Λάμπες για ενισχυτές

Μηνύματα
7.140
Reaction score
1.327
Εγώ έχω μια ολοκαίνουργια τετράδα Svetlana 6550 Winged C. Είναι τόσο καθαρές και δυναμικές αυτές οι λυχνίες που δεν θα ήθελα με τίποτε να τις χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση. Παραμένουν μέσα στα κουτιά τους, αλλά τις ακούω μερικές φορές όταν έχω κέφια ή όταν βαριέμαι να ακούω τον τρανσιστοράτο τελικό τάξης Α στο κυρίως σύστημα.
[DOUBLEPOST=1506600827][/DOUBLEPOST]Μου αρέσουν επίσης πάρα πολύ και οι λαμπάτοι ενισχυτές χαμηλής ισχύος (π.χ, 12W RMS) καθαρής τάξης Α , με EL84 σε push-pull τοπολογία εξόδου.
Ακόμα και οι φτηνές EL84 Sino (Shuguang factory) παίζουν πολύ καλά
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.016
Mου αρέσουν επίσης πάρα πολύ και οι λαμπάτοι ενισχυτές χαμηλής ισχύος (π.χ, 12W RMS) καθαρής τάξης Α , με EL84 σε push-pull τοπολογία εξόδου.
Ακόμα και οι φτηνές EL84 Sino (Shuguang factory) παίζουν πολύ καλά
Παρομοιως αλλα αν ακουσεις παλιες καλες el84 (mullard,brimar,telefunken) ειναι αλλη ιστορια.....εκει να δεις τι γινεται
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
1.327
Παρομοιως αλλα αν ακουσεις παλιες καλες el84 (mullard,brimar,telefunken) ειναι αλλη ιστορια.....εκει να δεις τι γινεται
Είναι υπερβολικά ακριβές οι παραπάνω. Έχω και electro-harmonics και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.
Είχα και Philips και μου κάηκαν σε 6 μήνες , είχαν leaks και σκάσανε
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.016
Είναι υπερβολικά ακριβές οι παραπάνω. Έχω και electro-harmonics και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.
Είχα και Philips και μου κάηκαν σε 6 μήνες , είχαν leaks και σκάσανε
Ειναι και θεμα τυχης.Χρησιμοποιω brimar el84 με περιπου 2000 ωρες και δεν ειχα κανενα θεμα.Απο τις νεες ισως ακουστει περιεργο αλλα η φτηνη sovtek ειναι αναμεσα στις καλυτερες.Με mullard ουδεποτε ειχα προβλημα .Εχω ecc83 με 3500 ωρες και ακομη μετρανε σχεδον σαν καινουργιες.1-2 φορες ετυχε να εχω προβλημα με el84 με μια brimar και μια Ei .Αν εχεις αξιοπιστο προμηθευτη nos, nos rules :)
Τις δικες μου στην συλλογη μου τις πηρα σε εποχες που δεν ηταν τοσο ακριβες οσο τωρα αλλα και τωρα αγοραζω που και που οταν βρω κατι που χρειαζομαι.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.117
Μηνύματα
2.929.670
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top