Το καλύτερο καλώδιο ηχείων

Μηνύματα
27.796
Reaction score
26.131
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Πιο πολύ με ενδιαφέρει η μπροστινή τριάδα.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

δεν μπορει ρε γμτ κατι συμβαινει. προσπαθω τοσο καιρο να συνηθισω με καλωδια των 199 ευρω και οποτε μου φερνουν ενα αλλο φθηνοτερο-ακριβοτερο παιζει διαφορετικα. φθηνοτερο δεν εχει παιξει ποτε καλυτερα. καποια ακριβοτερα καλυτερα καποια αλλα χειροτερα. προσπαθω να βρω την φορμουλα - νομο της φυσικης αλλα τιποτα. δεν θελω να δωσω λεφτα σε καλωδια αλλα μερικα ειναι πειρασμος.
 



VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

και με τυφλο και με ατυφλο ολα τα καλωδια που εχω κατα καιρους ακουσει-δοκιμασει σε ολα τα συστηματα που εχω στησει ακουγονται. οποιουδηποτε ειδους καλωδια. δεν ειχα φανταστει οτι τα καλωδια συμμετεχουν. νομιζα οτι απλα μεταφερουν. τελευταια τα παρομοιαζω με το οδοστρωμα των δρομων. εντελως απλοικα. αλλα υλικα αλλη τριβη. η αντισταση και η εμπεδηση ακουγονται. ψαχνω αλλα δεν βρισκω ακρη. ακομα. τελευταια μαλιστα εχω αρχισει να ακουω και το τραπεζακι. κουναω το τραπεζακι μπρος πισω και ανεβοκατεβαινει η σκηνη. γμτ με κεφαλαια γραμματα. καθε βοηθεια δεκτη.
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

ποιο τραπεζακι ανεβακατεβαζεις ?
μισα μας τα λες
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

κουνοντας το τραπεζακι που βρισκεται μπροστα στον καναπε που ειναι και η θεση ακροασης επηρεαζεται το υψος της βιρτσουαλ σκηνης.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

αν ζει μεταξυ σου και των ηχειων , ειναι για να μην αλλαζουν ολα ? ή σχεδον ?
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

ναι αυτο μου ελειπε ακομα δεν μπορω να μετρησω τα καλωδια και θα μετρησω το τραπεζακι.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.449
Reaction score
1.935
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

...κουναω το τραπεζακι μπρος πισω και ανεβοκατεβαινει η σκηνη. γμτ με κεφαλαια γραμματα. καθε βοηθεια δεκτη.
...
...ναι αυτο μου ελειπε ακομα δεν μπορω να μετρησω τα καλωδια και θα μετρησω το τραπεζακι....
Oh, yes! Η πρώτη ανάκλαση από το πάτωμα είναι καθοριστική στην αντίληψη του ύψους της μουσικής σκηνής. Ίσως λοιπόν το τραπεζάκι νάναι σημαντικότερο από τα καλώδια
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

εαν βαλω μακρυ σεμεδακι που να φτανει ως το πατωμα, το τραπεζακι συμμετεχει λιγοτερο. υπαρχει τροπος να μετρησω την αντισταση και την εμπεδηση ενος καλωδιου?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

βγαλε την σιτα του ηχειου , και
βαλε ενα καθρεπτη στον πλαινο τοιχο που να δειχνει το τουιτερ (μετρα την αποσταση)
κανε το ιδιο με το πατωμα(ξαναμετρα ) η μικροτερη αποσταση ειναι η πρωτη ανακλαση.
Οσο αφορα τα καλωδια οτι παιζει πιο καλα , ειναι το καλυτερο.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

κουνοντας το τραπεζακι που βρισκεται μπροστα στον καναπε που ειναι και η θεση ακροασης επηρεαζεται το υψος της βιρτσουαλ σκηνης.
Λογικο ειναι. Μετακινωντας την επιφανεια αλλαζεις την αποσταση που διανυει η ανακλωμενη ακτινα και αλλαζει και ο τελικος ηχος. Ψαξε στο νετ για το φαινομενο του comb filtering αν σε ενδιαφερει να μαθεις λεπτομερειες.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Καλησπέρα σε όλους,

Αν και παρακολουθώ το forum καιρό, αποφάσισα να γραφτώ πριν μερικές μέρες και ιδού λοιπόν το πρώτο post. :105:

Στη μέση του thread περίπου αναφέρθηκαν ορισμένα καλώδια της Nordost με το χαρακτηριστικό PROPAGATION DELAY: 93% speed of light.

Ή ερώτησή μου είναι η εξής: με τέτοια καλώδια θα μπορούσε κανείς θεωρητικά να χρησιμοποιήσει για το ένα ηχείο πχ 3 μέτρα καλώδιο και για το άλλο 10 μέτρα και να έχει σωστή στερεοφωνική εικόνα;
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.538
Reaction score
75.274
Σωστό. :wink::rolleyes:


Και αυτό φυσικά δεν ισχύει μόνο για τα καλώδια της συγκεκριμένης εταιρείας.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.134
Μηνύματα
2.889.924
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top