"Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μηνύματα
1.814
Reaction score
1.530
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

νιου φοτος με νεα ναμπς μαμα ! :105: κλοζ του δε εντ οφ δε μανθ χαι σπιντ REVOX b77 ... τωρα pr 99 mk3 ... enjoy folks





 


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Πωπωπω ομορφάδες..... Δώσε (κι' άλλο) πράμα.... :404:
 


Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Να δούμε κανένα κασετοφωνάκι? .... [url=http://yoursmiles.org/t-rulez.php][/URL]

AIWA AD-1800
Ενα πολύ .... φορτωμένο κασετόφωνο για την εποχή του. Και τι δεν είχε. Μέχρι και ακρυλικό καπάκι τύπου .... πικάπ!





Αγοράστηκε γιατί .... στα νιάτα μου είχα αγοράσει το λίγο προηγούμενο μοντέλο ΑD-1500, ένα πολύ μεγάλο "άλμα" για τα οικονομικά μου εκείνη την εποχή (1975?) ..... που όμως δεν "μακροημέρευσε" στα χέρια μου. λόγω κατασκευαστικού προβλήματος. Συγκεκριμένα, στην εγγραφή το ένα κανάλι μου έβγαινε πολύ μουντό, παρά τις επανειλλημμένες επισκέψεις στο service της τότε αντιπροσωπείας (κος Κοσμάς, θυμάμαι ακόμα το όνομα του υπεύθυνου του service της AIWA) δεν μπόρεσε ποτέ να έρθει σε φυσιολογικά επίπεδα. Ετσι επιστράφηκε σύντομα στο κατάστημα απ' όπου αγοράστηκε (ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ) και αντικαταστάθηκε με ένα μπομπινόφωνο TANDBERG (άλλο τεράστιο άλμα).
Βρέθηκε πριν λίγο καιρό στο ebay Γερμανίας αντί του ποσού των ..... 10 ευρώ και αγοράστηκε σαν defekt, αφού όλοι οι ιμάντες είχαν γίνει ... σαπούνι, αλλά είχε και κάποια άλλα προβληματάκια, που αντιμετωπίστηκαν επιτυχώς από τον φίλο μου Κώστα. Το ωραίο είναι ότι το περίμενα να φθάσει από τη Γερμανία .... μήνες. Επικοινώνησα με τον πωλητή και μόνο που δεν με έβρισε ... το κασετόφωνο ΕΠΙΣΤΡΑΦΗΚΕ σ' εκείνον λόγω μη .... παραλαβής του από εμένα (!) - καμμιά ειδοποίηση δεν μου ήρθε από τα αθάνατα ΕΛΤΑ. Ξαναπλήρωσα τα ευτυχώς λίγα ευρώ (17) της αποστολής και αυτή τη φορά .... έφτασε!

Αρκετά καλό κασετόφωνο, χωρίς βέβαια να ξεχωρίζει σε κάτι (και χωρίς το πρόβλημα της ανισορροπίας των καναλιών, που είχε το προηγούμενο δικό μου!). Χώρια τα φωτάκια του, ..... Χριστουγενιάτικο δέντρο!
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Καλορίζικο, όταν λες “... ΔΕΝ έχω αρκετά κασετόφωνα....!” δηλαδή πόσα θα ήθελες να έχεις :105:?
Και μια απορία, πως τα έχεις συνδέσει στο σύστημά σου.... δηλαδή έχεις κάποιο σουιτσερ?
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Καλορίζικο, όταν λες “... ΔΕΝ έχω αρκετά κασετόφωνα....!” δηλαδή πόσα θα ήθελες να έχεις :105:?
Και μια απορία, πως τα έχεις συνδέσει στο σύστημά σου.... δηλαδή έχεις κάποιο σουιτσερ?
..... Πολλά! (περισσότερα από τα 50κάτι που έχω σήμερα....) [url=http://yoursmiles.org/t-emb.php][/URL]

..... Εεεεεε, δεν έχω switcher ...... έχω πολλά συστήματα! 9 στον χώρο ακρόασης ..... περισσότερα σε αποθήκες πρώτης και δεύτερης (και τρίτης!) ευκολίας επισκεψιμότητας. Τα κασετόφωνα (όπως και τα μπομπινόφωνα, πικάπ, ενισχυτές, ηχεία) αλλάζουν θέσεις κατά καιρούς, έτσι .... για να μη βαριόμαστε.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μου φαίνεται χρειάζεσαι στην συλλογή σου κάτι από Tape Selectors και οχι μονο!:105:
Pioneer U-24
Sony SB-500
Sony ASS-300
Akai DS-5
Niles TSB-3
Perreaux TS2
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Δεν θα ήταν άσχημα. Αλλά .... έχεις δει πού πηγαίνουν όποτε και αν βγαίνουν στο e-bay? Προ καιρού παρακολουθούσα το ΑΚΑΙ που αναφέρεις κι' εσύ .... βαρέθηκα και οργίστηκα όταν πέρασε τα .... 150 ευρώ, σταμάτησα πια να το παρακολουθώ, ούτε ξέρω πόσο πουλήθηκε. [url=http://yoursmiles.org/t-rtfm.php][/URL]
Την ίδια δουλειά κάνουν πολλοί ενισχυτές και προενισχυτές μου, όπως ο PIONEER 757 και ο προ TECHNICS SU 9070, που έχουν από 3 tape loops ο καθένας. [url=http://yoursmiles.org/t-rulez.php][/URL]
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Να βάλω κι εγω το κασσετοφωνάκι μου Nakamichi 670zx
 



Μηνύματα
738
Reaction score
295
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Το έχω ακριβως 30 χρονια.Το είχα πάρει το 1982 110.000 δρχ (να συνηθίζουμε) με λίγες δόσεις απο το studio Z.(Oι Θεσσαλονικείς ξέρουν).Ενας μισθός τοτε πρέπει να ηταν γύρω στις 20 με 25 χιλ δρχ.
Λογαριάστε και βγάλτε συμπεράσματα.
Πριν λίγες μέρες πήρα απο Αμερική σετάκι ιμάντες και εκείνο το μικρο λαστιχάκι (idler tire) γιατι διαμαρτυρόταν οταν γυρνούσα την κασσέτα πίσω οταν έφτανε στο τέλος.Τώρα κελαειδάει.
Δεν έχει καει ουτε ενα λαμπάκι τοσα χρόνια.
Απο κάτω στη φωτο είναι ενα Aiwa ad-wx777 διπλό auto reverse.Αξιοπρεπέστατο.
Αλήθεια γιατι δεν κατάφερα να βάλω αυτή τη φορά φωτο να φαίνονται αμέσως?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.614
Reaction score
4.151
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Αλήθεια γιατι δεν κατάφερα να βάλω αυτή τη φορά φωτο να φαίνονται αμέσως?
Γιατί έβαλες το link από το album και όχι της κάθε φωτογραφίας ξεχωριστά.
 




Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Τι μου δίνεται για να σας πω που κατοικοεδρεύει αυτός ο τύπος


 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.122
Μηνύματα
2.889.339
Members
37.992
Νεότερο μέλος
Mini_r56
Top