Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.954
Reaction score
11.346
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα, ακόμα και τα φθηνά Behringer έχουν ρύθμιση delay.
Η καθυστερηση στα αναλογικα κρος υλοποιειται με all pass filters τα οποια δεν ειναι καθολου ευκολο να δωσουν καθυστερηση πανω απο ενα κυκλο και, κυριως, σταθερη σε μεγαλο συχνοτικο ευρος. Το bery απο οτι ειδα δινει delay 2ms. Ακριβοτερα κρος οπως Bryston, passlabs, jlaudio κα δε δινουν καθολου.

Γενικοτερα, δε συγκρινονται οι δυνατοτητες ελεγχου χειρουργικης ακριβειας που δινουν τα ψηφιακα κρος με τα αυτες των αναλογικων. Και τα συγχρονα ψηφιακα δεν εχουν και τις ασθενειες των παλιοτερων.
 
Last edited:

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Αυτο το ακουω και το ξανακούω, αλλα αδυνατώ να το καταλάβω. Τι εννοείς παρωχημένο? Η μουσικη πλεον βγαίνει σε 3 βασικά φορμα, βινύλιο, cd και άυλο (είτε download είτε streaming). Κασέτες σχεδον δεν βγαίνουν καθόλου πλεον και sacd, DVD-audio ελάχιστα έως καθόλου τα εχουν παρατήσει πλεον οι εταιρείες. Άρα γιατί θεωρείται το cd παρωχημένο, μιας και ειναι το ενα απο τα 2 διαθέσιμα φορμα σε φυσικό μεσο, που σαφώς προτιμούν οι συλλέκτες (εννοώ να αγοράζουν την μουσικη σε φυσικό μέσο, βινύλιο η cd). Ειλικρινα δεν καταλαβαινω. Λεω κατι λάθος?:idk::thumbsdown:
Νομίζω ότι η άποψη περί παρωχημένου cd και της επικείμενης εξαφάνισης του μέσου, βρίσκει ένα κάποιο έρεισμα στην πραγματικότητα της Ελλάδας όπου τα αλόγιστα premium από εφημερίδες και περιοδικά οδήγησαν σταδιακά στην πλήρη απαξίωση του format. Ήταν η εποχή που και η κουτσή Μαρία μπορούσε να έχει στη συλλογή της 2-3 cds με τις επιτυχίες του...Βeethoven αγοράζοντας τον Τηλεθεατή.

Βέβαια, στο εξωτερικό τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Σε μεγάλες αγορές της Δυτικής Ευρώπης το μέσο διατηρεί ακόμα ένα σημαντικό μερίδιο στην αγορά, ενώ στην Ιαπωνία καταλαμβάνει άνετα την πρώτη θέση.

Δεν ισχυρίζομαι, βέβαια, ότι το cd είναι το μέλλον. Το μέλλον είναι το online streaming το οποίο θα αποτελέσει έναν, ας πούμε, έντιμο συμβιβασμό ανάμεσα στους ακροατές και τη μουσική βιομηχανία η οποία είδε το χάρο με τα μάτια της τις δύο προηγούμενες δεκαετίες.

Το cd όπως και το βινύλιο δε θα εξαφανιστούν, αλλά θα διατηρήσουν ένα μικρό μερίδιο στην αγορά που θα συντηρείται από συλλέκτες σαν εσένα και εμένα (ναι, αγοράζω ακόμα cds).

Τέλος του off topic.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.203
Reaction score
56.289
..
Είτε το θέλουμε είτε όχι τα Αναλογικά ενεργά cross ανήκουν στο παρελθόν, το παρών είναι digital.
Άπαντα τα αναλογικά δικτυώματα διαχωρισμού,παθητικά κι ενεργά,συνιστούν ξεπερασμένη τεχνολογία.

Η υποχρεωτική παρεμβολή παθητικών υλικών -με χαρακτηριστικά κιόλας διαφοροποιούμενα συναρτήσει της συχνότητας- εισάγει φασικές αποκλίσεις και αντίστοιχες παραμορφώσεις,με αποτέλεσμα να μην επιτυγχάνεται ολοκληρωτική χρονική ευθυγράμμιση των επιμέρους συχνοτικών ζωνών στην έξοδο των φίλτρων.Αυτή η συνθήκη ισχύει σε μικρότερο βαθμό και στα ενεργά αναλογικά,αφού τα παρόντα ολοκληρωμένα και ημιαγωγοί θα συνεργάζονται με πυκνωτές και αντιστάσεις στη διαδρομή του σήματος.

Διάφοροι κατασκευαστές αντισταθμίζουν σε ποικίλους βαθμούς τις αναπόφευκτες αποκλίσεις ακολουθώντας κατάλληλες γεωμετρικές διατάξεις στην τοποθέτηση των μονάδων,οι οποίες διατάξεις με τη σειρά τους εισάγουν δυνητικώς έτερες αποκλίσεις μη αντιμετωπίσιμες στο αναλογικό πεδίο.

Η κατασκευαστική ΄΄πονηριά΄΄ έγκειται στο ότι πιθανές χρονικές αποκλίσεις -σε μικρές κατά κανόνα τιμές- μπορούν να επιφέρουν αίσθηση διευρυμένης ηχητικής σκηνής κατά την ακρόαση με αποτέλεσμα οι ανακρίβειες να προσδίδουν ευφωνικό χαρακτήρα.Κάτι τέτοιο βεβαίως θα είναι εφικτό με ακόμα μεγαλύτερη επιλεκτικότητα κι επαναληψιμότητα στο ψηφιακό πεδίο...
To ωραιο ηταν που δεν τα εφτιαχνε πριν αλλα επι τοπου μπροστα στον πελατη :o μην ανησυχεις... :D
Σαν ...χασάπικο,όπου ΄΄ο κιμάς πάντα κόπτεται παρουσία του πελάτου΄΄.:p
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.487
Νομίζω ότι η άποψη περί παρωχημένου cd και της επικείμενης εξαφάνισης του μέσου, βρίσκει ένα κάποιο έρεισμα στην πραγματικότητα της Ελλάδας όπου τα αλόγιστα premium από εφημερίδες και περιοδικά οδήγησαν σταδιακά στην πλήρη απαξίωση του format. Ήταν η εποχή που και η κουτσή Μαρία μπορούσε να έχει στη συλλογή της 2-3 cds με τις επιτυχίες του...Βeethoven αγοράζοντας τον Τηλεθεατή.

Βέβαια, στο εξωτερικό τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Σε μεγάλες αγορές της Δυτικής Ευρώπης το μέσο διατηρεί ακόμα ένα σημαντικό μερίδιο στην αγορά, ενώ στην Ιαπωνία καταλαμβάνει άνετα την πρώτη θέση.

Δεν ισχυρίζομαι, βέβαια, ότι το cd είναι το μέλλον. Το μέλλον είναι το online streaming το οποίο θα αποτελέσει έναν, ας πούμε, έντιμο συμβιβασμό ανάμεσα στους ακροατές και τη μουσική βιομηχανία η οποία είδε το χάρο με τα μάτια της τις δύο προηγούμενες δεκαετίες.

Το cd όπως και το βινύλιο δε θα εξαφανιστούν, αλλά θα διατηρήσουν ένα μικρό μερίδιο στην αγορά που θα συντηρείται από συλλέκτες σαν εσένα και εμένα (ναι, αγοράζω ακόμα cds).

Τέλος του off topic.
Όταν λεμε στο μέλλον για ποτε μιλαμε? Γιατί και το 1982 που βγήκε το σιντι, όλοι έλεγαν πέθανε το βινύλιο, και όντως η πορεία του ήταν καθοδική για πολλά χρονια, αλλα αυτή την στιγμη που μιλαμε πουλάει περισσότερο απο κάθε άλλο φόρμα. Ειλικρινά δεν ξέρω ποιο θα ειναι το μέλλον, αν και έχω κάτι στο μυαλό μου, αυτό που ξέρω ειναι ότι δεν υπαρχει παρωχημένο μέσο. Ο καθένας "επενδύει" σε καποιο φορμα, οποίο κι αν ειναι αυτό, και απολαμβάνει. Όλα τα αλλα δεν αφορούν τους πραγματικούς μουσικόφιλους.
[DOUBLEPOST=1475439620][/DOUBLEPOST]
gonis πως το κανεις σε καθε θεμα που ανοιγεις να γραφονται 500 σελιδες και οι 495 να ναι :offtopic:
:D:angel:
Μαα, εγω νόμιζα ότι για αυτό ανοίγει θέματα, μπαχαλακιας :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.296
Reaction score
83.264
όλοι έλεγαν πέθανε το βινύλιο, και όντως η πορεία του ήταν καθοδική για πολλά χρονια, αλλα αυτή την στιγμη που μιλαμε πουλάει περισσότερο απο κάθε άλλο φόρμα
Δεν ισχύει, και μάλιστα κατα πολυ....

IMG_0726.JPG


Πηγή http://www.whathifi.com/news/vinyl-record-sales-drop-in-2016

Επίσης οι μισοί απο όσους αγοράζουν βινύλια δεν τα ακούν ποτέ!!!

Πηγή http://www.whathifi.com/news/48-people-who-buy-vinyl-dont-listen-to-records
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.487
Δεν ισχύει, και μάλιστα κατα πολυ....

View attachment 63890

Πηγή http://www.whathifi.com/news/vinyl-record-sales-drop-in-2016

Επίσης οι μισοί απο όσους αγοράζουν βινύλια δεν τα ακούν ποτέ!!!

Πηγή http://www.whathifi.com/news/48-people-who-buy-vinyl-dont-listen-to-records
Σωστά, τα στοιχεία αναμφισβήτητα, δεν το είπα καθόλου καλά, εννοούσα την ραγδαία αύξηση του βινυλίου, εκεί που ήταν τελείως πεθαμένο. Για το άλλο δεν το πολυπιστεύω ότι αυτοί που παίρνουν βινύλια οι μισοί δεν τα ακούνε καθόλου. Εκ πείρας, απο το προσωπικό μου περιβάλλον αυτό που βλέπω ειναι ότι αυτοί που αγοράζουν άυλα δεν τα ακούνε καθόλου η ελάχιστα. Αυτοί που παίρνουν φυσικό μέσο σίγουρα τα ακούνε περισσότερο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.296
Reaction score
83.264
Εκ πείρας, απο το προσωπικό μου περιβάλλον αυτό που βλέπω ειναι ότι αυτοί που αγοράζουν άυλα δεν τα ακούνε καθόλου η ελάχιστα. Αυτοί που παίρνουν φυσικό μέσο σίγουρα τα ακούνε περισσότερο.
Κάνεις κακές παρέες :drinks:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.296
Reaction score
83.264
εννοούσα την ραγδαία αύξηση του βινυλίου, εκεί που ήταν τελείως πεθαμένο
Αν διαβάσεις το πρώτο άρθρο, θα δεις οτι πλέον παρουσιάζει πτώση
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.487
Κάνεις κακές παρέες :drinks:
Αναμφισβήτητα, τις καλές τις αφήνω για τα γηρατειά :whistling:
[DOUBLEPOST=1475441488][/DOUBLEPOST]
Αν διαβάσεις το πρώτο άρθρο, θα δεις οτι πλέον παρουσιάζει πτώση
Το πιστεύω, ειναι υπερβολικά ακριβό.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Αν διαβάσεις το πρώτο άρθρο, θα δεις οτι πλέον παρουσιάζει πτώση
Επειδη το εχω διαβασει το αρθρο
Παρακατω οπως επισης και στα σχολια λεει πως αυτα τα νουμερα δεν ειναι ακριβως η πραγματικοτητα
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.373
Reaction score
11.917

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.296
Reaction score
83.264
Ενώ οι άλλοι με τους Teraστιους σκληρούς θα ακούνε μουσική και στον παράδεισο
True...
Εγω τα εχω υπολογίσει, και δεν προλαβαίνω :( (με βάση μέσους όρους, αν φύγουμε νωρίτερα ακόμα χειρότερα)
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
675
Reaction score
2.158
Δεν ισχύει, και μάλιστα κατα πολυ....
ship.JPG
Και βέβαια εδώ εντοπίζεται μια συχνή ανακρίβεια γιατί στην εικόνα αναφέρονται πόσα τεμάχια έφτασαν (shipped) στους πωλητές λιανικής και όχι πόσα πωλήθηκαν στους καταναλωτές (sold).

vinyl.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.102
Reaction score
134.333
Πάντως το Spotify premium παίζει κλάσεις ανώτερα απο το βινύλιακο μου σύστημα που ειναι περίπου εκατό φορές ακριβότερο....
Όντως.

Κι είναι να απορεί κανείς που νέα παιδιά θέλουν να πάρουν πικάπ, χωρίς να έχουν ούτε ένα δίσκο...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.296
Reaction score
83.264
Επειδη το εχω διαβασει το αρθρο
Παρακατω οπως επισης και στα σχολια λεει πως αυτα τα νουμερα δεν ειναι ακριβως η πραγματικοτητα
Άσε τα σχόλια, ειναι two thirty all the time...

Δεν ειναι ακριβως έτσι, αλλα περιπου...όσο χρειάζεται.

(Κυριως) Το streaming και (δευτερευόντως) τα Flacs θα κάνουν περίπατο ;)
[DOUBLEPOST=1475442667][/DOUBLEPOST]
Όντως.

Κι είναι να απορεί κανείς που νέα παιδιά θέλουν να πάρουν πικάπ, χωρίς να έχουν ούτε ένα δίσκο...
Αλλη μια ιστορία για κλάματα.
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Εκ πείρας, απο το προσωπικό μου περιβάλλον αυτό που βλέπω ειναι ότι αυτοί που αγοράζουν άυλα δεν τα ακούνε καθόλου η ελάχιστα. Αυτοί που παίρνουν φυσικό μέσο σίγουρα τα ακούνε περισσότερο.
Λογικό μου φαίνεται.
Το χτίσιμο μιας υλικής δισκοθήκης προϋποθέτει μια σταδιακή πορεία με ό,τι συνεπάγεται αυτό.
Όλα αυτά πάνε περίπατο όταν δυο-τριά φιλαράκια σου φορτώνουν 4-5 σκληρούς δίσκους με 200.000 τραγούδια μέσα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.296
Reaction score
83.264


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.117
Μηνύματα
2.929.684
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top