Ας πσωνίσουμε, επιτέλους, ενεργά ηχεία ή ο αγώνας (του Κωσταφτχιά) τώρα δικαιώνεται!

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Γιάντα το λέγεις αφτό Βλάσση-μ;

Τα έχς ακούσει; :roflmao::roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1542548906][/DOUBLEPOST]Αφτό:


Μήπως αντιφάσκει μ΄αφτό;
Δεν αντιφασκει φιλε μου....
Φθηνα/Ακριβα ειναι σχετικό....
Παντως 2-3χιλιαδες ειναι ενα σοβαρο ποσό...δεν ειναι 20κ-30κ που ειναι ακριβό...
 

A

AKARL

Guest
Δεν υπάρχουν απαντήσεις στα ερωτήματα με τα κριτήρια που θέτεις.
Το τι είναι ενεργά έχουν γραφεί άπειρες φορές εδώ μέσα και θα πρέπει να είναι ήδη στο κάθε διαβασμένο μέλος ξεκάθαρη η υπεροχή της ενεργής υλοποίησης.

Το τι τελικά θα πάρουμε έχει να κάνει με τα προσωπικά μας κολλήματα και οικονομικές δυνατότητες κάθε φορά.

Για να μην τυραννιέσαι, όπως σε κόβω και με όλο το θάρρος.
Σου έχει κολλήσει να πάρεις ενεργά και καλά κάνεις.
Πήγαινε πάρε αυτά που σου προτείνουν σα λεφτά που μπορείς.
Στήσε τα, άκουσε τα, ρύθμισε τα όσο καλύτερα μπορείς.
Αν σου αρέσει τα κρατάς και πουλάς τα κλιπς (σιγά το δύσκολο).
Αν δεν σου αρέσουν τα πουλάς (σιγά το δύσκολο).
Θα χάσεις μερικά κλάσματα αβουγουδου; πιθανόν. Θα βρεις την ηρεμία σου πολύ γρήγορα; ναι.
Έχει black friday; ναι (oh la la). Μπες στα thommann και στα σχετικά και τσίμπα τα.
Άνοιξε άλλο νήμα να σου λέμ(ν)ε τι ωραία ηχεία που αγόρασες. :p
Ίσως η πχιό έφστοχη απάντηση για την περίπτωσή μου έως τώρα... :drinks:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κάτι τέτχοιο θα μπορούσα να το εκμαιεύσω έφκολα πέμποντας μαντάτο στα γνωστά γατόνια (ξέρς τώρα, Μπούτχια, Ζαπ, ΕΑΡ, Κόγια, Πητερμένη, Φούτη κλπ.).... Ετσά δεν είναι; ;)
Ο Αυτιάς τουλάχιστον έχει αναφερθεί και σε συζητήσεις στο φόρουμ για αυτό το πακέτο...ούτε μαντάτο δεν χρειάζεται να πεψεις..
 

A

AKARL

Guest
Ο Αυτιάς τουλάχιστον έχει αναφερθεί και σε συζητήσεις στο φόρουμ για αυτό το πακέτο...ούτε μαντάτο δεν χρειάζεται να πεψεις..
Το κσέρω πολύ καλά αφτό. ;)

Το θέμα είναι μήπως παίζνε κι άλλες ενεργές λύσεις που να επιτυγχάνουν το ζητούμενο με ακόμα χαμηλότερο κόστος. Σε κάθε περίπτωση η όλη συζήτηση μου φαίνεται πολύ χρήσιμη. :acute:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.667
Reaction score
80.809
Πιο τεκμηριωμένα σε αυτήν την κατηγορία τιμής δεν γίνεται.
Σου λεω, μετράει καλά, παίζει όμορφα, τα ειχα για καιρό, πάρτα, είναι και ακριβώς στο μπάτζετ σου.
Αυτά που έχεις δεν κάνουν, ειναι δυο κατηγορίες κάτω.
 

A

AKARL

Guest
Πιο τεκμηριωμένα σε αυτήν την κατηγορία τιμής δεν γίνεται.
Σου λεω, μετράει καλά, παίζει όμορφα, τα ειχα για καιρό, πάρτα, είναι και ακριβώς στο μπάτζετ σου.
Αυτά που έχεις δεν κάνουν, ειναι δυο κατηγορίες κάτω.
Έχεις την εντύπωση ότι δεν κατάλαβα, από την πρώτη στιγμή, τι και γιατί είπες;

Εσύ καταλαβαίνεις το νόημα και περιεχόμενο της επιμονής μου;
 

gid

Μηνύματα
7.631
Reaction score
8.845
Αυτή τη στιγμή υπάρχει ζεύγος παθητικών ηχείων Klipsch RB-81 II (θρησκεία!) οδηγούμενων ορθώς και επαρκώς από τον θρυλικό Κραουνάκη XLS-2002. Ας υποθέσουμε, για λόγους απλοποίησης της συζήτησης, ότι το κόστος απόκτησης του εν λόγω συνδυαζμού δε γκσεπερνά τα δγυό αβουγουδού. Τα ηχεία, ως γνωστόν, συνεπικουρούνται από υποβαθύφωνη μονάδα καταλλήλως κροσσαριζμένη. Το ηχητικό αποτέλεζμα κρίνεται λίαν ικανοποιητικό σε σημείο που να μην υπάρχει ουσιαστική ανάγκη αλλαγής του συγκεκριμένο σετάπ. Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι το οποίο θα ήθελα να διερευνήσω δημοσίως.
Η προφανής ερώτηση (και ταυτόχρονα μάλλον αιρετική στα πλαίσια αυτού του φόρουμ) είναι: μήπως να έδινες τα "δύο αβουγουδού" που σου προκαλούν τόση φαγούρα στην τσέπη, σε ένα φιλανθρωπικό σκοπό; Μήπως εκεί θα "μετρούσαν" καλύτερα, On & Off axis; Εσύ ουσιαστικά παραδέχεσαι εδώ ρητά πως θες να κάνεις αναβάθμιση για χάρη της... αναβάθμισης!!

Η παραπάνω σκέψη ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα αγνοηθεί με τη δέουσα περιφρόνηση, ωστόσο θεώρησα σκόπιμο αν μη τι άλλο να καταγραφεί.

Παρακαλώ συνεχίστε και συγνώμη για την ενόχληση.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το κσέρω πολύ καλά αφτό. ;)

Το θέμα είναι μήπως παίζνε κι άλλες ενεργές λύσεις που να επιτυγχάνουν το ζητούμενο με ακόμα χαμηλότερο κόστος. Σε κάθε περίπτωση η όλη συζήτηση μου φαίνεται πολύ χρήσιμη. :acute:
Ε πόσο πιο χαμηλό;
Έχεις ήδη το ένα σαμπ, άρα θες περίπου 1600 για τα ηχεία και το δεύτερο...η δεν θυμάμαι καλά τις τιμές;
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Καgλή μας αρχή.... :dance2: :p :dance2:






Αφτό τώρα, ντήαρ ντόκτορ, είναι επιστημονική τεκμηρίωση με τεχνικά χαρακτηριστικά, μετρήσεις, πιντιέφχια και τέτχοια ή χαβάς (κσέρεις πχοιάς); Μετακσεταστέος, ραντεβού το Σεπτέμβρη... :D

Να προσθέσω ότι το τρίγωνο τση ακολασίας ακρόασης είναι ισόπλεβρο με μήκος πλεβράς 2,5 μέτρα και ΔΕ δύναται να αλλάκσει.
Έλα ρε Ακαρλε αφού ξέρεις, πάρε ένα πουφ,σκαμπό ή οτι άλλο σου έρθει και κατέβα κάτω από το δυο και θα είσαι αρχηγόπουλο
 

A

AKARL

Guest
μήπως να έδινες τα "δύο αβουγουδού" που σου προκαλούν τόση φαγούρα στην τσέπη, σε ένα φιλανθρωπικό σκοπό;
Πόθεν εξάγεται το συγκεκριμένο συμπέραζμα από τα όσα έχω αναφέρει;

Μήπως εκεί θα "μετρούσαν" καλύτερα, On & Off axis;
Προφανώς, αν αυτό ήτο εφικτό με άνεση και ουχί εις βάρος της οικονομικής μου κατάστασης, την οποία επίτρεψέ μου να θεωρώ ότι την γνωρίζω καλύτερα από εσένα ή άλλα μέλη του φόρουμ.

Εσύ ουσιαστικά παραδέχεσαι εδώ ρητά πως θες να κάνεις αναβάθμιση προκειμένου να πετύχεις... αναβάθμιση!!
Οξύμωρο σχήμα, ε; Είμαι δεδηλωμένος λάτρης του Σουρεαλιζμού και του Ντανταϊζμού συνάμα, γιατί να το κρύπσωμεν άλλωστε;

Παρακαλώ συνεχίστε και συγνώμη για την ενόχληση.
:rolleyes:
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Καλο μου Κρητικακι(Ακάρλ):

Οταν ακους με μοναδικο κριτηριο τα αυτια σου, τοτε ακους τα ηχεια που γουσταρεις ή που νομιζεις οτι παιζουν καλα. Οταν το κριτηριο ειναι οι σωστες μετρησεις του ηχειου, τοτε καθεσαι και ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ν ' ακους σωστα μουσικη. Ειναι ο,τι σοφοτερο και ευφυές εχω διαβασει τους τελευταιους μηνες. Υπαρχουν ατακες που σε σημαδευουν ενίοτε. Ανηκει στον Κωσταυτιά ή στον Μπουτια, δε θυμαμαι ακριβως. Κι όπως λενε και οι διανοούμενοι: Σοφόν το σαφές.
Προχώρα στα ενεργά, είναι τρομερα ενδιαφέρουσα εμπειρία. Κι αν δεν σου κάτσει, κάνε όπως λέει ο Μελίνα!!:)
 

A

AKARL

Guest
Ειλικρινώς όχι
Την απάντηση δε θα την βρεις στα πιντιέφχια... :p
[DOUBLEPOST=1542551903][/DOUBLEPOST]
Έλα ρε Ακαρλε αφού ξέρεις, πάρε ένα πουφ,σκαμπό ή οτι άλλο σου έρθει και κατέβα κάτω από το δυο και θα είσαι αρχηγόπουλο
Εγώ μπορώ, τα ηχεία δε μπορούν. Είναι σε επιτοίχιες βάσεις οι οποίες δεν μπορούν να ... "έρθουν πχιό κοντά" που λένε και οι ρεαλητοπαίχτες. ;)

Το τρίγωνο μένει ως έχει...
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Κάτι τέτχοιο θα μπορούσα να το εκμαιεύσω έφκολα πέμποντας μαντάτο στα γνωστά γατόνια (ξέρς τώρα, Μπούτχια, Ζαπ, ΕΑΡ, Κόγια, Πητερμένη, Φούτη κλπ.).... Ετσά δεν είναι; ;)
Αρχηγε εχεις ακουσει καποιο απο το συστημα των αγοριων αυτων και ενθουσιαστηκες η σε συγκινει η γραφη τους ???? Γιατι και οι τηλεοπτικοι μαγειρες οταν δοκιμαζουν το φαγακι τους λενε οτι ειναι υπεργευστικοτατο. Κι που ξερεις αν σου αρεσει το ακουσμα που περιγραφουν και το οποιο εσυ δεν εχεις ακουσει. Μην ξεχνας οτι εχουμε κ το παραδειγμα ενος κολλητου που για να γινει αρεστος στην ομαδα της θεωριας πηγε και αγορασε τα ηχεια της Μπαρμπι και πλεον ασχολειται με την ομαδα της καρντιας του. Καλα πσωνια.
 

Μηνύματα
1.418
Reaction score
1.163
...Καλώς ή κακώς, σωστά ή λάθος έχω ένα συγκεκριμένο μέτρο σύγκρισης (το υφιστάμενο σύστημα) το οποίο μου "αρέζει" και, grosso modo, πρέπει να είναι και πσιλοσωστό (τουλάχιστον απ΄ όσα μπορώ ν' ακούσω με τ΄ αφτχιά μου στον χώρο μου).

...Με πχοιό/α ζέβγος/η ενεργών ηχείων ίδγιας, ή χαμηλότερης, τιμής θα υπάρξει σαφής και ουσιαστική βελτίωση του ακροαματικού αποτελέζματος σε σχέση με το υφιστάμενο;
Εγώ αν ήμουν ικανοποιημένος από το σύστημα μου δε θα το άλλαζα απλά για να το αλλάξω, γιατί αυτό θα πάρεις με ενεργά δίδρομα κάτω των 1000 ευρώ. Θα περίμενα καταλληλότερες συνθήκες για να πάω σε κάτι καλύτερο, τρίδρομο ενεργό δηλαδή τα οποία δυστυχώς είναι αρκετά ακριβότερα με το φθηνότερο που ξέρω τo Dynaudio Lyd-48 στα 2200/ζεύγος.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Την απάντηση δε θα την βρεις στα πιντιέφχια... :p
[DOUBLEPOST=1542551903][/DOUBLEPOST]

Εγώ μπορώ, τα ηχεία δε μπορούν. Είναι σε επιτοίχιες βάσεις οι οποίες δεν μπορούν να ... "έρθουν πχιό κοντά" που λένε και οι ρεαλητοπαίχτες. ;)

Το τρίγωνο μένει ως έχει...
 

A

AKARL

Guest
Αρχηγε εχεις ακουσει καποιο απο το συστημα των αγοριων αυτων και ενθουσιαστηκες η σε συγκινει η γραφη τους ????
Ούτε, μήτε. Το μεν πρώτο ουδεμία χρήσιμη πληροφορία θα μου προσέφερε, το δε δέφτερο δεν δύναται να αποτελέσει κριτήριο αγοράς.

Για να είμαι, όμως, απολύτως ειλικρινής, απολαμβάνω ιδιαιτέρως τα γραπτά του Μπούτχια και υφολογικά και ως περιεχόμενο (ότι καταλαβαίνω δηλαδή), τα γραπτά του Κόγια όταν έχει κέφχια και γράφει στ΄ Αφστριακά, τα γραπτά του RD και κάπχοια έφστοχα και χιουμοριστικά των γερόντων του Μάπετ Σόου γιατρών του αβουσάϊτ.

Κι που ξερεις αν σου αρεσει το ακουσμα που περιγραφουν και το οποιο εσυ δεν εχεις ακουσει.
Έχω πειστεί ότι το "τι μας αρέσει" καθώς και το "να ακούσουμε ένα μηχάνημα" είναι, αφενός, υπερεκτιμημένος και, αφετέρου, μάλλον άσχετος παράγοντας για την επίτευξη μιας μακροχρόνιας σχέσης αρμονικής και απολαφστικής συμβίωσης με μια "ενιαία οντότητα" αναπαραγωγής μουσικής.

Επιπλέον, ούτε τον Κραουνάκη είχα "ακούσει" πριν τον αγοράσω μήτε και το υποβαθύφωνο. Πείστηκα, σε εγκεφαλικό επίπεδο, ότι και η μια και η άλλη επιλογή θα επέφεραν ουσιώδεις βελτιώσεις - ακόμα και σε αφρόντιστο χώρο ακρόασης. Γκες γουατ: τις επέφεραν σε βαθμό που ούτε μπορούσα να φανταστώ (να διανοηθώ μπορούσα).

Μην ξεχνας οτι εχουμε κ το παραδειγμα ενος κολλητου που για να γινει αρεστος στην ομαδα της θεωριας πηγε και αγορασε τα ηχεια της Μπαρμπι και πλεον ασχολειται με την ομαδα της καρντιας του.
Πέψε μαντάτο με όλες τις λεπτομέρειες πληζζζζζζ.... :spiteful:

Να κάνω και μια διευκρίνηση, αν και αμφιβάλλω ότι θα γίνει πιστευτή, ουδέποτε υπήρξα μέλος ομάδας, τείνω να καταλήξω ότι μου είναι φύσει αδύνατο δεδομένου ότι η ένταξη σε κάποια ομάδα προϋποθέτει κάποιου είδους αυστηρή προσήλωση σε κάποιες αρχές, πιστεύω, ιδέες, αλήθειες και ούτω καθεξής ακόμα και όταν εξωτερικά γεγονότα και δεδομένα συνηγορούν προς κάποια άλλη κατεύθυνση (επίτηδες δεν αναφέρω τους όρους σωστό-λάθος, καλό-κακό). Η κοζμοθεωρία μου εδράζεται στην ελεύθερη και αυτόνομη σκέψη. Η ένταξη, λοιπόν, σε κάποια ομάδα είναι ασύμβατη με αυτό (ευτυχώς ή δυστυχώς).

Καλα πσωνια.
Merci beaucoup!
 
Last edited by a moderator:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
...

Να αγοράσω ενεργά. Λοιπόν, το δεδομένο είναι ότι αν αγοράσω αυτό δε θα γίνει ούτε με τ΄ αφτχιά μου μήτε με τα μάτχια μου. Με το μνυαλό μου θα πσωνίσω, γιαφτό και ζητάω πληροφορίες και γνώσεις ώστε εν συνεχεία να τα βάλω κάτω, να τα επεξεργαστώ και να επιλέξω. Αφτό συνεπάγεται ότι η συζήτηση δεν είναι δυνατό να διεξαχθεί με (ώστε και καλοπροαίρετα) τσιτάτα ή/και αφοριζμούς. ..
Το θέμα έληξε.Η προσδοκία σου είναι άτοπη αφού...δεν έχεις μυαλό.:lolsign:

Για να εισαχθείς στον κόσμο των ενεργών υπό τις δεδομένες συνθήκες στησίματος και ακροαματικής συνήθειας δεν πας κατευθείαν ν'αντικαταστήσεις ένα setup που σε ικανοποιεί - όπως τουλάχιστον υποστηρίζεις ο ίδιος.

Ξεκινάς με μια εναλλακτική εφαρμογή,όπως λ.χ. ένα desktop με monitor εγγύς πεδίου το οποίο θα μπορεί να εμπλουτισθεί με sub.

Το βιώνεις καθημερινώς οπότε περνάς στη ζώνη του ακούγοντας,βλέποντας και κάνοντας.

Και ποιο εισαγωγικό μοντέλο θα προτεινόταν για έναν τέτοιο σκοπό;
Η τιμή αναφέρεται σε ζεύγος ηχείων.Πολύ οικονομικότερο του Sceptre S8 και με ακροαματική - πέραν της θεωρητικής - εγγύηση από τον υποφαινόμενο:
https://www.thomann.de/gb/fluid_audio_fx8.htm

Επιδέχεται και οριζόντια διευθέτηση.Μοναδικό του ελάττωμα ότι δεν διαθέτει ρυθμιστικά τονικότητας,αλλά αυτό μπορεί ν'αντισταθμιστεί χάρη σε προσεκτικό στήσιμο.
Αρχηγε εχεις ακουσει καποιο απο το συστημα των αγοριων αυτων και ενθουσιαστηκες η σε συγκινει η γραφη τους ???? Γιατι και οι τηλεοπτικοι μαγειρες οταν δοκιμαζουν το φαγακι τους λενε οτι ειναι υπεργευστικοτατο. Κι που ξερεις αν σου αρεσει το ακουσμα που περιγραφουν και το οποιο εσυ δεν εχεις ακουσει. Μην ξεχνας οτι εχουμε κ το παραδειγμα ενος κολλητου που για να γινει αρεστος στην ομαδα της θεωριας πηγε και αγορασε τα ηχεια της Μπαρμπι και πλεον ασχολειται με την ομαδα της καρντιας του. Καλα πσωνια.
Καλά,ο...gonis είναι ενήμερος περί της εν λόγω προσωπικότητος;;)
Φιλε ακαρλ...
Με αυτα τα ηχεια παρε εναν set.
Ακου τις μουσικαρες σου και γραφfτους ολους κανονικα.
Και αν εχεις αγχος αν πραττεις ορθα στειλε πμ στον b.
Πες το ψέμματα...Εάν μάλιστα είναι κροσαρισμένα τα κύρια ηχεία ούτως ώστε η οδήγησή τους να μην περιλάμβανε τις δύο πρώτες οκτάβες,τότε η αποστολή ενός SET αναμένεται να είναι κατά πολύ απλουστευμένη.
 
Last edited:

Μηνύματα
9.435
Reaction score
12.928
Αρχηγε εχεις ακουσει καποιο απο το συστημα των αγοριων αυτων και ενθουσιαστηκες η σε συγκινει η γραφη τους ???? Γιατι και οι τηλεοπτικοι μαγειρες οταν δοκιμαζουν το φαγακι τους λενε οτι ειναι υπεργευστικοτατο. Κι που ξερεις αν σου αρεσει το ακουσμα που περιγραφουν και το οποιο εσυ δεν εχεις ακουσει. Μην ξεχνας οτι εχουμε κ το παραδειγμα ενος κολλητου που για να γινει αρεστος στην ομαδα της θεωριας πηγε και αγορασε τα ηχεια της Μπαρμπι και πλεον ασχολειται με την ομαδα της καρντιας του. Καλα πσωνια.
:drinks::drinks::hi::hi:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.105
Μηνύματα
2.888.775
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top