Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Να μην ξεχνάμε και την κατηγορία ατόμων που διαβάζει .... διαβάζει (τα γραφόμενα του Μπουτχια :D:D) και δεν καταλαβαίνει τίποτα :D:D
Γράφω για τους λίγους που καταλαβαίνουν τα πολλά και για τους πολλούς που δεν καταλαβαίνουν...τίποτα.:D
...
... δεν πήρε χαμπαρι ότι ο πολεμος τελειωσε...
Με τις σύγχρονες τεχνολογίες και πρακτικές να έχουν επικρατήσει στη συνείδηση του μέσου ακροαματικόφιλου.;)
Εσύ ειδικώς εξαιρείσαι,έχεις το ακαταλόγιστον,καθότι τυγχάνεις και μεγάλος...πρίζονερ (της ακροαματικοφιλίας πάντα).:lolsign:
(Φτου μου,πάλι ασέλγησα στη γλώσσα)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.319
Μα εσυ δεν μιλας ΜΟΝΟ για τα "βασικά τεχνικής φύσεως αντικείμενα που αφορούν το χόμπι μας", για τα οποια ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει αντιρρηση (ακομη και... αδιαβαστος να ειναι)
Δυστυχώς, βλέπω και στα βασικά να μην δίδεται η πρέπουσα σοβαρότητα.

Ας αναφέρω μόνο 5 "βασικά" (από τα 20 συνολικά που έχω στο μυαλό μου):

1. Ισόπλευρο (κι όχι ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης. Η βασικότερη παράμετρος της στερεοφωνίας, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων.

2. Επαρκής οδήγηση με ένα μίνιμουμ χεντρουμ μόλις 3 ντεσιμπέλ. Πόσα βατ αντέχει το ηχείο; Πάρε τα διπλάσια. Το γκρουπ Χάρμαν τα λέει από το '60, βασική παράμετρος η ασυμπίεστη οδήγηση και ακούγεται και από κουφούς. Κι όμως, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων.

3. Απόσταση ακρόασης. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, εξαρτάται από το μέγεθος των μεγαφώνων, όχι από τον όγκο του δωματίου. Κι όμως, ένα 6" στα 4μ δεν είναι σπάνιο, ίσα ίσα... Έχω ανεβάσει πολικά διαγράμματα, τα πάντα όλα και τα κοάλα, κι όμως, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη κι αυτή η παράμετρος στα παλαιότερα των υποδημάτων.

4. Σαμπ. Χωρίς σαμπ, δε γίνεται παιδιά, πάρτε το απόφαση. Τα έχουμε εξηγήσει με το νι και με το σίγμα, με αδιαμφισβήτητα επιχειρήματα. Κι όμως... η αδιαμφισβήτητη αναγκαιότητα των σαμπ, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων.

5. Χώρος. Εδώ γελάω, δε λέω τίποτα. Καν δε μπαίνω στον κόπο να το συσχετίσω με την επόμενη παράμετρο, που είναι η αναγκαία ισοσταθμιση χώρου, καν με την μεθεπόμενη, που είναι τα αναγκαία τάργκετ κερβ, και την παραμεθεπόμενη που είναι το λάουντνες, και πάει λέγοντας, μέχρι το 20.

Άμα θες να τα γράψω όλα, 50€.:p

(Τα βασικά, δε μιλάμε για στεπ ρισπονς στα βασικά, ούτε για ελεύθερο ανακλάσεων παράθυρο, μη ξεκινήσω τα προχωρημένα, με φιρ φίλτρα, κόβεται ο ντουνιάς)
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Αχ βρε Costa Ear τι έπαθες. Προσπαθείς να μας ξεστραβώσεις και σε βγάλανε ψυχοπαθή ιάπωνα μοναχό.

Παιδιά ας χαλαρώσουμε και οι δύο πλευρές. Εδώ είμαστε γιατί μας ενώνει η αγάπη για τον καλό ηχο. Το πρόβλημα είναι οτι οι άνθρωποι έχουμε την τάση να μην μαθαίνουμε διαβάζοντας, αλλά θέλουμε και την προσωπική εμπειρία για να πιστούμε. Η οποία στην περίπτωση μας πονάει πολύ, την τσέπη μας. Δυστηχώς ελάχιστοι από εμάς έχουν καταφέρει να ακούσουν ένα σωστό σύστημα σε σωστό χωρο για να καταλάβουν τι σημαίνει σωστή αναπαραγωγή. Ίσως θα έπρεπε να φτιάξουμε έναν τέτοιο χώρο(σχολείο) όπου θα δίνεις και διαλέξεις.:dance2:
 
Last edited:

Μηνύματα
432
Reaction score
381
Ο Κωστας μου θυμιζει λιγο τον Γιαπωνεζο
που απομονωμένος σ'ενα νησί του Ειρηνικού δεν πήρε χαμπαρι ότι ο πολεμος τελειωσε...
Του χρωστάω ομως για δυο πραγματα.Το sub και το spotify..
Αν συνεχίσει την κατήχηση με τον ίδιο ζήλο,τον βλέπω σε λίγο καιρό να μου χρωστάει 2 ζευγάρια ενεργά και καμιά δεκαριά σάμπ
 

Μηνύματα
545
Reaction score
1.205
Ας αναφέρω μόνο 5 "βασικά" (από τα 20 συνολικά που έχω στο μυαλό μου):

1. Ισόπλευρο (κι όχι ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης. Η βασικότερη παράμετρος της στερεοφωνίας, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων.

2. Επαρκής οδήγηση με ένα μίνιμουμ χεντρουμ μόλις 3 ντεσιμπέλ. Πόσα βατ αντέχει το ηχείο; Πάρε τα διπλάσια. Το γκρουπ Χάρμαν τα λέει από το '60, βασική παράμετρος η ασυμπίεστη οδήγηση και ακούγεται και από κουφούς. Κι όμως, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων.

3. Απόσταση ακρόασης. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, εξαρτάται από το μέγεθος των μεγαφώνων, όχι από τον όγκο του δωματίου. Κι όμως, ένα 6" στα 4μ δεν είναι σπάνιο, ίσα ίσα... Έχω ανεβάσει πολικά διαγράμματα, τα πάντα όλα και τα κοάλα, κι όμως, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη κι αυτή η παράμετρος στα παλαιότερα των υποδημάτων.

4. Σαμπ. Χωρίς σαμπ, δε γίνεται παιδιά, πάρτε το απόφαση. Τα έχουμε εξηγήσει με το νι και με το σίγμα, με αδιαμφισβήτητα επιχειρήματα. Κι όμως... η αδιαμφισβήτητη αναγκαιότητα των σαμπ, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων.

5. Χώρος. Εδώ γελάω, δε λέω τίποτα. Καν δε μπαίνω στον κόπο να το συσχετίσω με την επόμενη παράμετρο, που είναι η αναγκαία ισοσταθμιση χώρου, καν με την μεθεπόμενη, που είναι τα αναγκαία τάργκετ κερβ, και την παραμεθεπόμενη που είναι το λάουντνες, και πάει λέγοντας, μέχρι το 20.

Άμα θες να τα γράψω όλα, 50€.:p

(Τα βασικά, δε μιλάμε για στεπ ρισπονς στα βασικά, ούτε για ελεύθερο ανακλάσεων παράθυρο, μη ξεκινήσω τα προχωρημένα, με φιρ φίλτρα, κόβεται ο ντουνιάς)

Μα αν ολοι ειχαμε σωστη τοποθετηση, σωστη οδηγηση (οχι εγω, εχω ενεργα:D), αλφαδιασμενο τριγωνο, σαμπακι(α), και χωρο, εσυ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΛΟΓΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ! :(:(. Εισαι σαν τον μπατμαν με τον τζοκερ, αλληλενδετοι ρολοι, δεν υπαρχει ο ενας χωρις τον αλλον...

Αρα, ευτυχως που υπαρχει η θεωρια η Θεωρια και το Γουστο για να διαβαζουμε κι εμεις οι ημιμαθείς το ανωτερω quote...

Thanks mate!
 


Μηνύματα
4.520
Reaction score
7.840
Δυστυχώς, βλέπω και στα βασικά να μην δίδεται η πρέπουσα σοβαρότητα.

Ας αναφέρω μόνο 5 "βασικά" (από τα 20 συνολικά που έχω στο μυαλό μου):

1. Ισόπλευρο (κι όχι ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης. Η βασικότερη παράμετρος της στερεοφωνίας, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων.

2. Επαρκής οδήγηση με ένα μίνιμουμ χεντρουμ μόλις 3 ντεσιμπέλ. Πόσα βατ αντέχει το ηχείο; Πάρε τα διπλάσια. Το γκρουπ Χάρμαν τα λέει από το '60, βασική παράμετρος η ασυμπίεστη οδήγηση και ακούγεται και από κουφούς. Κι όμως, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων.

3. Απόσταση ακρόασης. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, εξαρτάται από το μέγεθος των μεγαφώνων, όχι από τον όγκο του δωματίου. Κι όμως, ένα 6" στα 4μ δεν είναι σπάνιο, ίσα ίσα... Έχω ανεβάσει πολικά διαγράμματα, τα πάντα όλα και τα κοάλα, κι όμως, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη κι αυτή η παράμετρος στα παλαιότερα των υποδημάτων.

4. Σαμπ. Χωρίς σαμπ, δε γίνεται παιδιά, πάρτε το απόφαση. Τα έχουμε εξηγήσει με το νι και με το σίγμα, με αδιαμφισβήτητα επιχειρήματα. Κι όμως... η αδιαμφισβήτητη αναγκαιότητα των σαμπ, στα 4 στα 5 σπίτια που πάω, είναι γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων.

5. Χώρος. Εδώ γελάω, δε λέω τίποτα. Καν δε μπαίνω στον κόπο να το συσχετίσω με την επόμενη παράμετρο, που είναι η αναγκαία ισοσταθμιση χώρου, καν με την μεθεπόμενη, που είναι τα αναγκαία τάργκετ κερβ, και την παραμεθεπόμενη που είναι το λάουντνες, και πάει λέγοντας, μέχρι το 20.

Άμα θες να τα γράψω όλα, 50€.:p

(Τα βασικά, δε μιλάμε για στεπ ρισπονς στα βασικά, ούτε για ελεύθερο ανακλάσεων παράθυρο, μη ξεκινήσω τα προχωρημένα, με φιρ φίλτρα, κόβεται ο ντουνιάς)
Δε βλέπω όμως να αναφέρεις τίποτα για ποιότητα ρεύματος και με προβληματίζεις :D:D

Άποψή μου πάντως είναι πως για ένα αξιοπρεπές σύστημα που απευθύνεται στον μέσο απλό χομπιστα δεν χρειάζεται να ληφθούν υπόψη (Άσχετο, είναι υπόψη ή υπ'όψιν?) όλοι οι παραγοντες, οι οποίοι δύνανται (? καταραμένε Μπουτχια :D) να επηρεάσουν τον ήχο που καταλήγει στο αυτί του. Του ματς :D
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Από τότε που εφευρέθηκαν τα φόρουμς, προσπαθούμε να αποδείξουμε το αυταπόδεικτο, πως δηλαδή η εμπειρία μπορεί να αποδείξει ότι μια πρακτική είναι 100% λανθασμένη, όμως δεν μπορεί να αποδείξει ότι μια πρακτική είναι 100% ορθή. Παρόλα αυτά, το "έτσι μΕ αρέσει να ακούω" είναι ο πιο σημαντικός λόγος ύπαρξης της ιστοσελίδας που μας φιλοξενεί. (Σαν την ΧΑ για τον Σύριζα ένα πράμα :D).

Η λογική αυτή μπορεί να μεταφερθεί πάραυτα και σε άλλους "κλάδους". Ως εκ τούτου πριν πάτε με γυναίκα, προτείνω απαραιτήτως να μάθετε τις διαστάσεις της (έστω και από pdf). :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.319
Δε βλέπω όμως να αναφέρεις τίποτα για ποιότητα ρεύματος και με προβληματίζεις :D:D
Έννοια σου, και έχω πολλά να αναφέρω για την "ποιότητα του ρεύματος", αλλά δε θέλω να γίνω γραφικός, μένω στα βασικά.. ;)

Άλλωστε, η ενασχόληση με τέτοια ζητήματα, είναι σα να ασχολείσαι με το κόψιμο των νυχιών σε πολυτραυματία από σοβαρό τροχαίο, με πολλαπλά κατάγματα, εγκεφαλική αιμορραγία, αιμοθώρακα, κλπ κλπ κλπ. Δε λέω, τμήμα της υγιεινής και τα κομμένα νύχια, και με μανικιούρ της προκοπής, να μη πετάγονται πετσάκια, αλλά... προτεραιότητες! Ο άλλος αιμορραγεί, δες τα βασικά, και στο τέλος, οκ, πάνε και στη νυχού! :p
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγω είμαι νυχού μόνος μου , τα τρώω. :tongue:
Προφανώς τρως τα νύχια σου από την αγωνία κάθε φορά που πας να ανοίξεις τα προπολεμικά Sansui.....λες τώρα θα τα τινάξουν...δε θα τα τινάξουν...:p:p:p
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.465
Προφανώς τρως τα νύχια σου από την αγωνία κάθε φορά που πας να ανοίξεις τα προπολεμικά Sansui.....λες τώρα θα τα τινάξουν...δε θα τα τινάξουν...:p:p:p
Δε παλευεσαι ! μρε ασε τσι αθρωπους ησυχους ...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
...
Μα αν ολοι ειχαμε σωστη τοποθετηση, σωστη οδηγηση (οχι εγω, εχω ενεργα:D), αλφαδιασμενο τριγωνο, σαμπακι(α), και χωρο, εσυ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΛΟΓΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ! :(:(. Εισαι σαν τον μπατμαν με τον τζοκερ, αλληλενδετοι ρολοι, δεν υπαρχει ο ενας χωρις τον αλλον...
Αρα, ευτυχως που υπαρχει η θεωρια η Θεωρια και το Γουστο για να διαβαζουμε κι εμεις οι ημιμαθείς το ανωτερω quote...
Thanks mate!
Κάτι τέτοιο όμως δεν αναμένεται σύντομα...Και θα επιχειρηθεί να δοθεί ένα τουλάχιστον αίτιο...

Έφτασε λοιπόν η ώρα να θιγούν και γούστα του χαρακτήρα που ξεκίνησε το νήμα.
Λαμβάνονται επομένως οι παλαιοί αγαπημένοι στον υποφαινόμενο Cary 805 από το 1995:

Tάπα 8 Ωμ συνδεδεμένη προς φορτίο 8Ωμ και αρνητική ανατροφοδότηση 10 - 5 - 0 dB από την κατώτερη προς ανώτερη καμπύλη όπως ξεχωρίζουν αυτές στη ζώνη των μεσαίων:


Αρμονική παραμόρφωση+ Θόρυβος σε συνάρτηση προς την ισχύ εξόδου από την τάπα 8Ωμ σε φορτίο 8Ωμ και υπό τιμές εφηρμοσμένης ανάδρασης 10 - 5 - 0 dB από των κατώτερη προς ανώτερη καμπύλη:


"...The CAD-805's somewhat nostalgia-inducing design is reinforced by its measured performance—an updated nostalgia, to be sure, but updating can only bring us so far in what is basically a half-century-old design concept, one long since abandoned for what would appear to be very good objective reasons. There is more to the story than measurements, of course; if you listen to the CAD-805s, fall in love with their sound, and can afford the price and loudspeaker restrictions, by all means buy them. But go into the purchase with open ears." —Thomas J. Norton

Με την έλευση του 2019 δημοσιεύθηκε η δοκιμή στην πιο πρόσφατη έκδοση CAD 805 RS.O καλοπροαίρετος αναγνώστης και ακροαματικόφιλος αναμένει ότι με την πρόοδο ενός τετάρτου αιώνος η νέα έκδοση πρέπει τουλάχιστον να έχει σαφώς βελτιωμένες μετρητικές επιδόσεις...
https://www.stereophile.com/content/cary-audio-cad-805rs-monoblock-power-amplifier-measurements
Παραμόρφωση σε συνάρτηση με την ισχύ εξόδου σε συχνότητα 1KHz από την τάπα των 4Ωμ σε φορτίο 4Ωμ υπό εφηρμοσμένη αρνητική ανατροφοδότηση 10 dB:


Παραμόρφωση προς συχνότητα σε ισχύ 1 Watt και ανάδραση 10 dB από την τάπα των 8Ωμ σε φορτία 16 - 8- 4 - 2 Ωμ από την κατώτερη προς την ανώτερη καμπύλη:


Και με μηδενική τιμή αρνητικής ανάδρασης:


"...The measured performance of Cary Audio's CAD-805RS was pretty much what I'd expected from a tube design using a single-ended triode as its output stage (see As We See It"). But it does suggest that the big Cary will give of its best with high-impedance, high-sensitivity speakers, such as the DeVore Fidelity Orangutan O/93s AD used for his listening."—John Atkinson

Προσέχουμε την κομψή έκφραση του JA ,αφού το ΄΄καλύτερο δυνατόν΄΄ για τον συγκεκριμένο ενισχυτή είναι χειρότερο από τον προ εικοσιπενταετίας πρόγονό του...
Σε αντιπαράθεση με την ακροαματική εκτίμηση από τον έμψυχο κι ευνοϊκώς διατεθειμένο δοκιμαστή:
https://www.stereophile.com/content/cary-audio-cad-805rs-monoblock-power-amplifier-page-2

Θα μπορούσε να διατυπωθεί ο ισχυρισμός πως η νέα έκδοση ίσως να ακούγεται...καλύτερη από τους θιασώτες της εν λόγω σχολής που δίνουν προτεραιότητα στον υποκεμενικό πάντα παράγοντα...Και αυτό διότι η διακύμανση των καμπυλών παραμόρφωσης που θυμίζει τις γνωστές καμπύλες ίσης Ακουστότητας φροντίζει με τις ανώτερες παραμορφώσεις ώστε να διεγείρεται εντονότερα η αντίληψη του ακροατή στα συχνοτικά άκρα,ακόμα και υπό χαμηλές στάθμες.

Θυμόμαστε τί έχει αναφερθεί στις πρώτες σελίδες του νήματος;

https://www.avsite.gr/forum/threads/Λόλα-να-μια-Λάμπα-πάρτη-κι-ας-καίει-τζάμπα.168809/page-3#post-2372516

https://www.avsite.gr/forum/threads/Λόλα-να-μια-Λάμπα-πάρτη-κι-ας-καίει-τζάμπα.168809/page-5#post-2373232

Και πόσο δυνατόν είναι να ισχύει κάτι τέτοιο στην εντέλεια;
Αμφίβολον...Διότι στη συνήθη χωροταξία που υιοθετούν οι χρήστες των σχετικών setup,τείνουν να μην εισπράττουν αποκλειστικώς τα ερεθίσματα εκείνα που θα έδιναν την προδιαγεγραμμένη αντίληψη.Διότι η αντίληψη επί των συχνοτικών άκρων θα αλλοιώνεται ανεπανόρθωτα από την Ακουστική συμπεριφορά και κυρίως τις αποκλίσεις μέσα σε τυπικούς αφρόντιστους χώρους.

Για να διαπιστωθεί η ορθότητα της υπόθεσης,θα όφειλε οιαδήποτε δοκιμή να επιτελεστεί με μικρά ηχεία βάσης έχοντα φιλικά προς τους ενισχυτές χαρακτηριστικά εμπέδησης,αλλά πριν απ'όλα να επιτρεπόταν θέση ακρόασης στο εγγύς προς μέσο πεδίο αλλά και εξομάλυνση στην απόκριση του χώρου,ούτως ώστε να εμφάνιζε ανώτερη επίδραση ο άμεσος ήχος αντί του πεδίου αντήχησης στην αντίληψη του ακροατή.

Ανακατεύονται με χαοτικό τρόπο συνιστώσες από τη συμπεριφορά του χώρου και η ανταπόκριση στο τελικό αποτέλεσμα θα είναι εξίσου χαοτική από τον εκάστοτε κάτοχο του συστήματος.

Και σε ποιο συμπέρασμα οδηγούμαστε;Στο Χάος.Το οποίο γοητεύει ενδόμυχα όλους τους χαρακτήρες με τον ένα ή τον άλλον τρόπο.Επειδή αισθανόμαστε ισχυρότεροι θεωρώντας πως το διαφεντεύουμε επιστρατεύοντας στοιχεία όπως οι υποκειμενικές απόψεις και η συσσωρευμένη εμπειρία πάνω σε αυτές.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Προφανώς τρως τα νύχια σου από την αγωνία κάθε φορά που πας να ανοίξεις τα προπολεμικά Sansui.....λες τώρα θα τα τινάξουν...δε θα τα τινάξουν...:p:p:p
Δε παλευεσαι ! μρε ασε τσι αθρωπους ησυχους ...
Να Λόλα μνιά Τούρτα... :p:D

tenor (1).gif
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.319
O καλοπροαίρετος αναγνώστης και ακροαματικόφιλος αναμένει ότι με την πρόοδο ενός τετάρτου αιώνος η νέα έκδοση πρέπει τουλάχιστον να έχει σαφώς βελτιωμένες μετρητικές επιδόσεις...
Μπα, σ'αυτά είναι κάθε πέρσι και καλύτερα, για περισσότερους του 1 λόγους, με κυριότερο το κόστος και τον ανταγωνισμό στην σύγχρονη πολυκάναλη πραγματικότητα...

Δες το απλά: τότε "φτιάχνανε" το όνομα, πουλούσαν πολλά τεμάχια, τώρα πουλάνε πολύ λιγότερα, βασίζονται στο παλιό καλό όνομα, και πρέπει να γυαλίζει περισσότερο από τότε.

Το ίδιο εκτιμώ ότι ισχύει και για άλλες καλές μηχανές του παρελθόντος, είτε vtl, quicksilver, κλπ..

Τα σωστά σενάρια που αναφέρεις ως προϋπόθεση για να διαπιστωθεί η ορθότητα της προηγούμενης υπόθεσης, είναι στο χώρο των αγοραστών των εν λόγω μηχανών, τυπικά σενάρια επιστημονικής φαντασίας.:p
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δε παλευεσαι ! μρε ασε τσι αθρωπους ησυχους ...
Το να μου ζητάς να αφήσω τσι ανθρώπους ησύχους ,είναι σα να ζητάς από τον @bretsos να σταματήσει να τρώει ρεβύθια και φέτα ,από τον @abcd να σταματήσει να ποστάρει κ0λους στο Καλημέρα ,από τον @Bhutia να υιοθετήσει έναν τρόπο γραφής κατανοητό στο τηλεοπτικό κοινό των πρωινάδικων ,ή από τον @AKARL να πάψει να ακούει εκειό τον κλαπσομούgνη τον Ρογήρο τον Νερουλά...
Δε γίνεται μρε κουμπάρε...!:D
 

I

iason

Guest
Το θέμα είναι ότι οι μοντέρνες τεχνολογίες ενίσχυσης μετράνε και καλύτερα και κοστίζουν υποπολλαπλάσια από τις καλές λάμπες, συνεπώς αντιστρόφως ανάλογο με το ηχητικό αποτέλεσμα είναι το κόστος κτήσης των λαμπάτων ενισχυτών.
Με ποιά λάμπα θα οδηγούσα εγώ άριστα τα ATC μου και σε τι κόστος; Με Leben των 15 βατ; Ακόμη κι έτσι, θα κόστιζε 1.500 ευρώ. Ενώ με Crown που πήρα έκανα τη δουλειά μου τζάμπα και σίγουρα με καλύτερες μετρήσεις. Το ίδιο θα ήταν κι αν έπαιρνα ice power.
Ο crown είναι καλός και στο Γυμναστήριο που παω και εκει crown εχουν.
 

A

AKARL

Guest
κατσε να τονε σερβιρω κι εγω

View attachment 114657


ουπς σορυ παιδια, λαθος τζιφ ... :D
Ο ΕΑΡ όντως είναι απλός άθρωπος, βλέπει βυζγιά - πατάει λάικ... :roflmao::roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1546622382][/DOUBLEPOST]
ή από τον @AKARL να πάψει να ακούει εκειό τον κλαπσομούgνη τον Ρογήρο τον Νερουλά...
Πάρτα μωρή λουλού να μη στα χρωστάω... >:( :devilish: >:(

80297_131888_bf_642_428.gif
 

Μηνύματα
1.628
Reaction score
2.271
μπορείς να το καταλάβεις, γιατί δεν έχεις διαβάσει αρκετά. ;)

(Το όμοιο ισχύει και για αυτούς που σου έκαναν like, είναι απλώς αδιάβαστοι) 8-)
Κωστα νομιζω οτι αδικεις τον εαυτο σου.Πραγματικα θα ηθελα να γνωριστουμε να επισκεφθω τον νεο σου χωρο (θα ειναι εμπειρια για μενα) ,να ερθεις κι εσυ στο σπιτι μου (με μπουσμιλς οχι μακαλαν ειμαι του irish) και να μιλησουμε.Για μενα ειναι δεδομενο οτι εχεις γνωσεις.Μαλλον ομως εχεις παρασυρθει απο καποιους κλακαδορους και εχεις χασει την ρεγουλα.Και ριχνεις και κοσμο στον κουβα ( οχι εσκεμμενα) .Δεν γινεται ρε φιλαρακι να λες στον αλλον τι του αρεσει και τι οχι.Δεν γινεται.Στην ευχαριστηση και στα γουστα οι κανονες χαλαρωνουν.Οκ δεν καταργουνται αλλα υπαρχει πλουραλισμος.Και ευτυχως δηλαδη. Και μην μου απαντησεις οτι ειναι φορουμ τεχνολογιας γιατι αν δεις τα αρχικα ποστ καποιων που περιμενουν να ποσταρεις για να κανουν like θα βαλουμε τα γελια.Εντελως φιλικα στα γραφει καποιος που εχει μαθει απο καποια ποστ σου....
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.285
Μηνύματα
2.895.380
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top