Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όταν έγινα μέλος του αβουσαιτ κάπου στο 2012, ομολογώ πως μου την έσπαγε ο αφτχιας. Τον χαρακτήριζα , χωρίς βέβαια να το εκφράζω προς τα έξω, εριστικό και αλαζόνα. Τον δε μπουτχια, τον θεωρούσα ψωναρα του κέρατα και ολίγον τι Μαρία Αντουανεττα.
Όσο πέρναγε ο καιρός και συνειδητοποιουσα πως οι γνώσεις μου πάνω στο τεχνολογικό κομμάτι του χόμπυ μου είναι επιπέδου παιδικού σταθμού, ούτε καν νηπιαγωγείου, τόσο περισσότερο αντιλαμβανομουν πως αυτοί οι τύποι, όπως και αρκετοί άλλοι στο σάιτ, κάτι έχουν να πουν και πως τελικά η αρνητική στάση που κρατούσα απέναντί τους, δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια ασυνείδητη άμυνα προκειμένου να μην αποδεχτώ την ανεπάρκειά μου ως προς την κατανόηση και πρακτική εφαρμογή αυτών που γράφουν.
Παρεμπιπτόντως, για όσους συνεχίζουν να ενοχλούνται από το ότι ο μπουτχιας, ο αφτχιας, ο κογιας ή ο ζαπ μπορούν με δυο νούμερα ή τρεις τύπους φυσικής να τους γκρεμίζουν αυταπάτες χαιενδικου χαρακτήρα χτισμένες με ελάχιστο κόπο και πολύ χρήμα, υπάρχει και το ignore list.
 

Μηνύματα
1.742
Reaction score
870
καλημέρα.. μιας και συνεχίζεται το θέμα θα ήθελα να πω δυο πράγματα ειδικά στους νεότερους..

παλαιότερα επί αρχηγίας Σκαλούμπαξ στο ACA ο συγκεκριμένος τύπος είχε ανεβάσει στα άκρα την αντιπαράθεση με το avsite ακολουθώντας απαράδεκτες και αντιδεοντολογικές τακτικές, ανεβάζοντας και στα δυο sites φωτος και links, βρίζοντας κλπ..
αργότερα, το aca ανανεώθηκε και διευρύνθηκε μάλιστα με πολλά παιδιά από εδώ το avsite.. μεταξύ μας (οι περισσότεροι) διατηρούμε άριστες σχέσεις.. τότε έγινε και μια σιωπηλή 'ομερτά' και συμφωνήσαμε να ΜΗΝ ανεβάζουμε εκατέρωθεν links.. αυτός λοιπόν είναι κατά πρώτον ο λόγος που 'ενοχλήθηκα' από το ποστ του Μπούτια..

επιπρόσθετα όμως έγραψα τα παραπάνω γιατί θα σας παραθέσω κι εγώ ένα link που δυστυχώς γκρεμίζει τη θεωρία του φίλου φαντομά Μπουτία που βολεμένος στην ανωνυμία γκουγκλάρει και ανεβάζει σωρηδόν τα 'διαφωτιστικά' του θέματα χωρίς να μας έχει πει αν έχει σύστημα!! βάζοντας τον εαυτό του στη θέση του καπετάνιου που ΔΕΝ έχει καράβι και κυβερνά από το play station..

αυτό το link λοιπόν δείχνει που πραγματικά χρησιμοποιούνται οι MF 550K , δηλαδή στο 2ο σύστημα που έχω για τις καθημερινές μου ακροάσεις.. αφορά στο επίσημο meeting του club τον Δεκέμβριο του 2017 που έγινε στο σπίτι μου και ακούσαμε το 'μικρό' μου σύστημα.. (η φωτο που ανέβασε ο Μπουτίας είναι από το 'μεγάλο' σύστημά μου στον αφιερωμένο και φροντισμένο δικό του χώρο).. εδώ οι MF είναι ΟΝ και ΠΑΙΖΟΥΝ.. προς το τέλος της σελίδας υπάρχουν και βιντεάκια που μπορεί κάποιος ν' ακούσει τους MF 550 που είναι εξαιρετικά ενισχυτικά και τα χρησιμοποιώ αυστηρά και μόνο σαν τελικούς με τις κανονικές εισόδους..

http://www.aca.gr/index/meetings?row=3946

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
χτισμένες με ελάχιστο κόπο και πολύ χρήμα
?
ποιος τεραστιος το εχει καταφερει αυτο? μαλλον αυτο το υποθετεις ε?

σε ποιο ποστ αναφερθηκε πως ολοι αυτοι η ο οποιοςδηποτε δεν ξερει η ειναι ασχετος η..η...

πιθανον καποιος να ξερει πολλα πραγματα για τους ενισχυτες τα ηχεια η την αντηχηση ομως σιγουρα δεν ξερει ενα
πως μ αρεσει να ακουω εγω κ ο καθενας οπως επισης και πως ακουγεται του καθενος το συστημα

υπαρχουν συστηματα με τελειες μετρησεις εδω και χαλια ηχο δια ζωσης
ομως δεν το λες στον αλλον γιατι δεν θες να τον στεναχωρησεις

εδω γραφουν πολλοι
αλλοι με ιδιοτελεις σκοπους επειδη κονομανε με τον εναν η τον αλλον τροπο και ποικιλομορφως αλλα δεν το δηλωνουν
αλλοι σοβαροι επαγγελματιες οι οποιοι ειναι το επαγγελματους τους οποιους σεβομαστε απολυτα γιατι δεν κρυβοντε

αλλοι κι εγω αυτους δεν πολυ παω οι οποιοι ακουν απο τα δυο ηχει του υπολογιστη τους αλλα κρινουν και κατακρινουν η χειροτερα δινουν κ συμβουλες:D

και αλλοι οι οποιοι εχουν χωσει φραγκα αρκετα εχουν δοκιμασει δινουν ελαχιστες συμβουλες και ζητανε πολλες συμβουλες

υπαρχουν και οι υπερασπιστες γιατι δεν εχει κανεις αναγκη διαδυκτιακου δικηγορου μεγαλα παιδια ειμαστε

:)
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
?
ποιος τεραστιος το εχει καταφερει αυτο? μαλλον αυτο το υποθετεις ε?

σε ποιο ποστ αναφερθηκε πως ολοι αυτοι η ο οποιοςδηποτε δεν ξερει η ειναι ασχετος η..η...

πιθανον καποιος να ξερει πολλα πραγματα για τους ενισχυτες τα ηχεια η την αντηχηση ομως σιγουρα δεν ξερει ενα
πως μ αρεσει να ακουω εγω κ ο καθενας οπως επισης και πως ακουγεται του καθενος το συστημα

υπαρχουν συστηματα με τελειες μετρησεις εδω και χαλια ηχο δια ζωσης
ομως δεν το λες στον αλλον γιατι δεν θες να τον στεναχωρησεις

εδω γραφουν πολλοι
αλλοι με ιδιοτελεις σκοπους επειδη κονομανε με τον εναν η τον αλλον τροπο και ποικιλομορφως αλλα δεν το δηλωνουν
αλλοι σοβαροι επαγγελματιες οι οποιοι ειναι το επαγγελματους τους οποιους σεβομαστε απολυτα γιατι δεν κρυβοντε

αλλοι κι εγω αυτους δεν πολυ παω οι οποιοι ακουν απο τα δυο ηχει του υπολογιστη τους αλλα κρινουν και κατακρινουν η χειροτερα δινουν κ συμβουλες:D

και αλλοι οι οποιοι εχουν χωσει φραγκα αρκετα εχουν δοκιμασει δινουν ελαχιστες συμβουλες και ζητανε πολλες συμβουλες

υπαρχουν και οι υπερασπιστες γιατι δεν εχει κανεις αναγκη διαδυκτιακου δικηγορου μεγαλα παιδια ειμαστε

:)
Δεν θα μπω σε αυτή την κουβέντα καλέ μου..για τον εαυτό μου μίλησα. Ξαναδιαβασε προσεκτικά.

Απλά στο τέλος υπενθυμισα μια λειτουργία της πλατφόρμας που μπορεί να χρησιμοποιήσει όποιος ενοχλείται από τα γραπτά κάποιου αλλού.
 



Μηνύματα
1.905
Reaction score
4.514
Μετα απο 200 + απαντήσεις και πολλά πυροτεχνήματα
καταληξαμε στη μοναδική ουσιαστικα ένσταση κατα των λυχνιών.

Δεν μπορούν να οδηγήσουν ορισμένα ηχεία σε εκωφαντικες στάθμες απαραμορφωτα...
 


Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Ποια ενεργα ρεεε...

το μονο μηχανημα που μου εχει επιστρεψει κερδος σε ειδος ειναι ο λαμπατος μου :D:D
τα καλυτερα ροματικα δειπνα καμια δεν αρνηθηκε τον γλυκο του ηχο και τις λαμπες του

:lolsign:
 

Μηνύματα
5.302
Reaction score
6.456
Δεν γινεται να μετραει σωστα και να παιζει χάλια.
Δε γινεται να ξερουν να οδηγουν εξαιρετικα αποκλειστικα οσοι εχουν φερραρι.
Δε γινεται να οδηγησουν αυτονομα οι λυχνιες επαρκως ηχεια της αγορας,σωστα ηχεια...
Η καλυτερη ευκολη λυση ,εχει ξαναγραφτει βεβαια, ειναι οι λαμπες να οδηγησουν ηχεια τυπουπ.χ. Triton active της G.E.
Παλαιοτερα την εποχη που μεσουρανουσαν οι λυχνιες κατασκευαζαν ηχεια με συγκεκριμενες αντιστασεις και ευαισθησιες .
Με την ελευση των τρανζιστορς φτιαχτηκαν ηχεια με λιγοτερους συμβιβασμους αρα και ελευθερια σε καλυτερες σχεδιασεις..
Εδω ερχονται οι νεες σχεδιασεις λυχνιων που οσο και προσεγμενες ειναι παλι η αχιλλειος πτερνα υφισταται.
Οι κορνες -λαμπες δε μπορουν να σταθουν σε τετοιες σχεδιασεις, τα μεγαλα σωματα και η εικονα στο περιπου αλλα λαιβ ακουσμα μπορει να εντυπωσιαζει αλλα δεν ειναι η σωστη...
Μια επιλογη που εγω θα εκανα αλλα δυστυχως ειναι ασχημη, καταλαμβανει χωρο, δε θα την υλοποιησει κανεις, ειναι η επιλογη ηχειου της danley labs, senergy horn, αλλα custom υλοποιηση με μεγαφωνα και ειδικα προσεγμενη εμπεδηση για να οδηγηθει σωστα απο λαμπατους ενισχυτες.
Το μεγαλο πλεονεκτημα ομως της σχεδιασης δεν ειναι μονο η καλυτερη προσεγγισης σημειακης πηγης, αλλα και η μεγαλη διαστασης της χοανης που τα περιπου 70εκατοστα οδηγουν πανω απο τα 500hz μπροστα κανοντας μικροτερη την αναγκη ψηφιακης επεξεργασιας σε αυτες τις συχνοτητες...εγω θα ελεγα αναλογως χωρου και αποστασης μηδενικη...αυτο και μονο μπορει να σου δεινει μια εντυπωσιακα ακλονητη εικονα...
Ανετα εαν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα εστεινα και πολυκαναλο με ηχεια της με συγκεκριμενες προδιαγραφες απο εμενα,δε μου καθεται καλα το c.driver...:D
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
καλημέρα.. μιας και συνεχίζεται το θέμα θα ήθελα να πω δυο πράγματα ειδικά στους νεότερους..

παλαιότερα επί αρχηγίας Σκαλούμπαξ στο ACA ο συγκεκριμένος τύπος είχε ανεβάσει στα άκρα την αντιπαράθεση με το avsite ακολουθώντας απαράδεκτες και αντιδεοντολογικές τακτικές, ανεβάζοντας και στα δυο sites φωτος και links, βρίζοντας κλπ..
αργότερα, το aca ανανεώθηκε και διευρύνθηκε μάλιστα με πολλά παιδιά από εδώ το avsite.. μεταξύ μας (οι περισσότεροι) διατηρούμε άριστες σχέσεις.. τότε έγινε και μια σιωπηλή 'ομερτά' και συμφωνήσαμε να ΜΗΝ ανεβάζουμε εκατέρωθεν links.. αυτός λοιπόν είναι κατά πρώτον ο λόγος που 'ενοχλήθηκα' από το ποστ του Μπούτια..

επιπρόσθετα όμως έγραψα τα παραπάνω γιατί θα σας παραθέσω κι εγώ ένα link που δυστυχώς γκρεμίζει τη θεωρία του φίλου φαντομά Μπουτία που βολεμένος στην ανωνυμία γκουγκλάρει και ανεβάζει σωρηδόν τα 'διαφωτιστικά' του θέματα χωρίς να μας έχει πει αν έχει σύστημα!! βάζοντας τον εαυτό του στη θέση του καπετάνιου που ΔΕΝ έχει καράβι και κυβερνά από το play station..

αυτό το link λοιπόν δείχνει που πραγματικά χρησιμοποιούνται οι MF 550K , δηλαδή στο 2ο σύστημα που έχω για τις καθημερινές μου ακροάσεις.. αφορά στο επίσημο meeting του club τον Δεκέμβριο του 2017 που έγινε στο σπίτι μου και ακούσαμε το 'μικρό' μου σύστημα.. (η φωτο που ανέβασε ο Μπουτίας είναι από το 'μεγάλο' σύστημά μου στον αφιερωμένο και φροντισμένο δικό του χώρο).. εδώ οι MF είναι ΟΝ και ΠΑΙΖΟΥΝ.. προς το τέλος της σελίδας υπάρχουν και βιντεάκια που μπορεί κάποιος ν' ακούσει τους MF 550 που είναι εξαιρετικά ενισχυτικά και τα χρησιμοποιώ αυστηρά και μόνο σαν τελικούς με τις κανονικές εισόδους..

http://www.aca.gr/index/meetings?row=3946

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..
Έχει καταστεί σαφές ότι μένω ανέντακτος και δεν υπάγομαι ούτε σε σιωπηρές συμφωνίες ούτε σε...εξωγηπεδικές συνεννοήσεις για το πώς θα έγραφα στο forum.

Γνώρισμα του καλού καπετάνιου είναι να μη φέρεται λες και είχαν πέσει τα...καράβια του έξω.:sneaky:
Και αν υπάρχει κάτι που δεν έχω και δεν ασχολήθηκα ποτέ αυτό είναι ακριβώς το...playstation.

Οι MF 550K υλοποιήθηκαν προορισμένοι να χρησιμοποιούνται με συγκεκριμένο βέλτιστο τρόπο.Δικαίωμα βεβαίως καθενός κατόχου να χρησιμοποιεί την ισχύ τους όπως ακριβώς τον βολεύει...
Μετα απο 200 + απαντήσεις και πολλά πυροτεχνήματα
καταληξαμε στη μοναδική ουσιαστικα ένσταση κατα των λυχνιών.

Δεν μπορούν να οδηγήσουν ορισμένα ηχεία σε εκκωφαντικες στάθμες απαραμορφωτα...
Το νήμα θεμελιώνει ότι τείνουν να μη μπορούν ως προς τις πρώτες οκτάβες ούτε σε...μέτριες συνεχείς στάθμες συνδεδεμένοι με ηχεία που θα έχουν συνηθισμένα χαρακτηριστικά εμπέδησης κι ευαισθησίας.
Δεν έχει αμφισβητηθεί δε καθόλου η ικανότητά τους για όμορφη ακροαματική απόδοση υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

Και σκοπός του δεν είναι η αναβαθμονόμηση για τη συμπαθή κατηγορία ενισχυτών,αλλά για τις...απαιτήσεις των ακροατών τους.
;)
Ποια ενεργα ρεεε...

το μονο μηχανημα που μου εχει επιστρεψει κερδος σε ειδος ειναι ο λαμπατος μου :D:D
τα καλυτερα ροματικα δειπνα καμια δεν αρνηθηκε τον γλυκο του ηχο και τις λαμπες του

:lolsign:
Έτσι...Στον πλανήτη γλόμπο τα κορίτσια γίνονται εύκολα και τα subwoofer...δύσκολα.Και που να δεις τί γίνεται με τα...παθητικά ηχεία.:D

haris1308 said:
... Τον δε μπουτχια, τον θεωρούσα ψωναρα του κέρατα και ολίγον τι Μαρία Αντουανεττα...
Όσο πέρναγε ο καιρός ..,
Διαπιστώνεις πόσο εύκολα η πάροδος του χρόνου μπορεί ν'αμβλύνει και τις πλέον ισχυρές αρχικές αντιλήψεις - που ενδεχομένως να ήταν βάσιμες...:D
Η "Λύτρωση από το Shawshank" ισχύει και με τους εραστές...της λάμπας.Όταν κάτι παύει να σε ενοχλεί,αρχίζεις να βασίζεσαι σε αυτό.;)
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
να συμφωνησουμε ολοι στο οτι
υπαρχουν καλα και κακα συστηματα με λαμπες και παθητικα
υπαρχουν καλα κ κακα με ενεργα και σαμπ

? ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.303
Reaction score
42.037
Όταν έγινα μέλος του αβουσαιτ κάπου στο 2012, ομολογώ πως μου την έσπαγε ο αφτχιας. Τον χαρακτήριζα , χωρίς βέβαια να το εκφράζω προς τα έξω, εριστικό και αλαζόνα. Τον δε μπουτχια, τον θεωρούσα ψωναρα του κέρατα και ολίγον τι Μαρία Αντουανεττα.
Όσο πέρναγε ο καιρός και συνειδητοποιουσα πως οι γνώσεις μου πάνω στο τεχνολογικό κομμάτι του χόμπυ μου είναι επιπέδου παιδικού σταθμού, ούτε καν νηπιαγωγείου, τόσο περισσότερο αντιλαμβανομουν πως αυτοί οι τύποι, όπως και αρκετοί άλλοι στο σάιτ, κάτι έχουν να πουν και πως τελικά η αρνητική στάση που κρατούσα απέναντί τους, δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια ασυνείδητη άμυνα προκειμένου να μην αποδεχτώ την ανεπάρκειά μου ως προς την κατανόηση και πρακτική εφαρμογή αυτών που γράφουν.
Παρεμπιπτόντως, για όσους συνεχίζουν να ενοχλούνται από το ότι ο μπουτχιας, ο αφτχιας, ο κογιας ή ο ζαπ μπορούν με δυο νούμερα ή τρεις τύπους φυσικής να τους γκρεμίζουν αυταπάτες χαιενδικου χαρακτήρα χτισμένες με ελάχιστο κόπο και πολύ χρήμα, υπάρχει και το ignore list.
Έχω ελπίδα ρε φίλε!
 


A

AKARL

Guest
Γεια σας παδγιά και συνχαρητήρια για το πολύ ενδγιαφέρον θρεντ που κλώθετε και απολαμβάνω! :hi:

Η όλη συζήτηση μου δημιούργησε την ακόλουθη τεχνική απορία:

Η λάμπα είναι βρώσιμο προϊόν; :idk:
 



Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Πόσο θα ήθελα να γράψω κι εγώ εδώ, αλλά κρατιέμαι.
H υπομονη...Μεγαλη αρετη η υπομονη!
Το κακο ομως ειναι οτι τετοιες αρετες...συσσωρευονται αν δεν εκτονωθουν βραχυπροθεσμα με βιαια αποτελεσματα.:acute:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
υπαρχουν συστηματα με τελειες μετρησεις εδω και χαλια ηχο δια ζωσης
Στείλε μου ένα με πμ, περίεργος είμαι. Και λινκ με τις τέλειες μετρήσεις παρακαλώ.
υπαρχουν καλα και κακα συστηματα με λαμπες
(Παλι με πμ αν θες), ενα σύστημα με τελικούς λαμπάτους που να ξέρεις πως παίζει τα πάντα. Όχι επιλεκτική μουσική, τα πάντα. Για παράδειγμα συμφωνική, Μάλερ, σε (σχετικά) ρεαλιστικές στάθμες, τσίτα τα γκάζια. Θέλω μέση στάθμη 85db και κορυφές 105db, καθαρά χωρίς βρώμα. Δεν ζητάω πολλά. Θα έπρεπε να πω πάνω απο 110db, αλλά ειναι γιορτές και το παραβλέπω. Και να μην πέσουμε κάτω απο τα γέλια, ή πατώντας τις ουρές που θα σέρνονται στο πάτωμα.
[DOUBLEPOST=1546182509][/DOUBLEPOST]Συνεχίστε παρακαλώ, διασκεδάζω πραγματικά :)
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.286
Μηνύματα
2.895.431
Members
38.023
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top