Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα


Μηνύματα
1.742
Reaction score
870
Φαίνεται πὼς ἡ ζωὴ αὐτὴ δὲν ἔγινε γιὰ νὰ ἐπιτευχθεῖ «κάτι δύσκολο ἢ κάτι τὸ ὑψηλό». Καθόλου. Ἔγινε γιὰ τὴν εὐκολία μας. «Πονάει δόντι, βγάζει δόντι» ποὺ ἔλεγαν οἱ παλαιοί. Πονάει περισπωμένη, βγάζει περισπωμένη· πονάει δασεῖα, βγάζει δασεῖα. Καὶ λαμπρὰ ταιριάζουν ὅλα.

Δὲν εἶναι τὸ πρακτικὸ μέρος τῶν πραγμάτων ποὺ πρωτεύει στὴ ζωή μας. Τὰ τρία τέταρτα τῆς ἀνθρωπότητας διαβιοῦν κατὰ λάθος. Διαγράφουν τὸ περιττόν, καὶ ἂς εἶναι ὡραῖον, κερδίζοντας μερικὰ εἰκοσιτετράωρα πλήξης. Ἀλλοῦ, μακριά τους στάζει ὁ χυμός, ἔστω καὶ ὡς ἦχος στὰ χείλη μιᾶς θυγατρὸς τοῦ Ὁμήρου.
...
Μιὰ Φύση εὐκτική, ἀνώτερη καὶ τῆς Ἀττικῆς, ἐξαποστέλλει ρυακισμοὺς καὶ θροΐσματα στὸ Θριάσιο πεδίο τῶν ἀποξηραμένων μεταρρυθμιστῶν, ποὺ χάρη στὸν εὐφωνικὸ στραβισμό τους ἐκλαμβάνουν τὸν ἑαυτό τους γιὰ προοδευτικό. Ἀλλὰ στοὺς φθόγγους, ὅπως καὶ στὰ χρώματα, δὲν ὑπάρχει ἡ ἔννοια τῆς προόδου. Ἐκτὸς κι ἂν ἐσὺ εἶσαι ὁ δράστης, ὁπότε ὅσο πιὸ εὐώχυμο εἶναι τὸ ἕνα τόσο δυσαπεικόνιστο εἶναι τὸ ἄλλο.

Οδυσσέας Αλεπουδέλης, Ἀπὸ τὸ 2x7 ε, Ἴκαρος 1996.
Κίνησα να πάω στο μύλο με τη θειά μου τη Κοντύλω
Και στα κοντοκαναλάκια πιάσαμε τα παιχνιδάκια
Σκούντα κείνη σκούντα 'γω 'που κάτω αυτή 'πουπάνω εγώ
Αχ βρε θεια μου νάσαν ξένη τι καλά που θέλα γένει

Κάν' παιδί μου τη δουλειά σου και γω θα 'μαι πάλι θεια σου
Στράγκα στρούγκα τη μαχαίρα να κι ο μπάρμπας από πέρα
Τι την κάνεις βρε τη θειά σου αχ που να καεί η καρδιά σου
Πόνος μπάρμπα μ' τήνε πιάνει την πλακώνω για να γιάνει

Πλάκωσ' την καλά παιδί μου όπου να 'χεις την ευχή μου..

Δόμνα Σαμίου.. Τα Γαμοτράγουδα.. 1985
 



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Όπως έχω ξαναπεί , συμφωνώ κατά βάση με τον αυτιά .
Αλλά και διαφωνώ εν μέρει.
Πάρτε δέκα διαφορετικά μεγάφωνα και βάλτε τα να παίξουν το ίδιο κομμάτι. Θα παίξουν διαφορετικά.
Μεγάφωνα όχι ηχεία , στον ίδιο χώρο με τον ίδιο ενισχυτή.
Βάλτε τα μετά σε μία γεννήτρια παραγωγής συχνοτήτων και βάλτε και ένα μικρόφωνο και έναν παλμογράφο στα 5 εκατοστά από το μεγάφωνο , και δείτε τις κυματομορφές , δεν θα έχουν σχεδόν καμία σχέση μεταξύ τους.
Ξαναλέω , στον ίδιο χώρο, ψιλονεκρό ακουστικά , με το μικρόφωνο στα 5 εκατοστά.

Δεν θα παίξουν το ίδιο ούτε φυσικά θα ακούγονται το ίδιο.
Αυτά.
Οι διαφορές δεν είναι μόνο εκεί Γιάννη.
Και ο Κώστας δεν ισχυρίζεται κάτι διαφορετικό.
Καμία σχέση δηλαδή με τις παρακάτω ανοησίες:

Δεν λέει μόνο αυτό.
Λέει ότι όλα τα Ηχεια ακούγονται το ίδιο.( αφού όλα μετράνε καλά) ....εγώ όταν αλλάζω Ηχεια στον ίδιο χώρο αλλάζω και ήχο!
Λέει ότι μόνο ο χώρος παίζει ρόλο και στην τελική μόνο τον χώρο ακούς ! ( ότι ηχείο και να βάλεις μέσα )?
Ότι δεν χρειαζετμνα ψάχνει κανείς για ενισχυτές . Πρέπει απλά να πάρεις ενεργά. Άλλο βέβαια που εγώ ξέρω ενεργό ηχείο με τρεις διαφορετικούς συνδυασμούς τελικών ενισχυτών ( η pmc βγάζει το mb2 με τρεις διαφορετικούς συνδυασμούς τελικών ) Η ενεργά και παθητικά με την ίδια καμπίνα ? Είναι δυνατόν?
...

Το ερώτημα είναι άλλο: :D
Αν πάρουμε δέκα διαφορετικές μάρκες παστουρμά και τις βάλουμε σε δέκα ίδιες πίτες, στον ίδιο φούρνο, σε ίδια ταψιά και τις σερβίρουμε σε ίδια πιάτα, εσύ θα μπορέσεις να καταλάβεις διαφορές; :p
[DOUBLEPOST=1546836455][/DOUBLEPOST]
Να το προσεξεις τοτε -ειδικα και ιδιαιτερα οι ...σινεματζηδες, που το μονο που αποθεωνετε ειναι η εφετζηδικη παραμορφωση.
Και ποιος σου είπε ότι οι "σινεματζήδες" ακούνε π.χ. με χαρμπεθοκαυσόξυλα και λάμπες;
 


Μηνύματα
76
Reaction score
58
Το ζητημα ειναι να μετρησουμε και τα αυτια μας να δουμε κατα ποσο ακουμε σωστα βασει Ιατρικης...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Κίνησα να πάω στο μύλο με τη θειά μου τη Κοντύλω
Και στα κοντοκαναλάκια πιάσαμε τα παιχνιδάκια
Σκούντα κείνη σκούντα 'γω 'που κάτω αυτή 'πουπάνω εγώ
Αχ βρε θεια μου νάσαν ξένη τι καλά που θέλα γένει
Κάν' παιδί μου τη δουλειά σου και γω θα 'μαι πάλι θεια σου
Στράγκα στρούγκα τη μαχαίρα να κι ο μπάρμπας από πέρα
Τι την κάνεις βρε τη θειά σου αχ που να καεί η καρδιά σου
Πόνος μπάρμπα μ' τήνε πιάνει την πλακώνω για να γιάνει
Πλάκωσ' την καλά παιδί μου όπου να 'χεις την ευχή μου..
Δόμνα Σαμίου.. Τα Γαμοτράγουδα.. 1985
.....Στὶς δέκα λέξεις μας οἱ πέντε εἶναι ξένες. Ὁλοταχῶς βαδίζουμε πρὸς μιὰν ἐσπεράντο παρὰ πέντε. Κανένας Ἡρώδης δὲν θὰ τολμοῦσε νὰ διατάξει τέτοια γενοκτονία, ὅπως αὐτὴ τοῦ τελικοῦ -ν· ἐκτὸς κι ἂν τοῦ ᾿λειπε ἡ ὀπτικὴ τοῦ ἤχου....
...Γιὰ μιὰν ὀπτικὴ τοῦ ἤχου...
Φαίνεται πὼς ἡ ζωὴ αὐτὴ δὲν ἔγινε γιὰ νὰ ἐπιτευχθεῖ «κάτι δύσκολο ἢ κάτι τὸ ὑψηλό». Καθόλου. Ἔγινε γιὰ τὴν εὐκολία μας. «Πονάει δόντι, βγάζει δόντι» ποὺ ἔλεγαν οἱ παλαιοί. Πονάει περισπωμένη, βγάζει περισπωμένη· πονάει δασεῖα, βγάζει δασεῖα. Καὶ λαμπρὰ ταιριάζουν ὅλα.

Δὲν εἶναι τὸ πρακτικὸ μέρος τῶν πραγμάτων ποὺ πρωτεύει στὴ ζωή μας. Τὰ τρία τέταρτα τῆς ἀνθρωπότητας διαβιοῦν κατὰ λάθος. Διαγράφουν τὸ περιττόν, καὶ ἂς εἶναι ὡραῖον, κερδίζοντας μερικὰ εἰκοσιτετράωρα πλήξης. Ἀλλοῦ, μακριά τους στάζει ὁ χυμός, ἔστω καὶ ὡς ἦχος στὰ χείλη μιᾶς θυγατρὸς τοῦ Ὁμήρου.
...
Μιὰ Φύση εὐκτική, ἀνώτερη καὶ τῆς Ἀττικῆς, ἐξαποστέλλει ρυακισμοὺς καὶ θροΐσματα στὸ Θριάσιο πεδίο τῶν ἀποξηραμένων μεταρρυθμιστῶν, ποὺ χάρη στὸν εὐφωνικὸ στραβισμό τους ἐκλαμβάνουν τὸν ἑαυτό τους γιὰ προοδευτικό. Ἀλλὰ στοὺς φθόγγους, ὅπως καὶ στὰ χρώματα, δὲν ὑπάρχει ἡ ἔννοια τῆς προόδου. Ἐκτὸς κι ἂν ἐσὺ εἶσαι ὁ δράστης, ὁπότε ὅσο πιὸ εὐώχυμο εἶναι τὸ ἕνα τόσο δυσαπεικόνιστο εἶναι τὸ ἄλλο.

Οδυσσέας Αλεπουδέλης, Ἀπὸ τὸ 2x7 ε, Ἴκαρος 1996.
Μα την πίστη μου αυτή τη φορά σας κατάλαβα. Μήπως το έγραψε άλλος; Μήπως είστε αδιάθετος; ( μήπως είμαι τρελός;
:drinks: πιστεύω να μη με παρεξηγήσει κάποιος... Λίγη πλακίτσα μας χρειάζεται φέτος!
Το γιατρικό σε ανάλογες περιπτώσεις είναι το εξής:

Κάβον Wood Goumoutsan
κι έχομεν γίνει λούτσαν
( εκ των μεσαίων την υγρασίαν
και βρογχικήν ατελεκτασίαν )

Και άλλο ένα τετράστιχον σχετικόν με το παρόν νήμα:

Λαμπίτσες πλάτσα πλούτσαν
μας έχουν κάνει λούτσαν
λαμπίτσες πλούτσα πλάτσαν
μ'ενισχυτήν χλαπάτσαν

Αμφότερα περιεχόμενα εις την...παραποιητική συλλογήν "Της λούτσας τα καμώματα"...

Το ζητημα ειναι να μετρησουμε και τα αυτια μας να δουμε κατα ποσο ακουμε σωστα βασει Ιατρικης...
Μην παραβλέπεται βεβαίως και η όρασή μας,καθότι...ακούμε με τα μάτια.;)
 

Μηνύματα
1.221
Reaction score
1.750
Αγοὀρι μου, δεν εἰναι εφικτἠ αυτἠ η λὐση.
Αυτἀ τα σηκομαροτριχὀμετρα, δεν μπορεἰ να τα αγορἀσει η πλἐμπα.
Δεν μπορεἰς να τα επιλἐξεις !
Αυτἀ σε επιλἐγουν.
Τἐλος !!!
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Μην παραβλέπεται βεβαίως και η όρασή μας,καθότι...ακούμε με τα μάτια.;)
Το προβλημα μπορει να λυθει μεταφεροντας τα αυτια στον...νωτιαιο μυελο, στον δευτερο εγκεφαλο που ειναι μακρια απ τον πρωτο και μπορει να μην υπαρχει ψυχολογικη αλληλεπιδραση. Για να δουμε τοτε τα ωραια και πανακριβα, θα επαιζαν το ιδιο καλα?:o:p:p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Το προβλημα μπορει να λυθει μεταφεροντας τα αυτια στον...νωτιαιο μυελο, στον δευτερο εγκεφαλο που ειναι μακρια απ τον πρωτο και μπορει να μην υπαρχει ψυχολογικη αλληλεπιδραση. Για να δουμε τοτε τα ωραια και πανακριβα, θα επαιζαν το ιδιο καλα?:o:p:p
Άσε καλύτερα,γιατί άμα τότε πάθαιναν καμιά κάκωση μεταφέροντας βαρέα μηχανήματα,κατόπιν μπορεί να μην ήταν σε θέση να τ'άκουγαν.
Τζάμπα και η άρση βαρών εκτός από το κάψιμο δηλαδή.:O_o:
Αγοὀρι μου, δεν εἰναι εφικτἠ αυτἠ η λὐση.
Αυτἀ τα σηκομαροτριχὀμετρα, δεν μπορεἰ να τα αγορἀσει η πλἐμπα.
Δεν μπορεἰς να τα επιλἐξεις !
Αυτἀ σε επιλἐγουν.
Τἐλος !!!
Ούτε καν να τα δοκιμάσεις μπορείς.Εκείνα δοκιμάζουν...εσένα.:sneaky:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
.....

Και ποιος σου είπε ότι οι "σινεματζήδες" ακούνε π.χ. με χαρμπεθοκαυσόξυλα και λάμπες;
Χιουμορακι χιουμορακι; ειναι γνωστοι οι περιορισμοι των αναφερομενων, συνεπως ειναι θεμα επιλογης, οπως ειναι γνωστη και η ηχητικη ποιοτητα, οσον αφορα τη δικαναλη αναπαραγωγη, ενος συστηματος φτιαγμενου για αλλα "πραγματα".
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Χιουμορακι χιουμορακι; ειναι γνωστοι οι περιορισμοι των αναφερομενων, συνεπως ειναι θεμα επιλογης, οπως ειναι γνωστη και η ηχητικη ποιοτητα, οσον αφορα τη δικαναλη αναπαραγωγη, ενος συστηματος φτιαγμενου για αλλα "πραγματα".
:lolsign:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.321
Χιουμορακι χιουμορακι;
Καθόλου.

Συ το'πες: "το μονο που αποθεωνετε ειναι η εφετζηδικη παραμορφωση" και αυτο που είπες μου θύμισε και μένα λάμπες και χαρμπεθοειδή, καθότι αμφότερα χαρακτηρίζονται ακριβώς όπως το έθεσες! ;)
[DOUBLEPOST=1546878617][/DOUBLEPOST]
το δικο σου πολυκαναλο και οχι φθηνο συστημα, ακουγεται το ιδιο με δικαναλο ΙΣΗΣ αξιας?
Δεν ξέρω να απαντήσω ακριβώς στην ερώτησή σου, αλλά ξέρω ότι ακούγεται πολύ καλύτερα από το δικό σου το δικάναλο. ;)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Υποψιαζομαι οτι κανεις σας δεν ακουσε τετοιον συνδυασμο.
Απο το δικο μου συστημα ασφαλως κι ακουγεται καλιτερα, αλλα μονο και μονο επειδη ειναι πολυυυ φθηνοτερο και σε αφροντιστο χωρο, κι οχι γιατι ειναι ..."χαλια"!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.321
Και σε ταινίες πάντως, κάνει καλό σαματά! :p

Χωρίς αλλαγή σε ρυθμίσεις, είτε αφορά ταινία είτε δικάναλο Μόμπι, είτε κλασική που ακούει ο άχρηστος.:D


Άχρηστος παιδί μου, ούτε μια λάμπα...:gotcha:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Δηλ βρε... LOL:) το δικο σου πολυκαναλο και οχι φθηνο συστημα, ακουγεται το ιδιο με δικαναλο ΙΣΗΣ αξιας?
Αν περιορίζεις το ερώτημα στην αξία και μόνο, και κρατήσουμε όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες, τότε δεν πιστεύω πως με τα 6Κ επιπλέον που θα έδινε κάποιος στο δικάναλο, (κάνοντας οικονομία απο το κεντρικό, τα surrounds και τα ncore τους) θα κέρδιζε κάτι. Πάνω-κάτω τα ίδια θα άκουγε, δεν θα άλλαζε κατηγορία. Θα έπρεπε να δώσει πολύ μεγαλύτερο ποσό για να ανέβει ποιότητα.

Αν όμως εδινε το σύνολο του ποσού σε παραδοσιακές δικάναλες απολιθωμένες μπούρδες, σε διαβεβαιώ με απόλυτη σιγουριά πως θα άκουγε ΓΤΠ. Το έχω δει (ακούσει) το έργο πολλές φορές.

Και το χειρότερο απ΄όλα είναι πως θα άκουγε μόνο stereo, δηλαδή φορμάτ 60ετίας:p, χωρίς να έχει την δυνατότητα να ακούσει και κάτι πραγματικά καλύτερο.

Τι ήθελες τελικά να πεις με το ποστ #656 ?
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Τωρα πουχει ψοφο με τι θα ζεσταθειτε? Με τα τρανζιστορ???
:D
Εγω θα βαλω τις λαμπιτσες μου και θα αραξω!
Δεν λογαριάζεις ότι μπορεί να μας βρίσκονται μέχρι κι ενισχυτές στερεάς κατάστασης σε αμιγή τάξη Α,
όπως οι Pass Aleph η Audia Flight με κάτι ψύκτρες που φέρνουν σε σώματα καλοριφέρ...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.285
Μηνύματα
2.895.400
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top