Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ωραίες φωτός είδα!!! Για πάμε δυνατά...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Άμα αρχίσεις να βάζεις κοκότες και λοιπά Βλασομπροστόβαρα......:hunter:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ελπίζω να βλέπετε ΕΤ-1...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Φυλλομετρώντας τα ποστ είδα ξανά και ξανά την κόντρα ανάμεσα στο "άκουσα" και στο "μετράει".
Είναι 2 σχολές προσέγγισης των ηχητικών αναπαραγωγέων.
Η σχολή του "άκουσα" επιμένει στην ακουστική εμπειρία .Καίτοι αναγνωρίζει την αλληλεπίδραση όλων των κρίκων της αλυσίδας στο "άκουσμα"επιμένει σε κρίσεις και στερεότυπα .Στα καλά συστήματα με τα αναλυτικά ηχεία και τα σωστά καλώδια θα ακουγόταν έτσι ,ενώ εδώ που δεν αυτό η εκείνο ακούγεται αλλιώς και φταίει το Α η Β συστατικό . Σημείο αναφοράς το "καλό άκουσμα ".πχ
-Ο Μ.Λ ακούγεται μουσικός
-Που;
-Σε ένα καλό σύστημα η σε 10 συστήματα που έχω ακούσει .
-Κι αν δεν ακούγεται ;
-Δεν είναι καλό το σύστημα
-Τι συνιστά ένα καλό σύστημα;
-Ένας Μ.Λ με το σωστό καλώδιο ρεύματος που τροφοδοτεί ένα καλό ηχείο με τα σωστά καλώδια ηχείων.
Στον υποθετικό διάλογο που περιέγραψα απουσιάζει πλήρως το μέτρημα.
Απ'την άλλη μπάντα τώρα
-Πως ακούγεται ο Hypex
-Δεν ακούγεται
-Και τι κάνει;
-Μετράει τέλεια
-Και τι σημαίνει αυτό ;
-Οτι δεν ακούγεται.

Αναλόγως της οπτικής του ο καθένας μπορεί να χαρακτηρίσει τους μεν η τους δε επιεικώς "βλαμμένους"
Αν όμως μπει στον κόπο να σκεφτεί θα δει τις 2 διαφορετικές λογικές .

Η μιά ,του ακούσματος,είναι η χαρά των εταιρείων hi end
πχ δεν δίνω 1000 € να μετρήσω τον χώρο μου που βουίζει στους 62, στους 148 κλπ αλλά τουνιάρω το σύστημα μου με καλώδιο ηχείων προς 3200 €/μ.
Δεν αγοράζω το Lyngdorf RP-1 αλλά καλώδιο ρεύματος .Και πάει λέγοντας.Και όλα αυτά εν ονόματι του καλύτερου ακούσματος .

Η άλλη πλευρά διαβάζει ,ενημερώνεται και μετράει .Μα άκουσμα με τον πήχυ θα μου πείτε .Τι να κάνω μιά καλή μέτρηση που μου ξύνει τ'άντερα .
Μα τ'άντερα φταίνε ρε κεφάλα....δεν το καταλαβαίνεις ;Αν προσπαθήσεις να φτάσεις να μετράνε όλα καλά τότε και το αποτέλεσμα θα είναι καλό.

Είναι περίπου στο διάολο τα υπόλοιπα ,αλλά φταίει ο ένας ,ο υπό ακουστική δοκιμή παράγοντας.Και να τα ματσαρίσματα.Και να τα καλώδια.Και να τα στηρίγματα καλωδίων.Και να τα ρακ .Και να οι Χαϊ-εντ εταιρείες που θησαυρίζουν .

Εδώ μέσα όσοι θέλησαν ενημερώθηκαν.Ελεύθερη αγορά,ελεύθερη επιλογή.
Ο καθένας μας έχει το σύστημα που του αξίζει
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

εδω γραφτα, στο πεδιο της μαχης...
Μπα αστο, θα πεσει ..... κλαμα !

Η άλλη πλευρά διαβάζει ,ενημερώνεται και μετράει .Μα άκουσμα με τον πήχυ θα μου πείτε .Τι να κάνω μιά καλή μέτρηση που μου ξύνει τ'άντερα .
Μα τ'άντερα φταίνε ρε κεφάλα....δεν το καταλαβαίνεις ;Αν προσπαθήσεις να φτάσεις να μετράνε όλα καλά τότε και το αποτέλεσμα θα είναι καλό.
Αυτη η πλευρα ειναι πολυ πιο high end απο την αλλη που "κοροιδευτικα" ονομαζεται high end, διοτι τυπικα στοχευει στην πιστη μουσικη αναπαραγωγη.

Βεβαια, αν τα κανεις ολα να μετρανε τελεια, κανεις δεν λεει οτι θα ακους τελεια, αντε να νομιζεις οτι ακους ετσι.
Το σιγουρο παντως ειναι ενα "αποστειρωμενο ακουσμα" που θα σε κανει να 'μισεις' τις στιγμες που αναζητας την χαλαρωση μεσα απο την μουσικη απολαυση. Τουτη ειναι δυσκολο να υπαρξει - αλλα θα μετρας καλα....
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Απο την στιγμη που καποια μοδα ξεκινησε να βαζει στον οικιακο χωρο στουντιακα μηχανηματα για την "βελτιωση του ακουσματος", ξαφνικα ολοι πιστεψαν οτι το ζητουμενο ειναι να κανουμε το σπιτι να ακουγεται "σωστα" οπως το στουντιο.

Μα, αφενος δεν προκειτε να γινει ποτε και αφετερου δεν πρεπει να γινει ποτε.
Ειναι τελειως διαφορετικος ο ρολος του ενος και του αλλου χωρου.

Σ αυτο το σημειο μπαινει πολυ πιο ισχυρα ο παραγοντας 'μου αρεσει'...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Τα γραπτά και οι απόψεις όλων είναι σε κοινή θέα .
Ο καθένας κρίνει και αποφασίζει .
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μπα αστο, θα πεσει ..... κλαμα !



Αυτη η πλευρα ειναι πολυ πιο high end απο την αλλη που "κοροιδευτικα" ονομαζεται high end, διοτι τυπικα στοχευει στην πιστη μουσικη αναπαραγωγη.

Βεβαια, αν τα κανεις ολα να μετρανε τελεια, κανεις δεν λεει οτι θα ακους τελεια, αντε να νομιζεις οτι ακους ετσι.
Το σιγουρο παντως ειναι ενα "αποστειρωμενο ακουσμα" που θα σε κανει να 'μισεις' τις στιγμες που αναζητας την χαλαρωση μεσα απο την μουσικη απολαυση. Τουτη ειναι δυσκολο να υπαρξει - αλλα θα μετρας καλα....
Ούτε με ένεση στο μυαλό σου κατευθείαν δε πρόκειται να καταλάβεις το λάθος που κάνεις...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Καλό είναι όμως να σταματήσει αυτή η πιπίλα του κακού αποστειρωμένου κ χωρίς μουσικότητα κ χροιες ήχου, διότι πρόκειται για εντελώς εξωφρενικά πράγματα...
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Απο την στιγμη που καποια μοδα ξεκινησε να βαζει στον οικιακο χωρο στουντιακα μηχανηματα για την "βελτιωση του ακουσματος", ξαφνικα ολοι πιστεψαν οτι το ζητουμενο ειναι να κανουμε το σπιτι να ακουγεται "σωστα" οπως το στουντιο.

Μα, αφενος δεν προκειτε να γινει ποτε και αφετερου δεν πρεπει να γινει ποτε.
Ειναι τελειως διαφορετικος ο ρολος του ενος και του αλλου χωρου.

Σ αυτο το σημειο μπαινει πολυ πιο ισχυρα ο παραγοντας 'μου αρεσει'...
Mοδα?
ποια μοδα βρε Κωστα?

η μοδα μαστορα που εχει επικρατησει τοσα χρονια στο χαι εντι ειναι μοδα του να κρυβουν καποιοι επιμελεστατα καποιες ΑΠΛΕΣ αληθειες στον κοσμο και να φερνουν και να οδηγουν τα πραγματα εκει που τους συμφερουν και τους βολευουν Με απωτερο σκοπο το υπερβολικο κερδος εις βαρος των καταναλωτων......και το ξερουμε αυτο απλα δεν θελουμε να το πιστεψουμε φιλε.....
και φροντιζουν πολλοι γιαυτο ...

Τελικα ποσο πειραζει να δουμε τα πραγματα διαφορετικα και περαν απο τα τετριμμενα?
μας ειναι τοσο δυσκολο τελικα η το αποφευγουμε γιατι δεν μπορουμε να δεχτουμε την νεα κρυμμενη ταξη πραγματων?
Κρυμμενη επαναλαμβανω.......
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Τελικα βρε Κωτσο ξερεις ποσο δυσκολο ειναι σε καποιον που εχει μαθει να ζει με τα παλια standards να δεχτει με ανοιχτο μυαλο τα νεα και στο τελος.....να τα παραδεχτει κιολας????????
Απιθανο θα ελεγα.......
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

...την νεα κρυμμενη ταξη πραγματων...
Εδώ μέσα δεν είναι κρυμμένη .
Έχει αναλυθεί πολλαπλώς και πλειστάκις .
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μα τα πραγματα εχουν παντα δυο οψεις.

Η 'μοδα' ειναι σε παγκοσμιο επιπεδο, μην νομιζεις οτι μιλω για το Αvsite.

Αυτοι (κατα την γνωμη μου αν θες) λοιπον που αποφασισαν να βγαλουν στην επιφανεια την "κρυμμενη ταξη πραγματων" ασφαλως και δεν ειναι οι καλοι Σαμαρειτες.
Περιμενουν να παρουν το 'μεριδιο που εχασαν'..

Η οποια δικη μου 'ενσταση' δεν προερχεται απο την οποια αρνηση μου να δω αυτη την κρυμμενη ταξη, αλλα απο την 'επιβολη' να την δεχτω αμαχητι.

Απο την αλλη, πιστευω οτι ως ανθρωπος εχω το δικαιωμα της επιλογης.
Οπως δεν κατακρινεται η επιλογη των οπαδων της κρυμμενης αυτης ταξης, ετσι περιμενω να γινεται αρκουντως σεβαστη και η αλλη επιλογη.

Το αν ειναι σωστη η επιλογη "μου" ειναι κατι που αφορα "εμενα". - Σαφεστατα μπορει να ειμαι απιστευτα λαθος, αλλα μπορει και οχι.

Τελικα βρε Κωτσο ξερεις ποσο δυσκολο ειναι σε καποιον που εχει μαθει να ζει με τα παλια standards να δεχτει με ανοιχτο μυαλο τα νεα και στο τελος.....να τα παραδεχτει κιολας????????
Απιθανο θα ελεγα.......
Μεγαλη και σωστη κουβεντα φιλε Βλαση.
Τα standard με τα οποια ζει ο καθενας, δεν ειναι απαραιτητα αυτα με τα οποια εχει μαθει να ζει, αλλα μπορει και να ειναι αυτα που τον βολευουν να ζει.

Παντα ομως μιλαμε για προσωπικες επιλογες, που απ οσο γνωριζω οφειλουν να γινονται καπως σεβαστες..
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Τα ncores παιζουνε απιστευτα καλα.......ζυγισμενα ακουσματα,κρυσταλλινο ηχο,σωματωδες και ζυγισμενο κοντρολαρισμενο χαμηλο χωρις εξαρσεις στο συχνοτικο φασμα......δεν ειναι ντροπη ρε π0υστη μου να λεμε και καμια αληθεια....μεγαλα παιδια ειμαστε και μας τιμα αυτο στο κατω κατω!!!!!!!
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Και ποιος ειπε οτι διαφωνω σ αυτο?
Αντιθετα, επαυξανω διοτι εχω και προσωπικη εμπειρια.

Το οτι παιζουν ομως απιστευτα καλα, μεχρι το οτι παιζουν καλυτερα απο οτι αλλο υπαρχει στον πλανητη, νομιζω οτι απεχει παραααα πολυ - και μαλιστα με μοναδικο κριτηριο οτι μετρανε καλα....

Αυτη ειναι αλλη μια αληθεια που πρεπει να πουμε ως μεγαλα παιδια. - Δεν συμφωνεις ?
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

...

και μαλιστα με μοναδικο κριτηριο οτι μετρανε καλα....

...
Δεν υπάρχει άλλο κριτήριο.

Ένα ΠΛΗΡΕΣ σετ μετρήσεων χαρακτηρίζει ολοκληρωτικά μια ηλεκτρονική συσκευή.

Όποιος ισχυρίζεται κάτι διαφορετικό, είναι ΑΣΧΕΤΟΣ.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.981
Μηνύματα
2.924.666
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top