Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Δεν το δείχνει. Δεν έχει σελίδα απεικόνισης της καμπύλης που εφαρμόζει στα σαμπς, όποια και αν είναι αυτή.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

oσο για τα μικροφωνακια του audy μετρανε οτι κατσει, εχουμε εδω γυρω 4-5 ,......καθενα μετρα οτι θελει........
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: Re: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

δλδ το mcacc ειναι καλυτερο ;
Δεν ειναι αυτο το argument και δεν προκειται να μπω σε αυτο.

Το θεμα ειναι οτι χειροκινητα στο οντισι μπορει να βλεπεις να ξεκινα απο τα 63hz αυτο που σου επιτρεπει να ρυθμισεις την ιδια στιγμη που αυτοματα εχει φιλτρα για τις συχνοτητες του σαμπ και μαλιστα υψηλης ακριβειας
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

εχει καλα φιλτρα για τις χαμηλες συχνοτητες αποτι εδειξαν και οι μετρησεις στα πρωτα post.....

ασχετα αν δεν μπορει να φτασει σε καλυτερο αποτελεσμα
 

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

ξερεις γιατι ;

αναφερει το λογο πουθενα ;
Οχι , μόνο με το προ κιτ, μπορείς να δείς τι φίλτρα εφαρμόζει. Αλλά αυτό θέλει άλλο ενα 700e και δεν δύναμαι τώρα.
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.609
Reaction score
4.149
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Οι φώτο είναι δικές σου ή από κάποιον άλλον;
Αν είναι από αλλού βάλε σε παρακαλώ το link.
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.609
Reaction score
4.149
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Πιθανολογώ ότι κάτι διαφορετικό υπάρχει αναμεταξύ των δύο μετρήσεων βλέπωντας ότι υπάρχουν διαφορές και στην No EQ μέτρηση(ίσως διαφορετική θέση μικροφώνου;Άλλο μηχάνημα;),οπότε δεν είναι και τόσο ακριβή στοιχεία για ασφαλή εξαγωγή συμπερασμάτων.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

οπως εχω ξαναπει να γινομαστε αθελα μας παπαγαλακια , κανει κακο, ο κεφαλας δεν το κανει κακοβουλα, αλλα η μετρηση στα πινακακια του audyssey ειναι στα 30 db.......ετσι δειχνουν , ετσι λεει ο κυριακακης, οποιος θελει ελευθερα ανεβαζει οτι θελει.Ο καθενας μετα λεει το διαβασα (ας πουμε στο avsite ) δεν μπορει σωστο θαναι......(φαντασου τωρα να εχει διαβασει βλακειες στο αμερικανικο φορουμ) ας πουμε.......και να ειναι ευκολοπιστος επιπεδου αναγνωστη ανυποψιαστου εν ετος 1992 (ας πουμε).Και μια μερα να ασχοληθει και να καταλαβει οτι τοσα χρονια οι βλακειες που διαβαζε τις ειχε για σωστες.Το ιντερνετ οπως εχω ξαναπει ειναι ο <τυπος> του σημερα, και ειδικα οταν γραφουν οι δηθεν ευχαριστημενοι πελατες....ή δυσαρεστημενοι.........μετα λες τοπε ο κεφαλας (ας πουμε) ο ανθρωπος ειναι γκουρου......στην πορεια μας βγαινει κουρου.......(δεν αναφερομαι στον κωστα) στον καθε κοπι πειστ της ευκολης πιστης αναφερομαι........θα συμπληρωσω στο θεμα μου τα υπολοιπα...........(που αφορουν μετρησεις)....(που πριν λιγο τελειωσα)
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Πιθανολογώ ότι κάτι διαφορετικό υπάρχει αναμεταξύ των δύο μετρήσεων βλέπωντας ότι υπάρχουν διαφορές και στην No EQ μέτρηση(ίσως διαφορετική θέση μικροφώνου;Άλλο μηχάνημα;),οπότε δεν είναι και τόσο ακριβή στοιχεία για ασφαλή εξαγωγή συμπερασμάτων.
εγω παλι θεωρω οτι μπορεις να βγαλεις συμπερασμα ασχετα αν εχουν αυτες τις μικρες διαφορες....

η διαφορα φιλτρων των δυο(ΧΤ και XT32)αν και ιδιας κατασκευης κανει το τελικο αποτελεσμα αναλογα την περιπτωση καλυτερο η χειροτερο.

η διαφορα που βλεπουμε πρεπει να ειναι στη θεση μικροφωνου .....που μπορει να ειναι και 10 εκατοστα.

η γενικη εικονα διαγραμματος μερησης πριν την ρυθμιση ειναι ιδια.
 


Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

δειχνει οτι τα παει καλυτερα στις χαμηλες συχνοτητες απο το XT
 

Μηνύματα
7.258
Reaction score
4.644
επισης πιστευω οτι μεγαλο ρολο παιζει η ποιοτητα των ηχειων και των ενισχυτικων που εχει να διαχειριστει ...
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

μπα, απλα αν πριν η ισοσταθμιση απλα μαζευε και κουκουλωνε, τωρα μονο κερδος αφηνει,βεβαια σε ενα μεσο χρηστη το 32 ειναι πολυ πιο <φιλικο> ωστε αν ακολουθησεις εστω αυτα που λεει, να παρεις καλυτερα αποτελεσματα απο οτι με το xt........
 

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Δεν είναι θέμα φιλικότητας προς τον χρήστη, το ίδιο πράγμα ακριβώς δείχνει και ζητάει απο τον χρήστη.
Απλώς είναι πιο γρήγορο και με μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ, γι αυτό και τρέχει στο μισό χρόνο απο το απλό xt.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

γιαννη αν δεν ξερεις πως να στησεις ενα σαμπ πριν την μετρηση, και μετα σου βγαζει volume για το μουτσο, δεν φταιει το audy , και αυτο στον κοσμο δειχνει καπως,πλεον πρωτα φερνει το-α σαμπ στα 75 db , και μετα το αφηνεις να μετρησει, Αν το κανεις ετσι ακριβως εισαι μια χαρα, μετα βεβαια (ως συνηθως) χωνεις κανα ντιμπακι για να χαμογελας .....(για σενα και μονο) βαλε το νεο sub test του ινδιανα 1 , και κλεισε τα ηχεια σου (αν ακους το πηνειο να χοροπηδα δεν εχεις σαμπ,Αν η μπαλαρα νοιωθεις να ερχεται κατα πανω σου κατσε ακρη μην σε κοψει (πλακα κανω ) αλλα ειναι ολα τα λεφτα.Κατα τα αλλα η ισοσταθμιση φτιαχτηκε για να επεμβαινει εκει (χωρος) που δεν μπορουμε εμεις = σαλονι= τσοκαροπαντφλα
 

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Μα και τα δικά μου (τρία) subs έτσι τα ρύθμισα. Πρώτα η ρύθμιση level του καθενός ξεχωριστά ,απο 72 εως 78db, και μετά το audyssey.
Δεν εχω χώσει κανένα db επιπλέον σε κανένα sub, δεν μου χρειάζεται. Αυτό που έκανα ήταν να κόψω 3db απο τα 6db που έριχνε το audyssey, στους 4,8,16 khz, και τέλος. Δεν τό εχω το indy 1, θα το δοκιμάσω , αλλά και η γέφυρα, στο salvation μια χαρά test είναι.
Τσοκαροπαντόφλα δεν εχω , ποτέ δεν είχα.Ούτε και τώρα που εχω στο σαλόνι 8 αυλούς 3 σαμπ και ενα αυλό κεντρικό με το σαμπ του.
Ευτυχής.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.091
Μηνύματα
2.888.039
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top