Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.324
Καθυστερημένη μικροδιόρθωση: Στα 5μισάρια μόνιτορς υψιπερατό κάτω από τα 100Hz, (βία 120 για όχι πολύ απομακρυσμένα υπογούφερς)
Σε μικρούς χώρους προτιμώ δαγκωτά μίνι μόνιτορς με ~5ιντσα, οπότε κανονικά θα΄θελα υψιπερατό στα 150, ακόμα και στα 200 και καλά subs κοντά τους (αναγκαστικά). Αυτό όμως συνήθως ο χώρος δεν το επιτρέπει, κατά κανόνα χρειάζεται και άλλο sub πιο μακριά
Σωστή η επιλογή να μετατρέψεις ένα ανεπαρκές δίδρομο σε τρίδρομο και να προσθέσεις και σαμπ, αλλά που να τα εξηγήσεις αυτά στον τυπικό χρήστη και πως να τα κροσάρει και πως και πως...

Πιο εύκολη και προσιτή η επιλογή ενός λιγότερο ανεπαρκούς δορυφόρου (8" με ομοκεντρική κόρνα σα το πρισόνους) και η "απλή" χρήση σαμπ με αποκοπή στους 80, το στανταράκι που παίζει και σινεμά. (εσένα μπορεί να μη σε ενδιαφέρει, αλλά είναι πιο πολλοί αυτοί που τους ενδιαφέρει, άλλωστε ο 2-κάναλος είναι υπόθεση τετελεσμένη, παρελθοντολαγνεία)

All around λύση, εύκολα υλοποιήσιμη προσπαθούμε να προτείνουμε, και πάλι δε ξέρουν πως συνδέεται το σαμπ...

Στην ουσία του θέματος, δε γίνεται 2-δρομο να παίξει ισάξια με 3-δρομο, είναι αδύνατο. Φυσικά κι ένα σαμπ από κάτω.

Δε βλέπω να διαφωνούμε σε κανένα σημείο ωστόσο.
 

Μηνύματα
5.302
Reaction score
6.456
To presonus δεν εχει αλλη επιλογη για φιλτρο σε δορυφορους, γιατι εχουν οι δορυφοροι της εταιριας ,θα μου πεις δεν το κανει ευελικτο με αλλα ΄΄μονιτορς.΄'..ε ..δεν καταδεχεται μη ενεργα και χωρις ρυθμισεις..:D
Αλλα ακομη και ετσι κοψιματα υψηλοτερα ειναι απαιτητικα σε τοποθετηση του...το εχεις πει αλλωστε ...η κατευθηντικοτητα ειναι αμειλικτη ....κεντρο μονο ή ζευγος κοντα...
Για την λεπτομερεστερη ρυθμιση της φασης, μαλλον στο 90% ειναι αχρηστη αφου τετοια δε θελουμε στο σαμπ αλλα στους δορυφορους...
 


Μηνύματα
5.302
Reaction score
6.456
Μεταξυ σοβαρου και αστειου, κατι πηγε να ξεκινησει ο ΑSilver, αλλα εδω μαλλον κυριολεκτω εαν δεν την εχει πατησει παλι..:p
Να δωσω ενα στοιχειο, αληθεια ο ηχος πως μεταδιδεται καλυτερα; να μια ....Λολα :D
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Ένα διαλείμματακι...απορία, ακούμε το ίδιο ξυπόλυτοι αποτι με υποδήματα;
Μεταξυ σοβαρου και αστειου, κατι πηγε να ξεκινησει ο ΑSilver, αλλα εδω μαλλον κυριολεκτω εαν δεν την εχει πατησει παλι..:p
Να δωσω ενα στοιχειο, αληθεια ο ηχος πως μεταδιδεται καλυτερα; να μια ....Λολα :D
Δεν φτάνει που εκμεταλλεύεσαι τη συμπαθητική μου προδιάθεση,δεν φτάνει που είσαι εκτός θέματος,δεν αναφέρεσαι κιόλας στην ενδοτικότητα του δαπέδου,το υλικόν,την εποχή του χρόνου και κυρίως...άμα θα συνυπάρχει μετά του υποθετικού ακροατή κάποια...μπουχάρα ή κάτι ανάλογο ως επένδυση στην έκταση του ακροαματικού τριγώνου.
Ειδικά για σένα,κάθε φορά που θα προβαίνεις σε αντικανονική ενέργεια,θα πρέπει να πέφτει πρόστιμο σε...άλλους.:tongue:
 

Μηνύματα
571
Reaction score
1.549
Όχι εδώ δεν "την πάτησα" αλλά είναι όπως είπα of topic και κανονικά θα έπρεπε να γίνει νέο θέμα ή να ενσωματωθεί σε κάποιο θέμα "παθολογικού" ενδιαφέροντος. Συνοπτικά όμως για να μην υπάρχει παρανόηση και συσχετισμός με διάφορα τύπου "παραψυχολογικά" ή αλλά "μαγικά" καμία σχέση με αυτό που θεωρούμε όλοι ως ακοή ούτε αν το ρίξει κάποιος στο ξεπαπούτσωμα θα άκουσει κάτι "καλύτερα" να αρπάξει καμία πούντα λόγο εποχής παίζει.

Άντε αν και χωρίς λάμπες δέχομαι να φάω ένα προστιματάκι :offtopic:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Πας να ξεσκεπάσεις τα χρόνια μου παλιάνθρωπε :errwhat:

Μετά την κρίση δεν παρακολουθώ τις "νέες αφίξεις" ( σύμπτωση; βαρέθηκα; άραξα; ) από κοντά.
Είμαι και ολντ σκουλ, δεν προτείνω ποτέ κάτι που δεν "έχω ακούσει" (τώρα τον άνοιξα τον δρόμο προς την καρδιά σου) προσεκτικά και υπό γνώριμες συνθήκες.
...
.. δεν έχω ακούσει επαρκώς (ξανάνοιξα τον δρόμο προς την καρδιά σου)
Αδίκως αναρωτιέσαι για το δρόμο προς την καρδιά μου,αφού ο υποφαινόμενος είναι...άκαρδος εκ πεποιθήσεως.
Κι εξίσου ουδέτερος απέναντι σε προσωπικές συμπάθειες ή αντιπάθειες στην καθημερινότητά του προκειμένου να φέρει εις πέρας κάποιον σκοπό.

Δεκτά και σεβαστά όσα περιγράφεις,για ν'αποκτήσουν όμως τη δέουσα βαρύτητα,οφείλει να καταλήξει το δημοσίευμα στο ζητούμενο της υπόθεσης:

Εκείνο το sub που θα έχεις ακούσει προσεκτικά και υπό γνώριμες συνθήκες και δεν θα δίσταζες να συστήσεις ως αντίπαλον δέος στο Temblor.Υπόψιν ότι δεν θα χρειαζόταν να είναι το ίδιο οικονομικό με το Presonus,σίγουρα όμως θα όφειλε να είναι αρκετά προσιτό ώστε να επέτρεπε την προμήθεια ζεύγους τεμαχίων χωρίς να...τινάζεται η μπάνκα στον αέρα.
Όχι εδώ δεν "την πάτησα" αλλά είναι όπως είπα of topic και κανονικά θα έπρεπε να γίνει νέο θέμα ή να ενσωματωθεί σε κάποιο θέμα "παθολογικού" ενδιαφέροντος. Συνοπτικά όμως για να μην υπάρχει παρανόηση και συσχετισμός με διάφορα τύπου "παραψυχολογικά" ή αλλά "μαγικά" καμία σχέση με αυτό που θεωρούμε όλοι ως ακοή ούτε αν το ρίξει κάποιος στο ξεπαπούτσωμα θα άκουσει κάτι "καλύτερα" να αρπάξει καμία πούντα λόγο εποχής παίζει.

Άντε αν και χωρίς λάμπες δέχομαι να φάω ένα προστιματάκι :offtopic:
Το εικονικό πρόστιμο - για χάρη του...Σώκου όμως :p- είναι το εξής:

Να απαντηθεί για ποιον λόγο επιδόσεις διακύμανσης της αρμονικής παραμόρφωσης (+θορύβου) σε συνάρτηση προς τη συχνότητα όπως η παρακάτω :


αποτελούν εξαίρεση στο χώρο των λυχνιακών ενισχυτικών,ενώ εξακολουθούν να έχουν αγοραστικό κοινό επιδόσεις όπως η επόμενη:


(Σημειωτέον ότι οι καμπύλες σε αμφότερες τις περιπτώσεις αντιστοιχούν σε συνδεδεμένο φορτίο 16-8-4-2 Ωμ από την κατώτερη προς την ανώτερη.

Ενώ η ΄΄ευκίνητη΄΄ καμπύλη με τις έντονες μεταπτώσεις στο κάτω διάγραμμα αναπαριστά τη συμπεριφορά με φορτίο...σύνθετης εμπέδησης,όπως τα συνηθισμένα ηχεία...
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
για τα πάνω ενισχυτικά δεν έχει;
Δεν είναι το ίδιο απαραίτητη άμα προσέξεις τη σχετική ομοιομορφία στη διακύμανση των καμπυλών σε συνάρτηση με το φορτίο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.303
Reaction score
42.037
Αρέσει αυτό το άκουσμα (η απόκριση) της λάμπας.
Και αν δεν υπήρχαν από τη μία οι τεχνικές δυνατότητες για μετρήσεις και αποκάλυψη της παραπάνω απόκρισης και οι περιορισμένες δυνατότητες οδήγησης το πιο πιθανό είναι πως θα είχαν το μεγαλύτερο μερίδιο στο αγοραστικό κοινό ακρόασης "μυοχαλαρωτικής" μουσικής σε οικιακό περιβάλλον συνοδεία malt και πούρου.
Και καλώς θα γινόταν έτσι, συμπληρώνω εγώ.
 


Μηνύματα
571
Reaction score
1.549
Αν και το ερώτημα έχει φιλοσοφική χροιά θυμήθηκα ατάκα καθηγητή από μάθημα αντίστιξης όπου προσπαθούσε να βάλει στα ξερά μας κεφάλια ότι στο ανθρώπινο ον είναι πιο προσφιλή η έντονα διακινούμενη αρμονική παραμόρφωση - ειδικά στον μη εκπαιδευμένο (κακώς) μουσικά homo sapiens - καθώς μπορεί έτσι πιο εύκολα να διαχωρίσει το "συνειδητό" του τις όποιες τονικές διαφορετικότητες.

Πείτε μου κόπηκα ή πέρασα?

Υ. Γ. Ως κάτοχος ενός T+A PΑ1260R ταλαιπωρημένου ταμάλα (όχι λαμπαδηφόρο ενισχυτικό)
εκτιμώ πολύ την συγκεκριμένη εταιρεία αν και υπερτιμημένη στα προϊόντα της. Για Air Tight δημιουργήματα έχω μαύρα μεσάνυχτα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Αρέσει αυτό το άκουσμα (η απόκριση) της λάμπας.
Και αν δεν υπήρχαν από τη μία οι τεχνικές δυνατότητες για μετρήσεις και αποκάλυψη της παραπάνω απόκρισης και οι περιορισμένες δυνατότητες οδήγησης το πιο πιθανό είναι πως θα είχαν το μεγαλύτερο μερίδιο στο αγοραστικό κοινό ακρόασης "μυοχαλαρωτικής" μουσικής σε οικιακό περιβάλλον συνοδεία malt και πούρου.
Και καλώς θα γινόταν έτσι, συμπληρώνω εγώ.
Αυτή ήταν κάποτε η πρώτη άποψη που περνούσε από το νου,ιδίως αφού ο ίδιος δεν είμαι θιασώτης τέτοιων χαλαρωτικών μέσων....Τουλάχιστον έως ότου ενημερώθηκα για την ύπαρξη συσκευών όπως ο κλασσικός McIntosh MC275,μια υλοποίηση που έχει μεγάλη ακροαματική πέραση κι επιδόσεις πιο γραμμικές από την πλειοψηφία των σύγχρονων λυχνιακών υλοποιήσεων,μολονότι η σχεδίασή της ανήκει στα μέσα του...προηγούμενου αιώνα.
https://www.stereophile.com/content/mcintosh-mc275-power-amplifier-measurements
Αν και το ερώτημα έχει φιλοσοφική χροιά θυμήθηκα ατάκα καθηγητή από μάθημα αντίστιξης όπου προσπαθούσε να βάλει στα ξερά μας κεφάλια ότι στο ανθρώπινο ον είναι πιο προσφιλή η έντονα διακινούμενη αρμονική παραμόρφωση - ειδικά στον μη εκπαιδευμένο (κακώς) μουσικά homo sapiens - καθώς μπορεί έτσι πιο εύκολα να διαχωρίσει το "συνειδητό" του τις όποιες τονικές διαφορετικότητες.
Πείτε μου κόπηκα ή πέρασα?
Υ. Γ. Ως κάτοχος ενός T+A PΑ1260R ταλαιπωρημένου ταμάλα (όχι λαμπαδηφόρο ενισχυτικό)
εκτιμώ πολύ την συγκεκριμένη εταιρεία αν και υπερτιμημένη στα προϊόντα της. Για Air Tight δημιουργήματα έχω μαύρα μεσάνυχτα.
Όσο και να εκτιμώ το επιχείρημα,λέω να μείνεις με την...απορία.;)
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
...οφείλει να καταλήξει το δημοσίευμα στο ζητούμενο της υπόθεσης:
Εκείνο το sub που θα έχεις ακούσει προσεκτικά και υπό γνώριμες συνθήκες και δεν θα δίσταζες να συστήσεις ως αντίπαλον δέος στο Temblor....
Αυτό θα το κάνετε εσείς, που ανακατεύετε ακόμα την τράπουλα και γνωρίζετε εκ του σύνεγγυς τα καινουργια χαρτιά. Εγώ λέμε... άραξα. :beach::lazy: . Μουσική ακούω, διαβάζω χαλαρά την κυματικήν, τα νήματα που βγαίνουν για να κράξουν τις λάμπες, τα άλλα που κράζουν τους χαϊεντάδες, τα άλλα που κράζουν τους pdfάδες, τους μονίμως ενεργούμενους, τον θεό Geddes (μετά μανίας). Εχει πλάκα.

Τι "αντίπαλον δέος του Temblor" να προτείνω, όταν Temblor δεν έχω αντικρύσει.
Τα Velodyne DD10 πρώτης γενιάς θυμάμαι από τα παλιά (δεν ξέρω αν θα το έλεγες "εισαγωγικό" ) αλλά έχει σημασία τώρα;
Και κάποια 10ιντσα Klipsch. Αποτέλεσμα εκπληκτικό πετύχαμε στο σπίτι του μπασίστα με κάποια Prodipe που είχε φέρει από Γαλλία (τότε τα PA subs στο σαλόνι αποτελούσαν εξωγήινο είδος) . Οχι στο REL Strata, ναι στο εκπληκτικό VFM του YST-SW300 , ΝΑΙ κεφαλαίο στα DIY παθητικά B139 (ένα BR και δύο κλειστά παρακαλώ).

Μετά την μετακόμιση έχει απομείνει το Yamaha πίσω ακριβώς από την πλάτη μου με την φάση ανεστραμένη, το BR B139 προσωρινά ασύνδετο στην απέναντι γωνία, τα κλειστά Β139 υπό ανακατασκευήν, και ένα ταπεινό SystemBass10 στον πλαϊνό τοίχο.

Αν λέω, όλα αυτά έχουν σημασία τώρα...
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
...άλλωστε ο 2-κάναλος είναι υπόθεση τετελεσμένη, παρελθοντολαγνεία)
Ο δικάναλος θα μείνει για πάντα. Παίζει με την μία, δεν απαιτεί σεμινάρια, και... η μουσική είναι μπροστοκούνητη ;).

All around λύση, εύκολα υλοποιήσιμη προσπαθούμε να προτείνουμε, και πάλι δε ξέρουν πως συνδέεται το σαμπ...
Τα σαμπ για μουσική, απαιτούν μελέτη, απουσία παντόφλας, και ποτέ δεν θα γίνουν δημοφιλή, διότι χωρίς κατανόηση των κυμάτων μέσα στο δωμάτιο είναι αδύνατον όχι μόνο να στηθούν, αλλά και να δικαιολογηθεί η απόκτησή τους. Τέλος.

Στην ουσία του θέματος, δε γίνεται 2-δρομο να παίξει ισάξια με 3-δρομο, είναι αδύνατο.
Δυστυχώς, τα τρίδρομα (που έχω ακούσει), αρχίζουν "να μου αρέσουν" από την δεκάδα(ες) χιλιάδων € και πάνω... (MHO)
 
Last edited:


Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Aς εξετάσουμε και την εξής περίπτωση. Αυτή στην οποία η Λόλα ξεψάρωσε :gotcha: και πήρε ενεργά. Ας πούμε για παράδειγμα τα s5v για να έχει και λίγο χαμηλό.....:whistling: Της έμεινε όμως από το προηγούμενο setup ένας λαμπάτος super duper pro (κανας audio research π.χ.) και θέλει να τον χρησιμοποιήσει για να βάλει λίγο πουτανίλ@ στη φάση. Τι λέμε σ' αυτήν την περίπτωση; Ότι η Λόλα είναι cool ή κώλος; :roflmao:
Audio research super duper??
:errwhat::D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.286
Μηνύματα
2.895.431
Members
38.023
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top