Αντικατάσταση PreAmp Jumpers σε Nad

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
καλα Την Δευετερα θα μετρησω ενα jumper απο μονο του να σου πω με ακριβεια ποσα pf ειναι και να σου απαντησω Εμπειρικα και πριν κανω την μετρηση θα σου πω με σιγουρια οτι ειναι τοσα λιγα που τα οργανα μου δεν θα μπορουν να το μετρησουν και πιστεψε με δεν εχω ουτε ενα ουτε δυο ...

Το κοτετσοσυρμα που αναφερες σε ενα μηκος 3 εκατοστων οση αντισταση και να εισαγει στο κυκλωμα αυτη δεν ειναι ικανη να επιρεασει το αποτελεσμα ....

αντικαταστησε τα Jumper στον δικο σου ενισχυτη με δυο αντιστασεις των 10Ω και δεν θα ακαταλαβεις απολυτως τιποτα
[DOUBLEPOST=1535801484][/DOUBLEPOST]Το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι η συζητηση αυτη γινεται για ενα μηχανημα γεματο κινεζικους πυκνωτες εκ των οποιων οι μισοι απο αυτους ειναι ηδη τηγαννισμενοι ειδικα εκει γυρω στα τροφοδοτικα μπροστα στο Phono stage κλπ Ενα μηχανημα το οποιο υποφερει απο δεκαδες δομικα προβληματα και εκει ο Εγγλεζος εχει φαει τα λυσακα του να προσθετει τεχνολογιες την μια πανω στην αλλη για να πετυχει ενα μαλλον αμφιβολο αποτελεσμα ....Μπορω σαφεστατα να δεχτω το "εμενα ετσι μου αρεσει " και να το υπογραψω κιολας

Απλα αν με ρωτησει καποιος ενα τεχνικα θεωρω το μηχανημα αυτο κατασκευασμενο και υλοποιημενο σωστα η απαντηση μου ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ οχι Κατσε τωρα εσυ και συζητα οσο θελεις για τα Jumper ....

Παραμενει γεγονος οτι αν ενα ζευγαρι χρυσα jumper η ενα ιντερκονεκτ αξιας 300 ευρω παρεχει καποια ελαχιστη διαφορα αυτη θα καταναλωθει στα τοσα λαθη που εχει μεσα αυτο το μηχανημα ....με το κυριοτερο απο αυτα να ειναι το δεν εχει την απλοτητα που χρειαζεται για να ειναι καθαρο .

Τοσο απλα
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Το λοιπον ....
Η εισοδος του συγκεριμενου ενισχυτη απο την πλευρα του προενισχυτη ειναι τερματισμενη με 100pf
Απο την πλευρα του ενισχυτη ομως αφου περασει καποιες αντιστασεις που εχει και τον πυκνωτη αποζευξης τελικα τερματιζεται με 1000 ολοκληρα pf
Αρα η γραμμη αυτη οταν το μηχανημα ειναι συνδεμενο με τα jumper απο προενισυτη προς τελικο ειναι φορτωμενη με 1100 ολοκληρα pf

( Γιατι τοσο πολυ ειναι μια αλλη συζητηση αν θελεις την ανοιγουμε )

Αρα εκει ουτε τα 5 ουτε τα 175 θα παιξουν καποιον μεγαλο ρολο ...

Αυτα
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
καλα Την Δευετερα θα μετρησω ενα jumper απο μονο του να σου πω με ακριβεια ποσα pf ειναι και να σου απαντησω Εμπειρικα και πριν κανω την μετρηση θα σου πω με σιγουρια οτι ειναι τοσα λιγα που τα οργανα μου δεν θα μπορουν να το μετρησουν και πιστεψε με δεν εχω ουτε ενα ουτε δυο ...

Το κοτετσοσυρμα που αναφερες σε ενα μηκος 3 εκατοστων οση αντισταση και να εισαγει στο κυκλωμα αυτη δεν ειναι ικανη να επιρεασει το αποτελεσμα ....

αντικαταστησε τα Jumper στον δικο σου ενισχυτη με δυο αντιστασεις των 10Ω και δεν θα ακαταλαβεις απολυτως τιποτα
[DOUBLEPOST=1535801484][/DOUBLEPOST]Το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι η συζητηση αυτη γινεται για ενα μηχανημα γεματο κινεζικους πυκνωτες εκ των οποιων οι μισοι απο αυτους ειναι ηδη τηγαννισμενοι ειδικα εκει γυρω στα τροφοδοτικα μπροστα στο Phono stage κλπ Ενα μηχανημα το οποιο υποφερει απο δεκαδες δομικα προβληματα και εκει ο Εγγλεζος εχει φαει τα λυσακα του να προσθετει τεχνολογιες την μια πανω στην αλλη για να πετυχει ενα μαλλον αμφιβολο αποτελεσμα ....Μπορω σαφεστατα να δεχτω το "εμενα ετσι μου αρεσει " και να το υπογραψω κιολας

Απλα αν με ρωτησει καποιος ενα τεχνικα θεωρω το μηχανημα αυτο κατασκευασμενο και υλοποιημενο σωστα η απαντηση μου ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ οχι Κατσε τωρα εσυ και συζητα οσο θελεις για τα Jumper ....

Παραμενει γεγονος οτι αν ενα ζευγαρι χρυσα jumper η ενα ιντερκονεκτ αξιας 300 ευρω παρεχει καποια ελαχιστη διαφορα αυτη θα καταναλωθει στα τοσα λαθη που εχει μεσα αυτο το μηχανημα ....με το κυριοτερο απο αυτα να ειναι το δεν εχει την απλοτητα που χρειαζεται για να ειναι καθαρο .

Τοσο απλα
Δεν μιλησε κανενας για χρυσα jumpers ,300 ων ευρω ιντερκοννεκτ παρα μονον εσυ.Ο ανθρωπος ρωτησε κατι απλο και τωρα αρχισες τους πυκνωτες.Μηπως να παρει και ενεργα ηχεια;Και οι κινεζικοι πυκνωτες πυκνωτες ειναι.Με το σκεπτικο και "επιχειρημα "" σου δεν υπαρχει κανενας λογος χρησης καλυτερων πυκνωτων αφου και να τον αλλαξεις παλι την ιδια χωρητικοτητα θα εχει
Αυτα εχει ο ανθρωπος Σακη και ζητησε γνωμες.
@elias84 , φιλε, οσον αφορα εμενα αλλαξε τα.10 ευρω θα κοστισουν και θα παιζει και καλυτερα ο ενισχυτης σου.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι οκ δεν διαφωνω μιλας για μεγεθη απολυτως μετρησιμα περα απο αποψεις και γνωμες Αλλα συνεχιζω να μην καταλαβαινω απο που προκυπτει το 175pf για τα Jumper η απο που προκυπτουν ιντερκονεκτ 3500pf ( δεν εχω συνατησει ποτε )

και επισης κανεις λαθος σαφως και η επιστημη εχει αποδειξει οτι τα 200pf παιζουν εξαιρετικα σημαντικο ρολο τα 5 ομως παρεχουν μια διαφορα η οποια απλα δεν ειναι ακροασιμη

Τα φιλτρα αυτα 47-470pf και καμμια φορα μεχρι 1000pf βρισκονται στις εισοδους τελικων και εισοδων line για να γειωσουν στην ουσια σηματα τα οποια ειναι RF ραδιοσυχνοτητες κλπ και δεν εχουν απολυτως καμμια σχεση με την ακουστικη συχνοτητα

Αρα 5pf σημαινει πιο χαμηλη πλην ομως ραδιοσυχνοτητα

Κανε τον υπολογισμο 220 pf σε 47 ΚΩ που ειναι ενα στανταρ στην βιομηχανια να δεις που συντονιζει
Ναι εχεις δικιο 350 εννοουσα βεβαια οχι 3500 (ουτε γω γνωριζω τετοιο καλωδιο).Και το αναφερω αυτο των 350 pf διοτι εχω τετοιο καλωδιο που μου δανεισε καποιος να δοκιμασω και να του πω την γνωμη μου.....και δεν θα του αρεσει η γνωμη μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.958
Reaction score
127.563
Όντως, ακόμα και τα λίγα πικοφαράντ μετράνε, αλλά σε σοβαρά σημεία (ψηφιακό καλώδιο, άντε και της κεφαλής του πικάπ).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο Σάκης τα λέει όπως θα τα έλεγα κι εγώ, ή μάλλον πολύ πιο ευγενικά...

Στο μηχάνημα δε που αναφέρεται η όλη ιστορία, είναι ταιριαστό το "εδώ ο κόσμος καίγεται και το μ#@νί χτενίζεται". Λίαν επιεικώς..
 

A

AKARL

Guest
Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο Σάκης τα λέει όπως θα τα έλεγα κι εγώ, ή μάλλον πολύ πιο ευγενικά...

Στο μηχάνημα δε που αναφέρεται η όλη ιστορία, είναι ταιριαστό το "εδώ ο κόσμος καίγεται και το μ#@νί χτενίζεται". Λίαν επιεικώς..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Όντως, ακόμα και τα λίγα πικοφαράντ μετράνε, αλλά σε σοβαρά σημεία (ψηφιακό καλώδιο, άντε και της κεφαλής του πικάπ).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο Σάκης τα λέει όπως θα τα έλεγα κι εγώ, ή μάλλον πολύ πιο ευγενικά...

Στο μηχάνημα δε που αναφέρεται η όλη ιστορία, είναι ταιριαστό το "εδώ ο κόσμος καίγεται και το μ#@νί χτενίζεται". Λίαν επιεικώς..
Η δικη μου απαντηση στον Σακη ειχε να κανει με την "επιστημονικη" τετοια που ηθελε και λυπαμαι που το λεω,το υφακι.Κατα τα αλλα κανενα προβλημα.....Ξερεις φανταζομαι τι θα μετρησει οταν μετρησει "ενα jumper μονο του" ετσι; ιδιαιτερα αν η nad συνδεει μονο τα +++ !!!
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Για να βαλουμε μια ταξη ....

Αρχικα μετα απο 35 χρονια στο επαγγελμα , καποιο πτυχιο , μυα συλλογη απο ακριβα οργανα και 1000+ μηχανηματα στην πλατη φορτωμενα καθε χρονο τα οποια ακουμε αφου επισκευασαμε και εγω και οι ανθρωποι που εργαζονται μαζι μου ακουμε πολυ προσεκτικα και κατ επαναληψη οχι μονο υφακι θα επρεπε να εχω αλλα υφαρα θα ηταν μια πιο προσιτη εκφραση .

ΤΑ δικα μου επιχειρηματα πηγαζουν απο εκει και τεκμηριωνω αυτα που λεω αρχικα με μετρησιμα μεγεθη Τα δικα σας επιχειρηματα αληθεια απο που πηγαζουν ?

Επι πλεον χωρητικοτητα και πιθανον συνδυασμενη με μια αυτεπαγωγη και μια εσωτερικη αντισταση που μπορει να εχει ενα κακο η καλο καλωδιο συνιστουν συντονισμενο φιλτρο το οποιο απο οποια μερια και να το δεις ειναι μεγεθος το οποιο ειναι και μετρησιμο και θεωρω απολυτα σιγουρο οτι ειναι και κατι που ενας απλος ακροατης θα ακουσει .

Η αντισταση του καλωδιου απο μονη της δεν ειναι δυνατον να επιρεασει την συγκεκριμενη συνδεση οταν ο προενισχυτης εχει μια εμπεδηση εξοδου τυπου 200 Ω και ο ενισχυτης εχει μια εμπεδηση εισοδου τυπου 22,000Ω τοτε θεωρητικα ακομα και 100Ω αντισταση να ειχε το καλωδιο δεν παρουσιαζει καποια αξιολογη διαφορα μετρησιμη η ακροασιμη .( ηδη μεσα στην συγκεκριμενη γραμμη υπαρχουν διαφορες αντιστασεις που εξυπηρετουν διαφορα θεματα οποτε ναι σαφως και 50 και 100 Ω παραπανω δεν θα προσθεσουν καμμια απολυτος διαφορα εκτος του οτι θα πεσει η σταθμη κατα ελαχιστα δεκαδικα ψηφια του ενος db )

Αρα οταν το μηκος απο τα jumper ειναι 3 εκατοστα σαφως και θα μπορουσαν να ειναι κοτετσοσυρμα και απλα δεν θα ειχαν μετρησιμο η ακροασιμο αντικτυπο στον ηχο .

Καταλαβαμε ολοι οτι μαλλον ειναι απιθανο να μπορεις να μετρησεις καποια χωρητικοτητα τα οποια εισαγουν στο συστημα τα jumper ετσι οπως ειναι τοποθετημενα μονο με το σημα και χωρις την γειωση ...Αρα εξ ορισμου τα jumper θα παιζουν καλυτερα απο οποιοδηποτε καλωδιο απο την στιγμη που δεν εισαγουν καποια χωρητικοτητα η αλλης μορφης επιδραση στο ακουστικο σημα ....Δυστυχως ναι ακομα και εαν ειναι κατασκευασμενα απο κοτετσοσυρμα .

Τελος η αναφορα μου στους πυκνωτες δεν εχει να κανει με την ποιοτητα ,,,,Ναι σαφως και οι Κινεζικοι πυκνωτες κανουν περιπου την ιδια δουλεια ....( Οι συγκεκριμενοι γενικα ειναι σε γραμμες τροφοδοσιας και οχι γραμμες σηματος ) Η αναφορα μου στους πυκνωτες του συγκεκριμενου μηχανηματος εχιε να κανει με το οτι λογο κακης σχεδιασης εχει πυκνωτες μεσα οι οποιο αυτη την στιγμη ειναι μισοτηγανισμενοι γιατι ο σχεδιαστης τους εβαλε οριακα απο πλευρας τιμης, ποιοτητας, και θερμοκρασιας, τοποθετημενους κολλητα σε εξαρτηματα που ανεβαζουν θερμοκρασια μια και η χωρα μας εχει παραπανω μεση θερμοκρασια απο 21 βαθμους .....

Αυτη την στιγμη που μιλαμε οι πυκνωτες αυτοι μεσα στο μηχανημα εχουν μισο ψοφησει και εμεις καθομαστε και συζηταμε για την χωρητικοτητα και την αντισταση που εχει το jumper

ΚΑτα τα αλλα οποιος εχει σαφη επιχειρηματα για τους λογους που ενα καλωδιο ( οποιας αξιας δεν εχω θεμα τα 300 euro ηταν ενα παραδειγμα υπερτονισμενο ) Θα παιξει καλυτερα απο τα jumper θα ηθελα να τους ακουσω και να τους μαθω να πλουτισω και αλλο τις γνωσεις μου ...

Το επειδη το λεει ο Κωστας η ο Γιαννης λυπαμαι αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα .....
 
Last edited:

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Για να χαζολογησουμε και λιγακι ....

Συμφωνα με την λογικη σας σε ενα μηχανημα το οποιο δεν εχει την δυνατοτητα να χωριζει προενισχυτη και τελικο αν διακοψουμε το σημα , βαλουμε τα αναλογα βυσματα , συνδεσουμε τα δυο σημεια με πολυ καλης ποιοτητας καλωδιο ιντερκονεκτ Θα βελτιωσουμε την ποιοτητα του μηχανηματος ?

απο που προκυπτει αυτο ?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
κατ επαναληψη οχι μονο υφακι θα επρεπε να εχω αλλα υφαρα θα ηταν μια πιο προσιτη εκφραση .
..όχι Σάκη, δε θα έπρεπε να έχεις τίποτε από αυτά που αναφέρεις. Οι άνθρωποι κερδίζουν σεβασμό και αποδοχή, με γνώσεις και ταπεινότητα, όχι με το κάθε λογής ύφος, μικρό ή μεγάλο.
,,,Ναι σαφως και οι Κινεζικοι πυκνωτες κανουν περιπου την ιδια δουλεια ..
Υποθέτω, παρ' όλα αυτά, ότι δε χρησιμοποιείς τέτοιους στις επισκευές σου, τουλάχιστον όχι, πριν ενημερώσεις τους πελάτες σου, για τις επιλογές τους..
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Νικο εαν ειχα τετοιο υφος δεν θα χαλαγα τρεις μερες να γραφω και να εξηγω εδω τα ανεξηγητα οποτε νομιζω οτι καταλαβαινουμε τι θελω να πω εδω ....

Κινεζικους πυκνωτες ? πραγματικα δεν μπορω να σου πω γιατι και οι nippon που χρησιμοποιω δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω που κατασκευαζονται

Για δευτερες εφαρμογες εχουμε μια συλλογη και διαρκη συνεργασια με διαφορους προμηθευετες οποτε εχουμε και Panasonic , εχουμε και καποιους Philips ενω παραλληλα αγοραζουμε Arcotronics και ελαχιστα μοντελα της Yageo τα οποια χρησιμοποιουμε σε συγκεκριμενες εφαρμογες θεωρωντας τα πιο καλα απο τα Κινεζικα που υπαρχουν

Lelon Teapo που ειναι γεματα τα Εγγλεζικα μηχανηματα δεν θα βρεις ουτε ενα νουμερο στο εργαστηριο ....

Για τους Yageo που οπως ειπα χρησιμοποιω μονο μερικα συγκεριμενα νουμερα η επιλογη εγινε μετα απο μια επισκεψη στο Πολυτεχνειο οπου ζητησα απο τον RIP Βαγγελη Χινη Στο τμημα μηχανολογων στον τομεα Πηρυνικης Τεχνολογιας , να μου δειξει εναν υπολογιστη ο οποιος ειναι αναμενος για ενα πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα και μου εδειξε εναν ο οποιος παιρνει μια απλη μετρηση και την δημοσιευει στο διαδικτυο αναμενος πανω απο 10 χρονια Οι πυκνωτες μεσα ηταν Yageo ...


Αυτα ....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Για να χαζολογησουμε και λιγακι ....

Συμφωνα με την λογικη σας σε ενα μηχανημα το οποιο δεν εχει την δυνατοτητα να χωριζει προενισχυτη και τελικο αν διακοψουμε το σημα , βαλουμε τα αναλογα βυσματα , συνδεσουμε τα δυο σημεια με πολυ καλης ποιοτητας καλωδιο ιντερκονεκτ Θα βελτιωσουμε την ποιοτητα του μηχανηματος ?

απο που προκυπτει αυτο ?
Αν απο οσα ειπα αυτο καταλαβες οτι ειναι η λογικη μου,νομιζω οτι καλο ειναι να ψαξεις γιατι αντεληφθης αυτο το πραγμα.Οσο για το αν επρεπε να ειχες υφαρα, μηπως αραγε την εχεις ;
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Ναι στην ουσια αυτο λες ....οτι προσθετωντας κατι σε μια διαταξη η οποια ειναι απιστευτα απλη και απλαγμενη απο πολλα προβληματα θα εχεις καποια βελτιωση ....

κατα τα αλλα οχι, επιχειρηματα με καποια βαση για την ωρα δεν εχω ακουσει

με ολο το θαρρος απο την στιγμη που δεν εχω αντιληφθει κατι σε παρακαλω κανε τον κοπο να μου το εξηγησεις αλλα συνοδευεσε το και απο καποιο επιχειρημα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.958
Reaction score
127.563
κατ επαναληψη οχι μονο υφακι θα επρεπε να εχω αλλα υφαρα θα ηταν μια πιο προσιτη εκφραση .
Συμφωνώ απόλυτα. 1000000%.

Εκτιμώ ως σφάλμα σου το ότι δεν έχεις υφάρα.

Θα έπρεπε.

Να τους/μας/με βάζεις στη θέση τους/μας/μου, όπως προβλέπεται.

Οι ευγένειες μας μάραναν...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νικο εαν ειχα τετοιο υφος δεν θα χαλαγα τρεις μερες να γραφω και να εξηγω εδω τα ανεξηγητα οποτε νομιζω οτι καταλαβαινουμε τι θελω να πω εδω ....

Κινεζικους πυκνωτες ? πραγματικα δεν μπορω να σου πω γιατι και οι nippon που χρησιμοποιω δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω που κατασκευαζονται

Για δευτερες εφαρμογες εχουμε μια συλλογη και διαρκη συνεργασια με διαφορους προμηθευετες οποτε εχουμε και Panasonic , εχουμε και καποιους Philips ενω παραλληλα αγοραζουμε Arcotronics και ελαχιστα μοντελα της Yageo τα οποια χρησιμοποιουμε σε συγκεκριμενες εφαρμογες θεωρωντας τα πιο καλα απο τα Κινεζικα που υπαρχουν

Lelon Teapo που ειναι γεματα τα Εγγλεζικα μηχανηματα δεν θα βρεις ουτε ενα νουμερο στο εργαστηριο ....

Για τους Yageo που οπως ειπα χρησιμοποιω μονο μερικα συγκεριμενα νουμερα η επιλογη εγινε μετα απο μια επισκεψη στο Πολυτεχνειο οπου ζητησα απο τον RIP Βαγγελη Χινη Στο τμημα μηχανολογων στον τομεα Πηρυνικης Τεχνολογιας , να μου δειξει εναν υπολογιστη ο οποιος ειναι αναμενος για ενα πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα και μου εδειξε εναν ο οποιος παιρνει μια απλη μετρηση και την δημοσιευει στο διαδικτυο αναμενος πανω απο 10 χρονια Οι πυκνωτες μεσα ηταν Yageo ...


Αυτα ....
Καταλαβαίνω. Παρ' όλα αυτά, και με όλο το σεβασμό, θα ήθελα να σου πω ότι, αθέλητα σου, αμυδρώς ίσως, διαφαίνεται ότι δε δέχεσαι γνώμες αλλων ανθρώπων. Για ότι κατατίθεται εδώ Σάκη, και αντιβαίνει σ' αυτά που πιστεύουν κάποια μέλη, δεν προέρχονται από άμυαλους highendάδες. Απλώς δεν μπορούν να εξηγηθούν λόγω έλλειψης γνώσεων και εξοπλισμού.
Συμβαίνουν όμως, και σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει να μειώνεται η σημασία της γνώμης τους. Ειδικά η γνώμη του PURETONE.
[DOUBLEPOST=1535973055][/DOUBLEPOST]
Συμφωνώ απόλυτα. 1000000%.
Διαφωνώ απόλυτα. 1000000%.

Και σ' όλα τα παρακάτω.:biggrin::biggrin:

Τι σημασία έχει όμως; Καμιά. Άντε στην υγειά μας, πίνω μια παγωμένη μπύρα..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν ειναι θεμα γνωμης μου Νικο η γνωσης μου η κατι αλλο.Εδω ισχυει το αιωνιο θεμα αν τα καλωδια κανουν διαφορα η οχι.Εγω λεω κανουν ακομη κα στα 5 εκατοστα.Και αν η λογικη της επιστημης την οποια πληροφοριακα τηρω οταν φτιαχνω κατι λεει κατι το σεβομαι και το επικροτω.Οταν ομως ακουσω κατι και δεν μπορω να το μετρησω το ειπα πολλες φορες και το λεω ξανα, θα προχωρησω και με αυτο που ακουω κι ας με " βαζει στην θεση μου" ο οποιος δηποτε.Λες στην περιπτωση μας να μην μετραμε τιποτα η τα μηχανηματα μας μετρανε αλλου για αλλου επειδη δεν το κανουμε τουμπανο ;
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Νικο κανεις λαθος σε καποιο βαθμο ...Σου λεει ο Α οτι το συγκεκριμενο καλωδιο της ταδε εταιριας παιζει παπαδες και οτι εφερε βελτιωση τυπου 200% στο συστημα του ....

Θα πρεπει εγω να δεχθω την αποψη του επειδη απλα το λεει ?

Αν το δεις λιγακι σε ενα βαθος η μουσικη που ακουμε μιλαει στην ψυχη του καθενος με εναν τελειως διαφορετικο τροπο Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο αλλος που σου λεει οτι το ταδες καλωδιο σκοτωνει τελικα ακουει Βαμβακαρη Τσιτσανη και Χατζηδακη ( για παραδειγμα ) ....

Πιστευεις εσυ οτι ακροατης αυτος μπορει να εχει αποψη σωστη διπλα σε εναν αλλο ακροατη ο οποιος αναζηταει τα κρισπ γλυκα αερινα σχεδον ψυθιριστα πλην ομως πεντακαθαρα πιατινια της Jazz ?

Πιστευεις εσυ οτι ο ιδιος αυτος ακροατης μπορει να εχει αποψη σωστη διπλα σε εναν αλλο ακροατη οποιος θελει την σφιχτη στακατη πλην ομως πλουσια μποτια που υπαρχει ας πουμε σε house μουσικες ????

Προφανως οχι .... αρα εδω που μιλαμε πολλες αποψεις ειναι πολωμενες Προσθεσε και αυτους που ακουνε πραγματα τα οποια "πανε" με τα μηχανηματα τους , προσθεσε και αυτους που ανοικουν στην κατηγορια του επειδη το εχω πληρωσει και χρυσο θα παιζει και αναλογα και αυτη η εικονα με τους ειδικους και τις αποψεις τους συμπληρωθηκε ....

Αρα σε μια συζητηση εγω θα ξεκινουσα πρωτα απο ολα με τα πολυ βασικα δλδ τα απλα πραγματα τα οποια ειναι τα μετρησιμα μεγεθη και θα αφηνα στην ακρη το ΕΓΩ το δοκιμασα και επαιζε καλυτερα Επισης εγω θα το μεταφραζα οτι οχι επαιζε καλυτερα αλλα εμενα μου αρεσε καλυτερα ......
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι στην ουσια αυτο λες ....οτι προσθετωντας κατι σε μια διαταξη η οποια ειναι απιστευτα απλη και απλαγμενη απο πολλα προβληματα θα εχεις καποια βελτιωση ....

κατα τα αλλα οχι, επιχειρηματα με καποια βαση για την ωρα δεν εχω ακουσει

με ολο το θαρρος απο την στιγμη που δεν εχω αντιληφθει κατι σε παρακαλω κανε τον κοπο να μου το εξηγησεις αλλα συνοδευεσε το και απο καποιο επιχειρημα
Ναι στην ουσια αυτο λες ....
Οχι.Αυτο το λες εσυ οτι δηθεν εννοω διοτι σε βολευει.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Δεν ειναι θεμα γνωμης μου Νικο η γνωσης μου η κατι αλλο.Εδω ισχυει το αιωνιο θεμα αν τα καλωδια κανουν διαφορα η οχι.Εγω λεω κανουν ακομη κα στα 5 εκατοστα.Και αν η λογικη της επιστημης την οποια πληροφοριακα τηρω οταν φτιαχνω κατι λεει κατι το σεβομαι και το επικροτω.Οταν ομως ακουσω κατι και δεν μπορω να το μετρησω το ειπα πολλες φορες και το λεω ξανα, θα προχωρησω και με αυτο που ακουω κι ας με " βαζει στην θεση μου" ο οποιος δηποτε.Λες στην περιπτωση μας να μην μετραμε τιποτα η τα μηχανηματα μας μετρανε αλλου για αλλου επειδη δεν το κανουμε τουμπανο ;

Εδω θα συμφωνησουμε ΣΑΦΩΣ και τα καλωδια παιζουν ρολο ομως ο ρολος αυτος ειναι μακραν υπερεκτιμημενος και παρεξηγημενος ....Αυτο που λεω στους ακροατες παντα ειναι το παρακατω απλο :

Ενα μπουζοκαλωδιο της φορμουλα 1 κατασκευασμενο απο extreme υλικα καταφερε να δωσει 0,018 " σε καθε γυρο της φορμουλα 1 .... κοστιζει 1500 ευρω το ενα ....Ενα τετοιο νουμερο στην Φορμουλα 1 ειναι απιαστο ονειρο και μπορει να αποφερει νικες και πολλα εκατομυρια

Αν καποιος σου κανει 4 τετοια δωρο να τα βαλεις στο αμαξι σου που ακριβως θα βοηθησουν ????


Το μαγνητακι που πουλανε στα telemarketing κανει ακριβως αυτο που λεει βελτιωνει την καυση στα αυτοκινητα ταχτοποιοντας καλυτερα τα μορια της βενζινης Καλα δλδ μαλακες ειναι οι κατασκευαστες των αυτοκινητων να μην βαλουν ενα δυο τετοια απο την μανα τους ?
Η απαντηση ειναι απλη το μαγνητακι οριακα προσφερει οικονομια και επιδοσεις τυπου 4-5% κατω απο πολυ συγκεριμενες συνθηκες ΟΧΙ 40% που σου λενε στην τηλεοραση ...

Τοσο απλα
[DOUBLEPOST=1535974236][/DOUBLEPOST]
Οχι.Αυτο το λες εσυ οτι δηθεν εννοω διοτι σε βολευει.
Με βολευει ? = εχω καποιο κερδος καποιο οφελος απο την ολη φαση ?

Πραγματικα δεν σε καταλαβαινω και συνεχιζεις να μην θελεις να τεκμηριωσεις την αποψη σου
Παρασυρομαστε σε φραστικες αντιπαραθεσεις ενω απο την πλευρα σου δεν ακουω καποιο ατρανταχτο επιχειρημα
[DOUBLEPOST=1535974934][/DOUBLEPOST]Το να αναφερεις καπου οτι εχεις μια διαταξη η οποια εχει ενα Α καλωδιο το οποιο το αντικαταστησα με το Β και ειδα τις παρακατω διαφορες ειναι ενα πραγμα το οποιο θα παρακολουθουσα με μεγαλη προσοχη γιατι εχιε λογικη

Το να προσθεσεις ενα καλωδιο σε μια διαταξη η οποια αρχικα σαν προιον δεν εχει την αναλυση να αναδειξει το οποιο οφελος απο ενα καλης ποιοτητας καλωδιο και κατα δευτερον η υπαρχουσα συνδεσμολογια λειτουργει κατα γενικη παραδοχη , και με την λογικη σαν στανταρ πρακτικη σε χιλαδες μηχανηματα στον κοσμο χωρις κανενα απολυτως προβλημα δεν ακουγεται λογικο

Συνηθως οταν προσθετουμε κατι στην αλυσιδα παντα κατι θα χασουμε
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εδω θα συμφωνησουμε ΣΑΦΩΣ και τα καλωδια παιζουν ρολο ομως ο ρολος αυτος ειναι μακραν υπερεκτιμημενος και παρεξηγημενος ....Αυτο που λεω στους ακροατες παντα ειναι το παρακατω απλο :

Ενα μπουζοκαλωδιο της φορμουλα 1 κατασκευασμενο απο extreme υλικα καταφερε να δωσει 0,018 " σε καθε γυρο της φορμουλα 1 .... κοστιζει 1500 ευρω το ενα ....Ενα τετοιο νουμερο στην Φορμουλα 1 ειναι απιαστο ονειρο και μπορει να αποφερει νικες και πολλα εκατομυρια

Αν καποιος σου κανει 4 τετοια δωρο να τα βαλεις στο αμαξι σου που ακριβως θα βοηθησουν ????


Το μαγνητακι που πουλανε στα telemarketing κανει ακριβως αυτο που λεει βελτιωνει την καυση στα αυτοκινητα ταχτοποιοντας καλυτερα τα μορια της βενζινης Καλα δλδ μαλακες ειναι οι κατασκευαστες των αυτοκινητων να μην βαλουν ενα δυο τετοια απο την μανα τους ?
Η απαντηση ειναι απλη το μαγνητακι οριακα προσφερει οικονομια και επιδοσεις τυπου 4-5% κατω απο πολυ συγκεριμενες συνθηκες ΟΧΙ 40% που σου λενε στην τηλεοραση ...

Τοσο απλα
[DOUBLEPOST=1535974236][/DOUBLEPOST]
Με βολευει ? = εχω καποιο κερδος καποιο οφελος απο την ολη φαση ?

Πραγματικα δεν σε καταλαβαινω και συνεχιζεις να μην θελεις να τεκμηριωσεις την αποψη σου
Παρασυρομαστε σε φραστικες αντιπαραθεσεις ενω απο την πλευρα σου δεν ακουω καποιο ατρανταχτο επιχειρημα
Εγω αυτο που λεω στους ακροατες ειναι νακρινουν μονοι τους.Το τι κανουν στην φορμουλα 1 η το τι κανει η NASA δεν με απασχολει.Και ναι καποια πραγματα που λες τα λες διοτι σε βολευει για να μειωσεις τον απεναντι σου.Για παραδειγμα " αφου το πληρωσε για χρυσαφι" , " καλωδια των 300 ευρω"και αλλα τετοια.Ειδες να πει κανενας εδω κατι τετοιο εκτος απο σενα;Τα λες και μετα τα αποδιδεις σε αλλους , και επιπλεον μεταφραζεις τα γραφομενα αλλων οπως θελεις,οπως αντιλαμβανεσαι και ναι οπως σε βολευει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.096
Μηνύματα
2.888.234
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top