Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
131
Reaction score
165
Εχεις τα δίκια σου φίλε sudoku. Άντε τώρα να πουλήσω τον τελικό πουέχει γράψει και 45 χρόνια στην πλάτη του. Το χειρότερο είναι ότι του λείπει και το έπιπλο που ήταν γύρω του. Από το ένα λάθος στο άλλο.
 

Μηνύματα
1.905
Reaction score
4.514
Και ο Nelson Pass έχει άποψη για το θέμα.
Μάλιστα κερδιζει καλά τα προς το ζην, στηριζόμενος σε αυτήν.
Μετριοπαθής αλλα βαθύς γνωστης του αντικειμένου ...

Μιλάει για τις μετρησεις, τα τρανζιστορ, τις λυχνίες, την σχεδιαστικη απλότητα
την THD και τις αρμονικές β ταξης σε μια ωραία συνέντευξη στο Stereophile..

https://www.stereophile.com/content/nelson-pass-circuit-topology-and-end-science
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
βιαστήκαμε φίλος.. δεν περιμέναμε λίγο να διαβάσουμε..
άντε τώρα να βρούμε να πουλήσουμε που όλος ο κόσμος τα 'χει δώσει στα ένφια και στα κάλαντα..
άσε δηλαδή, που και να 'χει φράγκα κάποιος άντε να ψωνίσει λάμπα μετά απ' αυτό.. την πατήσαμε..
.............................................
κι έχω κι ένα φούσκωμα από την πολύ κανέλα στη γαλοπούλα!!
Και για προσανατολισμό των...ανυποψίαστων,φυσικά και δεν θ'άξιζε να ξεφορτωθείς κατασκευές όπως εκείνες του αείμνηστου Μάκη Γερούκη.

Μόνο που πολύ προτού να υπάρξει το παρόν νήμα έστω και ως υπόμνημα σε ασυνείδητη...λίστα δώρων στο νου της Λόλας,είχες σπεύσει να παρεμβάλεις κατά την οδήγηση των KEF τα γνωστά Supercharger 550K της Musical Fidelity...

Και η Λόλα αναρωτιέται ευλόγως, αφού το πρώτο Watt είναι που φτιάχνει υποτίθεται το παιγνίδι σε setup όπως το παραπάνω,τί στο καλό θα χρειάζονταν και 549 ακόμα;;; ;)
 
Last edited:


Μηνύματα
1.742
Reaction score
870
Και για προσανατολισμό των...ανυποψίαστων,φυσικά και δεν θ'άξιζε να ξεφορτωθείς κατασκευές όπως εκείνες του αείμνηστου Μάκη Γερούκη.

Μόνο που πολύ προτού να υπάρξει το παρόν νήμα έστω και ως υπόμνημα σε ασυνείδητη...λίστα δώρων στο νου της Λόλας,είχες σπεύσει να παρεμβάλεις κατά την οδήγηση των KEF τα γνωστά Supercharger 550K της Musical Fidelity...

Και η Λόλα αναρωτιέται ευλόγως, αφού το πρώτο Watt είναι που φτιάχνει υποτίθεται το παιγνίδι σε setup όπως το παραπάνω,τί στο καλό θα χρειάζονταν και 549 ακόμα;;; ;)
κατ' αρχάς θα έλεγα ότι είναι απερισκεψία, αφέλεια και ασέβεια να ανεβάζεις προσωπικά δεδομένα από το χώρο μου χωρίς την άδειά μου.. αντί γι αυτό, θα μπορούσες να ανεβάζεις το σύστημά σου (αν υπάρχει κάτι τέτοιο, προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει) για να μας τεκμηριώσεις τις θεωρητικές σου αναζητήσεις..

το κυριότερο όμως είναι ότι, συνηθισμένος από την προσφιλή σου μέθοδο του θείου Γούγλη ανεβάζεις φωτος αφιλτράριστα και αλόγιστα.. γιατί αν έδινες λίγο προσοχή στην παραπάνω εικόνα θα έβλεπες ότι τα MF 550K είναι OFF !! ΔΕΝ δουλεύουν.. ΔΕΝ είναι συνδεδεμένα.. ΔΕΝ έχουν καλώδια ρεύματος ΔΕΝ έχουν interconnects, ΔΕΝ έχουν καλώδια ηχείων, είτε in είτε out.. βρίσκονταν εκεί για άλλο πρότζεκτ.. τα KEF φαίνεται πεντακάθαρα ότι οδηγούνται από τα Γερούκης, που είναι on, με το καλώδιο ηχείων να ξεκινά πίσω από τους τελικούς και να καταλήγει σ' αυτά..

τέλος, μιας και έχω βαρεθεί τις κακίες και τις κόντρες, αλλά και λόγω των ημερών, έχοντας παρακολουθήσει μερικά από τα γραφόμενά σου, τα οποία προσωπικά με κουράζουν αφόρητα μ' αυτή την αγχωμένη και ασυνάρτητη ψευτοκαθαρεύουσα που προσπαθείς να παντρέψεις τα γκουγκλαριστά σου κείμενα και γραφήματα, θα ήθελα να σου θυμίσω έναν σοφό στίχο του Νιόνιου που λέει.. "κι έρχεται η στιγμή ν' αποφασίσεις με ποιους θα πας και ποιους θ' αφήσεις" .. εσύ πιστεύω φίλε μου έχεις κάνει σφάλμα και στα δυο..

καλή χρονιά να έχουμε.. τους εγκάρδιους χαιρετισμούς μου στη Λόλα..
 

Μηνύματα
1.742
Reaction score
870
Εχεις τα δίκια σου φίλε sudoku. Άντε τώρα να πουλήσω τον τελικό πουέχει γράψει και 45 χρόνια στην πλάτη του. Το χειρότερο είναι ότι του λείπει και το έπιπλο που ήταν γύρω του. Από το ένα λάθος στο άλλο.
baby02.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.324
κατ' αρχάς θα έλεγα ότι είναι απερισκεψία, αφέλεια και ασέβεια να ανεβάζεις προσωπικά δεδομένα από το χώρο μου χωρίς την άδειά μου
Από τη στιγμή που έχουν ήδη "ανέβει" τα "προσωπικά" σου αυτά δεδομένα στο γκούγκλη, αφενός γίνονται προσβάσιμα σε όλους (άρα παύουν να είναι και τόσο "προσωπικά") κι αφετέρου η απερισκεψία/αφέλεια επιβαρύνει αυτόν που τα ανέβασε, όχι αυτόν που τα αναπαράγει.:p
Άδεια δεν χρειάζεται για την αναπαραγωγή τους, την δίνει απλόχερα ο γκούγκλης, εφόσον αυτός τις προμηθεύει.:D
Άδεια από σένα θα ζητούσε αν έβγαζε ο ίδιος τις φωτογραφίες, πριν τις δώσει στεγνά στον γκούγκλη.8-)

αντί γι αυτό, θα μπορούσες να ανεβάζεις το σύστημά σου (αν υπάρχει κάτι τέτοιο, προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει) για να μας τεκμηριώσεις τις θεωρητικές σου αναζητήσεις..
Το "σύστημα" του καθενός, ή η απουσία αυτού, δεν τεκμηριώνει καμία θεωρητική προσέγγιση του θέματος, απλώς φανερώνει που οδήγησαν τις επιλογές του, τυχαίες χρονικά περιστάσεις και ανάγκες, με τις κατά περίπτωση οικονομικές συνθήκες, ή και έξω από αυτές, αν ο κάτοχος δεν συμπεριφέρεται "οικονομοτεχνικά ορθά" και χρωστάει και της μιχαλόλας. :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
κατ' αρχάς θα έλεγα ότι είναι απερισκεψία, αφέλεια και ασέβεια να ανεβάζεις προσωπικά δεδομένα από το χώρο μου χωρίς την άδειά μου.. αντί γι αυτό, θα μπορούσες να ανεβάζεις το σύστημά σου (αν υπάρχει κάτι τέτοιο, προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει) για να μας τεκμηριώσεις τις θεωρητικές σου αναζητήσεις..

το κυριότερο όμως είναι ότι, συνηθισμένος από την προσφιλή σου μέθοδο του θείου Γούγλη ανεβάζεις φωτος αφιλτράριστα και αλόγιστα.. γιατί αν έδινες λίγο προσοχή στην παραπάνω εικόνα θα έβλεπες ότι τα MF 550K είναι OFF !! ΔΕΝ δουλεύουν.. ΔΕΝ είναι συνδεδεμένα.. ΔΕΝ έχουν καλώδια ρεύματος ΔΕΝ έχουν interconnects, ΔΕΝ έχουν καλώδια ηχείων, είτε in είτε out.. βρίσκονταν εκεί για άλλο πρότζεκτ.. τα KEF φαίνεται πεντακάθαρα ότι οδηγούνται από τα Γερούκης, που είναι on, με το καλώδιο ηχείων να ξεκινά πίσω από τους τελικούς και να καταλήγει σ' αυτά..

τέλος, μιας και έχω βαρεθεί τις κακίες και τις κόντρες, αλλά και λόγω των ημερών, έχοντας παρακολουθήσει μερικά από τα γραφόμενά σου, τα οποία προσωπικά με κουράζουν αφόρητα μ' αυτή την αγχωμένη και ασυνάρτητη ψευτοκαθαρεύουσα που προσπαθείς να παντρέψεις τα γκουγκλαριστά σου κείμενα και γραφήματα, θα ήθελα να σου θυμίσω έναν σοφό στίχο του Νιόνιου που λέει.. "κι έρχεται η στιγμή ν' αποφασίσεις με ποιους θα πας και ποιους θ' αφήσεις" .. εσύ πιστεύω φίλε μου έχεις κάνει σφάλμα και στα δυο..

καλή χρονιά να έχουμε.. τους εγκάρδιους χαιρετισμούς μου στη Λόλα..
Δεν θα αφεθεί στην ευγενική παρέμβαση του Ear.Νευράκια και διαπληκτισμοί μέσα στις λεγόμενες ΄΄χρονιάρες μέρες΄΄ είναι πηγή διασκέδασης αντί βαριεστημάρας,αφού βγάζουν στη φόρα πτυχές του χαρακτήρα που καθένας νομίζει ότι μπορεί να καλύψει.

Πρώτον,τα παράπονα μπορείς να τα απευθύνεις στο δημόσιο προφίλ από το...ΑCA.Πραγματικά αθέμιτο από τη δική μου μεριά θα ήταν να εξέθετα αλλαγές που δεν θα ήταν δημοσιευμένες στο φωτογραφικό υλικό,έστω και αν γνώριζα ότι θα βρίσκονταν σε ισχύ...
Πέραν αυτού,κανένα τρολάρισμα δεν με υποχρεώνει σε κάτι που ο ίδιος θα απεχθανόμουν...Εξάλλου έχω δηλώσει πρόσφατα ότι έχω μικρότερη τη μαγκιά.Και οι λαμπάτοι μου ακόμα είναι πιο παρακατιανοί από τους δικούς σου.

Δεύτερον,έχω προσέξει καλά τη συνδεσμολογία στην επίμαχη φωτογραφία.Αυτό που θίγεται είναι η ίδια η παρουσία και η διατήρηση των κιλοβατικών ενισχυτικών στο δημοσιευμένο προφίλ,οι οποίες θα ήταν περιττές άμα έκρινες πως τίποτα δεν θα έλειπε από το υπόλοιπο setup.Σημειολογία...

Τρίτον,είμαι βέβαιος ότι στη δική σου αντίληψη έχω διαπράξει διπλό σφάλμα,αφού επέλεξα ούτε να πηγαίνω με κάποιους ούτε ν'αφήνω κάποιους άλλους.Υιοθέτησα δε μια ιδιαίτερη γλωσσολαλιά ως μέσο αποστασιοποίησης αντί προσεταιρισμού.Και στις δημοσιεύσεις ο υποφαινόμενος δηλώνει ξεκάθαρα το ποιον του - προειδοποιώντας κιόλας συχνά - κάτι σημαντικότερο από την ταυτότητα ή τα ηχοσυστήματα.;)

Για τη δε στιχουργική αναφορά,ας κρίνει καθένας μας πόση πιστότητα βρίσκεται στο να αλλάζουμε αναλόγως περιστάσεων όσους πάμε και όσους αφήνουμε.Η δική μου ανταπόκριση είναι ο...΄΄Λιποτάκτης του Πολικού Αστέρα΄΄ - ορίστε,ως χειρονομία μεγαλοφροσύνης,δεν έγραψα...Αστέρος.

Αν κάτι γνωρίζει καλά η Λόλα,είναι να μην κρατάει κακία.Γι αυτό κι εννοεί τις θερμές της ευχές για υγεία κι ευτυχία,ώστε να διασταυρώνονται ξίφη επί μακρόν.:D
 
Last edited:




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Ή βουλευτής, ή καντηλαναύτης. Ο Χάρρυ Κλυνν πως το'λεγε;
Καντηλοαστροναύτης...:lol:
Ρε συ; Βουλευτής είσαι; :roflmao::roflmao::roflmao:
Μάλλον...μπόγιατζερ - σύνθετος όρος,από τον μπόγια και τον... voyager (=ταξιδιώτης)
υπαρχουν αυτοι που γραφουν υπαρχουν και οι δικηγοροι τους και τουμπαλιν
χα χα χα :D
Δηλώνω εκ προοιμίου...ένοχος σε όλα,πλην της καταλογιζόμενης...αντιγραφής ξένων κειμένων.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
.Εξάλλου έχω δηλώσει πρόσφατα ότι έχω μικρότερη τη μαγκιά.Και οι λαμπάτοι μου ακόμα είναι πιο παρακατιανοί από τους δικούς σου.
[/QUOTE]

Τελικα κρυφο-(γ)κουρου, λαμπες κι εσυ; Αυτο-ξεβρακωμα; Αυτο-μαστιγωμα;

Αν μαλιστα αποδειχθει οτι και το RT σου ειναι ειτε σπηλαιωδες είτε μονο BMW μπορει να εχουμε τιποτα αυτοκτονικα επεισοδια στην Κρητη

Γιατι ανοιγεις τετοια θεματα; Αν ο Χ προτιμα την λαμπα ή τη Λολα, δεν χρειαζεται να σε βαλει κριτη στο γουστο του.
 

Μηνύματα
1.221
Reaction score
1.750
Εἰναι φανερὀ, οτι αρἐσκεται σε αδιανὀητες γιἀ τη μἀζα των γκοἴμ ανατροπἐς,
ὠστε καμιἀ πρὀχειρη ταμπἐλλα να μπορἐσει ποτἐ να προσδιορἰσει το παζλ του μυθικοὐ ὀντος.
Εντἀξει με τα γοὐστα μας, ὀλα ΟΚ !
Αλλἀ οι αλἠθειες πρἐπει να λἐγονται.
Γι αυτὀ και το συγκεκριμἐνο θἐμα.
[DOUBLEPOST=1546101025][/DOUBLEPOST]
να εξέθετα αλλαγές που δεν θα ήταν δημοσιευμένες στο φωτογραφικό υλικό,έστω και αν γνώριζα ότι θα βρίσκονταν σε ισχύ...
Εἰναι ὀμως και αποτελεσματικὀτατος ... ειρηνοποιὀς ;)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
"....Εξάλλου έχω δηλώσει πρόσφατα ότι έχω μικρότερη τη μαγκιά.Και οι λαμπάτοι μου ακόμα είναι πιο παρακατιανοί από τους δικούς σου..."
Τελικα κρυφο-(γ)κουρου, λαμπες κι εσυ; Αυτο-ξεβρακωμα; Αυτο-μαστιγωμα;
Αν μαλιστα αποδειχθει οτι και το RT σου ειναι ειτε σπηλαιωδες είτε μονο BMW μπορει να εχουμε τιποτα αυτοκτονικα επεισοδια στην Κρητη
Γιατι ανοιγεις τετοια θεματα; Αν ο Χ προτιμα την λαμπα ή τη Λολα, δεν χρειαζεται να σε βαλει κριτη στο γουστο του.
Μοιάζεις να πέφτεις από τα σύννεφα με όσα μαθαίνεις...τελευταίος και καταϊδρωμένος Καρά μου.

Πρόσεχε τις ημερομηνίες δημοσίευσης:
https://www.avsite.gr/forum/threads/cary-cad-805ae-με-spendor-sp100.64814/page-8#post-858080

https://www.avsite.gr/forum/threads/«Καθένας-λέει-τα-δικά-του…».67659/#post-887833

Κατά τη διάρκεια των τελευταίων δεκατεσσάρων χρόνων,οι μόνες λυχνίες που περιέχονταν σε όλα όσα απέκτησα ήταν...δίοδες.;)

Από εκεί και πέρα διατηρώ συσκευές που μου άρεσαν αφού γνωρίζω υπό ποιες συνθήκες εξακολουθούν να με συγκινούν.

Δεν έχω κρύψει ούτε και την απουσία έλξης προς τα πολυκάναλα setup.Αλλά χαίρομαι για όσους τα υιοθετούν,αφού αποτελούν βήματα προόδου.

Για χώρους διαμονής όπου οι χρόνοι αντήχησης είναι ανισόρροποι,υπάρχουν διαθέσιμα ακουστικά κι εναλλακτικά desktop με studio monitor εγγύς πεδίου.Κι έχει προβλεφθεί να μην είναι υπέρμετροι σε κανέναν από τους διαθέσιμους οικιακούς μου χώρους,όχι ελέω ηχοσυστημάτων,αλλά επειδή θα ενοχλούσαν γενικώς τις καθημερινές δραστηριότητες.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.465
μπορει να εχουμε τιποτα αυτοκτονικα επεισοδια στην Κρητη
Μπα ! για τεθια ψιλοπραματα δε δρωνει ο νταλιμπαν - απο την αλλη, αμα δεν εχει το αλμπουμ που γροικα ο κοτσιδις θα πανε τα προτζεχτ του πισω ...
με studio monitor εγγύς πεδίου
κι ασε τσι αλλους να ψαχνουντε
48358708_10156725814787165_3608152676195368960_n.jpg

:drinks:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.106
Reaction score
2.740
Προσωπικά δεδομένα είναι κάθε πληροφορία που αναφέρεται στο πρόσωπο του κάθε ατόμου, όπως: το όνομα και το επάγγελμά του, η οικογενειακή του κατάσταση, η ηλικία του, ο τόπος κατοικίας, η φυλετική του προέλευση, τα πολιτικά του φρονήματα, η θρησκεία που πιστεύει, οι φιλοσοφικές του απόψεις, η συνδικαλιστική του δράση, η υγεία του, η ερωτική του ζωή και οι τυχόν ποινικές του διώξεις και καταδίκες.

Δεν θεωρούνται προσωπικά δεδομένα πληροφορίες από τις οποίες δεν δυνάται να ταυτοποιηθεί ένα συγκεκριμένο άτομο.

Ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα
Από τα παραπάνω προσωπικά δεδομένα πολλά είναι ευαίσθητα, έχουν δηλαδή ιδιαίτερη βαρύτητα για το σχηματισμό της εικόνας της προσωπικότητάς του ατόμου. Αυτά είναι η φυλετική ή εθνική προέλευση, τα πολιτικά φρονήματα, οι θρησκευτικές ή φιλοσοφικές πεποιθήσεις, η συμμετοχή σε ένωση, σωματείο και συνδικαλιστική οργάνωση, η υγεία, η κοινωνική πρόνοια και η ερωτική ζωή καθώς και τα σχετικά με ποινικές διώξεις ή καταδίκες.

https://el.wikipedia.org/wiki/Προσωπικά_Δεδομένα
 

Μηνύματα
1.742
Reaction score
870
..........................................................
Εντἀξει με τα γοὐστα μας, ὀλα ΟΚ !
Αλλἀ οι αλἠθειες πρἐπει να λἐγονται.
.....................................................
και ποια είναι αυτή η αλήθεια να τη μάθουμε κι εμείς που ζούμε στην πλάνη??
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
και ποια είναι αυτή η αλήθεια να τη μάθουμε κι εμείς που ζούμε στην πλάνη??
Ότι πολύ δύσκολα θα βρισκόταν λυχνιακή υλοποίηση ν'ανταποκρίνεται αυτοδύναμα στην επίτευξη υψηλής πιστότητας υπό συνήθεις οικιακές συνθήκες,πρόγραμμα και στάθμες ακρόασης.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.286
Μηνύματα
2.895.431
Members
38.023
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top