"Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Πριν λίγο στο Χαλάνδρι (επιστρέφοντας από την ... κάλπη, με φρέσκια την αίσθηση της τιμωρίας και της απονομής δικαιοσύνης)
..... νάσου ο gipsyman μπροστά μου ("και το δικό μου Datsun ...... Toyota είναι"!)
..... έμφορτος εμπορευμάτων, μεταξύ των οποίων ..... μια τεράστια back projection TV, Philips απ' ότι είδα όταν τον πλησίασα στο φανάρι. Φωτογραφίες από το iphone και ... νάτες:
Backproj.jpg backproj2.jpg

Οσοι πιστοί ... τρέξτε να τον προλάβετε (εγώ ... δεν θα πάρω, περιμένω κάτι σε στερεοφωνικό, με ξύλινη επένδυση και πρόσοψη λευκού αλουμινίου, πού θα μου πάει, πάλι θα μου βρεθεί μπροστά - ή πίσω ή στο πλάι μου - ο κατάλληλος και βαρυφορτωμένος gipsyman).
Καλό βόλι όσοι δεν έχετε σπεύσει ακόμα .... και (όπως λέει κι' ο Καλαμούκης) .... κακό βόλι να τους βρει!........
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Tι να το κάνεις ρε Τάσο!
Το pc τα παραγκώνισε όλα... μείναμε οι "ρομαντικοί" του είδους να βλέπουμε τις καρούλες να γυρνούν!:613:
Σσσστ... Μεταξύ μας τώρα που δεν μάς ακούει κανείς, όπως και να το κάνουμε πρέπει να το παραδεχτούμε πως το γαμ...νο το PC είναι πολύ πιο πρακτικό. Για ψάξε να βρείς μέσα σε μια 10ιντση μπομπίνα το συγκεκριμένο τραγούδι που θέλεις να ακούσεις... Αν είναι μάλιστα γραμμένη στα 3 3/4 i.p.s. τότε αυτό γίνεται τελείως αδύνατον!!!

Πάντως τα καρούλια που γυρίζουν και τα VUμετρα που χορεύουν είναι 1000 φορές ωραιότερα από οποιοδήποτε PC. Το ίδιο και η μουσική που βγάζουν!....
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.475
Reaction score
27.206
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Συμφωνώ απόλυτα με οσα είπε ο προλαλήσας.
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

"Μηχανόβιοι" όλοι σας!!!
Τς τς τς...:116:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

... μείναμε οι "ρομαντικοί" του είδους να βλέπουμε τις καρούλες να γυρνούν!:613:
Ρομαντικοί σε βαθμό .... κακουργήματος. Ή ανωμαλίας. Ή τρέλλας..... (μιλάω για τον δικό μου .... άρρωστο ρομαντισμό)
Εχω στην κατοχή μου αρκετές ψηφιακές αντιγραφές από μαγνητοταινίες της AMERICAN AIRLINES, από τα προγράμματα που έπαιζαν στα αεροπλάνα της στη 10ετία του 60 (προς άρσιν πάσης παρεξηγήσεως, τα αντίγραφα αυτά είναι 100% νόμιμα, οι εταιρείες που είχαν δικαιώματα έχουν ΟΛΕΣ πάψει να λειτουργούν προ πολλού, ουδείς δε εκ των πιθανών δικαιούχων έχει εκφράσει την αντίθεσή του στην ύπαρξη αυτών αντιγράφων ασφαλείας).
Ομως ..... Σταύρος και ήχος από PC .... είναι έννοιες αντίθετες και ασύμβατες .....
Γι' αυτό λοιπόν, οι ακροάσεις γίνονται αφού το ψηφιακό υλικό μεταφερθεί στην original μορφή του, δηλαδή σε .... ταινίες.
Προχθες το βράδυ .... στιγμές νιρβάνας, μεταφέροντας παραδείσιους ήχους από το netbook στο ΑΚΑΙ X-2000SD. .....
PICT0083.jpg PICT0085.jpg

.... έβαλα και το αγαπημένο μου ουίσκι, τράβηξα μια πολυθρόνα μπροστά ακριβώς από το ΑΚΑΙ (για να ελέγχω τα VUμετρα, αλλά και για να "βλέπω τις καρούλες να γυρίζουν") και κάθησα και απόλαυσα 3 ώρες easy listening (αλλά και vintage ακρόασης).
Μόνο κακό .... το χαμηλότατο WAF που έχει η συγκεκριμένη δραστηριότητα. Κατέβηκε κάποια στιγμή η αγαπητή significant other, με είδε στη θέση αυτή, γούρλωσε τα μάτια και (ευτυχώς) αποχώρησε μουρμουρίζοντας ..... "δεν πάμε καλά, τι άλλο θα δουν τα μάτια μου ......":430:
 

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.336
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μην παρεξηγείτε το ταίρι σας .
Είναι σανα τη βλέπετε να σιδερώνει με αυτό
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μην παρεξηγείτε το ταίρι σας .
Είναι σανα τη βλέπετε να σιδερώνει με αυτό
... αν όμως ήταν συλλέκτης παλιών σίδερων ;;;;;; :609:

.... μπα, πάλι θα γέλαγα..... :405:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μην παρεξηγείτε το ταίρι σας .
Είναι σανα τη βλέπετε να σιδερώνει με αυτό...
Μην του βάζετε ιδέες, γιατί ο φίλος του ο γκύφτ πουλάει και τέτοια...
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

.... Δεν είναι και κακή ιδέα .....
Να ανοιχτούμε σε νέες θάλασσες, να γνωρίσουμε νέους κόσμους, να αποκτήσουμε νέες εμπειρίες.....:414:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Σερσέ λα φαμ με αχτύπητο χαμόγελο, για νέες εμπειρίες!
Vintage κι αυτή!!!!:143:

 


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Και ναι και όχι. Μέσα 10ετίας του 70, ένα "entry level" κασετόφωνο της SONY. Χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, πέρα από DOLBY και κασέτα χρωμίου (απόκριση μέχρι 13000 Hz). Εκτός κι¨αν πρόκειται για κάποιο παλιό αποθημένο .... δεν νομίζω ότι έχει καμμιά ιδιαίτερη αξία. Αν είναι σε καλή κατάσταση, σίγουρα θα παίξει (και θα γράψει) ικανοποιητικά, όχι όμως εξαιρετικά.
My 2 cents!
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ενα ωραίο ζευγάρι.....


Μέσα στην εβδομάδα που πέρασε, παρέλαβα από τον Σάκη επισκευασμένο το ΑΚΑΙ 1710W (είχε προβλήματα τροφοδοσίας, τώρα όλα λειτουργούν καλά) και μαζύ έναν ενισχυτή που είχα αγοράσει πριν από πολύ καιρό από το ebay Γερμανίας, σαν ελαττωματικό (defekt)....
Εναν Luxman SQ507Χ .... εξαιρετικός ενισχυτής, αλλά .... του έλειπε το καλώδιο τροφοδοσίας (κάπως το αντικατέστησα, κομπογιανίτικα βέβαια), αλλά είχε και σοβαρό μηχανικό πρόβλημα το ποτενσιόμετρο έντασης. Ολα τα προβλήματα τα αντιμετώπισε ο Σάκης, αντικαθιστώντας το ποτενσιόμετρο με καινούργιο, αλλά χωρίς ομοκεντρικό balance πλέον, και προβαίνοντας στο κλασσικό και αναγκαίο, για ενισχυτή της ηλικίας του, recapping.
Αποτέλεσμα, ένας υπέροχος ενισχυτής μιας άλλης εποχής, με πολλά γκάζια, γλυκό ήχο και πανέμορφη (κατά τη γνώμη μου) εμφάνιση.

Στις φωτο, ταιριασμένος πρόχειρα με ένα Thorens TD 165 και ένα ζευγάρι Heybrook Solo, για μια πρώτη ακρόαση - δοκιμή (στη συνέχεια πήρε θέση σε ένα από τα συστήματα).
ΥΓ. ..... έμαθα να ανεβάζω "κανονικά" φωτογραφίες!
 

Μηνύματα
6.925
Reaction score
5.818
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Και ναι και όχι. Μέσα 10ετίας του 70, ένα "entry level" κασετόφωνο της SONY. Χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, πέρα από DOLBY και κασέτα χρωμίου (απόκριση μέχρι 13000 Hz). Εκτός κι¨αν πρόκειται για κάποιο παλιό αποθημένο .... δεν νομίζω ότι έχει καμμιά ιδιαίτερη αξία. Αν είναι σε καλή κατάσταση, σίγουρα θα παίξει (και θα γράψει) ικανοποιητικά, όχι όμως εξαιρετικά.
My 2 cents!
Ξαθαφτηκε απο την αποθηκη ενος ξαδερφου,στο χωριο. Την αλλη εβδομαδα θα ειναι Αθηνα,ωστε να δουμε την κατασταση του και αν λειτουργει.
Θα κανω μια ερευνα,να δω αν υπαρχουν ανταλλακτικα για την επισκευη του.
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Το πιθανότερο είναι να μη χρειάζονται εξειδικευμένα ανταλλακτικά. Ιμάντες θα θέλει σίγουρα, που είναι πολύ "γενικοί", υπάρχουν παντού. Μια αντικατάσταση ιμάντων κοστίζει ελάχιστα (σαν ανταλλακτικά .... 50 λεπτά ο ένας!), αν όμως χρειαστεί κάτι άλλο, πιο σύνθετο, τότε μάλλον δεν θα αξίζει η επισκευή του. Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν. Εύχομαι τα καλύτερα. :615:
 


Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Πολύ όμορφο! - καλά αυτό δεν είναι γνώμη ειδικού!:107:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

http://www.vintagecassette.com/technics/rs-630tus

μια γνωμη απο τους ειδικους παρακαλω

Πραγματικά πανέμορφο. Τα VUμετρα (τεράστια) και το φωτιζόμενο πηγάδι της κασέτας είναι όλα τα λεφτά.
Οταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει (μέσα της 10ετίας του 70, αν θυμάμαι καλά), είχε κάνει πάταγο. Και για την πρωτοπορειακή, για την εποχή, σχεδίασή του, και για τον εξαιρετικό ήχο του. Παρ' ότι η απόκριση συχνότητάς του δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό (30-13000 απλή κασέτα, 30-16000 χρωμίου), υπήρχε η φήμη ότι ήταν μετρημένη +- ελάχιστα db, κάτι που δεν συνέβαινε με τις υπόλοιπες εταιρείες.
Αλλη μια φήμη το θέλει να είναι ρυθμισμένο πάνω στην TDK SA, οπότε τα καλύτερα αποτελέσματα επιτυγχάνονται με αυτήν την κασέτα.
Αυτά!
ΥΓ. ..... το έχω...... :608:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Για του λόγου το αληθές......




Tο "ανέσυρα" χθες από την αφάνεια... πολλά τα κασετόφωνα, κάποια κερδίζουν περισσότερο play time από κάποια άλλα. Αλλα άδικα, άλλα δίκαια. Προτιμήσεις είναι αυτές!
Προσέξτε στη δεύτερη φωτογραφία, το καθρεφτάκι που υπάρχει μπροστά από την κασέτα. Πανέξυπνη λύση, για να φαίνεται η κασέτα και το υπολειπόμενο ταινίας με ευκολία, αφού η κασέτα βρίσκεται βαθειά μέσα στο σώμα του κασετοφώνου.
Το σύνδεσα σε ένα συστηματάκι .... έχοντας τόσον καιρό να παίξει, με εντυπωσίασε με την άψογη αναπαραγωγή του, τα πεντακάθαρα ψιλά, τα γεμάτα μπάσα του, το χαμηλό θόρυβο. Δεν έκανα εγγραφή, έχω όμως ακόμα κασέτες γραμμένες απ' αυτό να τις ακούσω.
Ευχαριστώ τον φίλο tzamas που μου το θύμισε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.942
Μηνύματα
2.923.228
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top