"Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μηνύματα
48
Reaction score
0
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

το δικο μου δυστηχως επεσε θυμα κακου ματιου :141: και μαλλον καηκε το ενα καναλι
γιατι μολις παταω το play βγαζει ενα σφυριγμα και τερματιζει το δεξι VUμετρο

και ξανα δυστηχως γιατι εδω στην θεσσαλονικη δεν εχουμε κυριο Σακη οπως εχετε εσεις για να το φτιαξει

φωτογραφιες αυριο
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Λοιπόν, ξεμάτιασμα από τηλέφωνο ξέρω ότι γίνεται, από ανάρτηση σε forum όμως ..... θα το δούμε κι' αυτό! :111:

Το κασετόφωνο δεν έχει κάψει τίποτα. Απλά θέλει καθάρισμα το recording switch. Ενα απλό spray καθαρισμού επαφών (αν έχει και λάδι, ακόμα καλύτερα), λίγη γνώση - εμπειρία να βρεις το rec. switch .... και καθάρισες. Αν δεν γνωρίζεις .... παρέχεται βοήθεια και εξ αποστάσεως.
Είμαι 100% βέβαιος ότι αυτό είναι το πρόβλημα και φυσικά αυτή η θεραπεία του. Δεν χρειάζεται Σάκης .... αυτός (καλά να είναι το παιδί) επιστρατεύεται σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις.

Αλλος στον καλό το μάγο.... Να σε λέω τη μοίρα σου, να σε λέω το ριζικό σου ..... :135:
 

Μηνύματα
48
Reaction score
0
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Λοιπόν, ξεμάτιασμα από τηλέφωνο ξέρω ότι γίνεται, από ανάρτηση σε forum όμως ..... θα το δούμε κι' αυτό! :111:

Το κασετόφωνο δεν έχει κάψει τίποτα. Απλά θέλει καθάρισμα το recording switch. Ενα απλό spray καθαρισμού επαφών (αν έχει και λάδι, ακόμα καλύτερα), λίγη γνώση - εμπειρία να βρεις το rec. switch .... και καθάρισες. Αν δεν γνωρίζεις .... παρέχεται βοήθεια και εξ αποστάσεως.
Είμαι 100% βέβαιος ότι αυτό είναι το πρόβλημα και φυσικά αυτή η θεραπεία του. Δεν χρειάζεται Σάκης .... αυτός (καλά να είναι το παιδί) επιστρατεύεται σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις.

Αλλος στον καλό το μάγο.... Να σε λέω τη μοίρα σου, να σε λέω το ριζικό σου ..... :135:
δουλεψεεεεεεεεεε
πω πω τι να πω τωρα τι χαρισμα ειναι αυτο που εχεις:622:
εισαι μαγος εισαι γκουρου,σαμανος,και αιδεσιμοτατος μαζι:624:

http://i1144.photobucket.com/albums/o484/tzamas/100_2871.jpg
http://i1144.photobucket.com/albums/o484/tzamas/100_2869.jpg

Υ.Γ μηπως μπορεις να κανεις κανενα ξορκι και στον kenwwod γιατι
μολις τον ανοιγω μου καιει 2 γυαλινες ασφαλειες που εχει μεσα

δεν πιστευω να ζηταω πολλα
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

δουλεψεεεεεεεεεε
πω πω τι να πω τωρα τι χαρισμα ειναι αυτο που εχεις:622:
Κληρονομικό χάρισμα!

Ανοίγω μαγαζί ..... ιντερνετικό ή κανονικό, δεν ξέρω ακόμα. 2 κασέτες το μικρό ξόρκι, 2 (αλλά μετάλλου) το μεγάλο! Θα :441: στην κασέτα! :604:

Οσον αφορά το άλλο σου αίτημα ..... το μόνο σίγουρο είναι ότι κάπου κάτι βραχυκυκλωνει .....
Θεραπεία .... εεεεεε, χμμμμμμ, ααααα, ζζζζζζζζ, βρρρρρρ........ (αβαβά δηλαδή)...... τελικά, για να μην κλέβω την πελατεία των καταξιωμένων συναδέλφων μάγων, καφετζούδων, αγιωτικών, νεφελίμ, εκτοπλασμάτων κ.λπ. ..... δεν ρωτάς κανέναν που να ξέρει τι του γίνεται;
ΥΓ. Πολύ όμορφο το 630 σου, θα κάνει καλή παρέα με τον KENWOOD, όταν τον φτιάξεις
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Να σας γνωρίσω τον ..... Γερμανό φίλο μου! (αυτές τις εποχές? ....)



BRAUN TG-1000. Σε σχέδιο του Dieter Rams, γι' αυτό και αντίγραφό του φιλοξενείται στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης της Νέας Υόρκης (ΜΟΜΑ). Από τα μέσα της 10ετίας του 70 περίπου. 3 κεφαλές, 3 μοτέρ PAPST direct drive, αν δεν κάνω λάθος.
Το δικό μου είναι 1/2 track, γράφει δηλαδή stereo σε όλο το πλάτος της ταινίας. Βρέθηκε μάλλον φτηνά (150 ευρώ + ταχυδρομικά) στο ebay Γερμανίας. Δεν χρειάστηκε ούτε λίπανση..... παίζει (και γράφει) άψογα. Είναι εμπειρία να ακούσετε το "κλακ" που κάνει ο μηχανισμός που ανεβάζει τις κεφαλές πάνω στην ταινία, όταν πατάμε το PLAY! Απίστευτες ταχύτητες και στις γρήγορες κινήσεις εμπρός - πίσω.
Τα μειονεκτήματά του ..... Οτι είναι καρακαταγερμανικό, δηλαδή για να βρεις τι κάνει κάθε πλήκτρο ... πρέπει να έχεις λεξικό πρόχειρο, αφού ΟΛΑ είναι γραμμένα στα γερμανικά, τον σοβινισμό τους γμ! Επίσης, οι ταινίες που παίρνει είναι .... ειδικής διάστασης. Αλλη ανωμαλία αυτή.... Δεν είναι ούτε 18 εκατ. (7 ίντσες) ούτε 26 (10 1/2 ίντσες)..... είναι 22 εκατοστά, ειδικά κατασκευασμένες για τη BRAUN! Παίζει βέβαια τις 7ιντσες, αλλά δεν είναι ωραίο το θέαμα. Οπότε, αναγκάστηκα να αγοράσω ΚΑΙ ταινίες (πάλι από το ebay), πανάκριβες (5 ταινίες σχεδόν έφτασαν την τιμή του ... μαγνητοφώνου!). Νάτες:



Ενα κομμάτι της πολύ πρόσφατης ιστορίας........
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ειές ξυφύγγγ εεεε???:609:



Καλορίζικο το καρουλόφωνο!!!
Τελικά είμαστε πολλοί οι παλαβοί κι εγώ νόμιζα οτι έχει εξαφανιστεί η ράτσα μας!:604:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"


Τελικά είμαστε πολλοί οι παλαβοί κι εγώ νόμιζα οτι έχει εξαφανιστεί η ράτσα μας!:604:


.... ένας παλιός προϊστάμενός μου έλεγε "ένας πεθαίνει, δέκα γεννιούνται" .....
Ευτυχώς έτσι η αθάνατη γενιά των παλαβών δεν θα γνωρίσει ποτέ το τέλος της .....
Είμαστε πολλοί, γεμίζουμε ασανσέρ, μπορεί και ταξί, άντε πουλμανάκι (μικρό, μην ξεθαρεύουμε!)
Επόμενο βήμα .... η δημιουργία πολιτικού φορέα, κινήματος, κόμματος........ :609:
Εω ξιφυγ..... all the way!
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Πρόσφατο απόκτημα




DUAL 505-2
Τίποτα το εξαιρετικό, είχε πάρει όμως διθυραμβικές κριτικές στην εποχή του (σύσσωμος ο ειδικός τύπος ορκιζόταν στο όνομά του, στη χαμηλή - μεσαία κατηγορία πικαπίων!).
Βρέθηκε σε κακή κατάσταση, κυρίως λόγω συσσωρευμένης σκόνης, βρωμιάς, νικοτίνης .... στην πραγματικότητα δεν είχε πολύ σοβαρά θέματα και ελλείψεις, αντίθετα είχε άθικτη τη βελόνα στην original κεφαλή του (Ortofon) καθώς και ανταλλακτική βελόνα στο κουτάκι της (φαίνεται στην πρώτη φωτό).
Φυσικά δεν είχε ιμάντα (καθόλου) και χρειαζόταν πολύ προσεκτική λίπανση (τα DUAL έχουν το κακό ... συνήθειο να βγάζουν ..... καπνούς όταν ξεραθεί το λιπαντικό σε κρίσιμα σημεία (μοτέρ, πηγάδι κ.λπ.).
Ιμάντα χρησιμοποίησα έναν που βρήκα στο .... απόθεμά μου (όχι ακριβώς τη διάσταση που έπρεπε), έκανε τη δουλειά του ικανοποιητικά. Τον κανονικό τον βρήκα (με δυσκολία) στον "Φανό" της Σολωμού. Ο οδοντωτός ιμάντας που ρυθμίζει την ταχύτητα περιστροφής συνήθως ξεραίνεται και σπάει σε όλα τα DUAL, το δικό μου δεν αποτελούσε εξαίρεση. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τον είχε .... κολλήσει (!!!!!), χρησιμοποιώντας κάποιο ...... υφασμάτινο κομμάτι, το περίεργο είναι ότι το σύστημα .... μισοδούλευε, μέχρι που έσπασε τελείως το .... μπάλωμα. Μικρό το κακό, από τη στιγμή που θα ρυθμιστεί η ταχύτητα μια φορά (εσωτερικά πλέον), δεν χρειάζεται άλλη επέμβαση.
Καθαρισμός, λίπανση, ιμάντας λοιπόν, ζύγισμα του βραχίονα και .... δοκιμή. Αποτέλεσμα? ΑΨΟΓΟ! Ακριβέστατη ταχύτητα (βοηθάει και το ενσωματωμένο στο πλατώ στροβοσκόπιο), θόρυβος μηδέν, ήχος από την "μαμίσια" κεφαλή πολύ καλός (δεν με ενθουσιάζει, αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο).
Δυο μικρές παραξενιές: Οταν ρυθμίζω τον βραχίονα και τοποθετώ το σωστό βάρος και antiscating (1.5 gr, ελλειπτική βελόνα), ο βραχίονας "τσουλάει" προς τα έξω ..... διορθώνεται κατεβάζοντας το antiscating στο 0,5 γραμμάριο (και δείχνει να είναι σωστή η ρύθμιση αυτή).
Επίσης, δεν θέλει να κατέβει ο ιμάντας στο εξογκωμένο κομμάτι του ράουλου του μοτέρ, για να αλλάξει ταχύτητα (από 33 σε 45 στροφές). Γίνεται .... βάζοντας χέρι εσωτερικά, αλλά δεν είναι τρόπος αυτός! Δε βαριέσαι, πόσους δίσκους 45 στροφών έχω?
ΥΓ. Αυτό που φαίνεται σαν .... σκόνη στις φωτογραφίες δεν είναι τίποτε άλλο παρά .... υπολείματα χαρτιού κουζίνας, μετά από τον πολύ πρόσφατο καθαρισμό του πικάπ!
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

.....τώρα διαπίστωσα ότι ανάρτησα το παραπάνω κείμενο στο Vintage Decks and Amplifiers Club. Αντι στο Vintage Tonearms and Turntables club, για εκεί το προόριζα ..... ου γαρ έρχεται μόνον! :425: :609:
 


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ωραία -και σπάνια- μηχανήματα.
Και βλέποντας τον ισοσταθμιστή της BOSE πάνω από τον προενισχυτή, να υποθέσω και BOSE 901?
 


Μηνύματα
48
Reaction score
0
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ωραία -και σπάνια- μηχανήματα.
Και βλέποντας τον ισοσταθμιστή της BOSE πάνω από τον προενισχυτή, να υποθέσω και BOSE 901?
ναι 901 continental

ο προενισχυτης ομως εχει προβλημα και μαλλον πρεπει να τον
στειλω στην αθηνα γιατι η bose εδω στην θεσσαλονικη εκλεισε
πρεπει να ρωτησω τον γνωστο κ.Σακη αν μπορει να κανει κατι

και ο ενισχυτης εχει ενα ψιλο θεματακι αλλα αυτο αργοτερα
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Σίγουρα θα κάνει "κάτι" ο Σάκης. Και πολύ περισσότερο από κάτι.
Συνεννοήσου μαζύ του, δεν θα είναι δύσκολο να κανονίσετε την αποστολή - παραλαβή του.
Ειναι κρίμα τέτοια μηχανήματα να μένουν ανανενεργά λόγω κάποιας βλάβης που μπορεί να αντιμετωπιστεί από έναν ειδικό.
Καλή τύχη με την επισκευή. :602:
 

Μηνύματα
48
Reaction score
0
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Σίγουρα θα κάνει "κάτι" ο Σάκης. Και πολύ περισσότερο από κάτι.
Συνεννοήσου μαζύ του, δεν θα είναι δύσκολο να κανονίσετε την αποστολή - παραλαβή του.
Ειναι κρίμα τέτοια μηχανήματα να μένουν ανανενεργά λόγω κάποιας βλάβης που μπορεί να αντιμετωπιστεί από έναν ειδικό.
Καλή τύχη με την επισκευή. :602:
ανενεργος δεν ειναι (τουλαχιστον οχι ακομα)
εχει καμενα 2 καναλια και απο τα 2 που λειτουργουν
το 1 παιζει πιο χαμηλα απο το αλλο

ελπιζω να φτιαχνεται:203:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ρε δεν πάμε καλάααααα........
Σήμερα το πρωί, στην Ερμού. Παλαιοπωλείο, έχει πιο πολύ εργαλεία και διάφορα χρήσιμα - άχρηστα πράγματα, καμμιά φορά φέρνει και κανένα στερεοφωνικό, τύπου Comet, Silver, Sanyotex, Tecsonic, Lynx, Loyds και άλλες λαχταριστές μάρκες.
Περνώντας απ' έξω, είδα κάτω από ένα γραμμόφωνο (όχι παλιό, ..... κινέζικο!) κάτι που μου τράβηξε την προσοχή. Πλησιάζοντας ..... Nakamichi CR-2E ! .... Οπτικά σε πολύ καλή κατάσταση. Θα ψωνίσουμε, σκέφτομαι....
Ρωτάω τον υπάλληλο (από τα βάθη του Πακιστάν)..... 50 ευρώ μου λέει. :609:
Φεύγω τρέχοντας (και μουρμουρίζοντας), για να επανέλθω μετά από λίγη ώρα και να ρωτήσω άλλον υπάλληλο, όχι από το Πακιστάν αυτός, Σρι Λάνκα και κάτω.....
50 ευρώ πάλι .... αλλά ρώτησε και το αφεντικό, τον Ελληνάρα....."Αφεντικό, πόσο αυτό?"....
Το αφεντικό μου έκανε .... έκπτωση. Χωρίς πολλές κουβέντες και χωρίς πολλά πολλά (χάρη μου έκανε άλλωστε).....
70 ΕΥΡΩ !!!!!!!!!!!!!!! :623:
.... Ακόμα τρέχω........ :618:
 

Μηνύματα
2.256
Reaction score
249
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

εμ μανα μου τρεις φορες ρωτησες εδειξες ενδιαφερον ανεβηκε η τιμη
 

Μηνύματα
48
Reaction score
0
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ρε δεν πάμε καλάααααα........
Σήμερα το πρωί, στην Ερμού. Παλαιοπωλείο, έχει πιο πολύ εργαλεία και διάφορα χρήσιμα - άχρηστα πράγματα, καμμιά φορά φέρνει και κανένα στερεοφωνικό, τύπου Comet, Silver, Sanyotex, Tecsonic, Lynx, Loyds και άλλες λαχταριστές μάρκες.
Περνώντας απ' έξω, είδα κάτω από ένα γραμμόφωνο (όχι παλιό, ..... κινέζικο!) κάτι που μου τράβηξε την προσοχή. Πλησιάζοντας ..... Nakamichi CR-2E ! .... Οπτικά σε πολύ καλή κατάσταση. Θα ψωνίσουμε, σκέφτομαι....
Ρωτάω τον υπάλληλο (από τα βάθη του Πακιστάν)..... 50 ευρώ μου λέει. :609:
Φεύγω τρέχοντας (και μουρμουρίζοντας), για να επανέλθω μετά από λίγη ώρα και να ρωτήσω άλλον υπάλληλο, όχι από το Πακιστάν αυτός, Σρι Λάνκα και κάτω.....
50 ευρώ πάλι .... αλλά ρώτησε και το αφεντικό, τον Ελληνάρα....."Αφεντικό, πόσο αυτό?"....
Το αφεντικό μου έκανε .... έκπτωση. Χωρίς πολλές κουβέντες και χωρίς πολλά πολλά (χάρη μου έκανε άλλωστε).....
70 ΕΥΡΩ !!!!!!!!!!!!!!! :623:
.... Ακόμα τρέχω........ :618:
τελικα τι εγινε
το πηρες η οχι??
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

τελικα τι εγινε
το πηρες η οχι??
.... όταν λέω "ακόμα τρέχω".... εννοώ ΧΩΡΙΣ κασετόφωνο! :434:
Εχουμε ξεφύγει τελείως. Ακου 70 ευρώ για ένα κασετόφωνο (που δεν λέω, καλό ήταν στην εποχή του), αλλά το πιθανότερο είναι να μην δουλεύει καθόλου ή στην καλύτερη περίπτωση να θέλει ιμάντες, roller, λίπανση, ρύθμιση κ.λπ. κ.λπ., δηλαδή τουλάχιστον άλλα τόσα σε έναν καλό τεχνικό για να το φέρει στα ίσα του (αν "έρχεται")
Ρε ούστ..... χίλιες φορές οι γνωστοί, καλοί (και αυτοί μελαψοί) προμηθευτές μου! :133:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

To CR 2 εξάλλου δεν ήταν και από τα κορυφαία κασετόφωνα της Nakamichi. Δικέφαλο ήταν, αξιοπρεπές, αλλά όχι κορυφαίο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.136
Μηνύματα
2.890.004
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top