"Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Τhanx m8, αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να τα εκτιμήσει -εκτός από μένα-, αυτός είσαι εσύ. Κοιτάω για TU-919 αν και το KΤ-5020 είναι πάρα πολύ καλό, ιδίως στο θέμα της ευαισθησίας που λέγαμε.
Πάμε για μηχανάκι τώρα :426:
Τρέξε:

http://www.ebay.de/itm/Kenwood-600T...90?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item2a1c5e1406
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

άλλαξα και ιμάντες αλλά δεν.
Μου κατέστρεψε τρεις κασέτες .
Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου το επισκευάσει ας μου στείλει πμ.
Ευχαριστώ
Εχω το ίδιο, και το δικό μου σε όχι 100% λειτουργική κατάσταση. Απ' ότι μου είπε ο τεχνικός μου, τα συγκεκριμένα Tandberg έχουν πρόβλημα στο σασί. Με τη χρήση παρουσιάζουν φθορές σε σημεία έδρασης του μοτέρ και του κάπσταν, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να υπάρξει ακρίβεια στις λειτουργίες του transport. Αν το πρόβλημα του δικού σου δεν οφείλεται στη φθορά του σασί, αλλά σε μοτέρ ή κάτι άλλο, τότε ίσως .... μπορούμε τα δυο κασετόφωνα να τα κάνουμε ένα - αλλά σωστό! (με τη βοήθεια κάποιου καλού τεχνικού βέβαια). Αν ενδιαφέρεσαι, στείλε μου PM.
 


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Θεϊκό tuner το TU-X1 η απόλυτη κορυφή!!! Δεν έχει υπάρξει ούτε πρόκειται να υπάρξει ποτέ κάτι πιο πάνω.

Πάντως το Kenwood 600 είναι το δεύτερο καλύτερο tuner όλων των εποχών, οπότε χτύπα το!
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Εχω το ίδιο, και το δικό μου σε όχι 100% λειτουργική κατάσταση. Απ' ότι μου είπε ο τεχνικός μου, τα συγκεκριμένα Tandberg έχουν πρόβλημα στο σασί. Με τη χρήση παρουσιάζουν φθορές σε σημεία έδρασης του μοτέρ και του κάπσταν, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να υπάρξει ακρίβεια στις λειτουργίες του transport.
Εμ... Άλλο πράγμα το γιαπωνέζικο... Δεν είμαστε όλοι ίδιο, πώς να το κάνουμε; :410:
 

Μηνύματα
128
Reaction score
1
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Θεϊκό tuner το TU-X1 η απόλυτη κορυφή!!! Δεν έχει υπάρξει ούτε πρόκειται να υπάρξει ποτέ κάτι πιο πάνω.

Πάντως το Kenwood 600 είναι το δεύτερο καλύτερο tuner όλων των εποχών, οπότε χτύπα το!
Εχω ήδη 4 tuner, η επόμενη αγορά που έχω στο μυαλό μου είναι το TU-X1 or TU-919. Το 1ο υπήρχε στο ebay πρόσφατα αλλά όταν η τιμή πέρασε τα 1.300 $ σταμάτησα να συμμετέχω. Το 2ο επίσης εύκολα φτάνει και ξεπερνάει τα 500 euro.
H Kenwood κατασκεύασε κορυφαία μηχανήματα, ιδίως στα tuner, βλ. ΚΤ-5020 που το προτιμώ από το 600Τ.
 


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Εμ... Άλλο πράγμα το γιαπωνέζικο... Δεν είμαστε όλοι ίδιο, πώς να το κάνουμε; :410:
... Το κακό είναι ότι .... έχεις δίκιο! :402: 45 χρόνων και βάλε τα ΑΚΑΙ ... και άντε το πολύ πολύ να θέλουν κανέναν ιμάντα. Είχαν τον .... Βούδα μέσα τους!:403:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ετσι είναι! Το ΑΚΑΙ Χ-150D μάς το είχε φέρει ο θείος μου (ναυτικός) το 1970 από την Ιαπωνία.

...αλλά δεν έχει αλλάξει ακόμα ιμάντα! Ούτε pinch roller! Εχει μέλλον ακόμα! :447:
 




Μηνύματα
27.839
Reaction score
26.179
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μήπως μπερδεύεις τον Μάνο με τον Μάρκου?
Λεω τώρα εγω?:116:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

http://www.ebay.de/itm/SANSUI-QD-55...ndmaschinen&hash=item2a1c71cce0#ht_500wt_1287

Νομίζω ο ΜάνοςΧΧ και σύ θα εκτιμήσετε αυτό.

Τι μου θύμισες τώρα ..... 10ετία του .... 70. Ηταν ένα μαγαζί στη στοά του Broadway (όχι στη ... Νέα Υόρκη, στην Αθήνα, στοά μεταξύ των οδών Αγ. Μελετίου και Κεφαλληνίας, γεμάτη με κινηματογράφους, θέατρα, trendy μαγαζιά ρούχων, δισκάδικα, στερεοφωνικάδικα ..... σήμερα, ιδίως μετά τη ... δύση του ηλίου, δεν περνάς από εκεί με τη βεβαιότητα ότι θα βγεις στην άλλη πλευρά σε ... ένα κομμάτι!). Ηταν αυτό το μαγαζί λοιπόν δισκάδικο, with a twist!, μαζύ με δίσκους πούλαγε και στερεοφωνικά ΜΟΝΟ Sansui (αν θυμάμαι καλά, δεν πούλαγε TEAC, περίεργο).
Εκεί έπαιζε το μαγνητόφωνο της SANSUI που πωλείται σήμερα στο ebay Γερμανίας ..... Ωρες καθόμουν στη βιτρίνα και "έκανα" ότι χαζεύω τους δίσκους .... στην πραγματικότητα έπαιρνα μάτι το μαγνητόφωνο και προσπαθούσα, μέσα από την ανοικτή πόρτα, να ακούσω τις μουσικές που έπαιζε..... (προτιμούσα την στερεοφωνική εκδοχή του βέβαια -SD 5000, και όχι την τετραφωνική, αλλά έτσι κι' αλλιώς εκείνη την εποχή δεν υπήρχε περίπτωση να αποκτήσω κανένα απ' τα δύο, οπότε .... μικρή η διαφορά!). Σήμερα βέβαια .... ένα στερεοφωνικό τέτοιο .... θα το χτύπαγα αλύπητα :205:.
Ευχαριστώ για τις .... αναμνήσεις!
 


Μηνύματα
128
Reaction score
1
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μήπως μπερδεύεις τον Μάνο με τον Μάρκου?
Λεω τώρα εγω?:116:
τσου βρε, η αναφορά στον Manos X -κατά Malcom X-έγινε λόγω του είδους, όχι της μάρκας. α πα πα ...:426::426:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Τι μου θύμισες τώρα ..... 10ετία του .... 70...... (προτιμούσα την στερεοφωνική εκδοχή του βέβαια -SD 5000, και όχι την τετραφωνική, αλλά έτσι κι' αλλιώς εκείνη την εποχή δεν υπήρχε περίπτωση να αποκτήσω κανένα απ' τα δύο, οπότε .... μικρή η διαφορά!). Σήμερα βέβαια .... ένα στερεοφωνικό τέτοιο .... θα το χτύπαγα αλύπητα :205:.
Ευχαριστώ για τις .... αναμνήσεις!
Η Sansui είχε υποστηρίξει αρκετά τον 4φωνικό ήχο εκείνη την εποχή με διάφορες συσκευές μαγνητόφωνα, ραδιοενισχυτές, 4φωνικούς matrix "αποκωδικοποιητές" βινυλίου κλπ.
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Η Sansui ήταν ο "κάτοχος" (μάλλον και εφευρέτης) του ενός από τα άπειρα, 3 όμως ουσιαστικά, συστήματα τετραφωνικής αποκωδικοποίησης. Του QS. Τα άλλα δύο, το SQ (της SONY?) και το CD4 της JVC. Τελικά, τα πολλά συστήματα, η ασυνενοησία αλλά και η απόφαση των δισκογραφικών να μην υποστηρίξουν κανένα απ' αυτά, οδήγησαν τον τετραφωνικό ήχο στον προσωρινό του θάνατο. Για να αναστηθεί στη 10ετία του 90 με τα πολυκάναλα οπτικοακουστικά συστήματα (και το SACD αμιγώς ηχητικό).
Τελικά, πέρα από έναν πρόσκαιρο εντυπωσιασμό, ο τετραφωνικός ήχος δεν πρόσφερε και τίποτα το ιδιαίτερο. Οταν όλα λειτουργούν σωστά σε ένα απλό στερεοφωνικό συγκρότημα, από την κεφαλή του πικάπ έως το ηχείο, μαζύ με κατάλληλη εγκατάσταση και ενσωμάτωση στο χώρο, τότε είναι περιττά τα πίσω, πλάγια, ...... πάνω ή κάτω (!) ηχεία. Ολη η πληροφορία βρίσκεται εκεί, όλες οι ανακλάσεις αναπαράγονται από το χώρο. Εξ άλλου ..... καμμιά ζωντανή ορχήστα δεν διαθέτει ..... πίσω πιάνο ή τύμπανα! :140:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Απαντα τα ... Sansui.
Μια και μιλάμε για Sansui, να τα δικά μου. Οχι πολλά, αλλά όμορφα.

PICT0004.jpg PICT0036.jpg

Δύο φωτογραφίες, τρία τα μηχανήματα.
Sansui AU-555a
Sansui TU-555 (κάτω από τον ενισχυτή, δεν φαίνεται καλά)
Sansui SP-30

Τον ενισχυτή τον βρήκα σε αποθήκη φίλου, σε πολύ καλή κατάσταση εξωτερικά, εσωτερικά .... ένα κανάλι, το άλλο είχε αποδημίσει εις (Ιάπωνα) Κύριον. Εύκολη επισκευή από τον τεχνικό μου (Κωστάκη) και ..... ήχος εξαιρετικός, από τους πιο γλυκούς ενισχυτές που έχω, εύκολη οδήγηση ακόμα και των πιο δύσκολων ηχείων, παρά τα μόλις 2Χ25 W RMS/8Ω που διαθέτει.
Για να μην τον αφήσω μοναχούλη του, βρήκα το κατάδικό του τιουνεράκι στο ebay Αγγλίας και το ... χρυσοπλήρωσα (150 λίρες παρακαλώ), μόνο και μόνο για να τα έχω σετάκι, το tuner δεν το έχω ακούσει ... ποτέ! Vicious!
Για να ολοκληρωθεί το σετάκι, βρήκα και πήρα τα ηχεία (SP-30). Ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση τα ηχεία της Sansui, όπως και όλα τα γιαπωνέζικα ηχεία της εποχής, αλλά με γοήτευαν πάντα τα ηχεία με το ξύλινο "πλέγμα" στην μπροστινή τους όψη. Και έτσι όταν το ζευγαράκι αυτό βρέθηκε, σε άριστη οπτική κατάσταση, μπροστά μου ... δεν είχα άλλη επιλογή από το να το αγοράσω. Μια χαρά λειτουργούν, αλλά ο ήχος τους .... άστο καλύτερα. Χαλαρά και ρηχά μπάσα, τσιριχτά πρίμα, θολές μεσαίες. Αναμενόμενο. Αλλά πανέμορφα στην όψη. Για βάσεις των AR 7, .... μια χαρά μου κάνουν. (Και τον AU-555a τον παίζω με τα AR7, κρίμα θα ήταν να τον χαντακώσω με τα Sansui).
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Αααααα, ξέχασα το σημαντικότερο. Ο Sansui AU-555a είναι .... Made in Greece! :111: Κατασκευασμένος (συναρμολογημένος μάλλον) από την ΕΛΙΝΑ.
Α ρε φούστη μου, σε τι εποχές ζήσαμε......
Σήμερα ούτε το .... χαρτόκουτο δεν κατασκευάζουμε. Γιατί........ :440:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.179
Μηνύματα
2.891.632
Members
38.003
Νεότερο μέλος
Periklis1987
Top