"Vintage Decks & Amplifiers Club"


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Επαναλαμβάνω, το service έγινε στην καινούργια αντιπροσωπεία (δεν θυμάμαι ούτε θέλω να ξέρω το όνομά της!) και πρέπει να ήταν γύρω στο 1998 - 2000 (πάντως σίγουρα πλήρωσα σε δραχμές). Μετά από δυο άσκοπα πηγαινέλα (όπου παρέλαβα ένα μηχάνημα επισκευασμένο, για να παρουσιάσει την ίδια ακριβώς βλάβη μετά από 1 - 2 εβδομάδες), κουβαλώντας τα 10 κιλά του 7010 υπό μάλης στο κέντρο της Αθήνας, εγκατέλειψα την προσπάθεια και το λειτουργώ έκτοτε από το τηλεχειριστήριο.
Είναι κάποιες φορές που δεν σου κάθεται ένα μηχάνημα, οπότε .... δέχεσαι τη μοίρα σου και συμβιβάζεσαι. Δε βαριέσαι, υπάρχουν ..... λίγα ακόμα κασετόφωνα, να κάνουμε τη δουλειά μας :121:

Καλή Ανάσταση και καλά .... σουβλίσματα σε όλους :608:
 

Μηνύματα
128
Reaction score
1
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

@ Audiogem

ευχαριστώ για τις πληροφορίες, κατατοπιστικότατες. το δικό μου παράπονο πάντως είναι η ποιότητα κατασκευής και το υλικό του πάνελ. φτηνοφέρνει & φτηνοδείχνει. ακόμη και τα led ( μπλέ & κόκκινα ) είναι κάπως, αντανακλούν φως στο προστατευτικό γυαλί.

Καλή Ανάσταση.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
125
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ολα καλά, όλα ανθηρά? Μέχρι το πρώτο κομμάτι, ναι. Ομως, κάπου στην εισαγωγή του δεύτερου κομματιού ..... οι μπομπίνες άρχισαν να χάνουν ταχύτητα, μέχρι που πολύ σύντομα.... σταμάτησαν τελείως! Σαν να κατέρευσε το μοτέρ. Ούτε καν γρήγορη κίνηση εμπρός - πίσω. :402:
Το περίεργο είναι ότι αυτό συνέβη στη μεγάλη ταχύτητα. Γυρίζοντας το διακόπτη στη μεσαία (3 3/4), πρόβλημα μηδέν! Παίζει μια χαρά (ακρίβεια ταχύτητας θα έλεγα στο 95%). Και γρήγορες κινήσεις χωρίς προβλήματα. Μόλις ο διακόπτης μετακινηθεί στη θέση "high" .... καταρρέουν τα πάντα!
Δεν ξέρω τι να (πρωτο)υποθέσω. Μοτέρ καπούτ? Ιμάντες? Κάτι άλλο? Αν κάποιος υποψιάζεται κάτι, ας το πει και σ' εμένα τον αδαή.
Πάντως, σε πείσμα των δυσκολιών, άκουσα (και ευχαριστήθηκα) μια ολόκληρη ταινία, στις 3 3/4 ίντσες βέβαια.
Να και το δικό μου μίνι ΑΚΑΙ που βρέθηκε - μαζί με άλλα 2 ίδια - σε μιά αποθήκη πεταμένο
και γεμάτο βρωμιές στην δουλειά μου! Χρησιμοποιείτο κάποτε για εκμάθηση αγγλικών σε μαθητές.
Φυσικά με την απαραίτητη φροντίδα, έλαμψε και δια του ήχου του βεβαίως! Είναι το 1722 W με τα
ενσωματωμένα μεγάφωνα στό πλάι. Τα προβλήματα ταχύτητος είναι μάλλον από την ακινησία, τα είχα
κι εγώ. Άφησα να γυρίζει το κάπσταν, το έβαλα πλάτη και έριξα λαδάκι ψιλό στη βάση του για να το
πάρει μέσα, όχι πολύ όμως, μια δυό σταγόνες. Κατόπιν άλλαζα την ταχύτητα κατα το δοκούν, σε περίπου
10 λεπτά ήρθε στα ίσια του. Για το ρόλερ μπορείς να το ζωντανέψεις ώς εξής: ξεβίδωσέ το και τρίψε το
με ένα σφουγγαράκι κουζίνας, από τη μεριά του scotch bright - μή το λυπηθείς δώστου, μετα βαμβάκι
με λίγο κρεμοσάπουνο για καθάρισμα και μετα ξέπλυμα με βαμβάκι με απιονισμένο νερό. Ελπίζω να το
συνεφέρεις έτσι.

http://www.youtube.com/watch?v=fCRUiccXQFE
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Καλησπέρα Νότη. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα δοκιμάσω τη θεραπεία που λες, δεν αποκλείεται να φταίει η ακινησία πολλών ετών, τελικά. Το περίεργο είναι βέβαια ότι στη μικρή ταχύτητα (3 3/4) παίζει σχεδόν άψογα. Το ρόλερ είναι σε σχετικά καλή κατάσταση, αν και φαίνεται κάπως ξερό. Σίγουρα θα του κάνει καλό η περιποίηση που περιγράφεις. Θα τη δοκιμάσω κι' αυτήν.
Μ' αρέσει πολύ και το δικό σου 1722. Τελικά, αυτά τα μικρά μαγνητοφωνάκια της ΑΚΑΙ, είχαν πολύ .... sex appeal. Ασε που ήταν από τα πιο προσιτά μαγνητόφωνα ταινίας και τα είχαμε στα "υπόψιν" εκείνη την εποχή. Ο ήχος τους, αυτόνομος, χωρίς να αποτελούν μέρος ολοκληρου στερεοφωνικού, ήταν απρόσμενα καλός.
Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα της προσπάθειας "ανάνηψης" του μοτέρ. Ελπίζω και εύχομαι να φταίει η ακινησία.... αλλιώς θα χρειαστούμε γιατρό.
 

Μηνύματα
3.870
Reaction score
3.060
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

που θα βρώ rewind motor 10v dc για αυτό το κασετοφωνο?



άνοιξα το μοτέρ για να δω γιατί δεν γυρνά και παρατήρησα ότι έχει μια μπίλια που δεν ξαναμπαίνει με τίποτα!!!
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ρώτα πρώτα κάποιον καλό τεχνικό (π.χ. Σάκης, vintage_service ) αν μπορεί να σου επισκευάσει - μαζέψει το μοτέρ. Αλλιώς, είναι μάλλον δύσκολο να βρεις μοτέρ. Και είναι κρίμα, τέτοιο κασετόφωνο. Είχα το tcd 310, αλλά το έδωσα, αφού ήταν 110V και κάποιος το είχε βάλει στην πρίζα χωρίς μετασχηματιστή :401: Κάρβουνο όλο εσωτερικά.....
Αν δεν βρεις άκρη, επικοινώνισε μαζύ μου. Κάτι μπορεί να σκεφτούμε..... :420:
 

Μηνύματα
3.870
Reaction score
3.060
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Τελικά βρήκα ένα 9v αλλά συνεχίζει να παρουσιάζει αργό playback.
Μάλιστα με το που κατεβαίνει η κεφαλί παίζει αργά για λίγο και μετά ξανασηκώνεται !
Κάποιο πμ με τηλέφωνο - πληροφορίες για service?
 




Μηνύματα
128
Reaction score
1
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Το μικρό αδελφάκι, ο AU-X701 που θα αντικατασταθεί από τον 99Χ για να οδηγήσει τα JBL 190.

 


Μηνύματα
1.177
Reaction score
186
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Που ξέρεις ότι είναι μοτέρ? Το έβγαλες και το μέτρησες? Συνήθως τα TANDBERG πάσχουν από τα pinch rollers που θέλουν συχνό και καλό καθάρισμα (προβλήματα με το WOW@FLUTER) και πιθανόν από ιμάντα που έχει χάσει την ελαστικότητά του
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Νάτο ολοκληρωμένο, σε λειτουργία
View attachment 20980 View attachment 20981
Μοιάζει πάρα πολύ με το δικό μου μικρό το AKAI X-150D
Μόνο που αυτό δεν έχει ενισχυτή και ηχεία. Αλλά έχει τον ίδιο εκπληκτικό power switch!



Αυτή η φωτογραφία δεν είναι δικιά μου την βρήκα στο internet. Θα φωτογραφίσω το δικό μου και θα το βάλω....
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Να και μια πιο καλή. Ούτε αυτή είναι δικιά μου αλλά είναι ολόϊδιο.

Λεπτομέρεια: Τα νούμερα στο κοντέρ αριστερά φαίνονται απλώς μέσα από μία σχισμή, σε αντίθεση με το προηγούμενο όπου υπάρχει ημικυλινδικό πλαίσιο.

 

Μηνύματα
128
Reaction score
1
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Αντε μεγειές καλοάκουστα.
Τhanx m8, αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να τα εκτιμήσει -εκτός από μένα-, αυτός είσαι εσύ. Κοιτάω για TU-919 αν και το KΤ-5020 είναι πάρα πολύ καλό, ιδίως στο θέμα της ευαισθησίας που λέγαμε.
Πάμε για μηχανάκι τώρα :426:
 


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μοιάζει πάρα πολύ με το δικό μου μικρό το AKAI X-150D
Μόνο που αυτό δεν έχει ενισχυτή και ηχεία. Αλλά έχει τον ίδιο εκπληκτικό power switch!
Πραγματικά, είναι το ίδιο μηχάνημα. Εκτός από την απουσία ενισχυτή και ηχείων, το δικό σου έχει κεφαλές cross field, που δεν έχει το δικό μου, και διαφοροποιήσεις σε μικρολεπτομέρειες στη σχεδίαση. Τα χαρακτηριστικά του δικού σου είναι πολύ καλύτερα από του "αρχαίου" 1710. Ο διακόπτης power είναι όλα τα λεφτά, χρόνια είχα να δω τέτοιον σε μηχάνημα παραγωγής (μου θυμίζει ιδιοκατασκευές της εποχής μας...:608:)
 

Μηνύματα
3.870
Reaction score
3.060
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

....και πιθανόν από ιμάντα που έχει χάσει την ελαστικότητά του
άλλαξα και ιμάντες αλλά δεν.
Μου κατέστρεψε τρεις κασέτες .
Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου το επισκευάσει ας μου στείλει πμ.
Ευχαριστώ
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.179
Μηνύματα
2.891.632
Members
38.003
Νεότερο μέλος
Periklis1987
Top