Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

D

deleted user 10898

Guest
καλημέρα ,

Ριξτε μια μάτια για να καταλάβετε ποσό Προκλητικοι ήσασταν πριν κάνει το τεστ ο λεανδρος....
Κλασική Συμπεριφορά ανώριμων οκτάχρονων .......

Και από την στιγμή που σας φόρεσε τα γυαλιά ο @leandros ( Ο οποίος έχει καταφέρει να χτίσει ένα σύστημα το οποίο παίζει πολύ πιο ακριβά από την αξία του) έχετε λυσσάξει ......λυσσάρες :lol::lol::lol:.

Με συγχωρείτε πολύ αλλά τα θέλατε και τα πάθατε σας έτρωγε ο πισινούλης σας.......
Μην τα βάζετε με ανθρώπους που και σωστό σύστημα ξέρουν να στήνουν και σωστά αυτιά έχουν και μπορούν να τα χρησιμοποιούν......














Κριμα ......είσαι και γιατροσ.....ήσουν και μοντ.....
ντροπη να μιλάτε έτσι.
Δεν κατάλαβες τίποτα Ε?
Δεν πειράζει, εδώ ο άλλος έγινε ρόμπα και ακόμα τρολαρει.
Είμαι πλέον πολλά χρόνια εδώ και ξέρω πως πρέπει να μιλάω και που.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Δεν κατάλαβες τίποτα Ε?
Δεν πειράζει, εδώ ο άλλος έγινε ρόμπα και ακόμα τρολαρει.
Είμαι πλέον πολλά χρόνια εδώ και ξέρω πως πρέπει να μιλάω και που.
επαναλαμβάνω λοιπόν..
ποιός έγινε ρόμπα?
εγώ ή κάποιος άλλος??
εντέλει έχω κατόφλι θορύβου 33,6db ή 28,1db προ 8μήνου?
για πες μας τη γνώμη σου..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
εχει και νον πειπερ ? 🐒
Μόνο non...pepper (στο στόμα)
καλημέρα ,

Ριξτε μια μάτια για να καταλάβετε ποσό Προκλητικοι ήσασταν πριν κάνει το τεστ ο λεανδρος....
Κλασική Συμπεριφορά ανώριμων οκτάχρονων .......

Και από την στιγμή που σας φόρεσε τα γυαλιά ο @leandros ( Ο οποίος έχει καταφέρει να χτίσει ένα σύστημα το οποίο παίζει πολύ πιο ακριβά από την αξία του) έχετε λυσσάξει ......λυσσάρες :lol::lol::lol:.

Με συγχωρείτε πολύ αλλά τα θέλατε και τα πάθατε σας έτρωγε ο πισινούλης σας.......
Μην τα βάζετε με ανθρώπους που και σωστό σύστημα ξέρουν να στήνουν και σωστά αυτιά έχουν και μπορούν να τα χρησιμοποιούν......
Καθένας έχει δικές του κόκκινες γραμμές...Όποτε ο ανώδυνος χαβαλές μεταπίπτει σε αλληλοκατηγορίες μπορεί να μην είναι διασκεδαστικό κατά βάθος.

Καθημερινά όμως ανεξάρτητα από την οξυδέρκεια και το noise floor του Λέανδρου,κάθε μέλος καλείται να παλεύει με τους δικούς του ακροαματικούς δράκοντες,οι οποίοι δεν έρχονται στις οθόνες από το GoT...

Ένας ιστότοπος ενημέρωσης απαιτεί δεδομένα ωφέλιμα για να εξημερώνουν οι ενδιαφερόμενοι τους δικούς τους δράκοντες παρά το πόσο καλά θα τα κατάφερνε ελέω...θείας χάρης συγκεκριμένο μέλος.
Άμα έβαζα το noise floor που έχω στο δωμάτιο με τις κόρνες κάθε νύχτα - με σταθερές σε βάθος χρόνου συνθήκες - θα το θαύμαζε μέχρι και ο Ear...Αλλά δεν θα ωφελούσε σε κάτι τους αναγνώστες.
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
επαναλαμβάνω λοιπόν..
ποιός έγινε ρόμπα?
εγώ ή κάποιος άλλος??
εντέλει έχω κατόφλι θορύβου 33,6db ή 28,1db προ 8μήνου?
για πες μας τη γνώμη σου..
Η φυσιολογική και καθημερινή ζωή μας είναι χωρίς lockdown. Άρα, χωρίς lockdown ποιο είναι το κατόφλι θορύβου;
Γιατί, αν είναι να παίρνουμε μετρήσεις κάτω απο ιδανικές συνθήκες, κάνουμε αυτό που κάνουν κάποιοι ( αρκετοί ) κατασκευαστές. Μετρήσεις σε μη επιτεύξιμες για το μεγαλύτερο μέρος των καταναλωτών συνθήκες, βγάζουμε ένα γ@μάτο αποτέλεσμα και βασίζουμε τη διαφημιστική μας καμπάνια σε αυτές τις μετρήσεις. Και άμα ακούσεις εσύ τη παραμόρφωση ή την απόκριση που σου μετράνε, σφύρα μου κλέφτικα.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Η φυσιολογική και καθημερινή ζωή μας είναι χωρίς lockdown. Άρα, χωρίς lockdown ποιο είναι το κατόφλι θορύβου;
πάμε πάλι μια ακόμα φορά..
η φωτογραφία που έχω αναρτήσει είναι πρό οκτώ μηνών χωρίς lockdown και δείχνει 28,1db ok?

χωρίς lockdown το ξαναλέω αστροναύτη μου..

χωρίς!

Μπορεί να ψάξει τα αρχεία του ο γνωστός με τα 33,6db και να το επιβεβαιώσει.
οκ?
μήπως να το ξαναπώ ότι είναι χωρίς lockdown??
 
  • Sad
Reactions: PMC

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.784
Δεν έχει καμία σημασία αν έχουμε 10db noice floor στις 3:00 τα ξημερώματα ή λόγο καραντίνας αν δεν ακούμε μουσική αυτή την ώρα ή σε αυτές τις συνθήκες (καραντίνας).
Σημασία έχει τι noice floor έχουμε στις normal συνθήκες τις καθημερινότητας μας.
Αν μετρήσω τα μεσάνυχτα εδώ στην εξοχή θα είναι τάφος, αλλά το μόνο που κάνω είναι να κοροϊδεύω τον εαυτό μου.
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
πάμε πάλι μια ακόμα φορά..
η φωτογραφία που έχω αναρτήσει είναι πρό οκτώ μηνών χωρίς lockdown και δείχνει 28,1db ok?

χωρίς lockdown το ξαναλέω αστροναύτη μου..

χωρίς!

Μπορεί να ψάξει τα αρχεία του ο γνωστός με τα 33,6db και να το επιβεβαιώσει.
οκ?
μήπως να το ξαναπώ ότι είναι χωρίς lockdown??
Ωραία. Θα σου γράψω μια συνταγή.
Θα αγοράσεις ένα Umik-1 ( όχι το 2, μη το παραμπιπ μπιπ κιόλας ).
μέτρηση 1 χ 3 φορές την ημέρα ( πρωι, μεσημέρι, βράδυ ), πριν ή μετά το φαγητό δεν έχει σημασία.
Για δύο εβδομάδες.
Μετά θα στείλεις τα αποτελέσματα στον γιατρό για ανάλυση και εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων.

20€
(είπαμε, είμαι ειδικευόμενος)
 


P

PMC

Guest
Η φυσιολογική και καθημερινή ζωή μας είναι χωρίς lockdown. Άρα, χωρίς lockdown ποιο είναι το κατόφλι θορύβου;
Ολα αυτά που συζητάμε εδώ και δυο μέρες αφορούν την ικανότητα ενός συστήματος να παίζει η όχι σε στάθμες που να μπορει να γίνει αντιληπτή η διαφορα των 78db συν τον θόρυβο του δωματίου συν ένα δυο ακόμα db.
ΤΩΡΑ , ΜΕ ΛΟΚ ΝΤΑΟΥΝ.......όχι τι συμβαίνει συνήθως .....αλλά ΤΩΡΑ που έκανε ο @leandros το διάσημο πλέον τεστ.......
τι είναι όλα αυτά τα άσχετα που ρωτας ?
σκας γάιδαρο ......

ΤΟΤΕ που έγιναν οι μετρήσεις που έχει στα χέρια του ο @Dimifoot είχαν μετρήσεις από 28εως 33. Ο Δημήτρης μας παρουσίασε την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ........θα μπορούσε να μας δείξει την πιο ήσυχη.......τέλος πάντων.
ΤΩΡΑ ( και λέμε τώρα γιατί τώρα έγινε το Περιβόητο τεστ ) με λοκ νταουν το δωμάτιο του Λεανδρου είναι ακόμα πιο ήσυχο......( ολες οι μετρήσεις με rew)

28+78+2=108( μια χαρά τα παίζει τα 108db το σύστημα του λεανδρος.....)
33+ 78+2= 113( ισως , πιο οριακό , και σίγουρα όχι τόσο ξεκάθαρα όσο τα 108 .....)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.784
τι είναι όλα αυτά τα άσχετα που ρωτας ?
Αν το noice floor είναι μεγάλο, το σύστημα θα πρέπει να είναι ικανό.
Σε αντίθετη περίπτωση δεν ακούς τίποτα ή θα κάψεις κάτι.

Απλό είναι βρε συ.
Δεν είναι άσχετα όσα ρωτάει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.840
Reaction score
79.221
Λέανδρε όποτε και αν θέλεις μπορείς να μας πεις τα ηχεία σου και τον ενισχυτή σου?
 


Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Ολα αυτά που συζητάμε εδώ και δυο μέρες αφορούν την ικανότητα ενός συστήματος να παίζει η όχι σε στάθμες που να μπορει να γίνει αντιληπτή η διαφορα των 78db συν τον θόρυβο του δωματίου συν ένα δυο ακόμα db.
ΤΩΡΑ , ΜΕ ΛΟΚ ΝΤΑΟΥΝ.......όχι τι συμβαίνει συνήθως .....αλλά ΤΩΡΑ που έκανε ο @leandros το διάσημο πλέον τεστ.......
τι είναι όλα αυτά τα άσχετα που ρωτας ?
σκας γάιδαρο ......

ΤΟΤΕ που έγιναν οι μετρήσεις που έχει στα χέρια του ο @Dimifoot είχαν μετρήσεις από 28εως 33. Ο Δημήτρης μας παρουσίασε την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ........θα μπορούσε να μας δείξει την πιο ήσυχη.......τέλος πάντων.
ΤΩΡΑ ( και λέμε τώρα γιατί τώρα έγινε το Περιβόητο τεστ ) με λοκ νταουν το δωμάτιο του Λεανδρου είναι ακόμα πιο ήσυχο......( ολες οι μετρήσεις με rew)

28+78+2=108( μια χαρά τα παίζει τα 108db το σύστημα του λεανδρος.....)
33+ 78+2= 113( ισως , πιο οριακό , και σίγουρα όχι τόσο ξεκάθαρα όσο τα 108 .....)
Γιάννη, έχουμε και οι δύο Βryston, ωραία; Εσύ κι εγώ έχουμε πάρει απο ένα φυλλάδιο που μας λέει τί μετρήσεις πιάνει το συγκεκριμένο μηχάνημα που έχουμε μπροστά μας. Ξέρουμε λοιπόν ότι οι μετρήσεις της Bryston δεν είναι σε ένα συχνοτικό σημείο που βολεύει την εταιρεία που μας πουλάει το προϊόν, αλλά σε όλο το φάσμα, άρα ευσταθούν πέρα για πέρα. Kαι όλα σε φουλ ονομαστική έξοδο, όχι στα 10 βατ που μετράνε οι άλλοι, έχοντας και μέτρηση για τα βατ στα οποία κλιπάρει το μηχανάκι που είναι παραπάνω απο τα ονομαστικά του μοντέλου.
Έχουμε λοιπόν και άλλους κατασκευαστές που παίρνουν μετρήσεις, βρίσκουν σε ποια μέτρηση αποδίδει καλύτερα το μηχανάκι που πουλάνε και αυτή τη συγκεκριμένη μέτρηση πλασάρουν στα σπεκς. Μόνο που δεν ακούμε σε μια συγκεκριμένη συχνότητα, αλλά απο 20 έως 20000 κύκλους ( ή έτσι θα θέλαμε, οκ ).
Επομένως, σημασία δεν έχει τί ακούει ΤΩΡΑ ο Λέανδρος, αλλά τί ακούει συνήθως. Γι'αυτό επιμένω.
Επαναλαμβάνω, άλλες μετρήσεις θα έχω τώρα και άλλες στις 3 τα χαράματα που είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφει ο Λέανδρος. Εγώ όμως ακούω το απογευματάκι, μετά τη δουλειά και πριν να ξεκινήσουν οι άγριες μέλισσες ( :p )
 
  • Haha
Reactions: PMC


Μηνύματα
7.317
Reaction score
4.688
Το όλο θέμα δηλαδή είναι τα 3 db θορύβου διαφορά ?
Αν μιλήσει ο διπλανός το περνάει ανετοτατα .
Εάν έχει κλέψει στις μετρήσεις η όχι (εκτός τα 3 db ,αυτό είναι άλλο θέμα )?
Εάν μπορεί ο καθένας να κοινοποιει μετρήσεις αλλού χωρίς άδεια ?
Έχω μπλέξει τα μπούτια μου διότι ο καθένας κοιτάζει να βγαλει την ουρά του απέξω .
Νόημα θα είχε οποίος εκανε το τεστ να έλεγε εάν παιζει με Σάμπ η όχι και με πόσα ηχεία .
Ποιο χρήσιμο θα ήταν
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Ολα αυτά που συζητάμε εδώ και δυο μέρες αφορούν την ικανότητα ενός συστήματος να παίζει η όχι σε στάθμες που να μπορει να γίνει αντιληπτή η διαφορα των 78db συν τον θόρυβο του δωματίου συν ένα δυο ακόμα db.
ΤΩΡΑ , ΜΕ ΛΟΚ ΝΤΑΟΥΝ.......όχι τι συμβαίνει συνήθως .....αλλά ΤΩΡΑ που έκανε ο @leandros το διάσημο πλέον τεστ.......
τι είναι όλα αυτά τα άσχετα που ρωτας ?
σκας γάιδαρο ......

ΤΟΤΕ που έγιναν οι μετρήσεις που έχει στα χέρια του ο @Dimifoot είχαν μετρήσεις από 28εως 33. Ο Δημήτρης μας παρουσίασε την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ........θα μπορούσε να μας δείξει την πιο ήσυχη.......τέλος πάντων.
ΤΩΡΑ ( και λέμε τώρα γιατί τώρα έγινε το Περιβόητο τεστ ) με λοκ νταουν το δωμάτιο του Λεανδρου είναι ακόμα πιο ήσυχο......( ολες οι μετρήσεις με rew)

28+78+2=108( μια χαρά τα παίζει τα 108db το σύστημα του λεανδρος.....)
33+ 78+2= 113( ισως , πιο οριακό , και σίγουρα όχι τόσο ξεκάθαρα όσο τα 108 .....)
Χάριν δεδομένων χωρίς αιχμηρή διάθεση...Το σήμα ροζ θορύβου λογαριάζεται steady state (σταθεράς κατάστασης).Τα τυπικά μουσικά σήματα εξ ορισμού δεν είναι τέτοια.Ακόμα δε περισσότερο διάφορες παραγωγές ΄΄αναφοράς΄΄ με εντυπωσιακές ενεργειακές μεταπτώσεις. Άρα η πραγματική αναλυτική ικανότητα θα είχε αντίκρυσμα σε κατώτερα επίπεδα μέσης συνεχόμενης στάθμης.Γι αυτό και ο ίδιος είχα θέσει άνω όριο σε συνεχόμενη στάθμη 90+ & 100+ dB αντίστοιχα ανάλογα με το setup...
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Αν το noice floor είναι μεγάλο, το σύστημα θα πρέπει να είναι ικανό.
Σε αντίθετη περίπτωση δεν ακούς τίποτα ή θα κάψεις κάτι.

Απλό είναι βρε συ.
Δεν είναι άσχετα όσα ρωτάει.

Έχει μεγάλη σημασία αν το τεστ των 78db έγινε σε όσο πιο ήσυχες συνθήκες μπορεί να το κάνει για να μπορέσει να βγάλει αυτό το αποτέλεσμα που Αμφισβητήθηκε τόσο έντονα (25/25)

Και μας ενδιαφέρει ποσό ησυχία έχει ΜΟΝΟ κατά την διαδικασία του τεστ.....
Υπο άλλες συνθήκες ( μπορεί συνήθως να ακούει μουσική και με τα παράθυρα ανοιχτά ) .....δεν μας νοιάζει.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.784
Έχει μεγάλη σημασία αν το τεστ των 78db έγινε σε όσο πιο ήσυχες συνθήκες μπορεί να το κάνει για να μπορέσει να βγάλει αυτό το αποτέλεσμα που αμφισβητηθείτε τόσο έντονα (25/25)

Και μας ενδιαφέρει ποσό ησυχία έχει ΜΟΝΟ κατά την διαδικασία του τεστ.....
Υπο άλλες συνθήκες ( μπορεί συνήθως να ακούει μουσική και με τα παράθυρα ανοιχτά ) .....δεν μας νοιάζει.
Τι είναι αυτά που λες βρε συ.

78+28(το ιδανικό που θέλει) +2=108db

Τα τέρατα που θέλει η Dolby βγάζουν 105. Του Λέανδρου 108;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.085
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top