Ούζο καραφάκι 9€




Μηνύματα
2.782
Reaction score
1.207
Χτες στο Αλεποχωρι... ουζο καραφακι απο 5.50 €
Βεβαια προτιμησα ενα που δεν ειχα δοκιμασει ! Παντως σαν καταναλωτες πρεπει να συγκρινουμε και να παρακολουθουμε τις τιμες σε προιοντα που καταναλωνουμε συχνα !!!
 

Attachments




Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.020
Reaction score
35.160
ρε σεις φιλοι Αθηναιοι, παραδεχτητε το....

πεστε, δεν ξερουμε να τρωμε...

δεν μπορουμε, πως το λενε..

μη το πιεζετε το πραμα...

ανεβειτε για ιδιαιτερα (καλαμακια, τοοουυυστ, σαντουιτςςς κλπ που βλεπω κ κλαιω ) και το ξανασυζηταμε..

:D
 

Μηνύματα
300
Reaction score
617
Η γνώμη σας για την ΑΠΑΛΑΡΙΝΑ?
Ηταν πολυ καλό μολις πρωτοβγηκε απο μια μικρή επιχείρηση και το ειχε μονο ενα μικρό σουπερμαρκετ στο Ν.Ηράκλειο.Απο τοτε που αυξηθηκε η παραγωγή ,κατά την γνώμη μου το χάλασε και αυτος.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ηταν πολυ καλό μολις πρωτοβγηκε απο μια μικρή επιχείρηση και το ειχε μονο ενα μικρό σουπερμαρκετ στο Ν.Ηράκλειο.Απο τοτε που αυξηθηκε η παραγωγή ,κατά την γνώμη μου το χάλασε και αυτος.
To είχα πιει πριν από αρκετά χρόνια και μου άρεσε.Έκτοτε δεν το είχα πετύχει κάπου.Προχθές το είδα σε κατάλογο ψαροταβέρνας στη Ραφήνα και παρακινημένος από το θέμα εδώ είπα να το ξαναδοκιμάσω.Δε μπορώ να κρίνω μετά από τόσα χρόνια αν ήταν διαφορετικό από την πρώτη φορά, αλλά ομολογώ πως και πάλι μου άρεσε.
 

Μηνύματα
300
Reaction score
617
Ενα αλλο καλό Χιώτικο ειναι το καζανιστό Στουπάκη.
Εχουν και αλλα ,αλλα δεν τα βρίσκεις εδω.
Δεν ξέρω αν φερνουν ακόμα στην Αθηνάς,παλια εβρισκες διαφορα ουζάκια.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Το ούζο είναι μείγμα αιθανόλης (οινοπνεύματος) νερού και διάφορων αρωματικών βοτάνων (κοριανδρος, μάραθος, αστεροειδής γλυκάνισος, νυχάκι, ρίζα αγγελικής, κ.α.) με προεξάρχοντα τον απλό γλυκάνισο. Το ούζο, σε αντίθεση με το τσίπουρο, είναι συνήθως μόνο σε μικρό ποσοστό προϊόν απόσταξης σταφυλιών. Σύμφωνα με τη νομοθεσία, το ποσοστό αυτό είναι τουλάχιστον 20%. Ωστόσο παράγονται και ούζα που είναι προϊόντα απόσταξης και σε μεγαλύτερα ποσοστά.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Ούζο

Ενα "χημικο" πραμα ειναι, και γι αυτο βαραει κατακεφαλα, σε αντιθεση με το καλο τσιπουρο που ουτε κεφαλι δεν κανει. Στην Ερεσσο θυμαμαι πως φτιαχθηκα αγρια με Πλωμαρι κι απο τοτε ουτε να το δω. Συνηθως το ουζο γινεται με λαθραιο οινοπνευμα, ζαχαρουλα και εσανς για ...μυρωδικα! Φυσικα υπαρχουν και τα "οικιακα", αλλα σπανια να ειναι και αγνα λογω εξοδων για μικρη παραγωγη. Το καλυτερο τσιπουροειδες που ηπια ειναι μια κρητικια ρακι (δυο ατομα με μια μπουκαλα των 750 και...κυριοι φυγαμε:)), κι ενα περυσινο τσιπουρο εκ Πωγωνιου, που ληφθηκε εκ της πηγης και ηταν απειραχτο. Παντως αν δεν ειναι δικο σου (ή απο δικο σου που να πινει απο το ιδιο παρεα) εμπιστοσυνη πουθενα, και δη στα...εμπορικα!

Σχετικα με την τιμη: εδω το 100αρι φιρμας με δυο πιατελιτσες μεζε καλο παει στα5€ (χυμα 4€) - μιλαμε για τσιπουρο, συνηθως με γλυκανισο λογω γευσης και αρωματος ( ο Αρβαν. κατι ξερει;)). Και δεν ειναι ακριβο, λογω των τεραστιων εξοδων που εχει ενα τετοιο καταστημα (με προσωπικο κουζινας και σερβις κι οχι του ενος ατομου).
 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
13.108
Reaction score
32.472
Μαλλον, το ποσο βαραει ενα ποτο εχει μονο σχεση με ποσο αλκοολ περιεχει , και παντα σε σχεση με το βαρος σωματος του δεκτη.
Το ποσο μενουμε <βαρεμενοι> εχει σχεση με το ποσο γρηγορα μεταβολιζεται το αλκοολ στο ηπαρ.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Eνας "συνηθης" ελληνικος σωματοτυπος (βαρους πχ 80κ) και οχι ασυνηθιστος στο οινοπνευμα επι σχεδον μισο αιωνα (;)), δεν "βαραει" πονοκεφαλο στυλ εγκεφαλικου με ενα ουζο 150γραμμ. Ειναι θεμα ποιοτητος καθαρα, εκτος κι αν συντρεχουν ψυχοσωματικοι λογοι οποτε...πασο (στην περιπτωση μου παντως δεν συνετρεχαν - πλην των ...παραστασεων που κυκλοφορουσαν εμπρος μου;)). Αλλοι βεβαια το αντεχουν, οποτε τωρα...πασσο!
 



Μηνύματα
2.782
Reaction score
1.207
Χιχιχιχι !!!! Απο Αθηνα μεχρι εκει αν πας απο Καλαματα ειναι περιπου 8 ή 9 διόδια ! Έχει Κωστέα βλέπω .. ένα από τα αγαπημένα μου.Όταν ήμουν Καλαμάτα τον είχα γνωρίσει στον Πλάτανο !(γνωστό μεζετζίδικο )..
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.743
Μηνύματα
2.915.936
Members
38.091
Νεότερο μέλος
djalex17
Top