Geloso G 278A. Λαμπάτοι μονομπλόκ. Πιο vintage πεθαίνεις....


Μηνύματα
308
Reaction score
268
Τελικά οι ενισχυτες με μεγαλη εκπληξη μου , μπορουσαν να παιξουν ακομα καλυτερα! Αλλαξα τους πυκνωτες εξοδου μιας και επαιζαν με 60 χρονων μαμισιους και φανηκε καθαρα η βελτιωση , ειδικα στις χαμηλες στις μεγαλες εντασεις. Τους αντικατεστησα με πυκνωτες της Nippon.
Ιδου και τα ιστορικα εκθεματα :



Αν τους δεις σκετους σαν κουτακια απο σπιρτα μοιαζουν
Ειχα υποσημειωση απο τον Δουβλιδη , πως αν τους αλλαζα να εβαζα 47μf , οπως και εκανα...
 


Μηνύματα
406
Reaction score
56
1.Δηλ. ψηνουμε λουκανικα και κανουμε Φοντυ?2.αγαπητοι takis6c33,vintage hi-fi john,απ'οτι φαινεται θα κατεβω Αθηνα το ερχομενο Σαβ/κο,και θα ηθελα κατοπιν συννενοησης να συναντηθουμε
 


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
oxi!!!!!! αυτο το λαμπακι εχει την μιση ισχυ απο την 807 , περιπου 10- 12 βατ θερμικη απωλεια!!!την ειχα δοκιμασει σε πομπο στα μεσαια προ 30ετιας. το πιν αουτ ειναι ιδιο αλα δεν εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα χαραχτηριστικα !
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
1.Δηλ. ψηνουμε λουκανικα και κανουμε Φοντυ?2.αγαπητοι takis6c33,vintage hi-fi john,απ'οτι φαινεται θα κατεβω Αθηνα το ερχομενο Σαβ/κο,και θα ηθελα κατοπιν συννενοησης να συναντηθουμε
ειμαι μεσα! το τηλ μου ειναι 6940-831861 το δινω ανοιχτα γιατι το γνωριζουν οι περισσοτεροι εδω στο site.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Αν θυμαμαι καλα OTL ειναι ενισχυτες που δεν πρεπει να τους ακουμπας γιατι θα γινεις ψητος...χαχαχα
μη τρομαζεις τον κοσμο!! καμια σχεση. εγω εχω otl περιπου 9 χρονια παιζουν σε καθημερινη χρηση [ιδιοκατασκευη μου] και δεν τρεχει τιποτα! ειναι αυτοι.../watch?v=lcp8-JbRUp8......

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Φιλε takis6c33,ποιοι ειναι αυτοι οι OTL ενισχυτες που αναφερεις?
OTL Ενισχυτές


Τι είναι OTL; Τι είναι ένα OTL ενισχυτή; OTL σημαίνει εξόδου χωρίς μετασχηματιστή. Είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται για να περιγράψει ενισχυτές, ενισχυτές και ιδίως σωλήνων, που δεν έχουν έναν μετασχηματιστή εξόδου. Οι εν λόγω ενισχυτές κοινώς ονομάζεται OTL ενισχυτές λυχνίας. Ποιο είναι το σημείο που δεν έχει μετασχηματιστή εξόδου? Ο μετασχηματιστής εξόδου είναι μια σημαντική πηγή στρεβλώσεων. . Ενισχυτές χωρίς μετασχηματιστή εξόδου παράγουν συνεπώς καθαρότερο, λιγότερο παραμορφωμένο ήχο Επιπλέον, είναι εξαιρετικά δύσκολο - και ως εκ τούτου είναι πολύ ακριβό - για να κάνει μια καλή μετασχηματιστή εξόδου. Εξαιτίας αυτού, το κόστος του μετασχηματιστή εξόδου αντιπροσωπεύουν συχνά ένα πολύ μεγάλο μέρος του συνολικού κόστους ενός ενισχυτή σωλήνα. Μερικές άριστες άκουσμα ενισχυτές λυχνίας έχουν μετασχηματιστές εξόδου που είναι προσεκτικά πληγή χέρι χρησιμοποιώντας πολύ καθαρή ασημένια σύρματα. Οι ενισχυτές μπορεί να κοστίσει δεκάδες χιλιάδες δολάρια, ή ακόμη και πάνω από εκατό χιλιάδες δολάρια. Είναι πολύ πέρα από τις δυνατότητες του μέσου όρου audiophiles. προσθήκη στο υψηλό κόστος είναι το γεγονός ότι η καλή μετασχηματιστές εξόδου είναι ογκώδες και βαρύ. Audiophiles ως εκ τούτου καταλήγουν να πληρώνουν πολλά χρήματα για τη ναυτιλία, καθώς και. Δεν είναι ο μετασχηματιστής εξόδου απαραίτητη; Όχι απόλυτα. Η κύρια λειτουργία του μετασχηματιστή εξόδου είναι να αλλάξει ή να μετατρέψει την υψηλή σύνθετη αντίσταση / υψηλής τάσης / χαμηλής σήμα ρεύματος του σωλήνα της χαμηλής αντίστασης του / χαμηλής τάσης / υψηλού ρεύματος σήματος απαιτείται για να οδηγήσει ηχεία. Ένας τρόπος για να το κάνετε χωρίς μετασχηματιστή είναι να οικοδομήσουμε ηχεία πολύ υψηλή σύνθετη αντίσταση. Στη δεκαετία του 1950, για παράδειγμα, υπήρχαν περίπου 500-ohm και 600-ohm μεγάφωνα. Αλλά αυτά δεν αποδειχθούν δημοφιλή και πιο μεγάφωνα σήμερα έχουν ένα φορτίο αντίστασης του 8-ohm ή λιγότερο. Ένας άλλος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσετε έναν πυκνωτή για την εργασία της μετατροπής του σήματος. Αν και ο πυκνωτής δεν είναι εντελώς χωρίς παραμόρφωση, είναι πολύ χαμηλότερη σε παραμόρφωση από ένα μετασχηματιστή εξόδου. Ένας πυκνωτής είναι επίσης λιγότερο ογκώδη και λιγότερο δαπανηρή. Οι περισσότεροι ενισχυτές OTL έχουν ένα πυκνωτή μεταξύ των σωλήνων και των ηχείων. Ακόμα ένας τρόπος είναι να σχεδιάσει ειδικά κυκλώματα, έτσι ώστε δεν υπάρχει πλέον καμία ανάγκη είτε για μετασχηματιστές εξόδου ή πυκνωτές. Αυτό επιτρέπει στους σωλήνες να συνδεθούν άμεσα με τα μεγάφωνα. Τίποτα δεν έρχεται στο μεταξύ (εκτός από το καλώδιο του ηχείου). Τέτοια σχέδια εξασφαλίζει ότι η πιο αγνή, παραμόρφωση του σήματος χωρίς φθάνει τα μεγάφωνα. Εξασφαλίζουν την καλύτερη δυνατή ενίσχυσης ήχου, με σχετικά χαμηλό κόστος. Υπερβατικό Sound είναι προς το παρόν το μόνο OTL ενισχυτή που ενσωματώνει αυτό το σχέδιο, όπου οι σωλήνες που συνδέονται άμεσα με τα μεγάφωνα. Γιατί δεν είναι όλοι οι ενισχυτές λυχνίας γίνεται με αυτόν τον τρόπο; Επειδή δεν είναι εύκολο να σχεδιάσει ένα καλό OTL κύκλωμα. Ήχου μηχανικοί και οι σχεδιαστές έχουν προσπαθήσει να χτίσει OTL ενισχυτών από το 1950, αλλά συναντήθηκε με περιορισμένη επιτυχία. Ενώ κατάφερε να παράγει μερικά εξαιρετικά άκουσμα ενισχυτές, οι ενισχυτές ήρθε με πολλά προβλήματα και περιορισμούς. Ποια ήταν αυτά τα προβλήματα και οι περιορισμοί; Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν κακή αξιοπιστία. Τα πρώτα OTL ενισχυτών που παράγονται εξαιρετικά υψηλή θερμότητα, η οποία προκαλείται συχνά οι σωλήνες να αποτύχει, ή ακόμη και να εκραγεί! Αυτό ήταν επειδή χρησιμοποίησαν την αφθονία των σωλήνων εξόδου για να αναλάβει τη δουλειά του μετασχηματιστή εξόδου. Πρόωρη OTL ενισχυτών - ακόμη και σύγχρονη OTL ενισχυτών με βάση τα αρχικά σχέδια - έχουν συνήθως μεταξύ 8 ή 16 ή περισσότερα σωλήνες εξόδου ανά κανάλι. Μια τέτοια ενισχυτή θα δημιουργήσει μεταξύ 1200 watts και 1800 watts θερμότητας, η οποία είναι περίπου τόσο πολλή θερμότητα που παράγεται από θερμαντήρες σπίτι που χρησιμοποιείται το χειμώνα. . Δεν αναρωτιούνται οι σωλήνες εξερράγη Άλλα προβλήματα περιλαμβάνονται:


αυτο σαν αρχη !!!!
 

Μηνύματα
308
Reaction score
268
...εγω τα ξερα αυτα....(και καλα)...
αντε να φτιαξουμε κανεναν... Βαλε το καλυτερο σχεδιο που εχεις βρει για OTL (εφικτό) και γω θα προσπαθησω να το υλοποιησω . Αντε να χουμε κατι να ασχολουμαστε να βγει ο χειμωνας...
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Αυτη τη εποχη δουλευω ενα δικο μου σχεδιο [κυκλοτρο] . θελει αρκετη εμπειρια σε τετοιου ειδους ενισχυτες.

Για αρχη σιγουρο χαρτι χωρις προβληματα ειναι αυτο. Πανω σε αυτο ειναι χτισμενοι και οι δικοι μου οτλ . Εχουν γινει αρκετες αλλαγες στους δικους μου . Αν εχεις ηχειο 8 ωμ με οσο το δυνατο με σταθερη εμπεδηση θα σου χαρισει απιστευτες μουσικες στιγμες.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
σου ανεβαζω και ενα κυκλοτρονικο οτλ για να βρεις τις διαφορες με το ποιο πανω που ειναι τοπολογιας φουτερμαν!

 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Τελικά οι ενισχυτες με μεγαλη εκπληξη μου , μπορουσαν να παιξουν ακομα καλυτερα! Αλλαξα τους πυκνωτες εξοδου μιας και επαιζαν με 60 χρονων μαμισιους και φανηκε καθαρα η βελτιωση , ειδικα στις χαμηλες στις μεγαλες εντασεις. Τους αντικατεστησα με πυκνωτες της Nippon.
Ιδου και τα ιστορικα εκθεματα :



Αν τους δεις σκετους σαν κουτακια απο σπιρτα μοιαζουν
Ειχα υποσημειωση απο τον Δουβλιδη , πως αν τους αλλαζα να εβαζα 47μf , οπως και εκανα...
αν υπαρχει χωρος να μπουν αυτοι τοτε θα ξεχασεις οτι εχεις ακουσει και δεν θα τολμησεις να τους δωσεις!!


 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
oxi!!!!!! αυτο το λαμπακι εχει την μιση ισχυ απο την 807 , περιπου 10- 12 βατ θερμικη απωλεια!!!την ειχα δοκιμασει σε πομπο στα μεσαια προ 30ετιας. το πιν αουτ ειναι ιδιο αλα δεν εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα χαραχτηριστικα !
γραψε λαθος για το πιν αουτ. η 2ε24 εχει βαση οctal. περασαν και τοσα χρονια βλεπεις!!:geek:
 



Μηνύματα
406
Reaction score
56
....οταν αρχιζα να διαβαζω το θεμα σας δεν πιστευα οτι θα ειχε τοσο ενδιαφερον για μενα!οσο αφορα τους ενιχυτες OTL. takis6c33,ποια ηχεια παιζουν στο βιντεακι?και για να μην ενοχλω οποτε μπορεις κανε αναπα στο 6937161793 απο σταθερο να σε παρω να τα πουμε...ευχαριστω!!!
 

Μηνύματα
406
Reaction score
56
μη τρομαζεις τον κοσμο!! καμια σχεση. εγω εχω otl περιπου 9 χρονια παιζουν σε καθημερινη χρηση [ιδιοκατασκευη μου] και δεν τρεχει τιποτα!ΕΝΑΣ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.105
Μηνύματα
2.888.789
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top