'' ΕΝΑ ARTVOICE ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ VISATON MONITOR 890 MKII''

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Συμπέρασμα....
Επειδή δεν πήρα DAC που παίζει τα πάντα για να ακούω με αλγορίθμους και μετατροπές, μόλις κυκλοφορήσει το Audirvana σε μορφή βιβλιοθήκης και όχι στην απαράδεκτα φτωχή που είναι τώρα, πετάω το JRiver!
Πραγματικά δεν ξέρω πόσο καλύτερα θα ακούσω native και αν θα καταλάβω διαφορές, γιατί όπως σας είπα ακούγεται υπέροχα. Αυτό που κατάλαβα πέρα του καλού ήχου, είναι ότι βελτιώθηκε αισθητά η στερεοφωνική εικόνα.
Επειδή όμως το θέμα της μουσικής είναι και ψυχοακουστικό, απο ψυχολογικής και μόνο άποψης, θα στείλω το JRiver στα τσακίδια...
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Στα παραλειπόμενα να πώ ότι σαν γρήγορα πιστόλι που είμαι, φρόντισα να πουλήσω το καλώδι της Audioquest , το forest στον φίλο μου Τάκη, αφού τον ενημέρωσα ότι δεν είναι 2.0. Αφού αγόρασα άλλο , πάλι Audioquest forest απο το Amazon, αλλά που έγραφε 2.0, πήρα και ένα Hama με 5,5 ευρώ για να κάνω την δουλειά μου μέχρι να έρθει το καινόυργιο. Βγάζοντας το Audioquest για να βάλω το Hama, λέω δεν ρίχνω μια ματιά με τον μεγενθυτικό να δώ τι γράφει το καλώδιο?
Τελικά ήταν 2.0. Επειδή όμως το είχα υποσχεθεί στον Τάκη, του το έδωσα.
Επειδή τσαντίστικα με την βλακεία μου και την βιασύνη μου, ακύρωσα την παραγγελία απο το Amazon και σήμερα πάμε για Oyaide.....
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Ξέχασα να πώ , ότι το μόνο μείον που βρήκα στο DAC, είναι ότι δεν έχει τηλεχειριστήριο να μπορείς να ελέγξεις το volume που έχει. Επειδή όμως δεν το χρησιμοποιώ γιατί παίζω μέσω τηλεχειριζόμενου προενισχυτή, το ξέχασα ήδη...
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Επικοινώνησα και με τον Κώστα Παππά, ο οποίος μου επιβεβαίωσε αυτό που υποψιαζόμουν. Το JRiver παίζει τα πάντα μέσω αλγορίθμων που ονομάζει Core audio, τα δε sacd και Dsd δεν τα υποστηρίζει native, αλλά τα παίζει μέσω αλγορίθμων upsapling στα 352KHZ 64bit. Η λύσεις για να τα ακούσεις όλα στο JRiver χωρίς διακοπές, είναι στις ρυθμίσεις DSP, στις συχνότητες πάνω απο 192KHZ, να τις ορίσεις με downsapling στα 192KHZ, ή να επιλέξεις το DAC σαν DSD, οπότε τα παίζεις όλα σαν DSD, το οποίο εμφανίζεται πλέον και κανονικά στην οθόνη του Dac αλλά όλα εκτός τα DSD παίζουν με μετατροή σε DSD μέσω πρωτοκόλου Dolp και όχι native. Παίζεις δηλαδή ακριβώς όπως έπαιζες και με το dac της SCHIIT που ήταν καθαρα΄DSD.

Νομίζω κάπου υπάρχουν μπερδέματα στα παραπάνω...

1. Core Audio: Δεν πρόκειται για αλγόριθμο του JRiver.
"Core Audio is the digital audio infrastructure of iOS and OS X. It includes a set of software frameworks designed to handle the audio needs in your applications."

2. Native DSD: Μην παραμυθιάζεσαι. Άντε 2 ή 3 dac της αγοράς (worldwide) να υποστηρίζει native dsd. Ιδού και μια λίστα.

3. DoP: Μην σκάς για το DoP. Χρησιμοποιούν ευρέως το PCM για να μεταφέρουν σήμα DSD και δεν υπάρχει κανένα μειονέκτημα σε αυτό. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ του dsd σε pcm.

Παραθέτω από το link:

"DSD-over-PCM (DoP) open Standard

• Allows sending of DSD data over standard PCM interfaces (i.e. AES/EBU, SPDIF, USB etc.)



• No conversion to PCM!

• Supported by most DAC and playback software manufacturers"







Αν κάπου στα παραπάνω υπάρχει λάθος... λετς τολκ.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Αντώνη μου εσύ ξέρεις! Όπως βλέπεις ο ημιμαθής είναι χειρότερο του τελείως άσχετου...
Η αλήθεια είναι ότι το JRiver τα παίζει όλα με κάποια επεξεργασία. Γιατί λοιπόν αφού έχω την δυνατότητα να μην τα ακούω straight όπως είναι γραμμένα?
Εσύ τι προτείνεις? Είναι καλύτερα να ακούω τα sacd και dsd με downsapling στα 192 ή να τα παίζω όλα σαν dsd? Υπάρχει βέβαια και η πιό καθαρή λύση, μέχρι τα 192 να τα ακούω ως έχουν και όταν θέλω να ακούσω sacd να το γυρνάω στο dsd player.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Τα DSD παίζε τα DoP. Καμία αλλοίωση.
Τα μέχρι 24/192 ως έχουν.

Για ιδιαίτερες ρυθμίσεις στο JRiver, δεν ξέρω, δεν το χρησιμοποιώ.
Δεν έχω καν DSD Dac...



ΥΓ. Κι΄ εγώ στην διαδικασία εκμάθηση και κυρίως εξοικείωσης βρίσκομαι. No guru here... :laugh:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Παιξε με το Audirvana παλλικαριμ......θα ερθει συντομα και η εκδοση με τη ενσωματωμενη Library......πιαστο και πετα το μεσα στην playlist και δεν εχεις κανενα προβλημα στο DSD μεσω του ISOTOPE 64 -RX3 που χρησιμοποιει το Audirvana!
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Για ΓιουΕσΜπι καλωδιάκι, κοίτα αυτό το Belkin.
Το έχουν εδώ...

Αγωγοί 20AWG απο καθαρό χαλκό, συστροφή για μείωση RFI, διπλή θωράκιση και επίχρυσα βύσματα.
Έχει και πιστοποίηση USB.

Υπάρχει και αυτό το Hama...
 



Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Για ΓιουΕσΜπι καλωδιάκι, κοίτα αυτό το Belkin.
Το έχουν εδώ...

Αγωγοί 20AWG απο καθαρό χαλκό, συστροφή για μείωση RFI, διπλή θωράκιση και επίχρυσα βύσματα.
Έχει και πιστοποίηση USB.

Υπάρχει και αυτό το Hama...
Τελικά πήρα αυτό:
http://www.ebay.com/itm/221443171717?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Όπως βλέπεις, έχω αδυναμία στα Κινεζάκια!!
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
συγνωμη για την παρεμβαση...αλλα μιας και αναφερθηκατε στα usb καλωδια

κοιταζω και γω να παρω ενα για το dac...τωρα εχω ενα απλο του 3ευρου

μεταξυ belkin και U01?...πανω-κατω τα ιδια?...θα μπει σ ενα iFi dac

ελεγα για κανενα audioquest, αλλα δεν ειμαι χαιεντας...χαι-φαι only :D:D
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Εγώ πάντως προτιμάω αυτό που παρείγγελα. Στα 20 ευρώ είναι ένα λογικό κόστος και φαίνεται πολύ καλό.
Belkin και Hama δεν τα συμπαθώ καθόλου, μιας και την πάτησα στην οπτική.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.096
Μηνύματα
2.888.205
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top