"Vintage Decks & Amplifiers Club"


Μηνύματα
2.256
Reaction score
249
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

John τι εννοεις;
δε λεει για το onkyo αλλα για το δικο μου akai 600D
 



JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.493
Reaction score
27.229
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Αλλος μηχανισμός. Το ενα εχει διπλό κάπσταν , πχ το άλλο οχι.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ναι και το GX-650D έχει τρία μοτέρ με άμεση μετάδοση χωρίς ιμάντες.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.493
Reaction score
27.229
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Στο capstan , εχει ενα μοτέρ , και δίνει κίνηση στο άλλο capstan με ιμάντα.Τα άλλα δυο είναι τα reeel motors. Ενα σε κάθε reel.
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Αλλος μηχανισμός. Το ενα εχει διπλό κάπσταν , πχ το άλλο οχι.
Μεγάλες διαφορές, πραγματικά. Ομως και ο Τάσος έχει δίκιο, οπτικά, αν δεν προσέξεις λεπτομέρειες, μοιάζουν.
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Update για AKAI 1710.
Πρώτη, σύντομη, δοκιμή.
Παίζει. :444:
..... ανάμεσα σε χιλιάδες "κράτς", "χριτς", "φρρρ"..... (Τα ποτενσιόμετρα έχουν ξεχειλίσει από σκόνη, μούργα, καπνιά .... ο,τιδήποτε - εύκολη δουλειά)
Ταχύτητα σωστή.
Ηχος (από τον ενσωματωμένο ενισχυτή και ηχεία).... Απίστευτα καλός! Είχαν δίκιο όσοι επευφημούσαν το συγκεκριμένο μαγνητόφωνο.
Ξεκίνησα άμεσα το service. Λίπανση, καθαρισμός επαφών, καθαρισμός .... βρωμιάς (έχει μπόλικη). Πάει καλά .... Υπομονή μέχρι την Πέμπτη που θα το ολοκληρώσω και θα έχουμε αποτελέσματα (και σε φωτογραφίες). :605:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

ΑΚΑΙ 1710 ... final.

Το "service" ολοκληρώθηκε. Η εγχείρηση πέτυχε. Ο ασθενής ... σχεδόν πέθανε!
Δυο φωτό κατά τη διάρκεια της "ανοιχτής καρδιάς".....

PICT0071.jpg PICT0075 (2).jpg

Στη δεύτερη φαίνονται οι ... λαμπίτσες.
Είχε μεγάλη ανάγκη καθαρισμού και λίπανσης. Ο ... εκπληκτικός διακόπτης ρεύματος (έχω χρόνια να δω τέτοιον) .... δεν κουνιόταν. Με πολύ δύναμη (και κίνδυνο να τον σπάσω) κατάφερα να τον βάλω στη θέση ΟΝ για δοκιμή. Μετά από πολλούς ψεκασμούς με καθαριστικό επαφών (με λαδάκι), χαλάρωσε αρκετά. Το ίδιο επαναλήφθηκε στα ποτενσιόμετρα.
Εσωτερικά, λίπανση στα αναγκαία σημεία, καθαρισμός και έλεγχος. Οι ιμάντες φαίνονται σε ανεκτή κατάσταση.
Οι κεφαλές ήταν κατάμαυρες, πιθανόν να μην είχαν καθαριστεί ποτέ. Χρειάστηκαν "μούλιασμα" σε αιθυλική αλκοόλη για να μαλακώσει η μούργα και να αφαιρεθεί, σιγά σιγά. Και το roller βρώμικο και .... ξερούτσικο, αλλά όχι "τελειωμένο". Εχει λίγα χιλιόμετρα ακόμα.
Καθάρισμα και της πρόσοψης με σαπουνάκι πιάτων (ήρθε κι' έλαμψε) και .... επανασυναρμολόγηση. Ετοιμοι για δοκιμή .......
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Δοκιμή λοιπόν. Τυχαία επιλογή ταινίας (αλλά οπωσδήποτε στις 7 1/2 ίντσες, για να ακούσουμε .... υπέρηχους!) και .... PLAY.
Μια χαρά. Επαιξε ωραιότατα. Η ταχύτητα ακουγόταν σωστή. Ο ήχος, αποκάλυψη. Δεν μπορείς να πιστέψεις ότι αυτό που ακούς προέρχεται από ένα μικρό μαγνητόφωνο και τα ενσωματωμένα ηχειάκια του (οβάλ μονού κώνου). Ο ήχος έχει όγκο, έχει μπάσο (εντάξει, δεν κατεβαίνει και στους .... 40 κύκλους, αλλά το μπάσο είναι εκεί και δεν βουίζει). Τα ψιλά επίσης παρόντα, χωρίς "τσιρίδες". Ακούγοντας και γυνακεία φωνή, με εντυπωσίασε η θερμότητα των μεσαίων και υψηλομεσαίων. Τρελλά πράγματα. Τελικά φαίνεται πως ο συνδυασμός λυχνιών, σωστής σχεδίασης της καμπίνας και επιλογής μεγαφώνων αποδίδει.
Νάτο ολοκληρωμένο, σε λειτουργία
PICT0076 (2).jpg PICT0077 (2).jpg

Ολα καλά, όλα ανθηρά? Μέχρι το πρώτο κομμάτι, ναι. Ομως, κάπου στην εισαγωγή του δεύτερου κομματιού ..... οι μπομπίνες άρχισαν να χάνουν ταχύτητα, μέχρι που πολύ σύντομα.... σταμάτησαν τελείως! Σαν να κατέρευσε το μοτέρ. Ούτε καν γρήγορη κίνηση εμπρός - πίσω. :402:
Το περίεργο είναι ότι αυτό συνέβη στη μεγάλη ταχύτητα. Γυρίζοντας το διακόπτη στη μεσαία (3 3/4), πρόβλημα μηδέν! Παίζει μια χαρά (ακρίβεια ταχύτητας θα έλεγα στο 95%). Και γρήγορες κινήσεις χωρίς προβλήματα. Μόλις ο διακόπτης μετακινηθεί στη θέση "high" .... καταρρέουν τα πάντα!
Δεν ξέρω τι να (πρωτο)υποθέσω. Μοτέρ καπούτ? Ιμάντες? Κάτι άλλο? Αν κάποιος υποψιάζεται κάτι, ας το πει και σ' εμένα τον αδαή.
Πάντως, σε πείσμα των δυσκολιών, άκουσα (και ευχαριστήθηκα) μια ολόκληρη ταινία, στις 3 3/4 ίντσες βέβαια.
 

Μηνύματα
1.185
Reaction score
187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Δοκίμασε να καθαρίσεις καλά το διακόπτη. Αν δε μπορείς να τον λύσεις, ρίξε λάδι και κούνα τον αρκετές φορές. Αλλιώς κάποιο εξάρτημα στην πλακέτα έχει παραδώσει (?) πνεύμα.
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Πέρασε κι' απ΄το δικό μου μυαλό αυτό που λες. Κάτι ίσως γίνεται με τον διακόπτη. Θα προσπαθήσω να τον καθαρίσω. Για να δούμε τι θα βγει. Ευχαριστώ για την βοήθεια. :446:
 

Μηνύματα
128
Reaction score
1
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

@ audiogem.

Teac V1030 3κέφαλο, με 2 μοτέρ. Ήρθε στα χέρια μου από ευγενική δωρεά φίλου, σε άριστη κατάσταση αλλά λίγη μπίχλα την είχε. Καθαρίστηκε εξωτερικά & εσωτερικά όσο μπορούσα βέβαια. Τι ξέρεις εσύ για το μοντέλο αυτό ?
Θέλω να κάνω εγγραφές από βινύλιο ( κλασικής μουσικής ) σε κασέτες χρωμίου η μετάλλου.

Τα φώτα σου παρακαλώ :403:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

@ audiogem.

Teac V1030 3κέφαλο, με 2 μοτέρ. Ήρθε στα χέρια μου από ευγενική δωρεά φίλου, σε άριστη κατάσταση αλλά λίγη μπίχλα την είχε. Καθαρίστηκε εξωτερικά & εσωτερικά όσο μπορούσα βέβαια. Τι ξέρεις εσύ για το μοντέλο αυτό ?
Θέλω να κάνω εγγραφές από βινύλιο ( κλασικής μουσικής ) σε κασέτες χρωμίου η μετάλλου.

Τα φώτα σου παρακαλώ :403:
:113: (το φως μου!)....
TEAC V-1030. 10ετίας του 90. Μικρό αδελφάκι του V-7010 (που έχω!). 2 μοτέρ, μονό κάπσταν (νομίζω), 3 κεφαλές, Dolby B, C. Εχει τηλεχειρισμό (σου έδωσαν το τηλεχειριστήριο?) Δεν έχει calibration.
Δεν έχω ακούσει ποτέ το συγκεκριμένο, αλλά όντας TEAC και μάλιστα από τα τελευταία κασετόφωνα που κατασκευάστηκαν, δεν μπορεί να είναι κακό.
Ενα πρόβλημα που παρουσιάζει αυτή η σειρά (και το δικό μου 7010), είναι ότι από τη χρήση καταστρέφεται εντελώς το πληκτρολόγιό τους. Το δικό μου έχει επισκευαστεί 2 φορές στο service της TEAC και είναι πάλι άχρηστο. Το λειτουργώ μόνο από το τηλεχειριστήριο.
Πιστεύω ότι θα σε ικανοποιήσουν απόλυτα οι εγγραφές που θα κάνεις. Με TDK SA, SA-X, αντίστοιχες MAXELL, ή οποιαδήποτε μετάλλου, τα αποτελέσματα θα είναι εξαιρετικά.
Καλές εγγραφές και ακροάσεις.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.493
Reaction score
27.229
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Το πληκτρολόγιο του 1010 3010 5010 7010 , όπως και των προηγούμενων v-3000 ,5000,7000, 8000s, δεν εχει κανένα πρόβλημα.
Το ξέρω γιατί εχω v5000, v7000, v8000s, και τα δουλεύω απο τότε. Απλώς δεν θέλει μεγάλη πίεση στο button. Γιατί σπάει το ίδιο το button και οχι ο διακόπτης απο μέσα.Δούλευα στο service της ΕΛΙΝΑ, και τα γνωρίζω πολύ καλά εκ των εσω.Λίγη προσοχή και απαλές κινήσεις θα έλεγα. Θυμάμαι κάποιο που είχαμε επισκευάσει κάποτε. Δεν θυμάμαι όμως μοντέλο.
Είναι εξαιρετικά κασσετόφωνα, με απίστευτα χαρακτηριστικά, χωρίς βλάβες , πέραν των φυσιολογικών φθορών.
Αυτά.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.493
Reaction score
27.229
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Α , το 1030 , είναι απο την μεταγενέστερη σειρά , την χχ30. Η χχ10 ήταν το face lift της χχ00 με μόνη διαφορά την αλλαγή του καπακιού της πόρτας με μεταλικό. Με κορυφαίο της σειράς το v8030s.
Με στουντιακό λουκ.
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Το πληκτρολόγιο του 1010 3010 5010 7010 , όπως και των προηγούμενων v-3000 ,5000,7000, 8000s, δεν εχει κανένα πρόβλημα.
Το ξέρω γιατί εχω v5000, v7000, v8000s, και τα δουλεύω απο τότε. Απλώς δεν θέλει μεγάλη πίεση στο button. Γιατί σπάει το ίδιο το button και οχι ο διακόπτης απο μέσα.Δούλευα στο service της ΕΛΙΝΑ, και τα γνωρίζω πολύ καλά εκ των εσω.Λίγη προσοχή και απαλές κινήσεις θα έλεγα. Θυμάμαι κάποιο που είχαμε επισκευάσει κάποτε. Δεν θυμάμαι όμως μοντέλο.
Είναι εξαιρετικά κασσετόφωνα, με απίστευτα χαρακτηριστικά, χωρίς βλάβες , πέραν των φυσιολογικών φθορών.
Αυτά.
Μακάρι να το είχα επισκευάσει στην ΕΛΙΝΑ. Οταν όμως μου χάλασε το δικό μου, η ΕΛΙΝΑ είχε χάσει την αντιπροσωπεία της TEAC. Ετσι το πήγα στο service της καινούργιας αντιπροσωπείας, που βρισκόταν κάπου πίσω από το παλιό κτήριο του ΙΚΑ, στην Πειραιώς. Εξυπηρέτηση απαράδεκτη, δουλειά .... για κλωτσιές. Γι' αυτό και δυο φορές ξαναεμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα. Και ορκίζομαι ότι τα ... κρινοδάχτυλά μου δεν έχουν ταλαιπωρήσει ΠΟΤΕ το πληκτρολόγιο του δύστυχου, πλην εξαιρετικού ηχητικά, V-7010. Ξαφνικά, τα πλήκτρα άρχισαν να .... υποχωρούν προς τα μέσα σε κάθε άγγιγμά μου. :411:
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.493
Reaction score
27.229
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Nαι αυτό συνέβει γιατί κάποια φορά πάτησες το πλήκτρο με μεγαλύτερη δύναμη, με αποτέλεσμα να σπάσει το πλαστικό έλασμα που κρατάει το πλήκτρο στην θέση του.Δεν θέλει και πολύ , μην νομίζεις. Απο αυτό και μετά bye bye πλήκτρο- πλήκτρα.
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ετσι φαίνεται. Και οι άχρηστοι στο άσχετο service της άσχετης αντιπροσωπείας, επισκεύασαν όπως όπως το πλαστικό έλασμα (το κόλλησαν με ..... αλευρόκολλα?) και μου το παρέδωσαν. Ενώ εγώ πίστευα ότι είχαν αλλάξει ολόκληρο το πληκτρολόγιο (και πλήρωσα αντίστοιχα). Ας πρόσεχα (ή ας είχα γραφτεί στο AVsite, στο ίντερνετ που έκανε τα πρώτα βήματά του τότε, για να είχα σωστή πληροφόρηση..... :609:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.000
Μηνύματα
2.924.974
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top