Ακουστές διαφορές σε καλώδια ρεύματος


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Δεν ισχύει όπως το γράφεις.
Πιο σωστά θα ήταν: η σωστά εφαρμοσμένη ισοστάθμιση μπορεί μερικώς να βελτιώσει ένα ηχείο, αλλά δεν κάνει και θαύματα.
Το πιο σωστό πιστεύω είναι: η σωστά εφαρμοσμένη ισοστάθμιση βελτιώνει ένα ηχείο μέχρι εκεί που αυτό μπορεί (σε συγκεκριμένο χώρο). Το φτάνει στα όριά του, αυτός είναι και ο λόγος που είναι απαραίτητη.
 

Μηνύματα
955
Reaction score
498
ear, αν το εχεις ηδη, ή αν μπορεις να το βρεις, ακου το 23 track απο αυτο.
πραγματικα κατι τετοια θα ηθελα να τα ακουσω σε ενα σεταπ σαν το δικο σου!

Πρέπει να είναι πολύ συμπιεσμένο αυτό πάντως.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Πρέπει να είναι πολύ συμπιεσμένο αυτό πάντως.
Το άκουσα σε 24/96 στο qobuz. Έχεις δίκιο, δε με εντυπωσίασε. Kαποια άλλα στην ιδια δειγματοληψία, παίζουν εμφανώς καλύτερα.

Edit: μέσω roon..
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Η αληθεια ειναι οτι στα HDtracks πουλανε πανακριβα καποια αρχεια τα οποια ειναι ηχητικα απαραδεκτα!
Πρεπει να προσεχεις πολυ τι αγοραζεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Το πιο σωστό πιστεύω είναι: η σωστά εφαρμοσμένη ισοστάθμιση βελτιώνει ένα ηχείο μέχρι εκεί που αυτό μπορεί (σε συγκεκριμένο χώρο). Το φτάνει στα όριά του, αυτός είναι και ο λόγος που είναι απαραίτητη.
Οκ, πάμε και στη δική μου βερσιόν:

1. Σε χάλια χώρους και με χάλια ηχεία, η ισοστθμιση είναι απαραίτητη, μπας και συμμαζέψει τίποτα χοντράδες και το κάνει υποφερτό.

2. Σε μέτριους χώρους και σε μέτρια ηχεία, η ισοστάθμιση είναι απαραίτητη για να μπορέσει να βγει το καλύτερο δυνατό από αυτά τα ηχεία σε αυτό το χώρο.

3. Σε τέλειο χώρο και με τέλεια ηχεία, είναι άκρως απαραίτητη μια τέλεια ισοστάθμιση, για να αγγίξεις την τελειότητα.
Όσο καλύτερο το ηχείο και όσο καλύτερος ο χώρος, τόσο πιο αναγκαία είναι η υψηλότερη δυνατή ποιότητα ισοστάθμισης, και αυτή θα προσφέρει όχι απλά το κερασάκι στην τούρτα, αλλά την ίδια την τούρτα.

Ειδάλλως, μένεις με το κερασάκι.


ΥΓ. Σε κάθε περίπτωση, σε κάθε κοστολογιο και σε κάθε επίπεδο ποιότητας, η ορθή χρήση της ισοστάθμισης είναι πάντα και χωρίς καμία εξαίρεση, επιθυμητή, και θα έχει σαφέστατη, αντικειμενική, μετρήσιμη και ακροάσιμη βελτίωση στο τελικο αποτέλεσμα.
Μου είναι εντελώς αδιανόητο να σκεφτώ οποιαδήποτε μα οποιαδήποτε περίπτωση σεταπ, που δε θα επωφεληθεί σημαντικά με την ισοστάθμιση. Θέλει γνώσεις, θέλει τρόπο, θέλει λεφτά, θέλει πολλά, είναι δύσκολη, οκ, όλα δεκτά. Όμως, είναι απαραίτητη και σημαντική.

:party: :party: :party: :party: :party: :party:
ΥΓ2. Έτσι για το φιλαράκι μας τον αστροναύτη, για το παιδί του ρε γαμώτι, για την τιμή των όπλων, για το κόστος από τις πανες:

Είναι αδιανόητη η σύγκριση του οφέλους της ισοστάθμισης με οποιαδήποτε καλώδια οπουδήποτε.
Η σωστά εφαρμοσμένη ισοστάθμιση σε οποιοδήποτε μα οποιοδήποτε σετάπ, θα προσφέρει κλάσεις ανώτερο αποτέλεσμα και τρομακτικά μεγαλύτερη πραγματική (μετρήσιμη, εύκολα αντιληπτή και φυσικά ακροάσιμη) βελτίωση, από οποιαδήποτε καβλώδια, οποιουδήποτε κοστολογίου, οποιασδήποτε κάλτσας και πάχους.
Κάθε σύγκριση του ενός με το άλλο, είναι λίαν επιεικώς ηλίθια.
Αστροναύτη μουυυυυυυυυυ, για το παιδάκι σου θα γίνω χαλί να με πατήσεις.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Μην επιμένεις ρε φίλε.
Αν επιλέξεις προσεκτικά τα καβλώδια , θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

:hunter: :hunter: :help:
Είναι μωρέ πιο εύκολο, πιο φτηνό και χωρίς ανάγκη να έχεις γνώσεις το παιχνιδι με τα καλώδια. Τα ξέρω, τα έχω περάσει κι εγώ.

Ωστόσο, δώστε μου οποιοδήποτε σετάπ, με οποιαδήποτε ηχεία, όσο ακριβά και κορυφαία κι αν είναι, και βάζω στοίχημα πως μπορώ να τα βελτιώσω σημαντικά με προσθήκη 4 σαμπ και ισοσταθμιση.

Πόσο σημαντικά; Τόσο ώστε να αναρωτιέται κανείς γιατί έπαιζαν τόσο χάλια πριν.

Δυστυχώς, είναι ακριβό, είναι δύσκολο, πολύπλοκο, κλπ. Οκ. Δεκτό.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Οκ, πάμε και στη δική μου βερσιόν:

1. Σε χάλια χώρους και με χάλια ηχεία, η ισοστθμιση είναι απαραίτητη, μπας και συμμαζέψει τίποτα χοντράδες και το κάνει υποφερτό.

2. Σε μέτριους χώρους και σε μέτρια ηχεία, η ισοστάθμιση είναι απαραίτητη για να μπορέσει να βγει το καλύτερο δυνατό από αυτά τα ηχεία σε αυτό το χώρο.

3. Σε τέλειο χώρο και με τέλεια ηχεία, είναι άκρως απαραίτητη μια τέλεια ισοστάθμιση, για να αγγίξεις την τελειότητα.
Όσο καλύτερο το ηχείο και όσο καλύτερος ο χώρος, τόσο πιο αναγκαία είναι η υψηλότερη δυνατή ποιότητα ισοστάθμισης, και αυτή θα προσφέρει όχι απλά το κερασάκι στην τούρτα, αλλά την ίδια την τούρτα.

Ειδάλλως, μένεις με το κερασάκι.


ΥΓ. Σε κάθε περίπτωση, σε κάθε κοστολογιο και σε κάθε επίπεδο ποιότητας, η ορθή χρήση της ισοστάθμισης είναι πάντα και χωρίς καμία εξαίρεση, επιθυμητή, και θα έχει σαφέστατη, αντικειμενική, μετρήσιμη και ακροάσιμη βελτίωση στο τελικο αποτέλεσμα.
Μου είναι εντελώς αδιανόητο να σκεφτώ οποιαδήποτε μα οποιαδήποτε περίπτωση σεταπ, που δε θα επωφεληθεί σημαντικά με την ισοστάθμιση. Θέλει γνώσεις, θέλει τρόπο, θέλει λεφτά, θέλει πολλά, είναι δύσκολη, οκ, όλα δεκτά. Όμως, είναι απαραίτητη και σημαντική.

:party: :party: :party: :party: :party: :party:
ΥΓ2. Έτσι για το φιλαράκι μας τον αστροναύτη, για το παιδί του ρε γαμώτι, για την τιμή των όπλων, για το κόστος από τις πανες:

Είναι αδιανόητη η σύγκριση του οφέλους της ισοστάθμισης με οποιαδήποτε καλώδια οπουδήποτε.
Η σωστά εφαρμοσμένη ισοστάθμιση σε οποιοδήποτε μα οποιοδήποτε σετάπ, θα προσφέρει κλάσεις ανώτερο αποτέλεσμα και τρομακτικά μεγαλύτερη πραγματική (μετρήσιμη, εύκολα αντιληπτή και φυσικά ακροάσιμη) βελτίωση, από οποιαδήποτε καβλώδια, οποιουδήποτε κοστολογίου, οποιασδήποτε κάλτσας και πάχους.
Κάθε σύγκριση του ενός με το άλλο, είναι λίαν επιεικώς ηλίθια.
Αστροναύτη μουυυυυυυυυυ, για το παιδάκι σου θα γίνω χαλί να με πατήσεις.
Αν είναι για το παιδάκι του.. πάσο!! :hi: :hi:
μπορείς ακόμα να του πεις ότι το siltech και το mogami παίζουν τα ίδια!!
..ή ακόμα ότι η arkiv είναι κεφαλή για ακροάσεις αξιώσεων!!....
τέτοια παραμύθια είναι ότι πρέπει για νανούρισμα στη κοράκλα του!!:p:p
....όχι με δράκους και τερατα να μη μπορεί να κοιμηθεί η γλυκούλα!! :wink: :wink:
μπράβο ντοκ!!
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.607
Και μιας και μιλαμε για καλωδια....
Καποτε ο καλος μου ο Νικος α αστροναυτης μού εδωσε καποια μαιμου Νορντοστ καλωδια σε αστεια τιμη. Σχεδον ντραπηκε να παρει χρηματα ο ανθρωπος. Παντα θα τον ευγνωμονω γι' αυτο.
Οποιος λοιπον εχει μαιμου Νορντοστ ρευματος ή ηχειων, και δεν τα θελει, να ερθει σε μενα. Διοτι παντα εκτικουσα τα ΣΟΒΑΡΑ καλωδια. :D

Τα λεει ο Τουλ αυτα παιδια...:):):)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.586
Reaction score
15.715
Αν επιλέξεις προσεκτικά τα καβλώδια , θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
Πέρα από την πλάκα... ένα σοβαρό ερώτημα στους καλωδιάδες που λένε πως με προσεκτική επιλογή καλωδίων θα ...δούμε φως, είναι ακριβώς αυτό!
Πως επιλέγουμε "προσεκτικά" τα καλώδια;;;; !!
Στην ισοστάθμιση, αφού διαλέξουμε ποια θα πάρουμε (ανάλογα με το πορτοφόλι μας - και το υπόλοιπο σύστημα μας) μετράμε/πειραματιζόμαστε/ισοσταθμίζουμε μέχρι να καταφέρουμε κάτι..... Με τα καλώδια πως θα επιλέξω προσεκτικά (ανάλογα με το πορτοφόλι μας πάντα);;; θα αγοράζω και θα πουλάω μέχρι να κάτσει;;;
 


Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Οκ, πάμε και στη δική μου βερσιόν:

1. Σε χάλια χώρους και με χάλια ηχεία, η ισοστθμιση είναι απαραίτητη, μπας και συμμαζέψει τίποτα χοντράδες και το κάνει υποφερτό.

2. Σε μέτριους χώρους και σε μέτρια ηχεία, η ισοστάθμιση είναι απαραίτητη για να μπορέσει να βγει το καλύτερο δυνατό από αυτά τα ηχεία σε αυτό το χώρο.

3. Σε τέλειο χώρο και με τέλεια ηχεία, είναι άκρως απαραίτητη μια τέλεια ισοστάθμιση, για να αγγίξεις την τελειότητα.
Όσο καλύτερο το ηχείο και όσο καλύτερος ο χώρος, τόσο πιο αναγκαία είναι η υψηλότερη δυνατή ποιότητα ισοστάθμισης, και αυτή θα προσφέρει όχι απλά το κερασάκι στην τούρτα, αλλά την ίδια την τούρτα.

Ειδάλλως, μένεις με το κερασάκι.


ΥΓ. Σε κάθε περίπτωση, σε κάθε κοστολογιο και σε κάθε επίπεδο ποιότητας, η ορθή χρήση της ισοστάθμισης είναι πάντα και χωρίς καμία εξαίρεση, επιθυμητή, και θα έχει σαφέστατη, αντικειμενική, μετρήσιμη και ακροάσιμη βελτίωση στο τελικο αποτέλεσμα.
Μου είναι εντελώς αδιανόητο να σκεφτώ οποιαδήποτε μα οποιαδήποτε περίπτωση σεταπ, που δε θα επωφεληθεί σημαντικά με την ισοστάθμιση. Θέλει γνώσεις, θέλει τρόπο, θέλει λεφτά, θέλει πολλά, είναι δύσκολη, οκ, όλα δεκτά. Όμως, είναι απαραίτητη και σημαντική.

:party: :party: :party: :party: :party: :party:
ΥΓ2. Έτσι για το φιλαράκι μας τον αστροναύτη, για το παιδί του ρε γαμώτι, για την τιμή των όπλων, για το κόστος από τις πανες:

Είναι αδιανόητη η σύγκριση του οφέλους της ισοστάθμισης με οποιαδήποτε καλώδια οπουδήποτε.
Η σωστά εφαρμοσμένη ισοστάθμιση σε οποιοδήποτε μα οποιοδήποτε σετάπ, θα προσφέρει κλάσεις ανώτερο αποτέλεσμα και τρομακτικά μεγαλύτερη πραγματική (μετρήσιμη, εύκολα αντιληπτή και φυσικά ακροάσιμη) βελτίωση, από οποιαδήποτε καβλώδια, οποιουδήποτε κοστολογίου, οποιασδήποτε κάλτσας και πάχους.
Κάθε σύγκριση του ενός με το άλλο, είναι λίαν επιεικώς ηλίθια.
Αστροναύτη μουυυυυυυυυυ, για το παιδάκι σου θα γίνω χαλί να με πατήσεις.
Είναι δεν είναι καλύτερη η ισοσταθμιση, το preview της με έχει κερδίσει. Όσο για τα subs, πάνε ακριβά τα πλέον του ενός genelec, αν και λόγω της ενδεχόμενης αγοράς τους μπήκα στη διαδικασία να τα ψάξω λίγο και με κερδισαν. Άσε δε που είναι αρκετά μεγάλα για τον τρέχοντα χώρο. Δεν έχω αποκλείσει όμως το ενδεχόμενο να πάρω το ένα το γνωστό.
 


Μηνύματα
1.584
Reaction score
657
Λογικό ειναι να εισαι ενθουσιασμένος αφου έβγαλες τα kimber απο το συστημα σου. Εχει τύχει το ιδιο σε πολυ κοσμο

Και απο όλα όσα έγραψα, εσύ ασχολείσαι με το οικονομικό κομμάτι, ότι δηλαδή πουλάω για να αγοράσω άμεσα και μόνο με τα χρήματα που θα πάρω απο τις πωλήσεις. Σου διαφεύγει μια μικρή λεπτομέρεια: τα ks1016 που είναι τα τελευταία απο τα high end καλώδια που έχω στη κατοχή μου, απο τον Μάιο βρίσκονται στο κουτί τους. Κι όμως, είμαι πιο ενθουσιασμένος με την απόδοση του συστήματός μου απο ποτέ.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Όσο για τα subs, πάνε ακριβά τα πλέον του ενός genelec, αν και λόγω της ενδεχόμενης αγοράς τους μπήκα στη διαδικασία να τα ψάξω λίγο και με κερδισαν. Άσε δε που είναι αρκετά μεγάλα για τον τρέχοντα χώρο. Δεν έχω αποκλείσει όμως το ενδεχόμενο να πάρω το ένα το γνωστό.
προσεχε...!!!
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.042
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top