Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Το νήμα επιτέλεσε και άλλον εναν σκοπό: να μου θυμίσει πόσοι ζουν ανάμεσά μας που πιστεύουν στο “υπερβατικό” και όχι στο αποδεδειγμένο.
Είτε πρόκειται για θρησκείες, είτε για τον Σώρρα, είτε για την Λόλα, είτε για εναλλακτική ιατρική, τα επιχειρήματά τους είναι πάντα ίδια, ο τρόπος (μη ;)) σκέψης ίδιος, η επιθετικότητα και η κλάψα ίδια όταν τους δείχνεις το παράλογο.
Και η άγνοια πάλι ίδια, διανθισμένη απο “προσωπικές εμπειρίες και μαρτυρίες φίλων”.

Ενα μικρό ποσοστό σε βάθος χρόνου δραπετεύει, οι υπόλοιποι νομίζω πως είναι γενετικά προκαθορισμένοι προς το “υπερβατικό”, δεν γλιτώνουν με τίποτα.

Πάρτε ο,τι γουστάρετε, μόνο μην κλαίτε πάλι μετά, βαρέθηκα να σας ακούω :lolsign:
Σύμφωνα με τον Κάρολο Μαρξ: «η σοβαρότητα δεν έβλαψε ποτέ κανένα». Τα συμπεράσματα σου και η «μανία» σου (που πηγάζει από την θρησκευτική σου μισαλλοδοξία φυσικά) προς το άτομο μου δεν συνάδουν με τις θέσεις μου. Έβαλα αποσπάσματα από το βιβλίο Acoustics of Small rooms (Kleiner & Tichy) και αναφέρθηκα στο γνωστό βίντεο του δόκτορος το οποίο και καλώ να δει ο κάθε ενδιαφερόμενος: Επιστημονικά και αποδεκτά πράγματα, δεν είναι ιστορίες για μαγικές λάμπες, καλώδια από τελούριο και άλλα τινά.

Εν ολίγοις, από αυτά που έβαλα (και δεν αναφέρθηκες) και από αυτά που συμπεραίνω εγώ σαν απλή προσωπική διαπίστωση, ας χτυπιέται η Λόλα και ο….Λώλος, η ακουστική δεν είναι για τους ερασιτέχνες (ιατρούς, κατόχους παπακίων κτλ). Δεν είναι καθόλου εύκολη σε μικρούς κοινούς οικιακούς χώρους και δεν σώζεται με ασπιρίνες (ειδικά στις χαμηλές συχνότητες). Είναι πολύ δύσκολο ακόμη και να βγάλει κάποιος συνολικά συμπεράσματα για την ακουστική, γι αυτό και το βίντεο του δόκτορος είναι πολύτιμο. Είναι πολύ δύσκολο επίσης να μετρήσει κάποιος όλα τα χαρακτηριστικά του ήχου και να ικανοποιήσει όλα τα γούστα, όλων των ανθρώπων. Για παράδειγμα, υποψιάζομαι ότι ο χώρος σου δεν σου είναι τόσο αρεστός στην κλασική μουσική (όπως και έχεις ο ίδιος υπονοήσει). Όπως αναγράφει ένα από τα αποσπάσματα που έβαλα, όλη η προσπάθεια είναι η «μεταφορά» μουσικών γεγονότων που έγιναν σε διαφορετικούς μουσικούς «κόσμους» στο μικρό σου χώρο ή στα ακουστικά σου. Ότι και να έχεις σε θέματα χώρου και μηχανημάτων δεν πρόκειται να πετύχεις το «θαύμα». Γι αυτό διασκέδασε με αυτά που έχεις, ψάξτο μέχρι ενός λογικού μέτρου, σκέψου τους διάφορους περιορισμους και ρίξε όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα. Εκεί έχω καταλήξει εγώ.

Για να προλάβω κάποιους κακεντρεχείς (και επαγγελματίες troll γλειψυματίες), δεν είχα ποτέ λάμπες, δεν τις έχω ακούσει καν πέρα από κάποιες εκθέσεις (κάποια συστήματα με αυτές μου άρεσαν αρκετά), μου αρέσει η τεχνολογία που φέρνει καλύτερα και πιο προσιτά προϊόντα τα οποία χρησιμοποιώ χωρίς ταμπού και δεν έχω κάποιες «συμβουλές» ή «αυστηρά» προστάγματα σε άλλους. Πιστεύω όμως ότι ακόμη και οι λάμπες, οι ταπεινοί χώροι, το hardware κάποιων τελικά μπορεί και τους δίνει στην πραγματικότητα (και όχι στη φαντασία τους) μεγάλη ευχαρίστηση. Η καλύτερη πρόταση σε αυτό το νήμα είναι του jimman και απορώ γιατί κάποιος δεν θέλει να πάει στο χώρο του να ακούσουν μουσική. Εγώ δεν πίνω δυνατά ποτά :)

Τέλος, καλή χρονιά, με υγεία και καλή μουσική στ’αυτιά μας!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Τα συμπεράσματα σου και η «μανία» σου (που πηγάζει από την θρησκευτική σου μισαλλοδοξία φυσικά) προς το άτομο μου δεν συνάδουν με τις θέσεις μου.
Δεν έχω καμία “μανία” μαζί σου. Δεν ασχολούμαι, παρά μόνο για να κάνω πλάκα, και αυτό το έχω πάρει απόφαση μετά τα διάφορα περί Εξέλιξης. Αλλά πάντα θέλω να διαβάζω το τι γράφεις, για να μου υπενθυμίζεται τι κυκλοφορεί ανάμεσά μας.
Τα περί ακουστικής που γράφεις, και τα περί Toole, επειδή είδες ενα βιντεάκι...:gotcha:
Σου ξαναλέω για πολλοστή φορά, να πας να πάρεις το βιβλίο. Εγώ το εχω διαβάσει σε βάθος, σαν να έδινα εξετάσεις Παθολογία. Και όχι μόνο αυτό.

Και τα άλλα αποσπάσματα που έβαλες, οπως και με την Εξέλιξη, δεν εχεις καταλάβει τίποτα. Και αυτό φαίνεται και απο τα συμπεράσματα που βγάζεις, τα οποία ειναι παντελώς άκυρα και αντίθετα με το τι ισχύει. Σε κοροϊδεύει όλο το φόρουμ (όσοι τουλάχιστον καταλαβαίνουν τα βασικά) , και συ νομίζεις πως βρέχει. Κάνεις και κρίσεις για τον χώρο μου, και αυτές για πολλά γέλια.

Η κριτική λοιπόν που εγω κάνω στον χώρο μου είναι πολυ αυστηρή, αλλά είμαι σαν τον προπονητή μπάσκετ που βάζει τις φωνές στους παίκτες του πως δεν παίζουν άμυνα, ενώ αυτοί κερδίζουν 30 πόντους.
Για να σε ενημερώσω λοιπόν, όχι πως έχει νόημα,ο χώρος μου παίζει σχεδόν τέλεια. Πάντα, πάντα, πάντα γίνεται και καλύτερα, αλλά αυτη δεν ειναι συζήτηση που θα την κάνω μαζί σου, διότι δεν έχει νόημα. Για σένα, παίζει τέλεια. Και θαύματα δεν περιμένω, αυτά είναι δικό σου γνωστικό πεδίο.

Κατά βάθος δεν έπρεπε να σου απαντήσω διότι τζάμπα καίει η λάμπα. Ειλικρινά πιστεύω πως δεν υπαρχει περίπτωση να καταλάβεις τίποτα. Και τα σαμπγούφερ που έχεις, και τα προγράμματα ισοστάθμισης που χρησιμοποιείς, βάζω στοίχημα πως θα παίζουν στον γάμο του Καραγκιόζη.

Ο,τι και να γράψεις, δεν θα έχω αντίδραση αλλά Χάρης, μην προσπαθείς τζάμπα. Δεν θα σε βρίσω.
Εχεις την απόλυτη περιφρόνηση μου. Παρακάτω δεν πάει. Ειλικρινά, δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιον που να περιφρονώ περισσότερο. Αυτο δεν ειναι “μανία”, ειναι το ακριβώς αντίθετο.

Κρατάω ομως και μια πισινή. Να είσαι αρχιτρόλ, και ο,τι γράφεις να ειναι προσεκτικά σχεδιασμένο για να σκας τους συνομιλητές σου. Αν ισχύει αυτό, πραγματικά είσαι κορυφαίος.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Χρόgνια Πολλά και Καgλή Χροgνιά σε όgλη την οικουμέgνη: τους λαμπάτους, τους κλασσντέδες, τους παθητικούς, τους ενεργούς, τους βιgνυgλιάδες, τους φλάκηδες, τους αναλογικούς, τους πσηφιακούς, τους καβλωδιάδες, τους ασύρματους, τους φροντιζμένους και τους αφρόντιστους, τους ορθολογιστές και τους μεταφυσικούς!

Θα συμφωgνήσω, επίσης, με προλαgλήσαντα συμφορουμίτη σχετικά με το ότι ο τίτλος του gνήματος τούτου είναι υπέρ το δέον σοβαρός (υποθέτω ότι αφτό έχει να κάνει με την πσυχοσύνθεση του gνηματοθέτη). Θα μπορούσε, κάgλλιστα, να είχε επιλέξει έναν πχιό παιγgνιώδη:

Λόλα να μνιά Λάμπα ... φάτη μην καίει τζάμπα.

ή

Λόλα ζβήσε τη Λάμπα και κάτσε να τη φας.

:D .:drinks:. :party:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο,τι και να γράψεις, δεν θα έχω αντίδραση αλλά Χάρης, μην προσπαθείς τζάμπα.
Μα γιατί;
Ξέρεις πόσο ωραία ένιωσα;
Τέτοια ανάγκη για γαμωσταυριδι, δεν έχω νιώσει ούτε με τα κακεκτυπα του σκαλουμπακα...:D:D:D
Παρακαλώ πολύ μάλιστα τον κύριο που πετάχτηκε θριαμβολογώντας πως πρόλαβε να το "φωτογραφίσει" , να μου στείλει ένα screenshot με πι εμ , να το' χω να το βλέπω και να γελάω..
 

Μηνύματα
9.498
Reaction score
13.009
εεεεεεεεε καλα τωρα ...το ενεργα να παρεις ... εχει γινει το ανεκδοτο της χρονιας, απο το νεο μελος καλησπερα καλημερα μεχρι τα ζαντολαστιχα και τα πλυντηρια:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.321
τους φλάκηδες
Φλακ γιού ρε! :p
το ενεργα να παρεις ... εχει γινει το ανεκδοτο της χρονιας
Δε το λες σωστά.
Δεν είναι "ενεργά να πάρεις"!
Είναι": πάρε ενεργά.
Ούτε αυτό δε μπορείς να πεις σωστά.
Ε, βέβαια, μπιενταμπλεγιου, τι περιμένεις...
Άμα δε πάρεις ενεργά παιδάκι μου, μόνο λάικ στον καράμ θα κάνεις, τζάμπα καίει η λάμπα! :D
Ότι και να έχεις σε θέματα χώρου και μηχανημάτων δεν πρόκειται να πετύχεις το «θαύμα».
Βεβαίως, διότι σε αυτό μόνο εσύ ειδικεύεσαι! :o

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
.Εγώ τώρα που θέλω παθητικό σαμπ και λαμπατο να το οδηγήσει δεν έχω χρηματικό όριο και δεν βρίσκω τίποτε από τα δύο... μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;:whistling:Καλή Χρονιά σε όλους....:)
καλή χρονιιά πρώτα απ΄όλα με υγεία σε όλους και τις οικογένειες σας.
Προσπαθώντας να ικανοποιήσω την απαίτηση σου, σου βρήκα ένα λαμπάτο ενισχυτάκι με μόλις 1019 watt για να μπορεί να οδηγήσει κάποιο ...οικιακό subάκι;););). http://www.chambonino.com/construct/const9.html

Για το παθητικό τώρα, κάτι τέτοιο ίσως? :):):)
https://www.thomann.de/gb/hk_audio_l_sub_4000.htm?sid=845cfc8d1bd19f09fa3a4dbd6822902e

και για να μη ξεχνιόμαστε,
πάρτε παθητικά!!!
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Μα γιατί;
Ξέρεις πόσο ωραία ένιωσα;
Τέτοια ανάγκη για γαμωσταυριδι, δεν έχω νιώσει ούτε με τα κακεκτυπα του σκαλουμπακα...:D:D:D
Παρακαλώ πολύ μάλιστα τον κύριο που πετάχτηκε θριαμβολογώντας πως πρόλαβε να το "φωτογραφίσει" , να μου στείλει ένα screenshot με πι εμ , να το' χω να το βλέπω και να γελάω..
Ωχ, στο σβήσανε :o
 

Μηνύματα
5.302
Reaction score
6.456
καλή χρονιιά πρώτα απ΄όλα με υγεία σε όλους και τις οικογένειες σας.
Προσπαθώντας να ικανοποιήσω την απαίτηση σου, σου βρήκα ένα λαμπάτο ενισχυτάκι με μόλις 1019 watt για να μπορεί να οδηγήσει κάποιο ...οικιακό subάκι;););). http://www.chambonino.com/construct/const9.html

Για το παθητικό τώρα, κάτι τέτοιο ίσως? :):):)
https://www.thomann.de/gb/hk_audio_l_sub_4000.htm?sid=845cfc8d1bd19f09fa3a4dbd6822902e

και για να μη ξεχνιόμαστε,
πάρτε παθητικά!!!
Αυτα τα ενωσαμε και παιζουν ωραια πραματα :D:D
Μακαρι να ηξερες τι σημαινει παθητικα, τι σαμπ και τι ενισχυση .... ημουν σιγουρος οτι θα πεσει(ς) μεσα :D
Ετσι με γελια βγηκε με γελια και το νεο ετος μπηκε !! :D:D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ωχ, στο σβήσανε :o
Ναι, καλά έκαναν...
Άσχετα με το ότι δεν έχω μετανιώσει για την "ευχή" που του έδωσα, τέτοια ποστ πρέπει να διαγράφονται και οι υπεύθυνοι για αυτά να κάνουν ένα "μπανακι".
Υποθέτω πως εγώ το γλύτωσα λόγω της ημέρας..!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Ναι, καλά έκαναν...
Άσχετα με το ότι δεν έχω μετανιώσει για την "ευχή" που του έδωσα, τέτοια ποστ πρέπει να διαγράφονται και οι υπεύθυνοι για αυτά να κάνουν ένα "μπανακι".
Υποθέτω πως εγώ το γλύτωσα λόγω της ημέρας..!
Το ποιος είναι υπεύθυνος είναι σχετικό
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Αυτα τα ενωσαμε και παιζουν ωραια πραματα :D:D
Μακαρι να ηξερες τι σημαινει παθητικα, τι σαμπ και τι ενισχυση .... ημουν σιγουρος οτι θα πεσει(ς) μεσα :D
Ετσι με γελια βγηκε με γελια και το νεο ετος μπηκε !! :D:D
Τις γνώσεις μου επέτρεψε μου να τις ξέρω καλύτερα,
όπως κατάλαβα στο αρχικό σου ποστ έκανες πλακίτσα, με πλακίτσα σου απάντησα, προφανώς δε γνώριζες ότι υπάρχουν ενισχυτικά λάμπας 1000+watt εξ ου και οι αστοιεισμοί σου:):):).
Δε σε χαρακτήρισα και το ίδιο απαιτώ κι από σένα.
Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουμε το συνομιλητή μας δεν είναι κι ότι καλύτερο...

Ποτέ δεν είναι αργά λοιπόν, ακόμα και για sub να..

πάρεις παθητικά!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.321
Μην παίρνετε ενεργά!
Οντως! :drinks:

Λοιπόν:

Μέχρι νεωτέρας, πάρτε παθητικά. ;)






Έχω ένα σύστημα να ολοκληρώσω, φεύγουν σα στραγάλια, δε φτάνουν για όλους...
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.580
Reaction score
75.414
Υποθέτω πως εγώ το γλύτωσα λόγω της ημέρας..!
14 warnings, πας για ρεκόρ forum. Θα τονε πας πιπ-κωλ τον Σκαλ. :party:

EDIT: Μόλις πάτσισες τον Βαγγέλη, αλλά έχεις πολλή δουλειά για τα 32!! warnings του Σκαλ. :geek:
Πάμε δυνατά! :roflmao:



Κορίτσα, επειδή σήμερα έχουμε άλλα πράγματα να κάνουμε, μη βρίζεστε. :D
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.285
Μηνύματα
2.895.400
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top