KRELL FPB 400 CX


Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Νασαι καλα βρε Γιανναρε..................ετσι πιστευω και γω.....χαρα και τσαχπινια τα 802 μου που θα φωναζουν.......επιτελους ρευματα.........!!!!!
:143::143:
Βλάση μια φιλική συμβουλή.

Οταν ακούσεις τον συνδυασμό αυτό για πρώτη φορά, φρόντισε να είσαι καθιστός....
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Ο ενισχυτης θα κουναει τα woofers και τον Βλαση σε σημειο που θα μαλλον θα ....πεσει κατω?:135:

Βλαση ....παρε και κανενα υπογλωσσιο...καλου κακου:137:
και στειλε τη γυναικα σου σε καμια φιλη της, για να... γκαζωσεις..:111:χωρις φοβο αλλά με παθος...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Βλάση μια φιλική συμβουλή.

Οταν ακούσεις τον συνδυασμό αυτό για πρώτη φορά, φρόντισε να είσαι καθιστός....
Δηλαδη Βασιλιε......υπαρχει περιπτωση να μην μου αρεσει κιολας?????//
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Την αμολυβδη μου μεσα γαμω......θελω να ανεβω Αθηνα να τον φορτωσω και δεν με φτανει η ρημαδα η μπετζινα!!!!!
και ειμαι και αυπνος λογω καψας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:141::141::141::141:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Δηλαδη Βασιλιε......υπαρχει περιπτωση να μην μου αρεσει κιολας?????//
Ναι υπάρχει περίπτωση......
,
,
,
,
,
,
,
,
,,
,
,
,


.......να σου αρέσει πάρα πολύ :116:
 

Μηνύματα
3.339
Reaction score
454
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

Ο ενισχυτης θα κουναει τα woofers και τον Βλαση σε σημειο που θα μαλλον θα ....πεσει κατω?:135:

Βλαση ....παρε και κανενα υπογλωσσιο...καλου κακου:137:
και στειλε τη γυναικα σου σε καμια φιλη της, για να... γκαζωσεις..:111:χωρις φοβο αλλά με παθος...
Το 802 δεν θα ελεγε οχι και για τον 700cx.
 

Μηνύματα
28.189
Reaction score
26.646
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Ναι δεν θα έλεγε οχι γιατί δεν θα προλάβαινε , οχι να φωνάξει απο το ρεύμα αλλά ούτε να κλάσει.:105:
Απλά θα έλεγε αντίο μάταιε κόσμε.:109:
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
αντιο θα ελεγε γιατι ο 700αρης δινει 1400 στα 4 και 2.800 στα 2:111::139:

ειπαμε ναι στην ποιοτικη ισχυ αλλα οχι στις υπερβολες:126:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

...
ειπαμε ναι στην ποιοτικη ισχυ αλλα οχι στις υπερβολες:126:
Kαι όμως,ο συνδυασμός ισχυρών Krell με μικρά και κλασικά-πλέον- μοντέλα Sonus Faber αποτελούσε μιά από τις μεγαλύτερες ένοχες απολαύσεις τω καιρώ εκείνω...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Την αμολυβδη μου μεσα γαμω......θελω να ανεβω Αθηνα να τον φορτωσω και δεν με φτανει η ρημαδα η μπετζινα!!!!!
και ειμαι και αυπνος λογω καψας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Λόγω της απεργίας των βενζινοπωλών,σ'ευχαριστώ θερμά που μου έδωσες την ευκαιρία να παραλάβω εγώ τον ενισχυτή γιά λογαριασμό σου ώστε να τον παραδώσω έτοιμο προς απόλαυση.Συννενοήθηκα πάντως με τον πωλητή να τον κρατήσω εγώ δίνοντας κατιτί περισσότερο άμα μου αρέσει,οπότε θα τα βρούμε ενδεχομένως μετά τις καλοκαιρινές σου διακοπές.:612:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.701
Reaction score
129.757
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

Kαι όμως,ο συνδυασμός ισχυρών Krell με μικρά και κλασικά-πλέον- μοντέλα Sonus Faber αποτελούσε μιά από τις μεγαλύτερες ένοχες απολαύσεις τω καιρώ εκείνω...
:126:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
πιστεύω οτι ο 400cx γεμίζει απολύτως το 802 ενώ γεμίζει και το 800 άνετα.ίιιιισως ο 700cx να είναι ελαφρά πιο άνετος στο 800.
 

Μηνύματα
3.339
Reaction score
454
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Δεν εννοω απο θεματα εντασεων αλλα απο ρευματα ατελειωτα στις χαμηλες εντασεις και ρευματα ταχυτατα και απεριοριστα στις υψηλες εντασεις.Τα 9800 τα οποια τα δινει ο κατασκευαστης 400w,στην αρχη τα επαιζα με τους bryston 7b sstc(650w/ch κορυφης) μετα εβαλα με πολυ επιφυλαξη τους 28 bsst2(1200w/ch κορυφης),και οι ουρανοι ανοιξαν!!!!Παντα επαιζα ολα μου τα ηχεια με τουλαχιστον 70% παραπανω ισχυ στους ενισχυτες απο οτι ισχυ εδειναν οι κατασκευαστες στα ηχεια τους.Σαν αποτελεσμα ειχα καλυτερο ελεγχο-δυναμικα-αερα-εικονα-κτλ,ειχα ομως το μετρο της εντασης παντα κατα νου.Ποτε δεν εχω καψει ηχειο με αυτους του διπλασιας σχεδον ισχυος ενισχυτες,απο τα ηχεια,αντιθετως ομως εχω καρβουνιασει ηχεια με ιδιας προς αυτα ισχυ,για του γνωστους λογους.Εγω ειμαι της σχολης αυτης.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Δεν εννοω απο θεματα εντασεων αλλα απο ρευματα ατελειωτα στις χαμηλες εντασεις και ρευματα ταχυτατα και απεριοριστα στις υψηλες εντασεις.Τα 9800 τα οποια τα δινει ο κατασκευαστης 400w,στην αρχη τα επαιζα με τους bryston 7b sstc(650w/ch κορυφης) μετα εβαλα με πολυ επιφυλαξη τους 28 bsst2(1200w/ch κορυφης),
ναι αλλα ο krell δέν δίνει 400 κορυφής.δίνει 400 rms υπο συγκεκριμένες συνθήκες παραμόρφωσης.οπότε μπορεί άνετα να χτυπήσει ένα χιλιάρικο υπο άλλες συνθήκες..

τουλάχιστον αυτό μου φαίνεται:138:

γενικότερα πάντως δέν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για το 800.αν και το ελέγχει ίσως το ηχείο να κρύβει κάτι παραπάνω και ποιοτικά και ποσοτικά με τον 700cx.αλλα για το 802 το βάζω στη φωτιά και μάλιστα για ώρα!!!:142:
 

Μηνύματα
3.339
Reaction score
454
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Ο 28β δινει 1200 στα 8ωμ και 2400 στα 4 ωμ.Οταν λεω κορυφης εννοω παντα στα 8ωμ.
 

Μηνύματα
28.189
Reaction score
26.646
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Ο 28β δινει 1200 στα 8ωμ και 2400 στα 4 ωμ.Οταν λεω κορυφης εννοω παντα στα 8ωμ.

Σου εχω πει επανηλειμένως να μην λες αηδίες.:116:
Τα ρεύματα κορυφής δεν είναι πάντα τα διπλά.
Τα δικά σου τα bryston είναι 1kw /8 , 2kw/4.
Το οτι ρίχνεις οσα γκάζια ρίχνεις στα 9800 δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να τα ξεπατώσεις, πρόσεχε.Ενα μεγάφωνο καίγεται πιο δύσκολα απο εναν μεγάλο ενισχυτή που δεν κλιπάρει , αλλά σε μακροχρόνια χρήση οταν τρώει πολλά watts η θερμότητα που συσωρεύεται μπορεί να το ξεροψήσει .Με λίγα λόγια η jbl που το δίνει 400rms μάλλον κάτι ξέρει, η έστω , σε πονηρεύει για την ισχύ που μπορεί να φάει το ηχείο σου.:141:
 

Μηνύματα
3.339
Reaction score
454
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Σου εχω πει επανηλειμένως να μην λες αηδίες.:116:
Τα ρεύματα κορυφής δεν είναι πάντα τα διπλά.
Τα δικά σου τα bryston είναι 1kw /8 , 2kw/4.
Το οτι ρίχνεις οσα γκάζια ρίχνεις στα 9800 δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να τα ξεπατώσεις, πρόσεχε.Ενα μεγάφωνο καίγεται πιο δύσκολα απο εναν μεγάλο ενισχυτή που δεν κλιπάρει , αλλά σε μακροχρόνια χρήση οταν τρώει πολλά watts η θερμότητα που συσωρεύεται μπορεί να το ξεροψήσει .Με λίγα λόγια η jbl που το δίνει 400rms μάλλον κάτι ξέρει, η έστω , σε πονηρεύει για την ισχύ που μπορεί να φάει το ηχείο σου.:141:
Βρε περιεργε ανθρωπε,την αλλη φορα στο σπιτι μου θυμασαι που σου εδειξα τις υπογεγραμμενες μετρησεις που δινει ο τεχνικος τελικου ελεγχου,που υπαρχουν μεσα στην συσκευασια του?σαφεστατα ελεγε οτι χτυπανε στα πικ 1210 βατ στα 8 ομ.Το θυμασαι? εαν οχι να σουτα ξαναδιξω.
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Ακριβώς όπως τα λέει ο Αντώνης είναι. Κάθε Bryston συνοδεύεται με χαρτί από μετρήσεις για το ίδιο το μηχάνημα. Μετρημένο κάθε κομμάτι ξεχωριστά είναι με ημερομηνίες και serial number.

Απ' όσο θυμάμαι ο 28BSST φτάνει 1,2KW peak στα 8.

Εδώ λέει επίσης:
Maximum power output at onset of
clipping into 8Ω ≈ 1300 Watts


Α, ναι.... του Αντώνη οι 28άρηδες έχουν μετρηθεί και στο service και τα έχουν βγάλει αυτά που λένε.
Μόνο που δεν μπορούσαμε να βρούμε ηχείο να τους ζεστάνει λίγο. Τελικά έβαλαν οι τεχνικοί έξτρα αντιστάσεις για να το καταφέρουν (όσο γινόταν) :142:
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.459
Μηνύματα
2.904.978
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top