AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Η ακρίβειά της ήταν μεγαλύτερη από 0.1dB (για την ακρίβεια, οι αποκλίσεις ήταν 0.07dB για τις χρονικές σταθερές των 3180 και 318μS και 0.08dB για την χρονική σταθερά των 75μS,

Και φυσικά το 0.1 είναι εργοστασιακή μέτρηση. Έχει αποδειχτεί οτι η εργοστασιακή αποκλίνει απο την εργαστηριακή...

Φυσικά επειδή απορία το έχω...δείξε μας το καλύτερο phono απο πλευράς μετρήσεων έτσι για να δούμε ποιό είναι το τέλειο.
Αυτο το αναφερει η μετρηση που εχουμε δημοσιευμενη για την παρουσα συσκευη απο συγκεκριμενο ανθρωπο, με τα οποια σφαλματα θα μπορουσε να εχει...

Συγκρινουμε ομως τυπικες και αναγραφομενες εργοστασιακες προδιαγραφες, και αυτες ειναι ιδιες....
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

μην ριχνεται τοσο πολυ εμφαση στην ακριβεια της riaa σε τοσο μικρο σφαλμα!!
Ε ναι φυσικά...Τα φόνο της αγοράς είναι πολύ μπροστά σε τροφοδοσίες σε σχέση με την μέτρικ και γι αυτό επιμένουμε στη ρια.:135:

(αστειεύομαι φυσικά...)
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Που χαρακτήρισε και ως "κάκιστο" το συμπέρασμα του συμπέρασμα του Σταματάκου για τη λειτουργία ψηφιακής RIAA της LIO-8...
Μαθε να διαβαζεις, παπατρεχα....

Το κακιστο αναφεροταν στο οτι μια συσκευη που υλοποιει το σταδιο αυτο ψηφιακα θα μπορουσε να εχει πολυ μεγαλυτερη ακριβεια απο οτι αλλης αναλογικης...

Και να αποδείξει κιόλας ότι η απόκριση πλάτους τους παραμένει σταθερή και εντός 0.1dB ανεξάρτητα από το σε ποιόν προενισχυτή αυτά θα συνδεθούν.
Κανε και συ κατι, που θελεις να σου το αποδειξω κιολας.....
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Συγκρινουμε ομως τυπικες και αναγραφομενες εργοστασιακες προδιαγραφες, και αυτες ειναι ιδιες....
Νομίζω οτι στις περισσότερες απο τις συσκευές του εμπορίου...όταν βλέπουμε αναλυτικές μετρήσεις πέφτουμε απο τα σύννεφα.Φυσικά μπορεί να έχει τύχει μόνο σε μένα.Αλλα δύσκολο το βλέπω...
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Νομίζω οτι στις περισσότερες απο τις συσκευές του εμπορίου...όταν βλέπουμε αναλυτικές μετρήσεις πέφτουμε απο τα σύννεφα.Φυσικά μπορεί να έχει τύχει μόνο σε μένα.Αλλα δύσκολο το βλέπω...
Ενω οι μετρησεις του Σταμ αποτελουν θεσφατο.., ετσι ειναι Alex?

Και ξερεις κατι, εγω προσωπικα τις βραζω τις μετρησεις....

Η αναφορα στην ακριβεια της RIAA εγινε ακριβως επειδη σταθηκε πολυ η κουβεντα απο πολλους πανω σ αυτο το σημειο και μονον.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Αρα υποθετουμε οτι εχεις γνωση για τις μετρησεις των περισσοτερων dac του εμποριου.

...
Έχω για πολλά.
Αν θες μάλιστα μπορώ να τις παραθέσω παράλληλα με αυτές που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές μαζί με επεξηγηματικά σχόλια, αφού πρώτα απαντήσεις επί της ουσίας σε σχέση με τα σχόλια περί χαμηλού επιπέδου RIAA και "κάκιστου" σχολίου του Σταματάκου και σταματήσεις να το κάνεις γαργάρα.


...
Αυτο δεν το ειπα ποτε εγω.
Ταυτοχρονα, κανεις απο εμας δεν γνωριζει την ποιοτητα των φιλτρων και την αποτελεσματικοτητα του layout.

...
Μίλα για τον εαυτό σου και για άλλους ημιμαθείς που ούτε μετρήσεις μπορούν να ερμηνεύσουν ούτε καταλαβαίνουν αυτά που κάνουν ότι διαβάζουν...
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Έχω για πολλά.
Αν θες μάλιστα μπορώ να τις παραθέσω παράλληλα με αυτές που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές μαζί με επεξηγηματικά σχόλια, αφού πρώτα απαντήσεις επί της ουσίας σε σχέση με τα σχόλια περί χαμηλού επιπέδου RIAA και "κάκιστου" σχολίου του Σταματάκου και σταματήσεις να το κάνεις γαργάρα.
Κανε ενα κλικ πισω....

Μίλα για τον εαυτό σου και για άλλους ημιμαθείς που ούτε μετρήσεις μπορούν να ερμηνεύσουν ούτε καταλαβαίνουν αυτά που κάνουν ότι διαβάζουν...
Η αυτοαναγωγη σου σε ειδικο δεν σε κανει και απαραιτητα, ταυτοχρονα χαιρομαι για το μεγιστο επιπεδο μαντικης σου ωστε να ονομαζεις τους αλλους ημιμαθεις, υποθετω σε σχεση με την δικη σου γνωση....

Στην θεση σου, θα σταματουσα να τρωω τον χρονο μονο στο να διαβαζω, θα επιανα και κανα κατσαβιδι να μαθω κατι ουσιαστικο...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ενω οι μετρησεις του Σταμ αποτελουν θεσφατο.., ετσι ειναι Alex?
A δηλαδή για να πειστούμε πρέπει να βγάλει και το stereophile δικες του ετσι ώστε να τις συγκρίνουμε.Πάντως το σίγουρο είναι οτι η συσκευασία δέν προσφέρει αξιόπιστες πληροφορίες.

Και βρε Κώστα το ξέρεις τώρα μήν κρυβόμαστε...και το stereophile να βγάλει δημοσίως στο εξώφυλλο
οτι βρέθηκε το τέλειο φόνο ΠΑΛΙ θα υπάρξει κόσμος που θα το αρνηθεί.Τόσο απλά... Και φυσικά χωρίς να το έχει ακούσει και δοκιμάσει...Έστω και αυτό...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Θα επαναλάβω τα γραπτά άλλου μέλους , αλλά με δικά μου λόγια.
Ρε σεις δεν σας έβρισαν την οικογένεια η οτιδήποτε άλλο σας πονάει. Γιατί κάνετε έτσι ? σαν να σας πάτησαν τον κάλο?
Προς τι η αγιοποίηση της μετρικ? Εντάξει ο ear και ο κου φου έχουν τα δικά τους κολήματα .Τα ίδια και ο ζαπάντης.
Ε και?
Δλδ χωρίς μετρικ ο κόσμος μας εχει γίνει απέραντα χειρότερος?
Για χαλαρώστε λιγάκι , και μην κάνετε σαν μωρές παρθένες που τους έθιξαν τα ιερά και τα όσια.
Ναι εντάξει είναι μια κάρτα που κάνει οτι κάνει και το κάνει πολύ καλά. Μπράβο και συγχαρητήρια. Δλδ τι πρέπει να γίνει τώρα? να πάμε να πάρουμε όλοι μετρικ?
Του Τσαντουλή του την πέφτετε γιατί δεν συμπλέει με τις απόψεις σας. Γιατί ?
Και μην μου πείτε οτι δεν του την πέφτετε. Ο νοών νοείτο.
Ο βλάσης έψαχνε για dac και πήρε μέτρικ. Ε και? δλδ όσοι ψάχνουνε για dac πρέπει να πάρουν μετρικ? Ρε πάτε καλά????????
Την έχετε πέσει σε οποιονδήποτε τόλμησε να γράψει κάτι διαφορετικό εκτός διθυράμβων για την μέτρικ.
Συμπέρασμα δικό μου φυσικά , που μάλλον το έχετε γραμμένο στα παλαιότερα των υποδημάτων σας , δεν πάτε καλά.
Δεν πειράζει , η ιστορία βρίθει , απο παρόμοιες καταστάσεις.
Νάστε καλά.
Μην τσαντίζεσαι Γιαννάκη μου.... ηρέμησε.... πάντως εγώ (και τυχερός λόγω κρίσης) απέκτησα free τσουρέκια για το πάσχα.... κάτι είναι και αυτό :105: !
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo

A δηλαδή για να πειστούμε πρέπει να βγάλει και το stereophile δικες του ετσι ώστε να τις συγκρίνουμε.Πάντως το σίγουρο είναι οτι η συσκευασία δέν προσφέρει αξιόπιστες πληροφορίες.

Και βρε Κώστα το ξέρεις τώρα μήν κρυβόμαστε...και το stereophile να βγάλει δημοσίως στο εξώφυλλο
οτι βρέθηκε το τέλειο φόνο ΠΑΛΙ θα υπάρξει κόσμος που θα το αρνηθεί.Τόσο απλά... Και φυσικά χωρίς να το έχει ακούσει και δοκιμάσει...Έστω και αυτό...
Κανεις τεραστιο λαθος.

Πετυχες εναν ανθρωπο που εχει φαει την ζωη του στην πραξη και στην εμπειρια και ποτε δεν κοιταξε τις μετρησεις κανενος περιοδικου οπως και να το λενε...
Δεν μ ενδιαφερουν οι μετρησεις, κατα την γνωμη μου δεν ακουμε μουσικη με μετρησεις.

Αυτα τα "χουγια" Alex, τα εχουν αλλοι.......

Το τελειο phono μπορει και να υπαρχει, ξερω καποιο που ισχυριζεται οτι ειναι, κανεναν δεν ενδιαφερει, ειναι παντελως αχρηστο λογω της αδυναμιας του μεσου να το αναδειξει....
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μην τσαντίζεσαι Γιαννάκη μου.... ηρέμησε.... πάντως εγώ (και τυχερός λόγω κρίσης) απέκτησα free τσουρέκια για το πάσχα.... κάτι είναι και αυτό :105: !
Γεια σου Βασιλακη....:107:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Που χαρακτήρισε και ως "κάκιστο" το συμπέρασμα του συμπέρασμα του Σταματάκου για τη λειτουργία ψηφιακής RIAA της LIO-8...
Μαθε να διαβαζεις, παπατρεχα....

Το κακιστο αναφεροταν στο οτι μια συσκευη που υλοποιει το σταδιο αυτο ψηφιακα θα μπορουσε να εχει πολυ μεγαλυτερη ακριβεια απο οτι αλλης αναλογικης...

...
Σ' ευχαριστώ που με "διορθώνεις"...


Μ' αυτά που γράφεις εκθέτεις τον εαυτό σου πολύ πιο αποτελεσματικά απ' όσο θα μπορούσα να το κάνω εγώ...

Είναι προφανές ότι ούτε κατάλαβες πώς τέσταρε ο Σταματάκος τη LIO-8 ως προενισχυτή phono, αλλά και πως ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΧΡΙΣΤΟ περί ψηφιακών φίλτρων.

Σ' ευχαριστώ και πάλι για το γέλιο που μου χάρισες...

Να 'σαι καλά...




ΟΧΙ!

Να μην παραθέσει ένα, αλλά πολλά και κυρίως φτηνά...

Και να αποδείξει κιόλας ότι η απόκριση πλάτους τους παραμένει σταθερή και εντός 0.1dB ανεξάρτητα από το σε ποιόν προενισχυτή αυτά θα συνδεθούν.

...

Κανε και συ κατι, που θελεις να σου το αποδειξω κιολας.....
Κλασικός kostas papas...

Στόμφος και μεγάλες κουβέντες, και όταν έρθει η ώρα για αποδείξεις... κοκκοκο...

[YOUTUBE]O30SBYbW07E[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Γεια σου Βασιλακη....:107:
Καλημέρα και σε σένα φίλε μου, πάω για ύπνο γιατί αύριο έχουμε μια επίσκεψη στον Μάνο... με Σταμάτη και Τάκη... θα τα πούμε σύντομα :126:.
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μ' αυτά που γράφεις εκθέτεις τον εαυτό σου πολύ πιο αποτελεσματικά απ' όσο θα μπορούσα να το κάνω εγώ...

Είναι προφανές ότι ούτε κατάλαβες πώς τέσταρε ο Σταματάκος τη LIO-8 ως προενισχυτή phono, αλλά και πως ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΧΡΙΣΤΟ περί ψηφιακών φίλτρων.

Σ' ευχαριστώ και πάλι για το γέλιο που μου χάρισες...

Κλασικός kostas papas...

Στόμφος και μεγάλες κουβέντες, και όταν έρθει η ώρα για αποδείξεις... κοκκοκο...
Το οτι αυτα τα λες εσυ ειναι η μεγαλυτερη διαφημηση κυριε "πολυξερε".
Το προφανες για σενα, με αφηνει παντελως αδιαφορο, οι γνωσεις σου ειναι μετριου επιπεδου, κι αυτο το λεω εγω, ενας "ημιμαθεις"...

Θα σου προτεινα, μαζι με το κατσαβιβιδι να πιασεις και καποιο βιβλιο περι αγωγης, εκει ισως μαθεις ακομα κατι ουσιαστικοτερο.

Α, και που εισαι, δεν εχει μετρησεις εκει, θα τα βρεις λιγο σκουρα.....:116:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Έχω για πολλά.
Αν θες μάλιστα μπορώ να τις παραθέσω παράλληλα με αυτές που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές μαζί με επεξηγηματικά σχόλια, αφού πρώτα απαντήσεις επί της ουσίας σε σχέση με τα σχόλια περί χαμηλού επιπέδου RIAA και "κάκιστου" σχολίου του Σταματάκου και σταματήσεις να το κάνεις γαργάρα.

...

Κανε ενα κλικ πισω....
Τι;
Πού;


Αυτή είναι η "ΑΠΑΝΤΗΣΗ";

Ενω οι μετρησεις του Σταμ αποτελουν θεσφατο.., ετσι ειναι Alex?

Και ξερεις κατι, εγω προσωπικα τις βραζω τις μετρησεις....

Η αναφορα στην ακριβεια της RIAA εγινε ακριβως επειδη σταθηκε πολυ η κουβεντα απο πολλους πανω σ αυτο το σημειο και μονον.
ΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΑΧΑ!!!!!
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Το οτι αυτα τα λες εσυ ειναι η μεγαλυτερη διαφημηση κυριε "πολυξερε".
Το προφανες για σενα, με αφηνει παντελως αδιαφορο, οι γνωσεις σου ειναι μετριου επιπεδου, κι αυτο το λεω εγω, ενας "ημιμαθεις"...

Θα σου προτεινα, μαζι με το κατσαβιβιδι να πιασεις και καποιο βιβλιο περι αγωγης, εκει ισως μαθεις ακομα κατι ουσιαστικοτερο.

Α, και που εισαι, δεν εχει μετρησεις εκει, θα τα βρεις λιγο σκουρα.....:116:
Καλά...

Πιάσε κι εσύ όμως ένα βιβλίο ορθογραφίας και έκφρασης γιατί μ' αυτά που γράφεις πονάνε και τα μάτια μας και το κεφάλι μας...:116:

 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.350
Reaction score
21.444
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Είσαι σοβαρός ; Το ξαναλέω : είσαι σοβαρός;;;
Όπως βλέπεις...

...
Βασιλη Τσαντουλη, ΜΠΡΑΒΟ, ειμαι ευτυχης που σε γνωριζω.
Κωστα Κωνσταντινου, υποκλινομαι...

ΥΓ2.
Ολα αυτα τα εγραψα "μονος" μου. :116:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Προτείνω το επόμενο θέμα περί Metric να έχει συνθηματικό...πχ "Μια βόλτα στα Τρίκαλα Κορινθίας" και κωδικό εισόδου για να μην ξαναβγούν μαχαιροπήρουνα .

Ελλείψεις μελών σε διάφορα επίπεδα (τεχνικά,συντακτικά,ορθογραφικά) και η κριτική τους με σκοπό την μείωση τους ποικιλοτρόπως δεν προσφέρουν τίποτα στο κατά τα άλλα ευγενές:202: "άθλημα"του hi fi .
Να μην χρειαστεί το site ΔΝΤ και Τρόϊκα .

Oπως λέει και ο φίλος μου ο Βλασης-S θρησκεία είναι μόνο μία.ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ ΜΟΥ.
Και βλέπετε τα χάλια της:138::142:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.934
Μηνύματα
2.923.025
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top