"Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Τελικά, πέρα από έναν πρόσκαιρο εντυπωσιασμό, ο τετραφωνικός ήχος δεν πρόσφερε και τίποτα το ιδιαίτερο. Οταν όλα λειτουργούν σωστά σε ένα απλό στερεοφωνικό συγκρότημα, από την κεφαλή του πικάπ έως το ηχείο, μαζύ με κατάλληλη εγκατάσταση και ενσωμάτωση στο χώρο, τότε είναι περιττά τα πίσω, πλάγια, ...... πάνω ή κάτω (!) ηχεία. Ολη η πληροφορία βρίσκεται εκεί, όλες οι ανακλάσεις αναπαράγονται από το χώρο. Εξ άλλου ..... καμμιά ζωντανή ορχήστα δεν διαθέτει ..... πίσω πιάνο ή τύμπανα! :140:
Θα συμφωνήσω απόλυτα.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Για να ολοκληρωθεί το σετάκι, βρήκα και πήρα τα ηχεία (SP-30). Ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση τα ηχεία της Sansui, όπως και όλα τα γιαπωνέζικα ηχεία της εποχής, αλλά με γοήτευαν πάντα τα ηχεία με το ξύλινο "πλέγμα" στην μπροστινή τους όψη.
Ναι έτσι είναι, οι Γιαπωνέζοι έφτιαχναν εκπληκτικά μηχανήματα αλλά όχι ηχεία, εκτός ελαχίστων μετρημένων στα δάχτυλα του ενός χεριού περιπτώσεων. (Yamaha NS-1000 ...)

Εγώ έχω τα Sansui S-40 τριών δρόμων με 10" woofer αλλά τα χρησιμοποιώ για surround στο home cinema. Για 'κει καλά είναι...
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Αααααα, ξέχασα το σημαντικότερο. Ο Sansui AU-555a είναι .... Made in Greece! :111: Κατασκευασμένος (συναρμολογημένος μάλλον) από την ΕΛΙΝΑ.
Α ρε φούστη μου, σε τι εποχές ζήσαμε......
Σήμερα ούτε το .... χαρτόκουτο δεν κατασκευάζουμε. Γιατί........ :440:
Γιατί.... "Τις βιομηχανίες τις θέλουμε, του βιομηχάνους δεν θέλουμε" έλεγε ο μεγάλος σοσιαλήσταρχος "χαρισματικός" ηγέτης της μ@λ@κί@ς το 1981... Και 48% ηλίθιοι τον πίστεψαν. Αυτά πληρώνουμε τώρα σκ@τ@ στα μούτρα μας...
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Γιατί.... "Τις βιομηχανίες τις θέλουμε, του βιομηχάνους δεν θέλουμε" έλεγε ο μεγάλος σοσιαλήσταρχος "χαρισματικός" ηγέτης της μ@λ@κί@ς το 1981... Και 48% ηλίθιοι τον πίστεψαν. Αυτά πληρώνουμε τώρα σκ@τ@ στα μούτρα μας...
Ναι Τάσο... "Η Ελλάδα ανήκε στους Έλληνες"!
Ανήκε??
Λαμόγια.............

Έτσι "α_γα(π)άει" ο χαρισματικός!!

 
Last edited by a moderator:




Μηνύματα
128
Reaction score
1
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Γιατί.... "Τις βιομηχανίες τις θέλουμε, του βιομηχάνους δεν θέλουμε" έλεγε ο μεγάλος σοσιαλήσταρχος "χαρισματικός" ηγέτης της μ@λ@κί@ς το 1981... Και 48% ηλίθιοι τον πίστεψαν. Αυτά πληρώνουμε τώρα σκ@τ@ στα μούτρα μας...
ο σκ@τοψύχης μιά χαρά τα κανόνισε, όλη η φαμίλια μάλλον, από τον γέρο της Δημοκρατιας ( θα κάνω εμετό ) μέχρι τον σημερινό π@π@ρ@ εγγονό ( θα ξανακάνω ) φρόντισαν να βλέπουμε την ταφή της χώρας live.
Μας έμειναν τα μηχανήματα για να θυμόμαστε.

υγ-χθες έκανα δοκιμή "ανοίγματος"με τον Sansui, τα 160 Watt ήταν εκεί. Το κατάλαβαν και οι γείτονες
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω 1000% μαζί σου.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Dimid;1500552 υγ-χθες έκανα δοκιμή "ανοίγματος"με τον Sansui said:
και[/B] οι γείτονες
Και θα είναι εκεί για πολλά χρόνια....
 


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μπα... Αυτοί θα φύγουν τρέχοντας! :102:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Σάς χρωστούσα μερικές φωτογραφίες και από το δικό μου X-150D:







 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Νάτο το "μικρό" τραγουδάει ακόμα κι ας έχουν περάσει 42 (ολογράφως: σαράντα δύο) ολόκληρα χρόνια!!! :622:








 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Λεπτομέρεια από τις cross field κεφαλές. Η συχνότητα πόλωσης bias γράφεται στην ταινία από ξεχωριστή (την κάτω) κεφαλή.









Και το ταμπελάκι στην πίσω μεριά MADE IN JAPAN

 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Κάτι τέτοια βλέπω και δεν μπορώ να ξεκολλήσω από το site!
Και είμαι βέβαιος πως με τη (δεδομένη, προφανή) δική σου φροντίδα και προσοχή, θα δουλεύει άλλα 42 χρόνια απροβλημάτιστα.
Είναι ολόϊδιο με το δικό μου 1710, αν εξαιρέσεις τις cross field κεφαλές, τα λίγο μεγαλύτερα vuμετρα (και φυσικά το ότι το δικό σου είναι deck, ενώ το δικό μου αυτόνομο, με ενισχυτή και ηχεία). Μόνο που το δικό μου δεν θέλει να παίξει ακόμα στις 7 1/2 ίντσες, αλλά πού θα μου πάει, το έχω έτοιμο για Σάκη, μαζύ με ανταλλακτικό μοτέρ, αν τυχόν το χρειάζεται (σιγά μην το άφηνα έτσι!)
Καλές, χαρούμενες και συνεχείς ακροάσεις σου εύχομαι.
:621::622::624:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Κάτι τέτοια βλέπω και δεν μπορώ να ξεκολλήσω από το site!
Και γιατί να ξεκολλήσεις άλλωστε;

Και είμαι βέβαιος πως με τη (δεδομένη, προφανή) δική σου φροντίδα και προσοχή, θα δουλεύει άλλα 42 χρόνια απροβλημάτιστα.
Γι αυτό δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία. Τα μηχανήματά μου μπορεί να έχουν δακτυλιές γιατί τα χρησιμοποιώ καθημερινά (χωρίς γάντια!!!) αλλά είναι σε άψογη κατάσταση, χωρίς γρατζουνιές, κακομεταχείριση ή μηχανικά προβλήματα.

Είναι ολόϊδιο με το δικό μου 1710, αν εξαιρέσεις τις cross field κεφαλές, τα λίγο μεγαλύτερα vuμετρα (και φυσικά το ότι το δικό σου είναι deck, ενώ το δικό μου αυτόνομο, με ενισχυτή και ηχεία). Μόνο που το δικό μου δεν θέλει να παίξει ακόμα στις 7 1/2 ίντσες, αλλά πού θα μου πάει, το έχω έτοιμο για Σάκη, μαζύ με ανταλλακτικό μοτέρ, αν τυχόν το χρειάζεται (σιγά μην το άφηνα έτσι!)
Αν πρόσεξες το δικό μου παίζει αυτή την στιγμή στις 3 3/4 i.p.s.
Παίζει τόσο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ακόμα και στην μικρή ταχύτητα που τα 7 1/2 τα θεωρώ σπατάλη ταινίας!!! Εχω γράψει και μερικές σε 7 1/2 αλλά τις περισσότερες τις γράφω σε 3 3/4.


Καλές, χαρούμενες και συνεχείς ακροάσεις σου εύχομαι.
:621::622::624:
Και σε σένα το ίδιο! Να το χαίρεσαι το εργαλείο. Δεν υπάρχουν τέτοια μηχανήματα σήμερα, άρα είμαστε από τους ελάχιστους που μπορούμε να τα απολαμβάνουμε!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

...Δεν υπάρχουν τέτοια μηχανήματα σήμερα, άρα είμαστε από τους ελάχιστους που μπορούμε να τα απολαμβάνουμε!
Tι να το κάνεις ρε Τάσο!
Το pc τα παραγκώνισε όλα... μείναμε οι "ρομαντικοί" του είδους να βλέπουμε τις καρούλες να γυρνούν!:613:

Ωραίο πάντως και το ...δεύτερο "εργαλείο"!:615:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.163
Μηνύματα
2.890.916
Members
37.996
Νεότερο μέλος
bb4lifestyle
Top