high end φυκια....


Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

:133:
Άν μου επιτρέπεις μια πιο 'προσωπική' ερώτηση.
"Είσαι της σχολής του ακα-(φορουμ)"
Δεν το καταλαβα το σποιλερ,σορυ,μπορεις να το επαναλαβεις,ποιο απλα?
 

Μηνύματα
1.644
Reaction score
140
εγω λεω να την πεφτω σιγα-σιγα,εχω πρόγραμμα αυριο με τα θηρία.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Θα πάω να αγοράσω κανένα μπαγλαμά μου φαίνεται και θα βάλω το γιο μου (2 1/2 ετών) να παίζει πίσω από τη σίτα ενός ηχείου χωρίς να φαίνεται και θα σας πω εγω live! :137:

Μπορείται επίσης να κατασκευάσεται μεγάλα κουτιά που να χωράνε μια καρέκλα το καθένα μέσα με σίτα μπροστά και να πληρώνεται δυο μουσικούς που και που να παίζουν από κει μέσα, ενώ εσείς βαυκαλίζεστε για τον πραγματικό ήχο live που έχετε από τα "ηχεία σας". Και χωρίς ενισχυτή! :138:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Re: high end φυκια....

Θα πάω να αγοράσω κανένα μπαγλαμά μου φαίνεται και θα βάλω το γιο μου (2 1/2 ετών) να παίζει πίσω από τη σίτα ενός ηχείου χωρίς να φαίνεται και θα σας πω εγω live! :137:

Μπορείται επίσης να κατασκευάσεται μεγάλα κουτιά που να χωράνε μια καρέκλα το καθένα μέσα με σίτα μπροστά και να πληρώνεται δυο μουσικούς που και που να παίζουν από κει μέσα, ενώ εσείς βαυκαλίζεστε για τον πραγματικό ήχο live που έχετε από τα "ηχεία σας". Και χωρίς ενισχυτή! :138:
Φαρμακι εισαι παναθεμασε.:142:
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Φύκια:

Όλοι οι ενισχυτές που έχουν τροφοδοτικό με λαμπάτη ανόρθωση, ανεξαρτήτως τιμής.
Όλα τα ηχεία οικιακής χρήσης ενός δρόμου, ανεξαρτήτως τιμής.

Όλα τα ηχεία κόρνας.

Όλοι οι λαμπάτοι ενισχυτές με τιμή τριπλάσια από τις αντίστοιχες των Tsakiridis Devices και Audio Technologies.

Ολα τα λαμπάτα phono, ανεξαρτήτως τιμής. (Το να φτιάχνεις λαμπάτο phono, είναι σαν να σου δίνουν γούνινο παλτό να μην κρυώσεις, αλλά δεν το δέχεσαι, και πηγαίνεις ολόγυμνος στο Βόρειο Πόλο να ψήσεις καφέ).

Όλα τα θωρακισμένα καλώδια ρεύματος, ανεξαρτήτως τιμής. Ακόμα κι αν πωλούνται για μισό ευρώ.

Όλοι οι κατασκευαστάδες / εμποράδες / ρηβιούερς που θεωρούν πως επειδή το τάδε σύστημα τροφοδοτείται με ρεύμα από μια μπαλαντέζα, που η μισή είναι τυλιγμένη στο καρούλι της, το σύστημα χάνει "σε θέματα δυναμικών" και βγάζει και "κόκκο". Όσον αφορά το χρώμα των κόκκων, αν είναι μπλε ή πράσινοι, το θέμα διερευνάται ενδελεχώς από υπομονετικούς παιδοψυχολόγους. (Και ο Τέσλα βλέπει από ψηλά, σκασμένος στα γέλια).

Όλες οι ηλεκτρολογικές ασφάλειες που έχουν επίχρυσες επαφές και αντί να διατίθενται στην αγορά μέσω της ορθής οδού, των καταστημάτων ηλεκτρολογικόύ υλικού, πλασσάρονται μέσα από τα χαϊεντομάγαζα, ανάμεσα σε ξύλινα φεγκ-σούι, λουστραρισμένους υγραντήρες πούρων, κόκκινα κρασιά, φοντάν και άλλες ανοησίες, και σε τιμή η οποία εμπίπτει στην αρμοδιότητα, όχι της Εισαγγελικής Αρχής, αλλά των ψυχιάτρων, (ο εισαγγελέας σηκώνει τα χέρια ψηλά, καθ' ότι αναρμόδιος, τί να κάνει ο άνθρωπος).

Όλοι οι κατασκευαστάδες / εμποράδες / ρηβιούερς που θέτουν την τοπολογία και τις συνδέσεις single ended με RCA ως ανώτερες των balanced, επειδή έτσι νομίζουν, και δημιουργούν στον κόσμο εσφαλμένες εντυπώσεις και εσφαλμένα στερεότυπα, (διά να το είπω ευσχήμως).

Όλα τα CD player που πωλούνται στην ίδια τιμή με αυτήν μιας Mercedes C200 Compressor, ή ακόμα και σε πολλαπλάσια τιμή. Ναι, λέμε και ονόματα: Burmester, Goldmund.

Όλα τα καλώδια διασύνδεσης (intrerconnect), που πωλούνται σε τιμή υψηλότερη απ' όσο κάνουν 10 CD. (Τί να κάνω, είμαι επιεικής).

Όλα τα ηχεία που έχουν καμπίνα πάχους αντιστοίχου με αυτό του αντηχείου της κιθάρας.

Όλα τα ηχεία που προορίζονται για οικιακή χρήση, και πλασσάρονται ότι "βγάζουν μπάσο" από μεγάφωνα με γραμμική διαδρομή 3 χιλιοστών.

Όλα τα πικάπ με βραχίονα 12 ιντσών.



Είναι πανεύκολος και εντυπωσιακός ο αφορισμός προιόντων και τεχνολογιών με στόμφο και λυρισμό, θυμίζοντας πολιτικό σε προεκλογική εκστρατεία. Οταν κάποιος αναφέρεται σε τεχνικά και επιστημονικά θέματα, είναι καλό να συνοδεύει τον γλαφυρό γραπτό του λόγο και με επιχειρήματα. Η παρουσία θα πρέπει να συνοδεύεται και από ουσία. Ο τόπος αυτός δεν πρέπει να μετατραπεί σε τόποι φανφαρολογίας και καφενειολογίας. Εκατοντάδες επισκέπτες παρακολουθούν και περιμένουν κάτι πιό ουσιαστικό. Ειδικά όταν κυκλοφορούν '' φύκια '', αυτοί που έχουν γνώσεις οφείλουν να τις καταθέτουν εμπεριστατωμένα και τεκμηριωμένα.

Θίγονται τεχνικά θέματα που σαφώς και δεν μπορούν να αναλυθούν πλήρως. Επιστήμονες έχουν κάνει ολόκληρες διατριβές σε κάποια από αυτά. Μάλιστα σε μερικά έχει αφιερωθεί χώρος και στον συγκεκριμένο διαδικτυακό τόπο. Εντελώς περιληπτικά επισυνάπτω τα εξής.


1. Γιά την λαμπάτη ανόρθωση.

α. Μέσω του σταδίου ανόρθωσης επιστρέφει το ακουστικό σήμα στην γή. Δηλαδή κλείνει το ηλεκτρικό κύκλωμα μέσω της ανόρθωσης. Ειναι βασική η συμπεριφορά της στο πεδίο της εναλασσόμενης συνιστώσας κι όχι μόνο της συνεχούς. Η ανόρθωση λοιπόν είναι κρίσιμη στην τελική ηχητική ποιότητα. Εχει σημασία όσο και τα στάδιο ενίσχυσης.
β. Ο παρασιτικός θόρυβος λαμπάτης ανόρθωσης, λόγω ανοιγοκλεισίματος των διόδων, είναι μικρότερος από αυτόν της στερεάς κατάστασης.
Και οι δύο ανωτέρω παράμετροι (αντικειμενικοί) δίνουν πλεονεκτήματα σε μία λαμπάτη ανόρθωση που είναι άμεσα ακουστά.(υποκειμενικά).



2. Γιά τα ηχεία ενός δρόμου.

Ηχεία ενός δρόμου μπορεί να είναι ηλεκτροδυναμικά, ηλεκτροστατικά, κόρνας. Ενας μετατροπέας που καλείται να αποδώσει όλες τις συχνότητες, υπόκειται σε παραμορφώσεις λόγω φαινομένου Ντόμπλερ. Ομως, εάν κρατηθούν οι διαδρομές μικρές ( λόγω φόρτισης κόρνας η λόγω μεγάλης επιφάνειας ) και μειωθούν οι απαιτήσεις μας σε απόκριση συχνοτήτων, η τεχνολογία αυτή έχει σαφή πλεονεκτήματα ( απουσία φίλτρων διαχωρισμού συχνοτήτων, σημειακή πηγή, ομειογένεια ). Γι΄αυτούς τους λόγους η σχολή αυτή έχει τους θιασώτες της.



3. Γιά τα ηχεία κόρνας.

α. Η προσαρμογή φορτίου μέσω της κόρνας επιτυγχάνει μεγάλη ευαισθησία, άρα μικρές διαδρομές, άρα μικρές παραμορφώσεις. Το πλεονέκτημα δεν είναι στην ένταση που ουδόλως μας ενδιαφέρει στις οικιακές εφαρμογές. Είναι στις ελαχιστες διαδρομές και στα ελαφριά διαφράγματα. (σχέση μάζας-δύναμης οδήγησης καλύτερη και από ηλεκτροστατικά).
β. Μεγάλη ευαισθησία σημαίνει και ανάγκες οδήγης λίγων βαττ. ( για δεδομένη ένταση). Ενας ενισχυτής λίγων βαττ, έχει σαφώς κικρώτερες παραμορφώσεις από έναν αντίστοιχης σχεδίασης, περισσότερων βαττ.
γ. Η φύση επέλεξε την φόρτιση κόρνας και στον μηχανισμό ακοής του ανθρώπου. Τα αυτιά μας είναι μία κατευθυντική κόρνα. Ολοι μας ακούμε μέσα από δύο κόρνες.




4. Ολοι οι λαμπάτοι ενισχυτές πολλαπλάσιας τιμής από...

α.Γνωρίσατε ολα τα λαμπάτα μηχανήματα του κόσμου και εκφέρετε άποψη περί τιμής προς απόδοση?????
β.Μα ποιός μπορεί να κρίνει κάποιον που αγοράζει ένα ακριβώτερο μηχάνημα από κάποιο άλλο, επειδή έτσι γουστάρει????? Ο καθένας αγοράζει με τα δικά του κριτήρια. Υπάρχουν κάποιοι που ακούν από μηχανήματα λίγων Ευρώ και είναι ευτυχισμένοι. Το κόστος των μηχανημάτων δεν είναι ανάλογο της ποιότητας και της υποκειμενικής ευχαρίστησης που προσφέρουν. Υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν περιουσίες γιά αγαθά που καταχωνιάζουν σε ένα πατάρι η σε ένα υπόγειο. Ο καθένας ικανοποιείται με τον δικό του τρόπο.



5. Για τα λαμπάτα phono.

Γιατί ειδικά τα Phono? Μήπως επιδή τα σήματα είναι μικρά και το πρόβλημα των θορύβων οξύτερο???? Η δυσκολία αυτή δεν είναι αξεπέραστη. Τα κορυφαία μικρόφωνα της Newmann και της Sony, Δουλεύουν με λαμπάτη ενίσχυση. Οπως και πάμπολα ευαίσθητα μηχανήματα του στρατού. Δηλαδή επειδή υπάρχει δυσκολία σχεδίασης και κατασκευής, θα τα απορρίψουμε??




6. Για τα CD players.

α.Και εδώ ισχύει ό,τι και για όλα τα μηχανήματα. Ο καθένας ακούει και αποφασίζει μέχρι που θα ανέβει οικονομικά. Κάλλιστα μπορεί τα μηχάνημα που έχετε κι εσεις στο σπίτι σας να είναι υπερβολικά ακριβό γιά εμένα. Δεν μου πέφτει όμως λόγος.
β. Υπάρχουν μηχανήματα που πραγματικά διαθέτουν έρευνα, εξέλιξη, και ακριβά υλικά κατασκευής. Κι αυτά έχουν λόγους να είναι ακριβότερα.



7. Για τα ακριβά καλώδια.

Οι διαφορές μεταξύ καλωδίων είναι υπαρκτές. Η έύστοχη έπιλογή ανάλογα των μηχανημάτων είναι ευπρόδεκτη εως απαραίτητη. Οσο για το κόστος, εσάς τι σας νοιάζει?? Ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του.



8. Ολοι οι βραχίονες 12''

Γιατί έχετε ένσταση με το ...μέγεθος?????? Οσο μακρύτερος τόσο μεγαλύτερο το τόξο που διαγράφει η κεφαλή. Προσεγγίζει περισσότερο τον παράλληλο βραχίονα που υπάρχει στα μηχανήματα κοπής δίσκων. Υπάρχει ουσία. Βέβαια υπεισέρχεται το θέμα της μεγαλύτερης αδράνειας. Πάντως υπάρχουν αρκετοί θιασώτες των 12''. Και φυσικά υπάρχουν και...μακρύτεροι.


Εντελώς γενικά στην τεχνολογία των ηχητικών μηχανημάτων ( όπως σε όλους τους τομείς ), υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. ''Το απόλυτο δεν είναι του κόσμου αυτού.'' Ναι, υπάρχουν απαράδεκτα ηχεία κόρνας, κακόηχα ακριβά CD players, πανάκριβα καλώδια χωρίς ουσία και αρκετά φύκια. Το να αφορίζουμε όμως ετσι απλά με γενικεύσεις διάφορες τεχνολογίες, είναι ανώριμο και δεν βοηθά στην βελτίωση της κατανόησης από τον κόσμο. Απεναντίας τους αποτρέπει από τον εξαιρετικά ενδιαφέροντα, γεμάτο συγκινήσεις χώρο της υψηλής πιστότητας.
 


Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Ωχ, με πήρε χαμπάρι...
Σε έχουν πάρει κι άλλοι χαμπάρι...

Πάντως όποτε θέλεις είσαι καλεσμένος μου να ακούσεις μέσα από τις δύο πολύ όμορφες κορνίτσες σου, τα αυτιά σου, και να μεταφέρεις πάλι τιις απόψεις σου, με περισσότερες εμπειρίες, σε όλους τους άλλους.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.207
Reaction score
20.899
Απάντηση: high end φυκια....

Σε έχουν πάρει κι άλλοι χαμπάρι...

Πάντως όποτε θέλεις είσαι καλεσμένος μου να ακούσεις μέσα από τις δύο πολύ όμορφες κορνίτσες σου, τα αυτιά σου, και να μεταφέρεις πάλι τιις απόψεις σου, με περισσότερες εμπειρίες, σε όλους τους άλλους.
Κωστάκη, έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα, χμ...
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Κωστάκη, έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα, χμ...
1.Επειδή έχουμε γνωρισθεί προσωπικά, μπορείς να με καλείς Κώστα.

2. Θα ήθελα να αναλύσεις ποιά πράγματα έχω παρεξηγήσει, παρακαλώ. Δεν μου αρέσουν οι αοριστολογίες.

3. Υπάρχουν θιασώτες της λάμπας, της κόρνας, του βινυλίου, των ακριβών καλωδίων, των 12'' βραχιόνων και τόσων άλλων. Ο καθένας έχει το δικαίωμα των επιλογών του στην ζωή αυτή. Κι εσύ το δικό σου. Το να καταθέτεις όμως, χωρίς τεκμηρίωση, την αφοριστική σου άποψη γιά προιόντα που ίσως δεν γνωρίζεις, γενικεύοντας και διαγράφοντας, είναι άσχημο για αυτούς πού θέλουν να μάθουν, για τους καταναλωτές και για τους επαγγελματίες.

4. Η προσκλησή μου ισχύει. Θα είναι πραγματικά χαρά μου, να έρθεις να ακούσεις. Περιμένω τηλέφωνο...
 

Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.010
Απάντηση: high end φυκια....

Κυριε Κων/νου, μην πατε να μας χαλασατε τον Κωστα μας. Ειναι ετσι και ειναι γνωστος οχι απο χτες. Και μας αρεσει επειδη ειναι ετσι. Δεν μπορει ολοι να ειναι ιδιοι.

Κατα τα αλλα οι αποψεις σας απολυτως σεβαστες και χρησιμες.
 


Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

1.Επειδή έχουμε γνωρισθεί προσωπικά, μπορείς να με καλείς Κώστα.

2. Θα ήθελα να αναλύσεις ποιά πράγματα έχω παρεξηγήσει, παρακαλώ. Δεν μου αρέσουν οι αοριστολογίες.

3. Υπάρχουν θιασώτες της λάμπας, της κόρνας, του βινυλίου, των ακριβών καλωδίων, των 12'' βραχιόνων και τόσων άλλων. Ο καθένας έχει το δικαίωμα των επιλογών του στην ζωή αυτή. Κι εσύ το δικό σου. Το να καταθέτεις όμως, χωρίς τεκμηρίωση, την αφοριστική σου άποψη γιά προιόντα που ίσως δεν γνωρίζεις, γενικεύοντας και διαγράφοντας, είναι άσχημο για αυτούς πού θέλουν να μάθουν, για τους καταναλωτές και για τους επαγγελματίες.

4. Η προσκλησή μου ισχύει. Θα είναι πραγματικά χαρά μου, να έρθεις να ακούσεις. Περιμένω τηλέφωνο...
+
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

[/I]


Είναι πανεύκολος και εντυπωσιακός ο αφορισμός προιόντων και τεχνολογιών με στόμφο και λυρισμό, θυμίζοντας πολιτικό σε προεκλογική εκστρατεία. Οταν κάποιος αναφέρεται σε τεχνικά και επιστημονικά θέματα, είναι καλό να συνοδεύει τον γλαφυρό γραπτό του λόγο και με επιχειρήματα. Η παρουσία θα πρέπει να συνοδεύεται και από ουσία. Ο τόπος αυτός δεν πρέπει να μετατραπεί σε τόποι φανφαρολογίας και καφενειολογίας. Εκατοντάδες επισκέπτες παρακολουθούν και περιμένουν κάτι πιό ουσιαστικό. Ειδικά όταν κυκλοφορούν '' φύκια '', αυτοί που έχουν γνώσεις οφείλουν να τις καταθέτουν εμπεριστατωμένα και τεκμηριωμένα.

Θίγονται τεχνικά θέματα που σαφώς και δεν μπορούν να αναλυθούν πλήρως. Επιστήμονες έχουν κάνει ολόκληρες διατριβές σε κάποια από αυτά. Μάλιστα σε μερικά έχει αφιερωθεί χώρος και στον συγκεκριμένο διαδικτυακό τόπο. Εντελώς περιληπτικά επισυνάπτω τα εξής.


1. Γιά την λαμπάτη ανόρθωση.

α. Μέσω του σταδίου ανόρθωσης επιστρέφει το ακουστικό σήμα στην γή. Δηλαδή κλείνει το ηλεκτρικό κύκλωμα μέσω της ανόρθωσης. Ειναι βασική η συμπεριφορά της στο πεδίο της εναλασσόμενης συνιστώσας κι όχι μόνο της συνεχούς. Η ανόρθωση λοιπόν είναι κρίσιμη στην τελική ηχητική ποιότητα. Εχει σημασία όσο και τα στάδιο ενίσχυσης.
β. Ο παρασιτικός θόρυβος λαμπάτης ανόρθωσης, λόγω ανοιγοκλεισίματος των διόδων, είναι μικρότερος από αυτόν της στερεάς κατάστασης.
Και οι δύο ανωτέρω παράμετροι (αντικειμενικοί) δίνουν πλεονεκτήματα σε μία λαμπάτη ανόρθωση που είναι άμεσα ακουστά.(υποκειμενικά).



2. Γιά τα ηχεία ενός δρόμου.

Ηχεία ενός δρόμου μπορεί να είναι ηλεκτροδυναμικά, ηλεκτροστατικά, κόρνας. Ενας μετατροπέας που καλείται να αποδώσει όλες τις συχνότητες, υπόκειται σε παραμορφώσεις λόγω φαινομένου Ντόμπλερ. Ομως, εάν κρατηθούν οι διαδρομές μικρές ( λόγω φόρτισης κόρνας η λόγω μεγάλης επιφάνειας ) και μειωθούν οι απαιτήσεις μας σε απόκριση συχνοτήτων, η τεχνολογία αυτή έχει σαφή πλεονεκτήματα ( απουσία φίλτρων διαχωρισμού συχνοτήτων, σημειακή πηγή, ομειογένεια ). Γι΄αυτούς τους λόγους η σχολή αυτή έχει τους θιασώτες της.



3. Γιά τα ηχεία κόρνας.

α. Η προσαρμογή φορτίου μέσω της κόρνας επιτυγχάνει μεγάλη ευαισθησία, άρα μικρές διαδρομές, άρα μικρές παραμορφώσεις. Το πλεονέκτημα δεν είναι στην ένταση που ουδόλως μας ενδιαφέρει στις οικιακές εφαρμογές. Είναι στις ελαχιστες διαδρομές και στα ελαφριά διαφράγματα. (σχέση μάζας-δύναμης οδήγησης καλύτερη και από ηλεκτροστατικά).
β. Μεγάλη ευαισθησία σημαίνει και ανάγκες οδήγης λίγων βαττ. ( για δεδομένη ένταση). Ενας ενισχυτής λίγων βαττ, έχει σαφώς κικρώτερες παραμορφώσεις από έναν αντίστοιχης σχεδίασης, περισσότερων βαττ.
γ. Η φύση επέλεξε την φόρτιση κόρνας και στον μηχανισμό ακοής του ανθρώπου. Τα αυτιά μας είναι μία κατευθυντική κόρνα. Ολοι μας ακούμε μέσα από δύο κόρνες.




4. Ολοι οι λαμπάτοι ενισχυτές πολλαπλάσιας τιμής από...

α.Γνωρίσατε ολα τα λαμπάτα μηχανήματα του κόσμου και εκφέρετε άποψη περί τιμής προς απόδοση?????
β.Μα ποιός μπορεί να κρίνει κάποιον που αγοράζει ένα ακριβώτερο μηχάνημα από κάποιο άλλο, επειδή έτσι γουστάρει????? Ο καθένας αγοράζει με τα δικά του κριτήρια. Υπάρχουν κάποιοι που ακούν από μηχανήματα λίγων Ευρώ και είναι ευτυχισμένοι. Το κόστος των μηχανημάτων δεν είναι ανάλογο της ποιότητας και της υποκειμενικής ευχαρίστησης που προσφέρουν. Υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν περιουσίες γιά αγαθά που καταχωνιάζουν σε ένα πατάρι η σε ένα υπόγειο. Ο καθένας ικανοποιείται με τον δικό του τρόπο.



5. Για τα λαμπάτα phono.

Γιατί ειδικά τα Phono? Μήπως επιδή τα σήματα είναι μικρά και το πρόβλημα των θορύβων οξύτερο???? Η δυσκολία αυτή δεν είναι αξεπέραστη. Τα κορυφαία μικρόφωνα της Newmann και της Sony, Δουλεύουν με λαμπάτη ενίσχυση. Οπως και πάμπολα ευαίσθητα μηχανήματα του στρατού. Δηλαδή επειδή υπάρχει δυσκολία σχεδίασης και κατασκευής, θα τα απορρίψουμε??




6. Για τα CD players.

α.Και εδώ ισχύει ό,τι και για όλα τα μηχανήματα. Ο καθένας ακούει και αποφασίζει μέχρι που θα ανέβει οικονομικά. Κάλλιστα μπορεί τα μηχάνημα που έχετε κι εσεις στο σπίτι σας να είναι υπερβολικά ακριβό γιά εμένα. Δεν μου πέφτει όμως λόγος.
β. Υπάρχουν μηχανήματα που πραγματικά διαθέτουν έρευνα, εξέλιξη, και ακριβά υλικά κατασκευής. Κι αυτά έχουν λόγους να είναι ακριβότερα.



7. Για τα ακριβά καλώδια.

Οι διαφορές μεταξύ καλωδίων είναι υπαρκτές. Η έύστοχη έπιλογή ανάλογα των μηχανημάτων είναι ευπρόδεκτη εως απαραίτητη. Οσο για το κόστος, εσάς τι σας νοιάζει?? Ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του.



8. Ολοι οι βραχίονες 12''

Γιατί έχετε ένσταση με το ...μέγεθος?????? Οσο μακρύτερος τόσο μεγαλύτερο το τόξο που διαγράφει η κεφαλή. Προσεγγίζει περισσότερο τον παράλληλο βραχίονα που υπάρχει στα μηχανήματα κοπής δίσκων. Υπάρχει ουσία. Βέβαια υπεισέρχεται το θέμα της μεγαλύτερης αδράνειας. Πάντως υπάρχουν αρκετοί θιασώτες των 12''. Και φυσικά υπάρχουν και...μακρύτεροι.


Εντελώς γενικά στην τεχνολογία των ηχητικών μηχανημάτων ( όπως σε όλους τους τομείς ), υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. ''Το απόλυτο δεν είναι του κόσμου αυτού.'' Ναι, υπάρχουν απαράδεκτα ηχεία κόρνας, κακόηχα ακριβά CD players, πανάκριβα καλώδια χωρίς ουσία και αρκετά φύκια. Το να αφορίζουμε όμως ετσι απλά με γενικεύσεις διάφορες τεχνολογίες, είναι ανώριμο και δεν βοηθά στην βελτίωση της κατανόησης από τον κόσμο. Απεναντίας τους αποτρέπει από τον εξαιρετικά ενδιαφέροντα, γεμάτο συγκινήσεις χώρο της υψηλής πιστότητας.
+1000
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: high end φυκια....

......
Οταν κάποιος αναφέρεται σε τεχνικά και επιστημονικά θέματα, είναι καλό να συνοδεύει τον γλαφυρό γραπτό του λόγο και με επιχειρήματα. Η παρουσία θα πρέπει να συνοδεύεται και από ουσία.
....
Συνήθως, όταν και όσο μπορώ να καταλάβω τα 'τεχνικά' , συμφωνώ με όσα γράφεις ακόμα και με το τρόπο..:126:

Τώρα όμως τι μπορεί να μας πει το μήνυμα σου περισσότερο από αυτό του άλλου Κώστα ?!

Και αν θέλεις να το δω πιο 'ανοιχτά' να υποθέσω ότι οι λάμπες και τα ηχεία κόρνας είναι πιο "καλά" και φαίνονται..?? Αυτό ήθελες να πεις με το μήνυμά σου ?


Οι αφορισμοί γίνονται για τα "παράλογα", την κοροϊδία και τον 'ψυχαναγκασμό'... :137:
Το "καλύτερο" στο audio-γενικά έχει μεγάλη δόση υποκειμενισμού... έτσι μερικοί πιστεύουν ότι αυτό που τους αρέσει είναι και το "σωστό".
Άλλοι πάλι κρίνουν με τους αριθμούς και όχι με το αυτί.

Εδώ βλέπουμε φίλους της κόρνας να λένε 'άκουσε το και μετά κρίνε' αλλά οι ίδιοι δεν φαίνονται πρόθυμοι να κάνουν αυτό που προτείνουν.....
πιστεύω να γίνομαι αντιληπτός....:429:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Συνήθως, όταν και όσο μπορώ να καταλάβω τα 'τεχνικά' , συμφωνώ με όσα γράφεις ακόμα και με το τρόπο..:126:

Τώρα όμως τι μπορεί να μας πει το μήνυμα σου περισσότερο από αυτό του άλλου Κώστα ?!

Και αν θέλεις να το δω πιο 'ανοιχτά' να υποθέσω ότι οι λάμπες και τα ηχεία κόρνας είναι πιο "καλά" και φαίνονται..?? Αυτό ήθελες να πεις με το μήνυμά σου ?


Οι αφορισμοί γίνονται για τα "παράλογα", την κοροϊδία και τον 'ψυχαναγκασμό'... :137:
Το "καλύτερο" στο audio-γενικά έχει μεγάλη δόση υποκειμενισμού... έτσι μερικοί πιστεύουν ότι αυτό που τους αρέσει είναι και το "σωστό".
Άλλοι πάλι κρίνουν με τους αριθμούς και όχι με το αυτί.

Εδώ βλέπουμε φίλους της κόρνας να λένε 'άκουσε το και μετά κρίνε' αλλά οι ίδιοι δεν φαίνονται πρόθυμοι να κάνουν αυτό που προτείνουν.....
πιστεύω να γίνομαι αντιληπτός....:429:
Καλησπερα,σαν κατοχος δεκαδων ηχειων κανονικων,οχι κορνας,αλλα και σαν κατοχος τωρα ηχειων κορνας ποτε δεν εχω αποριψει καποιες τεχνολογιες,γιατι πιστευω οτι ολες εχουν και τα υπερ και τα κατα τους,και διαφοροποιουνται αναλογα με τις προτιμησεις του καθε ενος.Π.χ ποτε δεν θα αγοραζα ενισχυτη με λυχνιες αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν υπαρχουν καποιοι απο αυτους που να εχουν καταπληκτικο ηχο οπως οι audio research.Η τα avantgarde τα οποια ειναι παρα πολυ καλα ηχεια αλλα δεν αρεσουν σε εμενα.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Συνήθως, όταν και όσο μπορώ να καταλάβω τα 'τεχνικά' , συμφωνώ με όσα γράφεις ακόμα και με το τρόπο..:126:

Τώρα όμως τι μπορεί να μας πει το μήνυμα σου περισσότερο από αυτό του άλλου Κώστα ?!

Και αν θέλεις να το δω πιο 'ανοιχτά' να υποθέσω ότι οι λάμπες και τα ηχεία κόρνας είναι πιο "καλά" και φαίνονται..?? Αυτό ήθελες να πεις με το μήνυμά σου ?

Το τι ήθελα να πω, το έγραψα σαφέστατα.

Η κάθε τεχνολογία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της. Το τέλειο δεν είναι του κόσμου αυτού. Υπάρχουν λάμπες και ηχεία κόρνας απαράδεκτα. Οπως υπάρχουν πολύ καλά ηλεκτροστατικά και τρανζιστοράτα. Οπως υπάρχουν και προιόντα υπερτιμημένα. Σε κάποιο βαθμό ο Κώστας έχει δίκιο. Ομως, οι γενικεύσεις και οι απορρίψεις τεχνολογιών a priori είναι αντίθετες στην λογική κάποιου επιστήμονα-μηχανικού. Και φυσικά μόνο ζημιά κάνουν σε όλους. Η Ιερά εξέταση, τα αποφασίζουμε και διατάσσουμε, το πίστευε και μη ερεύνα, ανήκουν μόνο σε στενόμυαλους ημιμαθείς, με φοβίες και ανασφάλειες γιά το καλύτερο. Αυτό προσπαθεί να πει το μήνυμά μου, στο οποίο και δεν επιθυμώ να δώσω άλλη προέκταση. Η προσωπική διαπλοκή και η αντιπαράθεση δεν ωφελούν κανέναν. Ο νοών νοείτο.

Εάν επιθυμεί ο Κώστας μπορεί να εναποθέσει τα δάχτυλά του στην πληγή. Επί των τύπων των ήλων λοιπόν. Είναι καλεσμένος μου γιά μία ακρόαση.

Οποιος επιθυμεί περισσότερες τεχνικές αναλύσεις γύρω από τα πάμπολλα θέματα που θίχθηκαν, ας ανοίξει ειδικό επιμέρους θέμα. Το κάθε ένα από αυτά αποτελεί κεφάλαιο από μόνο του και απλά προσπάθησα να κάνω μία απλή αναφορά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.999
Reaction score
127.676
Απάντηση: high end φυκια....

Το τι ήθελα να πω, το έγραψα σαφέστατα.

Η κάθε τεχνολογία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της. Το τέλειο δεν είναι του κόσμου αυτού. Υπάρχουν λάμπες και ηχεία κόρνας απαράδεκτα. Οπως υπάρχουν πολύ καλά ηλεκτροστατικά και τρανζιστοράτα. Οπως υπάρχουν και προιόντα υπερτιμημένα. Σε κάποιο βαθμό ο Κώστας έχει δίκιο. Ομως, οι γενικεύσεις και οι απορρίψεις τεχνολογιών a priori είναι αντίθετες στην λογική κάποιου επιστήμονα-μηχανικού. Και φυσικά μόνο ζημιά κάνουν σε όλους. Η Ιερά εξέταση, τα αποφασίζουμε και διατάσσουμε, το πίστευε και μη ερεύνα, ανήκουν μόνο σε στενόμυαλους ημιμαθείς, με φοβίες και ανασφάλειες γιά το καλύτερο. Αυτό προσπαθεί να πει το μήνυμά μου, στο οποίο και δεν επιθυμώ να δώσω άλλη προέκταση. Η προσωπική διαπλοκή και η αντιπαράθεση δεν ωφελούν κανέναν. Ο νοών νοείτο.

Εάν επιθυμεί ο Κώστας μπορεί να εναποθέσει τα δάχτυλά του στην πληγή. Επί των τύπων των ήλων λοιπόν. Είναι καλεσμένος μου γιά μία ακρόαση.

Οποιος επιθυμεί περισσότερες τεχνικές αναλύσεις γύρω από τα πάμπολλα θέματα που θίχθηκαν, ας ανοίξει ειδικό επιμέρους θέμα. Το κάθε ένα από αυτά αποτελεί κεφάλαιο από μόνο του και απλά προσπάθησα να κάνω μία απλή αναφορά.
αν και δεν έχει "ανάγκη" ο ημίθεος", και μάλιστα νομίζω πως κακώς μπαίνω στις "κάλτσες" του για να σου απαντήσω, επέτρεψέ μου να πω μόνο 2 πραγματάκια:

1. όπως ακριβώς είπε την "άποψή του" ο ΚΚ, έτσι την είπες την "άποψή σου" κι εσύ, και οι δυό χωρίς εις βάθος ανάλυση, κάτι που και μακροσκελέστατο-χρονοβόρο είναι, αλλά και άχρηστο για την πλειοψηφία των αναγνωστών. εν συντομία, κατηγορείς τον ΚΚ για έλλειψη επιχειρημάτων στα λεγόμενά του, ενώ το ίδιο κάνεις κι εσύ. Κλέβει αυτός, κλέβω κι εγώ. Δε πάει έτσι. Για να έχεις το δικαίωμα να κατηγορήσεις κάποιον για κάτι, τουλάχιστον δε πρέπει να κάνεις το ίδιο, δηλαδή θα έπρεπε να αναλύσεις επαρκώς οτιδήποτε ήθελες να αποδείξεις, κι όχι να πεις ότι απλά είναι μακροσκελέστατο και ανοίξτε πολλά θρεντς για να τα δούμε όλα ένα ένα, κάτι, που απ'ότι βλέπω δηλαδή, ούτε συ δε θες να κάνεις.

ταυτόχρονα όμως, δις ιζ όντιο. εδώ βασιλεύει η έλλειψη επιχειρημάτων. το ξέρεις περισσότερο απ'όλους μας. όποιος νά'ναι λέει ό,τι νά'ναι, ή χωρίς κανένα απολύτως επιχείρημα, ή γιατί έτσι του αρέσει να ακούει, ή με εντελώς λάθος επιχειρήματα, ακόμα και από κατασκευαστές. ο ΚΚ σου έφταιξε βρε συ? δηλαδή τι; επειδή είναι ημίθεος δε μπορεί να έχει την άποψή του? ααααααα, θα σε μαλώσω...:142:

2. γράφεις (πολύ σωστά) το εξής: Το τέλειο δεν είναι του κόσμου αυτού.. Επίσης γράφεις : οι γενικεύσεις και οι απορρίψεις τεχνολογιών a priori είναι αντίθετες στην λογική κάποιου επιστήμονα-μηχανικού. Και φυσικά μόνο ζημιά κάνουν σε όλους. , το οποίο είναι εν μέρει σωστό, εν μέρει όμως λάθος. Γιατί ναι, ο "επιστήμονας-μηχανικός" που λες, καλά θα κάνει να προσπαθεί σε όλες τις κατευθύνσεις που δίνει η τεχνολογία μας, ή και σε νέες κατευθύνσεις που θα εφεύρει, κι ας λέει ο Κόγιας. Αλλά: τα γραφόμενα του Κόγια δε κάνουν ζημιά σε όλους μας, κάνουν ζημιά μόνο σε αυτούς που θέλουν να βάλουν βαθιά το χέρι στην τσέπη μας, πουλώντας μας φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Και μπορεί μια κόρνα να αρέσει και να παίζει και θαυμάσια, αλλά αν έχει 40 και 100 και 200 χιλιάδες ευρώπουλα, φύκι είναι. Τελεία κ παύλα. πέριοντ. Γιατί δηλαδή ο "άξιος επιστήμονας-μηχανικός" ασχολήθηκε με κάτι που κοστίζει στον καταναλωτή όσο μια μερτσέντες, ενώ θα μπορούσε να διαθέσει το ταλέντο του για να προσφέρει κάτι αντίστοιχο στα μισά χρήματα από τα (προφανώς άξια) K+H ενεργά μόνιτορ? Γιατί δηλαδή κάποια τεχνολογία κρίνεται αναντικατάστατη (κι ας είναι πανάκριβη η υλοποίησή της) ενώ "το τέλειο δεν είναι αυτού του κόσμου"? Γιατί να κοστίζουν τόσες δεκάδες χιλιάδες ευρώπουλα λαμπάτα φόνο και κόρνες (πχ)? Είναι να μόνα άξια να παίζουν μουσική δηλαδή? Είναι τέλεια? Μήπως οι δίσκοι κι οι ηχογραφήσεις που θα παίξουν είναι τέλειες? :142:

Οπότε όχι, δε κάνει κακό σε όλους μας ο ημίθεος, κάνει κακό στους "κλέφτες" που θέλουν να στραγγίξουν την τσέπη μας εν μέσω κρίσης. Σ'αυτούς που θέλουν να μας πουλήσουν φύκια.

Και ξέρεις κάτι; έχει απόλυτο δίκιο ο μπαγάσας, κι ο σκοπός του είναι (πέραν κάθε αμφιβολίας) τίμιος, και το αποτέλεσμα των γραφόμενών του θετικότατο για την τσέπη μας!:126:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.122
Μηνύματα
2.889.325
Members
37.992
Νεότερο μέλος
Mini_r56
Top