Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.252
Reaction score
21.026
Ποια δεδομενα; ειπαμε: θεμα γουστου ειναι! Δεν παει να μεετραει αριστα (Devialet) οταν μου χτυπαει κατ΄ευθειαν στο τυμπανο τσιριχτα φταιει η ...ανεπαρκης γνωση και η μη επεξεργασια;;;
Ναι.
 

A

amoustakas

Guest
Οι τραμπες γιατι σε ενοχλουν τοσο; βοηθουν κι εμας που δεν τα εχουμε ουτε περισσευμα ουτε κατατιθεμενα πολλα (αποφευγω να ξοδευω απο αυτα), με λιγη ή πολλη χασουρα, να ανανεωομαστε και να εξοπλιζομαστε, τοσο κακο ειναι;
Πολύ σωστά τα λες Λάκη. Σε κατανοώ απόλυτα. Και ανανεωνόμαστε και εξοπλιζόμαστε και γουστάρουμε τις δοκιμές. Το ζήτημα είναι ότι εμείς οι απλοί χομπίστες δεν κατέχουμε τεχνικά το ζήτημα, ώστε να μαγειρέψουμε σωστά με τα καλύτερα αυτά υλικά και εν τέλει να αναβαθμιστούμε επί της ουσίας. Ακούμε διαφορές μόνο.
Πιστεύω ότι όντως το σύστημά σου ακούγεται πολύ καλά όπως και πολλά άλλα συστήματα εδώ. Το να προσπαθούμε όμως με τη μέθοδο trial and error να βελτιώσουμε μια κατάσταση δεν θεωρώ ότι είναι λογικό. Πόσο μάλλον όταν εν τέλει πολλοί από εμάς δεν ξέρουμε καν ΠΟΥ πρέπει να καταλήξουμε.
 

Μηνύματα
1.847
Reaction score
3.442
Αυτό που αλλάζετε μηχανήματα και ηχεία κάθε φορά που αλλάζετε ειδος μουσικής που ακούτε με ξεπερνάει .
Στα στούντιο που γράφετε το κομμάτι,που μιξαρετε το ίδιο ηχείο έχουν αναφορά από jazzιστες έως ροκάδες,χιπχοπαδες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Εξηγησα το λογο των ...τραμπων, γιατι επιμενεις; πλεον του οικονομικου αν υπηρχε ΚΥΡΙΩΣ η δυνατοτητα ακροασης καθε συσκευης εδω (δεν υπαρχει), ωστε να μην ακυρωνεται ταχιστα η αγορα, ειναι βεβαιο πως οι τραμπες θα μηδενιζονταν σχεδον. Με την παραδοχη, δυστυχως, οτι οποιαδηποτε χωροθετικη επεμβαση ειναι αδυνατη, οποτε προσπαθησα να προσαρμοσω τα μηχανηματα στον χωρο κι οχι το αντιθετο.
Μέτρησα 8 HiFi λάθη σε μια παράγραφο 4 σειρών και κάτι, που μας βγάζει 1,9 λάθη/σειρά.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Να αλλαξεις Δημητρη μου μεθοδολογια μετρησης:)


Ενα πραγμα μετα απο τοσα χρονια ενασχολησης δεν καταλαβατε ακομη: ο,τι ουσιατικα χασατε το νοημα της υπαρξης μηχανηματων, και κυνηγατε το ανεφικτο: την ακριβη απομιμηση του συμβαντος/γεγονοτος. Ματαιοπονειτε. Το ξερετε μα δεν το παραδεχεσθε, χανοντας ετσι τον "σκοπο", που δεν ειναι αλλος απο την απολαυση κι ευχαριστηση ενος θειου δωρου.
 
Last edited:



vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.106
Reaction score
2.740
Συμφωνώ απλά μου κάνει για άλλη μια φορά εντύπωση

Λακη χωρις παρεξήγηση με την φυσική και τα μαθηματικά πως τα πήγαινες στο σχολείο ;
[DOUBLEPOST=1546936945][/DOUBLEPOST]
Πολύ σωστά τα λες Λάκη. Σε κατανοώ απόλυτα. Και ανανεωνόμαστε και εξοπλιζόμαστε και γουστάρουμε τις δοκιμές. Το ζήτημα είναι ότι εμείς οι απλοί χομπίστες δεν κατέχουμε τεχνικά το ζήτημα, ώστε να μαγειρέψουμε σωστά με τα καλύτερα αυτά υλικά και εν τέλει να αναβαθμιστούμε επί της ουσίας. Ακούμε διαφορές μόνο.
Πιστεύω ότι όντως το σύστημά σου ακούγεται πολύ καλά όπως και πολλά άλλα συστήματα εδώ. Το να προσπαθούμε όμως με τη μέθοδο trial and error να βελτιώσουμε μια κατάσταση δεν θεωρώ ότι είναι λογικό. Πόσο μάλλον όταν εν τέλει πολλοί από εμάς δεν ξέρουμε καν ΠΟΥ πρέπει να καταλήξουμε.
Αντί για τραμπες μήπως να καλούσαμε ένα ειδικό σπιτι;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Να αλλαξεις Δημητρη μου μεθοδολογια μετρησης:)
Ενα πραγμα μετα απο τοσα χρονια ενασχολησης δεν καταλαβατε ακομη: ο,τι ουσιατικα χασατε το νοημα της υπαρξης μηχανηματων, και κυνηγατε το ανεφικτο: την ακριβη απομιμηση του συμβαντος/γεγονοτος. Ματαιοπονειτε. Το ξερετε μα δεν το παραδεχεσθε, χανοντας ετσι τον "σκοπο", που δεν ειναι αλλος απο την απολαυση κι ευχαριστηση ενος θειου δωρου.
Δυστυχώς όχι, τα πιστεύει :headbang:
Μάταιες οι βολές κατά του DF...Εκείνος έχει κρατήσει το σύστημα με τα B&W και το Cyrus στο...σαλόνι.;)

Καλά τα...πιστεύει με πλάγιον τρόπο.
Ν'αλλαχθεί λοιπόν πάραυτα η μεθοδολογία ισοστάθμισης.γυρίζοντάς το πάλι στην ΄΄παραδοσιακή΄΄... πισωστάθμιση .:sneaky:

Πάρτε παθητική...πισωστάθμιση.:tongue:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.323
Αγαπητέ μου Λάκη, (και κάθε Λάκη), άμα δε μπεις στη διαδικασία μετρήσεων και ισοσταθμισης της απόκρισης με στόχο τα επιθυμητά τάργκετ κερβ, ακούς στο wedding του αξιαγάπητου karagiozi και δεν πρόκειται ποτέ και με κανέναν τρόπο να παίξει αξιοπρεπώς, όσα λεφτά κι αν σκορπίσεις, όσες ακροάσεις επί ακροάσεων κι αν κάνεις.

Ειλικρινά, και με πολύ αγάπη. ;)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Συμφωνώ απλά μου κάνει για άλλη μια φορά εντύπωση

Λακη χωρις παρεξήγηση με την φυσική και τα μαθηματικά πως τα πήγαινες στο σχολείο ;
[DOUBLEPOST=1546936945][/DOUBLEPOST]
Αντί για τραμπες μήπως να καλούσαμε ένα ειδικό σπιτι;
Με το νεο τροπο βαθμολογησης των μαθητων θα επρεπε να ειχα βαθμο τουλαχιστον ...35! Δυστυχως στα χρονια μου πανω απο 17 "απαγορευοταν", ηταν για ειδικες περιπτωσεις. Στην εκθεση Ο πρωτος υπερανω των μελλοντων φιλολογων, μα στα Λατινικα ειχα ...8!!!
Θεωρω ακυρες τετοιες ερωτησεις/αποριες, απο την στιγμη που εθεσα τον προφανη περιορισμο σε οποιαδηποτε μεταβολη του οικιακου χωρου - αρα συμβιβασμος και αναζητηση καλυτερης λυσης δια των ...τραμπων! Και, ξανα, αρα δεν υπαρχει κανενα τρολλαρισμα εκ μερους μου, αντιθετως θεωρω πως οσα αναφερω αφορουν την συντριπτικη πλειοψηφια των φιλων εδω (και αλλου), και συνεπως το να θελετε ή να προσπαθειτε να μειωσετε τετοια γνωμη/αποψη, μαλλον σας απομακρυνει απο την πραγματικτητα και περιχαρακωνεστε σε εναν, πιθανα, ιδεατο κοσμο, που αμφιβαλλω κατα ποσον αρκετοι απο εσας τον "κατεχετε' (για να ειμαστε και ειλικρινεις εδω μεσα).
Παω για ...σιεστα;)
[DOUBLEPOST=1546953849][/DOUBLEPOST]
Αγαπητέ μου Λάκη, (και κάθε Λάκη), άμα δε μπεις στη διαδικασία μετρήσεων και ισοσταθμισης της απόκρισης με στόχο τα επιθυμητά τάργκετ κερβ, ακούς στο wedding του αξιαγάπητου karagiozi και δεν πρόκειται ποτέ και με κανέναν τρόπο να παίξει αξιοπρεπώς, όσα λεφτά κι αν σκορπίσεις, όσες ακροάσεις επί ακροάσεων κι αν κάνεις.

Ειλικρινά, και με πολύ αγάπη. ;)
Ανταποδιδω την αγαπη, ευχαριστωντας για τη (γνωστη βεβαιως) συμβουλη, αλλα πρωτον "δεεεν" περι επεμβασεων στο χωρο, και δευτερον ακουω πολυ, μα παρα πολυ αξιοπρεπως, κατα περιεργο τροπο ισως. Και δεν το λεω εγω αυτο! Αν κατεβεις καμια φορα κανε μια 10λεπτη σταση/ακροαση (αρκετη θα ειναι για να συμπερανεις), πες μου απο πριν ομως να σου ζεστανω τις λαμπες!
Το "αξιοπρεπως" εννοειται πως δεν σημαινει και ...επιστημονικα σωστα βασει μετρησεων κλπ - αλλο θεμα αυτο!
 

Μηνύματα
76
Reaction score
58
Απο ενα σημειο και μετα χανεται το νοημα. Πολλοι παραγοντες αποτελουν τροχοπεδη. Μερικοι απο αυτους ειναι το κοστος, περιορισμοι χωρου, χρονου κλπ. Αν ειναι για ενα χομπι (αρκετα σοβαρο) να διαθεσω περιπου €800 για να μετρησω τον χωρο και €1000 για να τον ντυσω καταλληλα με αποσβεστικα, προτιμω αυτα τα €1800 περιπου να τα παρω δισκακια και να ακουω μουσικη παρα να κυνηγαω δαιμονες οι οποιοι σε καποιες περιπτωσεις ισως και να υπαρχουν. Ακουγοντας διαφορα συστηματα Λαμπατα ή Τρανζιστορικα εχω καταληξει οτι ακουω αρκετα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑ. Το θεμα ειναι να αρεσει στον ακροατη το αποτελεσμα.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.106
Reaction score
2.740
πανω απο ολα αξιοπρεπεια

Βαγγος

δηλαδη Βασιλης

αλλο μας αρεσει αλλο το σωστο παιδια μην μπερδευομαστε...

αξιοπρεπεις ειμαστε ολοι, φυλακη δεν εχουμε κανει και εκκλησια πηγαιναμε ως τα 15
 

Μηνύματα
76
Reaction score
58
Απο ενα σημειο και μετα χανεται το νοημα. Πολλοι παραγοντες αποτελουν τροχοπεδη. Μερικοι απο αυτους ειναι το κοστος, περιορισμοι χωρου, χρονου κλπ. Αν ειναι για ενα χομπι (αρκετα σοβαρο) να διαθεσω περιπου €800 για να μετρησω τον χωρο και €1000 για να τον ντυσω καταλληλα με αποσβεστικα, προτιμω αυτα τα €1800 περιπου να τα παρω δισκακια και να ακουω μουσικη παρα να κυνηγαω δαιμονες οι οποιοι σε καποιες περιπτωσεις ισως και να υπαρχουν. Ακουγοντας διαφορα συστηματα Λαμπατα ή Τρανζιστορικα εχω καταληξει οτι ακουω αρκετα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑ. Το θεμα ειναι να αρεσει στον ακροατη το αποτελεσμα.
Αφαιρω το αρκετα... Εκ παραδρομης. μην μας πουν ανεπαρκως μορφωμενους...
 


Μηνύματα
76
Reaction score
58
πανω απο ολα αξιοπρεπεια

Βαγγος

δηλαδη Βασιλης

αλλο μας αρεσει αλλο το σωστο παιδια μην μπερδευομαστε...

αξιοπρεπεις ειμαστε ολοι, φυλακη δεν εχουμε κανει και εκκλησια πηγαιναμε ως τα 15
Το κοστος του σωστου? Και κατα ποσο η αναλογια σωστου / κοστους ειναι ορθη; δηλαδη αν ειναι για να ακουω πιο σωστα κατα ποσοστο 5% και να δαπανησω ενα 25% - 30% προφανως το cost - benefit analysis παει περιπατο....
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.106
Reaction score
2.740
Με το νεο τροπο βαθμολογησης των μαθητων θα επρεπε να ειχα βαθμο τουλαχιστον ...35! Δυστυχως στα χρονια μου πανω απο 17 "απαγορευοταν", ηταν για ειδικες περιπτωσεις. Στην εκθεση Ο πρωτος υπερανω των μελλοντων φιλολογων, μα στα Λατινικα ειχα ...8!!!
Θεωρω ακυρες τετοιες ερωτησεις/αποριες, απο την στιγμη που εθεσα τον προφανη περιορισμο σε οποιαδηποτε μεταβολη του οικιακου χωρου - αρα συμβιβασμος και αναζητηση καλυτερης λυσης δια των ...τραμπων! Και, ξανα, αρα δεν υπαρχει κανενα τρολλαρισμα εκ μερους μου, αντιθετως θεωρω πως οσα αναφερω αφορουν την συντριπτικη πλειοψηφια των φιλων εδω (και αλλου), και συνεπως το να θελετε ή να προσπαθειτε να μειωσετε τετοια γνωμη/αποψη, μαλλον σας απομακρυνει απο την πραγματικτητα και περιχαρακωνεστε σε εναν, πιθανα, ιδεατο κοσμο, που αμφιβαλλω κατα ποσον αρκετοι απο εσας τον "κατεχετε' (για να ειμαστε και ειλικρινεις εδω μεσα).
Παω για ...σιεστα;)
[DOUBLEPOST=1546953849][/DOUBLEPOST]
Ανταποδιδω την αγαπη, ευχαριστωντας για τη (γνωστη βεβαιως) συμβουλη, αλλα πρωτον "δεεεν" περι επεμβασεων στο χωρο, και δευτερον ακουω πολυ, μα παρα πολυ αξιοπρεπως, κατα περιεργο τροπο ισως. Και δεν το λεω εγω αυτο! Αν κατεβεις καμια φορα κανε μια 10λεπτη σταση/ακροαση (αρκετη θα ειναι για να συμπερανεις), πες μου απο πριν ομως να σου ζεστανω τις λαμπες!
Το "αξιοπρεπως" εννοειται πως δεν σημαινει και ...επιστημονικα σωστα βασει μετρησεων κλπ - αλλο θεμα αυτο!
ιδεατος κοσμος ειναι οι μετρησεις ή οι τραμπες για να επιτυχεις αποτελεσμα;

Λακη και εγω σε αγαπαω εχεις και το ονομα του μπαμπα μου!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.286
Μηνύματα
2.895.421
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top