"Vintage Decks & Amplifiers Club"

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Τα 2 τελευταία ράφια του ρακ σου:405::405::405:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Τι μου δίνεται για να σας πω που κατοικοεδρεύει αυτός ο τύπος


.... το αυτοκίνητό μου (VW Scirocco DSG7) ανταλλαγή με το DATSUN ,.... όπως είναι!

(Ο ραδιοενσχυτής σαν λαμπάτος SHERWOOD μου φαίνεται..... τον θέλω!)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ξεκίνησα να διαβάζω το thread από τη σελίδα 1 στις 00:30, έχει πάει 03:20 και είμαι ακόμα στη σελίδα 62....Α να χαθείτε βλαμμένοι...!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ξεκίνησα να διαβάζω το thread από τη σελίδα 1 στις 00:30, έχει πάει 03:20 και είμαι ακόμα στη σελίδα 62....Α να χαθείτε βλαμμένοι...!
Αφού σ' αρέσει τόσο πολύ... πάρε μερικές ακόμη φωτό!

SONY TC-133CS



Nakamichi ZX-7


 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Αφού σ' αρέσει τόσο πολύ... πάρε μερικές ακόμη φωτό!

SONY TC-133CS



Nakamichi ZX-7


Να'σαι καλά...πραγματικό οφθαλμόλουτρο!!!
Μηχανήματα που ακόμα και αν κάποιος δεν έχει έρθει ποτέ σε επαφή μαζί τους και δε γνωρίζει και πολλά για αυτά (ανήκω σε αυτή την κατηγορία) είναι πραγματικά απολαυστικό να τα βλέπει και μάλιστα τόσο καλοδιατηρημένα!
 

Μηνύματα
301
Reaction score
578
Ωραίος ο delamostre, τουλάχιστον έχουμε την χαρά να δούμε ένα/δυο μηχανήματα ποιο ποιοτικά από αυτά που έχω στην κατοχή μου.
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Γεια σου Πετράν!
Το μηχάνημα το αγόρασα σε άριστη κατάσταση και κοσμεί το ρακ μου.
Προληπτικά άλλαξα τους δυο ιμάντες στο μηχανισμό κίνησης, καθώς και το λάστιχο του idler, όλα γνήσια (Made in Japan), από τη βιοτεχνία που έδινε στη Nakamichi τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά, η οποία σώθηκε από την ιαπωνέζικη καταστροφή.

Να το και στο ρακ...:610:

 

Μηνύματα
27.785
Reaction score
26.125
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Σκέψου αν είχες κανά 1000zxl τι θα έλεγες?
Πουλιέται ενα στο ebay για 10,450$ , ναι καλά διαβάσατε 10,450$, και μάλλιστα του λείπουν και δυο κουμπιά.
http://www.ebay.com/itm/NAKAMICHI-1...Home_Audio_Cassette_Decks&hash=item43b05af216


Δια του λόγου το αληθές.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Σκέψου αν είχες κανά 1000zxl τι θα έλεγες?
Πουλιέται ενα στο ebay για 10,450$ , ναι καλά διαβάσατε 10,450$, και μάλλιστα του λείπουν και δυο κουμπιά.
http://www.ebay.com/itm/NAKAMICHI-1...Home_Audio_Cassette_Decks&hash=item43b05af216


Δια του λόγου το αληθές.

Sorry αλλά δε γουστάρω να με παίρνουν "αιχμάλωτο" οι επιτήδιοι!!

Αν ήθελα συλλεκτικό κομμάτι θα προτιμούσα να πάω στο παρακάτω... αρτιμελές εργαλείο, που διαθέτει και τη συσκευασία του για να είμαι και ψυχολογικά ΟΚ. (Δες και το βιντεάκι του για τις λειτουργίες, που είναι άψογες!)

http://www.ebay.de/itm/MINT-Boxed-Nakamichi-Dragon-Referenz-Tapedeck-VMP-Demagnetizer-Extras-L-K-/110952673127?pt=Kassetten_MD_Decks&hash=item19d54b6f67

Επειδή λοιπόν γουστάρω να καλύπτω ΚΑΙ τις δυο περιπτώσεις (συλλεκτικότητας & τεχνολογικής αρτιότητας), οφθαλμοπορνεύω στα ρακ μου, με το παραπάνω Nakamichi ZX-7 για τεχνολογία και με το παρακάτω για συλλεκτικότητα!



 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ε ρε μούρλια που την έχετε... ο Σταμάτης γνωστός άρρωστος.... γιαυτό να τον αποφεύγεται και μην τον κάνετε παρέα...
 

Μηνύματα
12.940
Reaction score
10.170
Σταμάτη, θα μας βγάλεις γωτό το δεξί μέρος του Nakamichi ZX-7 και να μας εξηγήσεις τί κάνουν όλα αυτά τα κουμπιά;
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Προσπαθούν να προσομοιάσουν την τεχνική αρτιότητα ενός σύγχρονου dac .:414:
Μόνο για οφθαλμολαγνεία κάνουν σήμερα.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Λόγω της αναλογικής τεχνολογίας, όλα μπορούν να "έρθουν" σε ισορροπία, αλλά με προσοχή στη λεπτομέρεια για μέγιστη - απόλυτη ακρίβεια.
Όπως είπε και ο Μάνος, συγκρινόμενο με σημερινή τεχνολογία, η οφθαλμολαγνεία είναι δεδομένη, αφού τα "παγερά" ντακάκια, μόνο αυτό δεν μπορούν να προσφέρουν!:116:


Θα εξηγήσω παρακάτω τι κάνουν όλα τα οφθαλμοπόρνα κουμπιά, αλλά προς το παρόν πάρε τη φωτό σου..
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Από τα αριστερά και στην περιοχή “calibration”, υπάρχουν δυο κουμπιά:
Bias στα 15Khz και Level στα 400Hz.

Από κάτω από αυτά υπάρχει η ρύθμιση για το Azimuth level.
Αυτό είναι και το βασικότερο κουμπί που έχει άμεση σχέση με τα δυο παραπάνω, αλλά και με τα υπόλοιπα διπλανά…


Ξεκινώντας τη ρύθμιση για την εγγραφή, ρυθμίζεις πρώτα το bias.
Πατώντας το συγκεκριμένο κουμπί, βγάζει τόνο με γεννήτρια στα 15Khz, η οποία θα πρέπει ανάλογα με τον τύπο της κασσέτας (normal, chrome, metal), να ρυθμιστεί από το χρήστη manually από τα δεξιά κουμπιά, στα μηδέν db.

Αν δηλαδή έχεις μια μετάλλου κασσέτα, την ώρα που τα 15ΚHz (bias κουμπί) εγγράφονται στην κασσέτα και ταυτόχρονα παίζονται, πας στα δεξιά κουμπιά, που αντιστοιχούν στη συγκεκριμένη ρύθμιση (αυτά που είναι κάτω από τον επιλογέα ΖΧ και αναφέρονται ως L–ΖΧ—R) και ρυθμίζοντας αριστερά – δεξιά το καθένα από αυτά, φέρνεις σε ισορροπία τα δυο κανάλια στη στάθμη 0 db.

Επειτα επαναλαμβάνεις την παραπάνω διαδικασία με το ρυθμιστικό “Level 400Ηz” κατά αντιστοιχία.

Κατόπιν ελέγχεις το αζιμούθιο, πατώντας το ΟΝ στο αντίστοιχο κουμπί και με το περιστροφικό ρυθμιστικό και οδηγούς τα δυο κόκκινα led (αριστερό ή δεξί) ρυθμίζεις την εγγραφή του αζιμουθίου να έρθει στο κέντρο και να ανάψει πράσινη η κάθετη μεσαία ένδειξη, έτσι ώστε το ίχνος της εγγραφής να πέσει στα "γνωστά" standards…


Στην πράξη, η διαδικασία είναι ευκολότερη απ’ ότι διαβάζεις…:437:
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Γεια σας,δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο forum αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι αντιστοιχο.Εχω στην κατοχη μου απο τον πατερα μου αυτο εδω http://www.radiomuseum.org/r/aiwa_tp719.html
Ειναι ενας μαυρος χαρτοφυλακας AIWA (πιθανον το μοντελο ειναι αυτο στην φωτογραφια AIWA TP 719),εχει αγοραστει στην Αυστραλια το 1968 η το 1969.Δεν ξερω την σημερινη του αξια,η αν πωλειται καπου.Λειτουργει ακομα,αλλα θελει σιγουρα συντηρηση και δεν ξερω αν υπαρχει καποιος που να κανει αυτη τη δουλεια η αν καποιος αλλος στην κατοχη του ενα παρομοιο,να τον ρωτουσα καποια πραγματα.Μπορω να βαλω και καποιες φωτογραφιες αν θελετε.Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
12.940
Reaction score
10.170
Ευχαριστώ Σταμάτη. Το Eq (μsec) πώς χρησιμοποιείται; Στα διάφορα tape selector EX, SX και ZX είναι τα 3 είδη των κασετών; (Απλές, χρωμίου, μετάλου);
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Re: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Γεια σας,δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο forum αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι αντιστοιχο.Εχω στην κατοχη μου απο τον πατερα μου αυτο εδω http://www.radiomuseum.org/r/aiwa_tp719.html
Ειναι ενας μαυρος χαρτοφυλακας AIWA (πιθανον το μοντελο ειναι αυτο στην φωτογραφια AIWA TP 719),εχει αγοραστει στην Αυστραλια το 1968 η το 1969.Δεν ξερω την σημερινη του αξια,η αν πωλειται καπου.Λειτουργει ακομα,αλλα θελει σιγουρα συντηρηση και δεν ξερω αν υπαρχει καποιος που να κανει αυτη τη δουλεια η αν καποιος αλλος στην κατοχη του ενα παρομοιο,να τον ρωτουσα καποια πραγματα.Μπορω να βαλω και καποιες φωτογραφιες αν θελετε.Ευχαριστω.
Πήγαινε στον Κο Αναγνωστόπουλο στην Καλλιθέα (210-9513282 ή 6999513282)
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ευχαριστώ Σταμάτη. Το Eq (μsec) πώς χρησιμοποιείται; Στα διάφορα tape selector EX, SX και ZX είναι τα 3 είδη των κασετών; (Απλές, χρωμίου, μετάλου);
Πέτρο καλησπέρα!
Το Eq (μsec) θα πρέπει πάντα να είναι ρυθμισμένο στα 70μsec όταν έχουμε χρωμίου ή μετάλλου κασσέτα (στην περίπτωση των Nakamichi είναι οι SX και ZX αντίστοιχα) και στα 120μsec όταν έχουμε normal κασσετούλα (EX)..:119:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.122
Μηνύματα
2.889.342
Members
37.992
Νεότερο μέλος
Mini_r56
Top