"Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Δείτε τι μου έρχεται......




Δηλαδή.... δεν μου έρχεται, αύρο πηγαίνω εγώ (στη ... Στυλίδα!) να το βρω και να το φέρω στην Αντροσπηλιά, όπου και θα περάσει τα τελευταία του (μάλλον) χρόνια, ήσυχο και ευτυχισμένο.....
Sansui QRX-6500, η ναυαρχίδα των τετραφωνικών ραδιοενισχυτων της εταιρείας, εκείνη την .... αποφράδα εποχή του 4-channel. Μαζύ θα πάρω και τα εικονιζόμενα ηχεία, που δεν έχουν καμμία σχέση με την εποχή του ραδιοενισχυτή, αλλά είναι καλά μικρά ηχεία και θα βρούν κι' αυτά τη χρήση τους, κάπου ... Wharfedale Diamond 9-1 (ή 8-1? δεν θυμάμαι). Μαζύ και οι βάσεις.
Και όλα ... δωρεάν! Αγαπημένη θεία αναβαθμίζει σε .... all in one (που δεν πιάνει χώρο, έχει τηλεχειρισμό, παίζει και USB..... τι να την κάνει την γκρανκάσα? - σαν καλός ανηψιός προσφέρθηκα, και με χαρά δέχτηκε, να την απαλλάξω .... ). Ε, όχι ακριβώς δωρεάν, φιλοτιμήθηκα να της κάνω δώρο ένα στικάκι USB με αγαπημένη της μουσική ..... είμαι και πολύ large όταν πρόκειται να αποκτήσω καινούργιο μηχάνημα!
Περισσότερα (και καλύτερες φωτογραφίες με την καινούργια ψηφιακή FUJIFILM FINEPIX) μόλις επιστρέψω, καθαρίσω, ψιλοεπισκευάσω και στήσω τα μηχανήματα - με λύπη μου διαπιστώνω ότι ΔΕΝ έχω θέση για άλλον ραδιοενισχυτή .... αλλά πού θα πάει, οι καλοί παντού χωράνε, κάπου θα τον βολέψω κι' αυτόν!
 


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ευχαριστώ!
Και μετά λένε .... η τρέλλα δεν πάει στα βουνά!
Αμ .... πάει και κάνει και χιλιόμετρα (225Χ2) στην εποχή της κρίσης .....
 

Μηνύματα
225
Reaction score
1
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

ωραιος με γεια!:602:

με λύπη μου διαπιστώνω ότι ΔΕΝ έχω θέση για άλλον ραδιοενισχυτή ....
μη σε νοιαζει καποια λυση θα βρεθει... εχει χωρο στο δωματιο μου στην τελικη:135:
 

Μηνύματα
1.048
Reaction score
1.251
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Αυτο το μηχανακι με τα πολυχρωμα κουμπακια (κατω απ΄ τον ενισχυτη) τι ειναι? Για βιντεο '80s μου φερνει.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Αυτο το μηχανακι με τα πολυχρωμα κουμπακια (κατω απ΄ τον ενισχυτη) τι ειναι? Για βιντεο '80s μου φερνει.
Bluray η Mediacenter με (vintage style) καμουφλάζ 80's :405:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Δες αν έχει κρυμμένο και κανένα πικάπιον με δυο βραχίονες...:204:

 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ακριβώς. VHS της SHARP αν θυμάμαι καλά. Από τη δεύτερη γενιά των video (αρχές 10ετίας 80), όταν έπαψαν να είναι "επίπεδα" (να παίρνουν την κασέτα από πάνω δηλαδή). Το συγκεκριμένο είναι ένα universal μοντέλο, αγορασμένο στην Αμερική, με πολλά "συστήματα", προορισμένο για κάθε είδους αγορά και σύστημα, όπως το δικό μας .... SECAM, τότε, και μετέπειτα PAL. Και χωρίς τηλεχειρισμό!
 


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Δες αν έχει κρυμμένο και κανένα πικάπιον με δυο βραχίονες...:204:
.... Εκπληκτικό! Φοβερό εργαλείο!
Μόνο μια απορία..... Πώς δουλεύει?
Βάζεις δυο ίδιους ΜΟΝΟφωνικούς δίσκους και ακούς στέρεο?...... To θέλω!....
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

.... Εκπληκτικό! Φοβερό εργαλείο!
Μόνο μια απορία..... Πώς δουλεύει?
Βάζεις δυο ίδιους ΜΟΝΟφωνικούς δίσκους και ακούς στέρεο?...... To θέλω!....
Είναι η φορητή έκδοση των ΜΚ2 της εποχής!!!!:204:

Eδώ επί το έργον, αλλά σε stand alone εκδοχή!

 


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Λοιπόν, ας .... σοβαρευτούμε!
Η "εκδρομή" έγινε χθες, η μεταφορά ολοκληρώθηκε, η μέση μου διαλύθηκε.
Ο αγαπητός, καινούργιος ραδιοενισχυτής ΜΟΥ (μ' αρέσει το κτητικό!), και τα 22 του κιλά (ολογράφως, είκοσι δύο), αναπαύεται στο νέο του σπιτικό.
Σήμερα το πρωί μπανιαρίστηκε, καθαρίστηκαν τα ποτενσιόμετρα με spray, λουστραρίστηκε ελαφρά η ξύλινη επένδυσή του ... και νάτος, standby και σε πλήρη λειτουργία:




Aπό τα λίγα λεπτά της ακρόασης που ακολούθησαν, τα συμπεράσματα πολύ ενθαρυντικά.
Λήψη FM, στη δύσκολη περιοχή του Λαγονησίου, με κεραία .... ένα σύρμα που βρήκα πρόχειρο, πολύ καλή. Οταν του συνδέσω κανονική κεραία, τότε μάλλον θα πρέπει να μιλάω για εξαιρετική.
Ηχος, μου φάνηκε λίγο "παχύς" χαμηλά, τονισμένος λίγο στα μπάσα. Ισως φταίνε και τα ηχεία που δεν ήταν και ό,τι πιο ταιριαστό στον ραδιοενισχυτή. Πάντως, σε χαμηλές εντάσεις, ακούγεται ευχάριστα. Δεν πρόλαβα να συνδέσω CD, άκουσα, εκτός από FM, και λίγη κασέτα, ο αναλογικός ήχος φαίνεται να του ταιριάζει πολύ (..... τι περίεργο!)
Nikk, ευχαριστώ για την προσφορά, εκτιμώ τη θυσία που είσαι έτοιμος να κάνεις για τον συμφορουμίτη σου ..... αλλά μάλλον θα τα στριμώξω τα πράγματα και θα χωρέσει κι' αυτός κάπου!
 


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Είναι η φορητή έκδοση των ΜΚ2 της εποχής!!!!:204:

Eδώ επί το έργον, αλλά σε stand alone εκδοχή!
..... δηλαδή αυτό έκλεινε και γινόταν βαλιτσάκι? Ενδιαφέρον!.... Εκανες και μπράτσα.....
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

...Σήμερα το πρωί μπανιαρίστηκε, καθαρίστηκαν τα ποτενσιόμετρα με spray, λουστραρίστηκε ελαφρά η ξύλινη επένδυσή του ... και νάτος, standby και σε πλήρη λειτουργία...
Καλορίζικος!!
Το οτι είναι λίγο πιο "παχύς" στις χαμηλές, αυτό δεν είναι κακό!
Υπολόγισε οτι κι ένας McCORMACK DNA-1 ακούγεται κάπως έτσι!:116:

Eπειδή διακρίνω κάποια σημαδάκια ελαφρά (μάλλον από τα καθαρίσματα ετών) στο display της πρόσοψης, θα σου φέρω μια ειδική αλοιφή να γίνει ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ!!!
Κερνάς καφεδάκι?:619:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Υπολόγισε οτι κι ένας McCORMACK DNA-1 ακούγεται κάπως έτσι!
Αυτό το λες μετά από εκτεταμένες ακροάσεις η το έχεις διαβάσει στο "΄Αστρα και Υγεία:139::140::143:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.106
Μηνύματα
2.888.799
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top