Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.656
Reaction score
75.762
Το κουράσαμε και το βλέπω για κλείδωμα.



Το απόγευμα πάντως ανέβηκα όλο το βουνό απο πίσω με διάθεση, είχα να το κάνω πέντε χρόνια.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Λάθος. Δεν έχω δει ούτε έναν απ' αυτούς που εννοείς με τον όρο με ΗΤ.
Υψηλού μορφωτικού επιπέδου,ικανοποιητικού εισοδήματος,υψηλής νοημοσύνης,εναλλακτικής προσέγγισης με οικολογικές ανησυχίες ,ομορφόπαιδα.........
καλά το πάω....η να συνεχίσω ;:rolleyes:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Το απόγευμα πάντως ανέβηκα όλο το βουνό απο πίσω με διάθεση, είχα να το κάνω πέντε χρόνια.
Είχες κάποια καλή πληροφορία :whistling:
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.656
Reaction score
75.762
Υψηλού μορφωτικού επιπέδου,ικανοποιητικού εισοδήματος,υψηλής νοημοσύνης,εναλλακτικής προσέγγισης με οικολογικές ανησυχίες ,ομορφόπαιδα.........
καλά το πάω....η να συνεχίσω ;:rolleyes:
Λάθος σου είπα το πας, αυτοί το έχουν κόψει όλοι χρόνια πριν.


Είχες κάποια καλή πληροφορία :whistling:
Τις λίγες φορές που δοκίμασα, ήταν σαν "καλό" ελληνικό εμφιαλωμένο θειούχο κρασί.
Σφυριές στο κεφάλι σε δέκα λεπτά.
 

Μηνύματα
1.900
Reaction score
6.609
Όλες μου οι απαντήσεις δεν έχουν να κάνουν με το ΗΤ αλλά με τις βλαβερές συνέπειες της νικοτίνης
Το έχω διαβάσει καμμιά 10ριά φορές στο παρελθόν το συγκεκριμένο άρθρο που μας παραθέσατε. Το ξαναδιάβασα για σιγουριά και λέω να το ρισκάρω ως προς τη πιθανότητα έμμεσης σύνδεσης της νικοτίνης με καρκίνο και να συνεχίσω να τρώω πιπεριές, μελιτζάνες και τομάτες (και κάνουν πολύ ωραίες εκεί στα μέρη σας, στις Κεχριές!!!).

Το απόγευμα πάντως ανέβηκα όλο το βουνό απο πίσω με διάθεση, είχα να το κάνω πέντε χρόνια.
Όπως το εννοούν οι παλιοί;
 

Attachments


Μηνύματα
6.924
Reaction score
5.818
Πάντως οι πνευμονολόγοι δεν παραδέχοντε τη λύση του ηλεκτρονικού τσιγάρου...
Rose δεν κάνεις ένα ρώτημα που είσαι και στα κόλπα?

Η γυναίκα μου που οργάζεται (ακόμα) μαζί τους, μετά από καθημερινές συζητήσεις επί του θέματος, εξακολουθούν να είναι αρνητικοί..:whistling:
Σταματη θα συμφωνησω με τον Δημητρη. Οι πνευμονολογοι φοβούνται μην χασουν πελατες!
Προχθες πηγε μια φιλη που κανει ενα πακετο τσιγαρα την ημερα να κανει ένα τσεκαπ σε καρδιολογο,τον ρωτησε για το ΗΤ ποια είναι η γνωμη του.
Της ειπε ότι και αυτό δεν είναι αθωο,αλλα από το τσιγαρο πολύ καλυτερο,και την παροτρυνε να το ξεκινησει.
Ειδικα οι πνευμονολογοι αν διαβασεις σε φορουμ είναι αυτοι που κατηγορησαν το ΗΤ από την αρχη.
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.019
Reaction score
96.592
Επειδή η παραφιλολογία περί ΗΤ έχει παραγίνει, οι επιπτώσεις της νικοτίνης είναι λίγο-πολύ γνωστές. Εκεί που υπάρχει άγνοια είναι στις επιπτώσεις της προπυλενογλυκόλης ως μέσο διάλυσης της νικοτίνης στο ΗΤ, ή ως αυτούσιο υλικό της άτμισης.

Διαβάστε λοιπόν αυτό για να σας φύγει η απορία για το τι είναι επικίνδυνο και τι όχι.

"The results of these experiments in conjunction with the absence of any observed ill effects in patients exposed to both triethylene glycol and propylene glycol vapors for months at a time, provide assurance that air containing these vapors in amounts up to the saturation point is completely harmless."

Το μόνο θέμα για μένα είναι αν όντως τα υγρά άτμισης δεν περιέχουν και άλλα πρόσθετα. Πάντως μπροστά στο κανονικό τσιγάρο, δεν το σκέφτομαι καν που το γύρισα στο ΗΤ.
 
Last edited:




Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.656
Reaction score
75.762
This, last year. Αφορά προϊόντα που δεν έχουν σχέση με τα σημερινά.

This year:
http://www.fda.gov/newsevents/publichealthfocus/ucm172906.htm

As the safety and efficacy of e-cigarettes have not been fully studied, consumers of e-cigarette products currently have no way of knowing:

  • whether e-cigarettes are safe for their intended use,
  • how much nicotine or other potentially harmful chemicals are being inhaled during use, or
  • if there are any benefits associated with using these products.
Ο λόγος που ασχολούνται και δεν αφορά εμάς:

Additionally, it is not known if e-cigarettes may lead young people to try other tobacco products, including conventional cigarettes, which are known to cause disease and lead to premature death.







http://www.medpagetoday.com/PublicHealthPolicy/FDAGeneral/42506


That first step banning sales or marketing to minors is critical because e-cigarettes are being aggressively sold to kids through youth-oriented marketing and flavors, according to Stanton Glantz, PhD, director of the University of California San Francisco's Center for Tobacco Control Research and Education.

Λογικό και επιθυμητό να μην πωλούνται σε παιδάκια. Αυτό θέλει το FDA.




http://www.philly.com/philly/health...Cigarettes__Separating_Fiction_From_Fact.html


"It's not the nicotine in cigarettes that kills you, and the nicotine in e-cigarettes probably won't really hurt you either, but again, it hasn't been studied," Strauss said. "Is smoking something out of a metal and plastic container safer than a cigarette? Cigarettes are already so bad for you it's hard to imagine anything worse. But, it's a risk/benefit analysis. For a parent trying to quit, we know that secondhand smoke is a huge risk to kids, so if an electronic cigarette keeps you from smoking, maybe you'd be helping kids with asthma or saving babies."
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.008
Reaction score
130.809
Το τσιγαρο το εκοψα, αλλα με τοσα που ειδα εδω ζηλεψα και λεω να ξεκινησω το ηλεκτρονικο!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Γι αυτό είχες χαθεί τόσο καιρό.....:sneaky:
σε είχες κλειδωμένο στο υπόγειο:headbang:

:D:D:D:D
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.898
Reaction score
9.876
Ομολογώ ότι κι εγώ τραβώ καμιά τζούρα όποτε επισκέπτομαι τον πατέρα μου, έτσι για να ξέρω τι τον... ποτίζω τον άνθρωπο. Ύπαγε οπίσω μου...! :p
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.589
Μηνύματα
2.910.299
Members
38.069
Νεότερο μέλος
giorgosper
Top