Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.976
"Λάμπες μαγκνεπάν κι αρκίβ" ο καλύτερος τρόπος για να πειστεί κάποιος για την ανωτερότητα του πολυκάναλου!!
Ρε κοτζαμαν άντρας, ενήλικας, δε ντρέπεσαι να λες ψέματα σε μας για τέτοια θέματα;

Η δυστυχής αλήθεια είναι ότι δεν έχεις τις γνώσεις για να καταλάβεις πόσο χαζό ψέμα είναι αυτό που είπες, πόσο ρεζίλι έγινες, και βεβαίως υπάρχουν κι άλλοι εδώ μέσα που θα σε πιστέψουν, επειδή ακριβώς δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να καταλάβουν πόσο χαζό ψέμα είπες.

Σα το παιδάκι στα νήπια που έρχεται να μου πει ότι το βράδυ γ@μουσε κάτι Ρωσίδες. Το νήπιο κι ο Λέανδρος.



ΥΓ. Επί των τεχνικών.
Εγώ με RT60 0.26" και σοβαρή ηχητική περιποίηση ολοβερ, την παλεύω από τον τόνο στα 110 ντεσιμπέλ να πέσει κάτω από 25 ντεσιμπέλ αρκετά σύντομα, ώστε να προλάβω να ακούσω το χαμηλό σήμα θορύβου, εσύ ρε κιερατά με RT60 στο Θεό και άδεια ντουβάρια, θα έχεις πάνω από 50 ντεσιμπέλ στάθμη αντίλαλου στο δευτερόλεπτο, που θα καλύπτει το χαμηλής στάθμης σήμα. Ρε μουργο, σε μας;
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.103
Reaction score
55.792
ανηρτημένο ήδη ντοκ..:sneaky:

αφιερωμένες οι μετρήσεις εξαιρετικά Σταύρο μου!:hi:


θες να κάνω κι αυτά τα τέστ για να... δεις αν είναι αξιόπιστα τα τεστ και πόσο???
Με τιμά ιδιαιτέρως η αναγνώριση σου στην ακουστικη μου οξύτητα και οξυδέρκεια!! :sneaky: :sneaky:
Κάποια στιγμή ίσως να σου κάνω το χατίρι και να σ' ενημερώσω αν όντως είναι σοβαρά τεστ ή είναι απλά για να γεμίζει το χρόνο του κάποιος με σοβαρά προβλήματα ακοής...
προς το παρόν θεωρώ ότι έχω καλύτερους τρόπους να ξοδέψω το χρόνο μου.. ;)
Καλέ μου Λέανδρε,είσαι τόσο ΄΄πολύς΄΄ ώστε αν περιεχόσουν στην υπογραφή του JMF θα ήσουν...ατέλειωτος. :sneaky:

Σκοπός της δοκιμής δεν ήταν να εξετάσει τις διακριτικές σου ικανότητες,αλλά το βαθμό ανάλυσης στο ίδιο το setup...Παραδείγματος χάριν,δοκίμασα εχθές το setup με τις κόρνες σε στάθμη αναφοράς 90+ dB που ξέρω ότι ΄΄το έχουν΄΄ σε εύρος δυναμικής ζώνης 72dB.

Σήμερα δοκίμασα εκείνο με τα Triton για το οποίο έχω επιδείξει ότι ΄΄έχει΄΄ χωρίς κίνδυνο τα 100+ dB μέση συνεχόμενη στάθμη...Πάντα σε συνάρτηση με το δικό μου γνωστό noise floor,η δοκιμή τώρα έγινε για το εύρος των 78dB...

1615282587103.png


Καλώς ή κακώς,η δική μου ακροαματική ικανότητα ενδεχομένως κουράζεται ευκολότερα από το ίδιο το setup σε υψηλές στάθμες....Ένδειξη ότι έχω δύο άστοχες προσπάθειες στις...67 (Βαθμός εμπιστοσύνης όμως πρακτικά 100%,ήτοι καλύτερος του...99,99%).Το ίδιο το ηχοσύστημα πάντως θα μπορούσε ν'αναπαράγει σε τέτοιες στάθμες επ'αόριστον.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Παρακαλώ οι άσχετοι να μη γράφουν ό,τι να' ναι.
Κυκλοφόρησε νέα audiophile σαγρε μπογιά που εκτός από διάχυση, ρίχνει δραματικά το αρτισιξτυ και ταυτόχρονα δημιουργεί συνθήκες νεκρικης σιγής ανηχοϊκου θαλάμου.
Αν δε γνωρίζετε, διαβάστε και μη γράφετε ασυναρτησίες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.976
Πάμε τώρα με ακουστικά.
Τα βάζεις στο κεφάλι, κόβουν και το θόρυβο περιβάλλοντος, είσαι άρχοντας.

Για να ακούσεις με ακουστικά 78 ντεσιμπέλ δυναμικό εύρος, φτάνει η στάθμη αναφοράς των 85 ντεσιμπέλ, καθώς θα ακολουθεί θόρυβος στα 6 ντεσιμπέλ, που είναι ακουστό στις μεσαίες όπου το αυτί έχει υψηλή ευαισθησία.

Δεν υπάρχει θόρυβος περιβάλλοντος, δεν υπάρχουν ανακλάσεις χώρου, δεν έχεις RT60 στα ακουστικά.

Γι'αυτό στα ακουστικά έχει νόημα μεγάλο σιναντ, άντε μέχρι 110 που είναι πρακτικά τα όρια του ανθρώπινου αυτιού.
(ο αμίρ λέει πως μετά τα 115 δεν έχει νόημα τίποτα)

Γεμίστε το κεφάλι σας με γνώσεις, για να μη γίνεστε ρεζίλι.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.103
Reaction score
55.792
Παρακαλώ οι άσχετοι να μη γράφουν ό,τι να' ναι.
Κυκλοφόρησε νέα audiophile σαγρε μπογιά που εκτός από διάχυση, ρίχνει δραματικά το αρτισιξτυ και ταυτόχρονα δημιουργεί συνθήκες νεκρικης σιγής ανηχοϊκου θαλάμου.
Αν δε γνωρίζετε, διαβάστε και μη γράφετε ασυναρτησίες.
Είναι το πρωτοφανές στη βιβλιογραφία σύνδρομο...Chauvatain-Sagre . :lolsign:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.976
ΥΓ. Τα ηχεία του Τζιοβάνι δεν αντέχουν να παίξουν ροζ θόρυβο στη θέση ακρόασης στη στάθμη που απαιτείται στου Λέανδρου για να διακρίνει 78 ντεσιμπέλ εύρος, αν βέβαια φτιάξει πρώτα το RT60, διότι αν δε το φτιάξει, δεν είναι εφικτό με κανένα ηχείο εκεί μέσα, ούτε με stacked M2.

Redikolo.

Romba.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Δεν είμαι ιδιοκτήτης ή moderator

Αν ήμουν, οι ψεύτες θα έφευγαν κλωτσηδόν.
μπα.. τους ιδιοκτήτες συνήθως τους θα έπρεπε να τους νοιάζει η επιλεκτική διαρροή προσωπικών δεδομένων χωρίς την έγκριση όλων των εμπλεκομένων μερών, μιας και είναι πλέον ποινικό αδίκημα και επισύρει και μεγάλα χρηματικά πρόστιμα για τη σελίδα που τα φιλοξενεί.... αλλά και γι αυτόν που τα αναρτά και μάλιστα... με μόνη αιτία για να "την πουν" σε κάποιο άλλο μέλος, χρησιμοποιώντας στοιχεία από άλλο χρόνο, με άλλες συνθήκες, με άλλο εξοπλισμό, κι όλα αυτά απλά για να ενισχύσουν την δική τους "αλάνθαστη" άποψη.

Αυτή η κατηγορία μελών είναι επικίνδυνη.. κυριολεκτικά για την εύρυθμη λειτουργία ενός site!! :hi:
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.713
Reaction score
75.968
Δεν είμαι ιδιοκτήτης ή moderator

Αν ήμουν, οι ψεύτες θα έφευγαν κλωτσηδόν.
Πάρε μου 2 PB16 ή ένα Arcam κι ένα 15τηξ, ή μεγάλο ποσοστό ενός N7 και θα το βολέψουμε αυτό το θεματάκι. :biggrin:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451

Άντε τώρα να εξηγήσεις στον δικαστή στην έδρα, γιατί το γράφημα για noise floor αποτελεί προσωπικό δεδομένο.
Ούτε ο @Abessalom που έχει και μια σχετική γνώση του αντικειμένου δε θα το κατάφερνε!!
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
μπα.. τους ιδιοκτήτες συνήθως τους θα έπρεπε να τους νοιάζει η επιλεκτική διαρροή προσωπικών δεδομένων χωρίς την έγκριση όλων των εμπλεκομένων μερών, μιας και είναι πλέον ποινικό αδίκημα και επισύρει και μεγάλα χρηματικά πρόστιμα για τη σελίδα που τα φιλοξενεί.... αλλά και γι αυτόν που τα αναρτά και μάλιστα... με μόνη αιτία για να "την πουν" σε κάποιο άλλο μέλος, χρησιμοποιώντας στοιχεία από άλλο χρόνο, με άλλες συνθήκες, με άλλο εξοπλισμό, κι όλα αυτά απλά για να ενισχύσουν την δική τους "αλάνθαστη" άποψη.

Αυτή η κατηγορία μελών είναι επικίνδυνη.. κυριολεκτικά για την εύρυθμη λειτουργία ενός site!! :hi:
Όπου, άλλος εξοπλισμός είναι τα διαφορετικά καλώδια και το διαφορετικό κροσόβερ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.841
Reaction score
79.226
μπα.. τους ιδιοκτήτες συνήθως τους θα έπρεπε να τους νοιάζει η επιλεκτική διαρροή προσωπικών δεδομένων χωρίς την έγκριση όλων των εμπλεκομένων μερών, μιας και είναι πλέον ποινικό αδίκημα και επισύρει και μεγάλα χρηματικά πρόστιμα για τη σελίδα που τα φιλοξενεί.... αλλά και γι αυτόν που τα αναρτά και μάλιστα... με μόνη αιτία για να "την πουν" σε κάποιο άλλο μέλος, χρησιμοποιώντας στοιχεία από άλλο χρόνο, με άλλες συνθήκες, με άλλο εξοπλισμό, κι όλα αυτά απλά για να ενισχύσουν την δική τους "αλάνθαστη" άποψη.

Αυτή η κατηγορία μελών είναι επικίνδυνη.. κυριολεκτικά για την εύρυθμη λειτουργία ενός site!! :hi:
άλλος νίμα μας βρήκε :laugh:
πες κ για σεξουαλική κακοποίηση...τόσα έχεις ακούσει:lol:
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Θα σας κάνω κι εγώ μήνυση ρε. Κι εγώ άλλαξα καλώδια και τώρα αλλάζω και κροσόβερ. Θα σας λιανίσωωωωωωω!!! Η χρηματική αποζημίωσή μου όμως θα πάει για καλό σκοπό, θα αγοράσω subs και φροντίδα χώρου!! :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.976
Πάμε τώρα σε μικρά νιαρφιλντ ηχεία σε μικρή απόσταση ακρόασης (desktop) στα 50-75cm, όπως η μαϊμού και ο Πέτρος.

Με ένα ηχείο που βγάζει 102-103 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη στο 1μ, θα έχεις 108-109 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη στο μισό μέτρο, που είναι η θέση ακρόασης.

Δηλαδή, παίζουν ανέτως στάθμη 105 ντεσιμπέλ ροζ θορύβου, στη θέση ακρόασης.

Λόγω μικρής απόστασης ακρόασης, ο χώρος βγαίνει πρακτικά εκτός.

Αν έχει λίγη ησυχία ο χώρος, εύκολα θα μπορέσουν να διακρίνουν δυναμικό εύρος 78 ντεσιμπέλ.

Αντιθέτως, ένα ηχείο (δορυφόρος) πιο μεγάλο, είτε βάσης είτε "κολώνα" όπως του Λέανδρου, που βγάζει θεωρητικά 105 ή 106 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη στο 1μ, τοτε στα 2μετρα δε ξεπερνάει με τίποτα τα 99 ντεσιμπέλ, και στα 2,5 και 3 μέτρα που βάζουν μικρά ηχεία οι χαιενταδες, τέτοιες στάθμες ούτε στον ύπνο τους.

Είναι καταδικασμενα να παίζουν σε πιο χαμηλές στάθμες απ'οτι ακούει σε έξτρα νιαρφιλντ ο Πέτρος ο νταλιπης με τα μικρά τζιμπιελάκια και η μαϊμού με τα ομοαξονικά του μόνιτορ kali.

Φάτε τη σκόνη των νιαρφιλντ στο ατόφιο δυναμικό εύρος & στο max spl.

Μαϊμούδες, ε μαϊμούδες.

Rombes xekubotes.
 
Last edited:





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.900
Μηνύματα
2.922.158
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top