Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Το κοστος του σωστου? Και κατα ποσο η αναλογια σωστου / κοστους ειναι ορθη; δηλαδη αν ειναι για να ακουω πιο σωστα κατα ποσοστο 5% και να δαπανησω ενα 25% - 30% προφανως το cost - benefit analysis παει περιπατο....
Είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.106
Reaction score
2.740
Το κοστος του σωστου? Και κατα ποσο η αναλογια σωστου / κοστους ειναι ορθη; δηλαδη αν ειναι για να ακουω πιο σωστα κατα ποσοστο 5% και να δαπανησω ενα 25% - 30% προφανως το cost - benefit analysis παει περιπατο....
πιστευεις στη τυχη?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.584
Reaction score
20.154
Ανταποδιδω την αγαπη, ευχαριστωντας για τη (γνωστη βεβαιως) συμβουλη, αλλα πρωτον "δεεεν" περι επεμβασεων στο χωρο, και δευτερον ακουω πολυ, μα παρα πολυ αξιοπρεπως, κατα περιεργο τροπο ισως. Και δεν το λεω εγω αυτο! Αν κατεβεις καμια φορα κανε μια 10λεπτη σταση/ακροαση (αρκετη θα ειναι για να συμπερανεις), πες μου απο πριν ομως να σου ζεστανω τις λαμπες!
Το "αξιοπρεπως" εννοειται πως δεν σημαινει και ...επιστημονικα σωστα βασει μετρησεων κλπ - αλλο θεμα αυτο!
Μην... τον βαλεις… σπιτι σου.. :o. Το πιθανοτερο είναι να σε πιασει εξαπινης και να μην ασχοληθεί καθολου με τα ηχητικα αλλα με τη διακοσμηση-χωροταξια. Όταν τελειωσει με αυτη θα εχεις…. plenty of space for treatments :D:D:D.
Σοβαρα τωρα, δεν γνωριζόμαστε προσωπικα και ας με διορθωσει αν κανω λαθος αλλα πιστευω ανθρωποι σαν τον Ear που εχουν περασει και από λαμπες κ' από πειραματισμούς με διαφορα ηχητικα είναι απιθανο να ακουσει ένα συστημα σαν το δικο σου (η' το δικο μου π.χ.) σε αφροντιστο χωρο και να σου πει καλα παιζει. Εχει σχηματισει αντιληψη προφανως περνωντας από αυτά τα σταδια.. Το πολύ πολύ να σου πει τα ιδια που σου λεει εδώ με συνοδεια καφε :drinks:.
 
Last edited by a moderator:



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Αν κατεβεις καμια φορα κανε μια 10λεπτη σταση/ακροαση
Μέχρι να κατέβει ο Εαρ, ανέβασε μετρήσεις, απόκριση συχνότητας L-R και RT60, και θα καταλάβουμε όλοι με πολύ μεγάλη προσέγγιση πως παίζει.
Είμαι σίγουρος πως μπορείς.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.324
Αν κατεβεις καμια φορα κανε μια 10λεπτη σταση/ακροαση (αρκετη θα ειναι για να συμπερανεις), πες μου απο πριν ομως να σου ζεστανω τις λαμπες!
Θα μου θυμίσει το άκουσμα τα παιδικά μου χρόνια, δείχνω κατανόηση σε αυτά τα ακούσματα, μη νομίζεις πως είναι ξένα σε μένα... ;)

Εγώ όμως, μπορώ να σου ζεστάνω κάψω τον εγκέφαλο με 2 μόνο ηχεία, μικρά, ενεργά, οικονομικά.
Αυτά που λέω χρόνια.
Αν τα βάλω όλα μαζί να παίξουν, θα σοκαριστείς, δεν κάνει. Θύμισέ μου αν έρθεις σε μένα, να μην παίξω πολυκάναλο, κρίμα είναι... :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.324
Αν ειναι για ενα χομπι (αρκετα σοβαρο) να διαθεσω περιπου €800 για να μετρησω τον χωρο και €1000 για να τον ντυσω καταλληλα με αποσβεστικα, προτιμω αυτα τα €1800 περιπου να τα παρω δισκακια
Ποια δισκάκια βρε παιδάκι μου;

Σοβαρά τώρα.


Κατεβείτε, στάση. Spotify.
[DOUBLEPOST=1546961902][/DOUBLEPOST]
Το πιθανοτερο είναι να σε πιασει εξαπινης και να μην ασχοληθεί καθολου με τα ηχητικα αλλα με τη διακοσμηση-χωροταξια.
Αυτό είναι γεγονός, κι έχει συμβεί πολλές φορές.
Με μια μετακίνηση των ηχείων συμβαδίζει η "καλημέρα, καλώς τονα", και μελέτη των κλίσεων και των αποστάσεων από τα δομικά όρια.

Βεβαίως οι ουσιαστικές βελτιώσεις που προκύπτουν από τέτοιες κινήσεις, είναι η χαρά στο χόμπι μας! ;)
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Εγώ όμως, μπορώ να σου ζεστάνω κάψω τον εγκέφαλο με 2 μόνο ηχεία, μικρά, ενεργά, οικονομικά.
Αυτά που λέω χρόνια.
Αν τα βάλω όλα μαζί να παίξουν, θα σοκαριστείς, δεν κάνει. Θύμισέ μου αν έρθεις σε μένα, να μην παίξω πολυκάναλο, κρίμα είναι... :)
Βάλε του και κάνα σαμπάκι να παίζει μαζί. Εκεί θα είναι η μεγάλη η ζημιά!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Οχι όλα τα Sub. Εκείνο θα είναι απάνθρωπο.:)
 





P

PMC

Guest
Αγαπητέ μου Λάκη, (και κάθε Λάκη), άμα δε μπεις στη διαδικασία μετρήσεων και ισοσταθμισης της απόκρισης με στόχο τα επιθυμητά τάργκετ κερβ, ακούς στο wedding του αξιαγάπητου karagiozi και δεν πρόκειται ποτέ και με κανέναν τρόπο να παίξει αξιοπρεπώς, όσα λεφτά κι αν σκορπίσεις, όσες ακροάσεις επί ακροάσεων κι αν κάνεις.

Ειλικρινά, και με πολύ αγάπη. ;)

Υπάρχουν τουλάχιστον δυο ( θυμάμαι εγώ που δεν προλαβαίνω να τα διαβάζω και όλα ) συστήματά ( μελών του avsite) που έχει επισκεφθεί ο Κώστας για μέτρημα και παίζαν( μετρούσαν) αξιοπρεπέστατα χωρίς να αλλάξει σχεδόν τίποτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.324
Το ξανάστησα το μικαπαπέντε μου σήμερα, είναι λίγο στραβά πάνω στο έπιπλο, έδωσα λίγο παραπάνω αντισκέιτινγκ να κεντράρει (βαρέθηκα να το σιώσω απ'τα ποδάρια). Δε μασάει τ'άντερά του αυτό το κτηνάκι, κι ούτε παρεξηγιέται με το αντισκέιτινγκ. ;)

Άλλωστε πάνω στο σαμπ το είχα και δούλευε τόσα χρόνια, όπως κι όταν το άκουσε ο Βασίλης, που ολίγον σοκαρίστηκε. Τώρα πάνω σε έπιπλο, θα νιώθει ναυτία που δε κουνιέται..:D
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.741
Δε μασάει τ'άντερά του αυτό το κτηνάκι. ;)
Τι να μασήσει ρε φίλε.
Το μηχάνημα αρχικά δεν ήταν για επαγγελματίες , αλλά βρέθηκε επάξια στην 1η θέση των επιλογών .

Ξέρεις και ξέρω πως ο pro ήχος είναι για το audio , ότι η formula 1 για τα αυτοκίνητα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.286
Μηνύματα
2.895.431
Members
38.023
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top