Αντικατάσταση PreAmp Jumpers σε Nad

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Μα εδω και πολυ ωρα δεν εχεις καταλαβει οτι σε καμμια περιπτωση ενω μπορω αρχικα να ακουσω δεν μπορω να λαβω ως σοβαρη την αποψη ενος ανθρωπου εαν αυτη ειναι στημενη με την λογικη "εγω το λεω " η "εμενα ετσι μου αρεσει " η "εγω το δοκιμασα και παιζει καλυτερα "

Θα ξεκινησω πρωτα απο μια βατη τεχνικη τεκμηριωση και εαν αυτη εχει μια απλη λογικη βαση τοτε θα προχωρησω να δινω προσοχη σε οτι λεει ο συνομιλητης μου .....

Σαφως και η NASA και η φορμουλα δεν σε ενδιαφερει πιστεψε με ομως η λογικη πισω απο αυτα ειναι απολυτα ιδια και φυσικα εχει πρακτικη εφαρμογη σε οτιδηποτε βγαζει ηχο
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν ψαξεις ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτες που εχουν τετοια jumpers ΟΛΟΙ εχουν τα ιδια για ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΟΓΟ οτι δηλαδη η διαμετρος τους ταιριαζει σε ενα rca socket. Για κανενα αλλο λογο και κυριως οχι διοτι δεν κανει ζημια.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
ΠΑραδειγμα

Θα μπορουσε καποιος να βρεθει να πει Σακη κανεις λαθος το Jumper της NAD ειναι κακοστημενο μηχανικα παρουσιαζει τελικα μια χωρητικοτητα 660 pf το οποιο συνιστα ενα συντονισμενο φιλτρο και μειωνει την αποκριση του ενισχυτη τοσα db σε αυτα τα σημεια ...

Μου κανει και αλλο του τυπου οτι η NAD εχει κακοδιχειριστει τις γειωσεις και το jumper που υπαρχει εκει ειναι ασχημα θωρακισμενο και μπαζει ευκολα θορυβο ....

με αυτη την λογικη θα μπορουσαμε να ξεκινησουμε να συζηταμε ...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Οταν ομως ακουσω κατι και δεν μπορω να το μετρησω το ειπα πολλες φορες και το λεω ξανα, θα προχωρησω και με αυτο που ακουω κι ας με " βαζει στην θεση μου" ο οποιος δηποτε.
..και πολύ καλά κάνεις. Άριστα.
Το γνωρίζεις απείρως καλύτερα από μένα: είναι άλλο πράγμα η επισκευή, και εντελώς άλλο η δημιουργία μηχανημάτων.

Κοίταξε, η φραση "απόδειξέ το μου με μετρήσεις αυτό που ισχυρίζεσαι" είναι ένα πολύ βολικό επιχείρημα γ' αυτούς που έχουν τη διάθεση να αμφισβητήσουν. Το κάνουν εκ του ασφαλούς, νωρίζουν εκ των προτέρων ότι δε θα λάβουν απάντηση. Από την πλειοψηφία των μελών τουλάχιστον, όχι.
Να τους/μας/με βάζεις στη θέση τους/μας/μου, όπως προβλέπεται.
Να υποθέσω Κώστα ότι βάζει και σένα στη θέση σου, όπως προβλέπεται, όταν σ' εκείνο το video, σε μια πρωινή εκπομπή στην tv, παλαιότερα, ο Σάκης εκθείαζε την απόδοση του πικάπ, και του αναλογικού ήχου. Η μήπως εννοείς σ' όλα τ' άλλα, εκτός από αυτό; ε;

(όποιος έχει πρόχειρο το video, ας το ανεβάσει)....
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Αν ψαξεις ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτες που εχουν τετοια jumpers ΟΛΟΙ εχουν τα ιδια για ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΟΓΟ οτι δηλαδη η διαμετρος τους ταιριαζει σε ενα rca socket. Για κανενα αλλο λογο και κυριως οχι διοτι δεν κανει ζημια.

επειδη τα Jumper αυτα υπαρχουν κυριολεκτικα σε χιλαδες μηχανηματα θελεις να πεις οτι με αυτο τον τροπο τοσοι κατασκευαστες υποβαθμισαν τα μηχανηματα τους σε ενα βαθμο ενω θα μπορουσαν να γραψουν ας πουμε στις οδηγιες οτι τα jumper ειναι εκει μονο για αρχικο ξεκινημα και η προταση μας ειναι εκει να τοποθετηθει ενα καλης ποιοτητας interconect ?

Δεν ακουγεται πολυ λογικο .....

συναμα μεχρι εδω καταλαβαμε ολοι οτι τα Jumper δεν εισαγουν χωρητικοτητες αυτεπεαγωγες και αντισταση Λογο απουσιας της γειωσης , Λογο μηκους , και λογο ποιοτητας Οποτε ειναι απλο για την δικη μου αντιληψη οποιο καλωδια και να βαλεις θα προσθεσει εστω και ελαχιστη χωρητικοτητα αυτεπαγωγη και αντισταση αρα θα ειναι χειροτερο απο το jumper

Τι δεν εχω καταλαβει ?
\
[DOUBLEPOST=1535976213][/DOUBLEPOST]
..και πολύ καλά κάνεις. Άριστα.
Το γνωρίζεις απείρως καλύτερα από μένα: είναι άλλο πράγμα η επισκευή, και εντελώς άλλο η δημιουργία μηχανημάτων.

Κοίταξε, η φραση "απόδειξέ το μου με μετρήσεις αυτό που ισχυρίζεσαι" είναι ένα πολύ βολικό επιχείρημα γ' αυτούς που έχουν τη διάθεση να αμφισβητήσουν. Το κάνουν εκ του ασφαλούς, νωρίζουν εκ των προτέρων ότι δε θα λάβουν απάντηση. Από την πλειοψηφία των μελών τουλάχιστον, όχι.


Να υποθέσω Κώστα ότι βάζει και σένα στη θέση σου, όπως προβλέπεται, όταν σ' εκείνο το video, σε μια πρωινή εκπομπή στην tv, παλαιότερα, ο Σάκης εκθείαζε την απόδοση του πικάπ, και του αναλογικού ήχου. Η μήπως εννοείς σ' όλα τ' άλλα, εκτός από αυτό; ε;

(όποιος έχει πρόχειρο το video, ας το ανεβάσει)....

Τι παιχτηκε εδω ? ξαφνικα το εμενα ετσι μου αρεσει δεν παιζει πλεον ? Εσυ ? που αφηνεις τον ακροατη να αποφασισει μονος του ? Μα γιατι το λες αυτο αφου ο ανθρωπος συγκρινε το Βινυλιο με το CD και του αρεσε καλυτερα Ποιος ειμαι εγω που θα του πω οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα ....

Μας μπερδευεις λιγακι
[DOUBLEPOST=1535976540][/DOUBLEPOST]Αυτο με τις κατασκευες δεν το πηρα πρεφα εχεις ακουσει ποτε τον ενισχυτη μου η το phono stage μου ? Αν ναι να κανουμε μια κουβεντα και για αυτα οποτε θες
 
Last edited:

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Νικο ποιος σου ειπε οτι η σχεδιαση με την επισκευη απεχουν ?
Το αντιθετο θα ελεγα ανθρωπος ο οποιος εχει επισκευσει μηχανηματα ξερει πολυ περισσοτερα βρωμικα μυστικα της βιομηχανιας απο αυτον που σχεδιαζει και υλοποιει μηχανηματα

Απο τους πιο φανατικους αναγνωστες μου στο ξενο φορουμ ειναι σχεδιαστες που δουλευουν για μεγαλες εταιριες γιατι πολυ απλα απο μενα παιρνουν πληροφοριες για συμπεριφορες μηχανηματων που δεν μπορουν να τις βρουνε πουθενα ....

Μια απο τις απαντησεις που εγραψα δεν πηγαινε για σενα σορρυ ....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
επειδη τα Jumper αυτα υπαρχουν κυριολεκτικα σε χιλαδες μηχανηματα θελεις να πεις οτι .......
Αυτο που ηθελα να πω το ειπα καθαρα και δεν σηκωνει παρερμηνειες.Μονο για τον λογο που σου ειπα πιο πανω χρησιμοποιουν αυτα τα jumpers.Οσον αφορα την χωρητικοτητα τους εσυ να το δεις που θα μετραγες "ενα jumper μονο του"
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αυτο με τις κατασκευες δεν το πηρα πρεφα εχεις ακουσει ποτε τον ενισχυτη μου η το phono stage μου ? Αν ναι να κανουμε μια κουβεντα και για αυτα οποτε θες
Σάκη δεν έτυχε. Δε χρειάζεται να πάρεις "πρέφα" κάτι. Συμφωνείς ότι είναι δύο διαφορετικά πράγματα, έτσι δεν ειναι;
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Αυτο που ηθελα να πω το ειπα καθαρα και δεν σηκωνει παρερμηνειες.Μονο για τον λογο που σου ειπα πιο πανω χρησιμοποιουν αυτα τα jumpers.Οσον αφορα την χωρητικοτητα τους εσυ να το δεις που θα μετραγες "ενα jumper μονο του"

Δεν συμφωνω Η αποψη μου ειναι οτι η βιομηχανια θα εμπαινε στην διαδικασια να δημιουργησει ενα στανταρ μονο οταν ειναι φτηνο και δεν δημιουργει προβληματα

Δεν ειναι μαλακες οι κατασκευαστες να μενουν "ανοιχτοι " να τους εκθεσει ο καθενας με ενα καλωδιο .....

Ομως εδω θα πρεπει να εισαγουμε μια ουσαστικη παραμετρο στην κουβεντα :

Σε ενα μηχανημα consumer θα υποθεσουμε οτι ο πελατης ειναι πανασχετος κατασκευζει ενα ιντερκονεκτ μηκους 30 μετρων γιατι αυτο τον εξυπηρετει σαν αποσταση και σαν κοστος και συνδεει με αυτο ενα CD player με εναν ολοκληρωμενο ενισχυτη .

Σας πληροφορω οτι το πακετο αυτο θα παιξει τσπ μουσικη απο αυτο θα βγει τωρα προφανως και αμφιβαλω αν θα παιζει σωστα και επισης αν θα μπασει και καποιο θορυβο αυτο εχει ξεκαθαρα να κανει με το ποσο ορθα εχεις χρησιμοποιησει τα 8 συρματακια που εχει το UTP

Ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι οτι οι consumer κατασκευαστες εχουν στησει τις εισοδους και τις εξοδους με την λογικη του idiot proof ακομα και οταν αυτο μπορει να κοστιζει και κατι στην ηχητικη τους ποιοτητα ..... Αυτο γινεται με δυο τροπους ο ενας ειναι να κατεβαζουν ολο και πιο πολυ την εμπεδηση εισοδου , και ο αλλος με το να φορτωσουν την εισοδο με ενα καρρο φιλτρα και πυκνωτες για να αποφυνουν να μπασουν απο εκει κατι .....

Στα μηχανηματα της επομενης κατηγοριας Upper HIFI / hiend τετοια πραγματα δεν υπαρχουν Σαφως αυτο εχει σε ενα μεγαλο βαθμο να κανει με την ποιοτητα του ηχου και σαφως μηχανηματα με υψηλοτερη εμπεδηση θα εχουν την δυνατοτητα και να αναδειξουν αλλα και να "μιλησουν " με ενα καλωδιο ....Οι εισοδοι και οι εξοδοι τους στοχο εχουν να ειναι οσο γινεται καθαρες ακομα και αν αυτο σημαινει οτι μπορει να μπασουν ενα θορυβο πολυ πιο ευκολα συγκριτικα με ενα κονσουμερ μηχανημα


Για να ειμαστε χρηστικοι και για τον OP ο NAD σαφως και ανηκει στα μηχανηματα που εχουν τις πορτες και τις εμπεδησεις τους φυλαγμενες και μαλιστα πολυ καλα θα ελεγα ....
[DOUBLEPOST=1535978562][/DOUBLEPOST]
Σάκη δεν έτυχε. Δε χρειάζεται να πάρεις "πρέφα" κάτι. Συμφωνείς ότι είναι δύο διαφορετικά πράγματα, έτσι δεν ειναι;
Ναι Νικο θα συμφωνησω αλλα θεωρω οτι οι αρχες και οι νομοι της Φυσικης ειναι απολυτα ιδιοι και στις δυο περιπτωσεις και δεν σημαινει οτι αυτος που σχεδιαζει ξερει ενω αυτος που επισκευζαει δεν ξερει ...Εξαρταται και στις δυο περιπτωσεις ποσο εχεις εμβαθυνει ο καθε ενας στο κομματι του ....

στην δικαι μου περιπτωση η γνωση ερχεται απο την επαναληψη ... Το τρανσιτορ Α το χρησιμοποιουν δεκαδες κατασκευαστες στον προενισχυτη τους Ομως ο ενας το τρεχει με 5βολτ ο αλλος με 15 και ο αλλος με 30 ....Καθε σχεδιαστης εχει σκεφτει με διαφορετικο τροπο οπου και οι τρεις προσεγγισεις ειναι τεχνικα αποδεκτες ....

Στην δικια μου περιπτωση ισχυει οτι ειδα ακουσα μετρησα και εκτιμησα και τις τρεις περιπτωσεις γνωση την οποια ενας σχεδιαστης δεν θα αποκτησει ποτε γιατι πολυ απλα δεν εχει διαθεσιμα τα μηχανηματα στα χερια του ωστε να αποκτησει αποψη ....
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Σάκη ολοκληρώνω τη σκέψη μου:

Δεν έτυχε να ακούσω. Και δε χρειάζεται να πάρεις "πρέφα" κάτι. Δεν υπάρχει τίποτε.
Νομίζω ότι ο κασκευαστής, αναλώνει όλο το χρόνο του στην έρευνα, στη σχεδίαση, στην αναπτυξη, και στην κατασκευή των μηχανημάτων του. Έτσι νομίζω ότι κάνουν, τουλάχιστον οι σοβαρές εταιρίες του χώρου. Η έτσι θα έπρεπε να κάνουν αν θέλεις. Οι σοβαρές, το ξαναλέω. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τη συσσώρευση γνώσης, και εμπειρίας, την οποία ελπίζουμε εμείς οι αγοραστές, ότι την περνάνε στα μηχ/τα που αγοράζουμε.

Κοίτα, νομίζω ότι είναι δύο διακριτοί ρόλοι, απαιτείται τεράστια εμπειρία για να τα καταφέρει κανείς, στον τομέα που ο καθένας επιλέγει. Σέβομαι και τους δύο, φτάνει και εκείνοι να είναι επαγγελματίες, και να σέβονται επισης τα χρήματα του αγοραστή.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Κι αλλο παραδειγμα μεταξυ σχεδιασης και επισκευης

J50 / K135 mosfet εξοδου εβαζε πολυς κοσμος τα πιο γνωστα μηχανηματα που τα φοραγαν ηταν ο Sanyo Plus 55 και ο Hafler DH 200.... Αρεσαν σε παρα πολυ κοσμο αν και κατα γενικη ομολογια ηταν καπως σκληρα και αρα ιδανικα για ροκ ακουσματα εντεχνα Ελληνικα κλπ ....

Κι ομως υπηρχε ενας ενισχυτης που επαιζε με αυτα οπου την γλυκα του θα την ζηλευε και η λαμπα μην σου πω.
Δεν ειναι καπως περιεργο αυτο???? Δεν ειναι γνωση που θα επρεπε να την ρουφηξεις ? Γιατι οταν ολοι σχεδιαζαν ενισχυτες με τα μοσφετ της hitach τους εβγαιναν σκληροι που τσπ αρμοζε στην εποχη και για αυτο πηγαν πολυ καλα Ενω οταν η ιδια η Hitach εφιαξε ενισχυτη με τα mosfet της αυτος επιαζε μελι ?

Πες μου τωρα αυτη την γνωση πως μπορει να την εχει ενας που σχεδιαζει .....
Απλο δεν μπορει
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν συμφωνω Η αποψη μου ειναι οτι η βιομηχανια θα εμπαινε στην διαδικασια να δημιουργησει ενα στανταρ μονο οταν ειναι φτηνο και δεν δημιουργει προβληματα

Δεν ειναι μαλακες οι κατασκευαστες να μενουν "ανοιχτοι " να τους εκθεσει ο καθενας με ενα καλωδιο .....

Ομως εδω θα πρεπει να εισαγουμε μια ουσαστικη παραμετρο στην κουβεντα :

Σε ενα μηχανημα consumer θα υποθεσουμε οτι ο πελατης ειναι πανασχετος κατασκευζει ενα ιντερκονεκτ μηκους 30 μετρων γιατι αυτο τον εξυπηρετει σαν αποσταση και σαν κοστος και συνδεει με αυτο ενα CD player με εναν ολοκληρωμενο ενισχυτη .

Σας πληροφορω οτι το πακετο αυτο θα παιξει τσπ μουσικη απο αυτο θα βγει τωρα προφανως και αμφιβαλω αν θα παιζει σωστα και επισης αν θα μπασει και καποιο θορυβο αυτο εχει ξεκαθαρα να κανει με το ποσο ορθα εχεις χρησιμοποιησει τα 8 συρματακια που εχει το UTP

Ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι οτι οι consumer κατασκευαστες εχουν στησει τις εισοδους και τις εξοδους με την λογικη του idiot proof ακομα και οταν αυτο μπορει να κοστιζει και κατι στην ηχητικη τους ποιοτητα ..... Αυτο γινεται με δυο τροπους ο ενας ειναι να κατεβαζουν ολο και πιο πολυ την εμπεδηση εισοδου , και ο αλλος με το να φορτωσουν την εισοδο με ενα καρρο φιλτρα και πυκνωτες για να αποφυνουν να μπασουν απο εκει κατι .....

Στα μηχανηματα της επομενης κατηγοριας Upper HIFI / hiend τετοια πραγματα δεν υπαρχουν Σαφως αυτο εχει σε ενα μεγαλο βαθμο να κανει με την ποιοτητα του ηχου και σαφως μηχανηματα με υψηλοτερη εμπεδηση θα εχουν την δυνατοτητα και να αναδειξουν αλλα και να "μιλησουν " με ενα καλωδιο ....Οι εισοδοι και οι εξοδοι τους στοχο εχουν να ειναι οσο γινεται καθαρες ακομα και αν αυτο σημαινει οτι μπορει να μπασουν ενα θορυβο πολυ πιο ευκολα συγκριτικα με ενα κονσουμερ μηχανημα


Για να ειμαστε χρηστικοι και για τον OP ο NAD σαφως και ανηκει στα μηχανηματα που εχουν τις πορτες και τις εμπεδησεις τους φυλαγμενες και μαλιστα πολυ καλα θα ελεγα ....
[DOUBLEPOST=1535978562][/DOUBLEPOST]
Ναι Νικο θα συμφωνησω αλλα θεωρω οτι οι αρχες και οι νομοι της Φυσικης ειναι απολυτα ιδιοι και στις δυο περιπτωσεις και δεν σημαινει οτι αυτος που σχεδιαζει ξερει ενω αυτος που επισκευζαει δεν ξερει ...Εξαρταται και στις δυο περιπτωσεις ποσο εχεις εμβαθυνει ο καθε ενας στο κομματι του ....

στην δικαι μου περιπτωση η γνωση ερχεται απο την επαναληψη ... Το τρανσιτορ Α το χρησιμοποιουν δεκαδες κατασκευαστες στον προενισχυτη τους Ομως ο ενας το τρεχει με 5βολτ ο αλλος με 15 και ο αλλος με 30 ....Καθε σχεδιαστης εχει σκεφτει με διαφορετικο τροπο οπου και οι τρεις προσεγγισεις ειναι τεχνικα αποδεκτες ....

Στην δικια μου περιπτωση ισχυει οτι ειδα ακουσα μετρησα και εκτιμησα και τις τρεις περιπτωσεις γνωση την οποια ενας σχεδιαστης δεν θα αποκτησει ποτε γιατι πολυ απλα δεν εχει διαθεσιμα τα μηχανηματα στα χερια του ωστε να αποκτησει αποψη ....
Στο κοματι που απαντας σε δικο μου ποστ I'll pass !!!
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Νικο φοβαμαι οτι αυτο που περιγραφεις ειναι αυτο που θα επρεπε να ειναι .....οχι αυτο που ειναι στην πραγματικοτητα ...

Η συζητηση αυτη ειναι παρα πολυ μεγαλη και απλωνεται σε παρα πολλα θεματα θα την ανοιγα ευχαριστως αλλα σε καποιο αλλο νημα ....
[DOUBLEPOST=1535979459][/DOUBLEPOST]Δεν με πειραζει pass οτι θελεις Γενικα αποψεις που ειναι αστηριχτες δεν μου λενε και πολλα
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Κι αλλο παραδειγμα μεταξυ σχεδιασης και επισκευης

J50 / K135 mosfet εξοδου εβαζε πολυς κοσμος τα πιο γνωστα μηχανηματα που τα φοραγαν ηταν ο Sanyo Plus 55 και ο Hafler DH 200.... Αρεσαν σε παρα πολυ κοσμο αν και κατα γενικη ομολογια ηταν καπως σκληρα και αρα ιδανικα για ροκ ακουσματα εντεχνα Ελληνικα κλπ ....

Κι ομως υπηρχε ενας ενισχυτης που επαιζε με αυτα οπου την γλυκα του θα την ζηλευε και η λαμπα μην σου πω.
Δεν ειναι καπως περιεργο αυτο???? Δεν ειναι γνωση που θα επρεπε να την ρουφηξεις ? Γιατι οταν ολοι σχεδιαζαν ενισχυτες με τα μοσφετ της hitach τους εβγαιναν σκληροι που τσπ αρμοζε στην εποχη και για αυτο πηγαν πολυ καλα Ενω οταν η ιδια η Hitach εφιαξε ενισχυτη με τα mosfet της αυτος επιαζε μελι ?

Πες μου τωρα αυτη την γνωση πως μπορει να την εχει ενας που σχεδιαζει .....
Απλο δεν μπορει
Δεν το ξέρω Σάκη, ειλικρινά δεν το ξέρω.

Θα μπορούσε κανείς να αντιστρέψει τη λογική σου, και να ισχυριστεί ότι υπάρχουν πράγματα στις σχεδιάσεις, τα οποία κανένας επισκευαστής δε μπορεί να γνωρίζει, ακριβώς επειδή δεν έχει τη μακρόχρονη και σε υψηλό επίπεδο, εμπειρία της σχεδίασης;
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Σχεδιαση .....

οσοι πηραν DAC USB χωρις ξεχωριστη τροφοδοσια μεχρι 200 ευρω τα αποτελεσματα ηταν μετρια και καμμια φορα μετρια και κατω ...Ενω υποσχοταν το ταδε τσιπακι με τις ταδε ταχυτητες που υποστιρηζε τα ταδεα αρχεια και ξερω γω ....το αποτελεσμα δεν .... αλλα δεν .... Βλεπεις το ψηφιακο κομματι ηταν απολυτα φροντισμενο αλλα το αναλογικο απο εκει που τελικα θα ακουσει ο ακροατης δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο

σκαει η behringer με το ιδιο τσιπακι και στο ψηφιακο και στο αναλογικο με την μονη διαφορα οτι εβαλε μεσα ενα inverter να ανεβασει την ταση στο σταδιο εξοδου απο 5V που εχουν οι αλλοι σε 18+18 .... Παρε και ακου με 67 ευρω και θα σου πεσουν τα αυτια ....τοσο απλα
[DOUBLEPOST=1535979892][/DOUBLEPOST]
Δεν το ξέρω Σάκη, ειλικρινά δεν το ξέρω.

Θα μπορούσε κανείς να αντιστρέψει τη λογική σου, και να ισχυριστεί ότι υπάρχουν πράγματα στις σχεδιάσεις, τα οποία κανένας επισκευαστής δε μπορεί να γνωρίζει, ακριβώς επειδή δεν έχει τη μακρόχρονη και σε υψηλό επίπεδο, εμπειρία της σχεδίασης;
Σε αλλα θεματα ισως στο αναλογικο Audio αυτο δεν παιζει Οι πρακτικες και οι νομοι που εφαρμοζονται στο αναλογικο audio ειναι θεσπισμενοι και γνωστοι εδω και παρα πολλα χρονια αν και διερευνουνται διαρκως ακομα και σημερα .... Οι οποιες διαφορες εντοπιζονται στο οτι το αναλογικο audio συχωρει παρα πολλα λαθη και φυσικα το βασικοτερο οτι υπαρχει κοινο με καθε γουστο οποτε ακομα και μηχανηματα που κουβαλανε ενα καρο προβληματα θα βρεθει ενα ειδος κοινου και μουσικου προγραματος που θα πηγαινουν σφεντονα

σημαινει οτι ενας ενισχυτης με εμπεδηση εισοδου 22ΚΩ μπορει να παιζει τελεια αλλα αντιστοιχα και ενας αλλος με 5 φορες μεγαλυτερη μπορει να παιζει το ιδιο καλα και ακομα παραπανω Καθε πρακτικη ειναι αποδεκτη καθε μια εχει τα συν και τα πλην της

ΠΑρολα αυτα παιζουν και οι δυο
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νικο φοβαμαι οτι αυτο που περιγραφεις ειναι αυτο που θα επρεπε να ειναι .....οχι αυτο που ειναι στην πραγματικοτητα ...
Σε όλα τα μηχανήματα Σακη; Ακόμα και εταιριών, με χρονων παραδοση στο χώρο; Ολες;
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Κακως ανοιγουμε αυτη την συζητησ εδω αλλα αν θελεις φερε μια εταιρια που ξερεις να σου πω την αποψη μου Ξεκινα με μια σαν παραδειγμα
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
στην δικαι μου περιπτωση η γνωση ερχεται απο την επαναληψη ...
Εδώ Σάκη θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, αφού πρώτα πω ότι σέβομαι απολύτως τις γνώσεις σου, υπήρξες αλλωστε επισκευαστής μηχανήματος μου (ολοκλ. ενίσχυτής NIKKO), κατά το παρελθόν
Συύμφωνοι, η επανάληψη είναι "μητηρ της μαθήσεως", αλλά από μόνη της δεν αρκεί, όταν κάποιος θέλει να επιδοθεί σε σχεδιαση, και κατασκευή υψηλής ποιότητος προϊόντων. Απαιτείται πρωτίστως η έρευνα, αυτή τα βελτιώνει συνεχώς. Όποια και αν είναι αυτά.

Έτσι νομίζω.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εδώ Σάκη θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, αφού πρώτα πω ότι σέβομαι απολύτως τις γνώσεις σου, υπήρξες αλλωστε επισκευαστής μηχανήματος μου (ολοκλ. ενίσχυτής NIKKO), κατά το παρελθόν
Συύμφωνοι, η επανάληψη είναι "μητηρ της μαθήσεως", αλλά από μόνη της δεν αρκεί, όταν κάποιος θέλει να επιδοθεί σε σχεδιαση, και κατασκευή υψηλής ποιότητος προϊόντων. Απαιτείται πρωτίστως η έρευνα, αυτή τα βελτιώνει συνεχώς. Όποια και αν είναι αυτά.

Έτσι νομίζω.
Νικο, το ευκολοτερο πραγμα ειναι να ανοιξεις ενα μηχανμα ανεξαρτητως τιμης και να του βρεις "λαθη"
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
Εδώ Σάκη θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, αφού πρώτα πω ότι σέβομαι απολύτως τις γνώσεις σου, υπήρξες αλλωστε επισκευαστής μηχανήματος μου (ολοκλ. ενίσχυσης NIKKO), κατά το παρελθόν
Συύμφωνοι, η επανάληψη είναι "μητηρ της μαθήσεως", αλλά από μόνη της δεν αρκεί, όταν κάποιος θέλει να επιδοθεί σε σχεδιαση, και κατασκευή υψηλής ποιότητος προϊόντα. Απαιτείται πρωτίστως η έρευνα, αυτή τα βελτιώνει συνεχώς. Όποια και αν είναι αυτά.

Έτσι νομίζω.
Μα ποιος σου ειπε οτι ενας ανθρωπος ο οποιος επισκευζει δεν ερευνα και το αντικειμενο κιολας .....Σαφως αυτο δεν ειναι ο κανονας αλλα μονο ετσι μαθαινεις τι παιζει και τι δεν παιζει και γιατι ....αρκει να σε ενδιαφερει ....

Δες ασπουμε την ΝΙκκο στα φτηνα της μηχανηματα εποχης 80 ακολουθουσε την πεπατημενη ολοκληρωμενα κονσερβα της Sanyo τα γνωστα STK φυσικα το ιδιο εκανε και η ΑΚΑΙ και η PIONEER και παρα πολυ αλλοι κατασκλευαστες Ευκολη απλη λυση και δουλευε την εφαρμοζαν σε μηχανηματα παραγωγης της φτηνιας σημερινα λεφτα θα κοστιζαν 150 ευρω ας πουμε

Αν ακουγες ενα της ΑΚΑΙ με αυτο το ολοκληρωμενο τςη Sanyo STK 465 ο ηχος ηταν τυπου φορητο κασσετοφωνο κλεισμενο σ ε μεταλλικο κουτι ....Αν ομως ακουγες το ιδιο ολοκληρωμνο στημενο απο την ΝΙΚΚο το μηχανημα επαιζε μια χαρα Hiend δεν ηταν αλλα βρε παιδι μου επαιζε αποδεκτα

Ε λοιπον την πρωτη φορα πουτο ακουσαμε αυτο ψαξαμε να δουμε για πιο λογο η υλοποιηση με τα ιδια υλικα επαιζε καλυτερα απο τον ανταγωνισμο

Πως θα την εχει αυτη την γνωση ενας που δουλυει στο σχεδιαστηριο ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.034
Μηνύματα
2.885.992
Members
37.978
Νεότερο μέλος
hlias1988
Top