκει 40 και βαλε χιλιαρικα.
Τα Adam αν δεν κανω λαθος ειναι κι αυτα πανακριβα.
Οι λυσεις με τα εξωτερικα κρος εχουν ενα μικρο θεμα αισθητικης, αλλα ειναι σιγουρο οτι κανεις κατι οπως το θελεις εσυ, το αναβαθμιζεις οταν νομιζεις και αν εχεις εξ αρχης καλες μοναδες τοτε εχεις μια αριστη λυση.

Τελικα τα ενεργα ηχεια της ΛΙΝΝ που ακουσαμε καποτε και παιζανε παπαδες ισως ειναι μια αλλη καλη λυση, αλλα ρε παιδι εχουν πολλες γωνιες, να σκονταψεις και να πεσεις σε μια απ αυτες τα τιναξες τα πεταλα. Βεβαια η συγκεκριμενη λυση δεν ειναι ιδια με της Meridian γιατι συνδεεται εξωτερικα με τους ενισχυτες.

Οι εχοντες τα B&W εχουν τωρα εναν ευχαριστο πονοκεφαλο. Ξερουν οτι η λυση ειναι πλεον μια. Απλα το θεμα του κρος ειναι κατι που πρεπει να το ψαξουν πολυ σοβαρα. Μετα ειναι και κατι αλλο. Ποιος θα τα φτιαξει. Ο Κωστας για να κατεβει κατω (Κορινθο μερια) θελει και 3 βαρελια μπυρες. Πιο καλα να παρουν τους σαλιγκαρους!!!:143::143:
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Re: Απάντηση: Re: Ενεργα ηχεια

όλα τα ενεργά κρος που ξέρω είναι στερεοφωνικά (2 καναλιών) τουλάχιστον. (Το μπέρι είναι 3-κάναλο.)

ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 2 ΕΝΕΡΓΑ ΚΡΟΣ.

1 ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

ωραία, αφού το ξεκαθαρίσαμε, πάμε στη συνέχεια με ένα παράδειγμα. πες ότι έχεις ένα κρος, ένα μπέρι, και δίνεις στους τελικούς σε κάθε ηχείο. πες ότι έχεις 3 τελικούς για κάθε ηχείο. Μια χαρά, το 1 μπέρι σε καλύπτει. Έχεις λοιπόν 3 RCA ή XLR interconnect που πάνε δεξιά, και άλλα 3 που πάνε αριστερά. Σύνολο 6 καλώδια, 3 ζεύγη. Μήκος, ας πούμε 2 μέτρα, αν και με 1,5 μέτρο έκαστο μπορείς να είσαι οκ αν τοποθετήσεις το μπέρι ακριβώς στη μέση ανάμεσα στα 2 ηχεία.

Τώρα πείτε μου τι κοστίζει περισσότερο: 3 ζεύγη καλωδίων διασύνδεσης (interconnect) ή ένα ακόμα μπέρι ώστε να έχεις από ένα μπέρι πίσω από κάθε ηχείο μαζί με τους τελικούς ώστε να χρειάζεσαι μόνο 10cm καλώδιο? (το οποίο φτιάχνεις πολύ φτηνά με ένα καλώδιο Belden και απλά το ξεχνάς γιατί είναι μόνο .....10cm!)

ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ HI-END ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΜΠΕΡΙ ΑΠΟ 3 ΖΕΥΓΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ.
Πάντως δεν νομίζω να αναφέρεσαι στα δικά μου ηχεία γιατί παρόλο που είναι 2 δρόμων 3 μεγαφώνων θέλουν 2 ενισχυτές το κάθε ηχείο.Σωστά τα λέω εε?

Υ.Γ Που μπορώνα διαβάσω για crossover (παθητικά και ενεργά) σε κείμενο συνολικό και όχι να προσπαθώ να μάθω από τα μηνυματα ενός forum.Υπάρχει κάποιο βιβλίο ή κάποιο άρθρο στο internet??
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Ενεργα ηχεια

...
Μου φαινεται οτι αυτος ο ντοκτορ ειχε περισσοτερο δικαιο απ οτι και ο ιδιος νομιζε μ αυτα Κ+Η. Ειναι τα πιο φτηνα και με διαφορα απ ολες τις λυσεις που κυκλοφορουν. Απλα ρε γαμωτο δεν εχουν καθολου μουρη. Και χωρις μουρη δεν κανουμε βημα. Δηλαδη οπως του αρεσει να γραφει θ αφησουμε την ξανθια την διμετρη και θα παμε με την κοντη και χονδρη?
Ναι, άλλα άμα το κοντοπ... είναι φωτιά και λάβρα στο κρεβάτι ενώ η ξανθιά ψοφίμι, τι θα κάνεις;
Στο κάτω κάτω δε λένε πως άμα σβήσει κανείς το φως όλες ίδιες είναι;
Άλλωστε σε σας τους "άρρωστους λαμπάκηδες" σας αρέσει να ακούτε με τα φώτα σβηστά, έτσι;




Εννοείται πως το παραπάνω μήνυμα είναι καθαρά χιουμοριστικό και δεν έχει σεξιστικό χαρακτήρα.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.988
Μηνύματα
2.924.747
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top