Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Έχει μεγάλη σημασία αν το τεστ των 78db έγινε σε όσο πιο ήσυχες συνθήκες μπορεί να το κάνει για να μπορέσει να βγάλει αυτό το αποτέλεσμα που Αμφισβητήθηκε τόσο έντονα (25/25)

Και μας ενδιαφέρει ποσό ησυχία έχει ΜΟΝΟ κατά την διαδικασία του τεστ.....
Υπο άλλες συνθήκες ( μπορεί συνήθως να ακούει μουσική και με τα παράθυρα ανοιχτά ) .....δεν μας νοιάζει.
Κάτω απο τυπικές συνθήκες θορύβου όμως, πόσο πρέπει να γκαζώσει το σύστημα το σύστημά του για να πιάσει 78db...? Αν σηκώνει το σύστημά του τέτοιες στάθμες βέβαια ( όπως και το δικό μου, μη παρεξηγηθώ ).
 

P

PMC

Guest
Χάριν δεδομένων χωρίς αιχμηρή διάθεση...Το σήμα ροζ θορύβου λογαριάζεται steady state (σταθεράς κατάστασης).Τα τυπικά μουσικά σήματα εξ ορισμού δεν είναι τέτοια.Ακόμα δε περισσότερο διάφορες παραγωγές ΄΄αναφοράς΄΄ με εντυπωσιακές ενεργειακές μεταπτώσεις. Άρα η πραγματική αναλυτική ικανότητα θα είχε αντίκρυσμα σε κατώτερα επίπεδα μέσης συνεχόμενης στάθμης.Γι αυτό και ο ίδιος είχα θέσει άνω όριο σε συνεχόμενη στάθμη 90+ & 100+ dB αντίστοιχα ανάλογα με το setup...
Για το τεστ μιλάμε εδώ καλε μου @Bhutia, όχι για ακρόαση μουσικής...
 


Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Για το τεστ μιλάμε εδώ καλε μου @Bhutia, όχι για ακρόαση μουσικής...
Το τεστ και ο τίτλος του νήματος καταδεικνύουν μια αλήθεια: ότι δεν είμαστε σε θέση να απολαύσουμε αυτό που υποτίθεται ότι μας προσφέρουν τα μηχανάκια μας και που με βάση αυτό, τα επιλέγουμε. Συνήθως δεν ακούμε με μηδενικό θόρυβο όπως προσφέρει το lockdown και συνήθως δεν γκαζώνουμε τα συστήματά μας μέσα στα ξημερώματα. Και αν ακόμα παίζουμε κάτω απο ιδανικές συνθήκες θορύβου και πάλι δεν είμαστε σε θέση να ακούσουμε αυτό που μας προσφέρουν τα μηχανάκια. Άρα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.206
Reaction score
82.971
Όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν.

Κάποιοι ακόμα ξύνονται στην γκλίτσα του τσομπάνη, χωρίς να παίρνουν μαθήματα από το πρόσφατο παρελθόν. ;)

Πάμε λοιπόν, γύρος 2ος:

Πουθενά δεν έχω γράψει πως όσοι δεν τερματίζουν το τεστ στα 78db δεν ακούν καλά στο σύστημά τους. Αυτό που γράφτηκε είναι πως έχουμε μια πρακτική επιβεβαίωση για το ποιο είναι το διαθέσιμο/χρήσιμο δυναμικό εύρος στο σύστημα-χώρο μας. Τα ακουστικά δεν μας ενδιαφέρουν στην παρούσα φάση. Και πως όσοι νομίζουν πως το σούπερ αναλυτικό τους σύστημα δίνει παραπάνω, θα απογοητευτούν. Δεν θέλετε να είναι 78, άντε να το κάνω 82db για γαμάουα συστήματα-χώρους. Μέχρι εκεί.

Μέτρησαν πολλοί χτες και προχτές, ακόμα και σε nearfield, και βλέπουμε πως κυμαίνεται γύρω από τα 70db, αναμενόμενο.
Αυτό που όλοι παρατηρήσαμε είναι πως σε αυτές τις στάθμες και για να μπορέσεις να πάρεις correct απάντηση ακούγεται πολύ δυνατά, ενοχλητικά. Όσοι δεν το έκαναν τους προτρέπω να το κάνουν, και θα καταλάβουν.

Εγώ προσωπικά δεν είχα καμία διάθεση να ταλαιπωρηθώ μετά από την 10η μέτρηση. 25 μετρήσεις δεν θα έκανα στα 78db, ούτε για πλάκα. Και αυτό ήταν το πρώτο και σημαντικότερο δεδομένο που με ανάγκασε να απαντήσω στα ψέματα.

Το λοκντάουν αφήστε το, δεν παίζει ρόλο, δεν έχει μειωθεί αρκετά η κυκλοφορία στους δρόμους, υπάρχουν στατιστικά για αυτό.

Επίσης κοίταξα ξανά όλες τις μετρήσεις που έχω από τον Λέανδρο, και πράγματι υπάρχουν μετρήσεις με θόρυβο κάτω από τα 30db, αλλά πάνω από τα 29db. Έχει βάλει λάθος την γραμμούλα σε αυτό που δείχνει. Τέλος πάντων, κάπου εκεί είναι.
Να του δώσουμε λοιπόν 3-4db ρέστα, για να μην είμαστε αυστηροί. Δώστε του και ακόμα 2-3, δεν βαριέσαι, δεν θα τα χαλάσουμε εδώ.

Επίσης να πούμε πως ο ενισχυτής του έχει (σύμφωνα με τον κατασκευαστή) SINAD 80db, κατά πάσα πιθανότητα λίγο παρακάτω σε μέτρηση. (THD+Noise 0,01%). ΟΚ, αποδεκτό. Αλλά τόσο είναι.

https://www.musicalfidelity.com/support/discontinued-products/m6i. .
Το δυναμικό του εύρος είναι 100db.

Τα προβλήματα λοιπόν που έχουμε να αντιμετωπίσουμε είναι
  • το RT60 που βρίσκεται γύρω στο 0,4-0,5sec, και αυτό δεν σχετίζεται με καραντίνες. Αυτό σημαίνει πως για σήματα που εναλλάσονται από 110-32db ανά 1 sec, τα 110+db που απαιτουνται για να ακούσει το -78db με ασφάλεια 25/25, θα έχουν μειωθεί στα 110-60=50db στο μισό δευτερόλεπτο. Και θα συνεχίσουν να μειώνονται σε αυτό τον ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην μένει διαθέσιμος χρόνος για να ακούσει το σήμα με ασφάλεια το σήμα των 32db σε τόσες πολλές επαναλήψεις και χωρις κόπωση της ακοής του. Αν είχε βάλει 8-9/10 φορές θα ήταν ίσως πιο πιστευτό.
  • Εδώ βλέπουμε την στάθμη που παίζει το ηχείο του στα 2,83V σε ρόζ θόρυβο
    Screen Shot 2021-03-10 at 11.08.21 AM.png
    Screen Shot 2021-03-10 at 11.08.57 AM.png
Θέλει ακόμα 30db για να περάσει τα 110db στην περιοχη της μέγιστης αντιληπτότητας (1000-3000HZ). Πως θα γίνει αυτό όταν ο ενισχυτής του εχει 200w ισχύ;
Οέο; Ξαναλέω, μιλάμε για ροζ θόρυβο, όχι για κορυφές μουσικής.

@jiovani75 γράφεις και ξαναγράφεις πράγματα που είναι άτοπα.
Κάνε το τεστ στο σύστημα σου, και φτάσε την στάθμη που απαιτείται για να ακούσεις με σιγουριά τα 78db σε 10/10. Είναι δεδομένο πως το σύστημα σου θα το φτάσει, έχει σίγουρα την δυνατότητα. Και μετά σκέψου δυο πράγματα:
Πρώτον, αν θέλεις να το ξανακάνεις ακόμα 15 φορές
Δεύτερον αν πιστεύεις πως αυτή η στάθμη είναι πιθανόν να αναπαράγεται στο σύστημα του Λέανδρου στη θέση ακρόασης.

Και καπάκι σκέψου πως εσύ έχεις και λίγο χαμηλότερο RT60, άρα σβήνει γρηγορότερα το δυνατό σήμα.
Μην εκτίθεσαι. Ο λέανδρος προφανώς και έκλεψε στο τεστ, άγνωστο για ποιον λόγο. Τον εαυτό του μόνο κοροϊδεύει.

Το σύστημα του είναι αυτό που είναι, και παίζει αξιοπρεπώς (με μεγάλες δυνατότητες βελτίωσης) στα όρια που ορίζονται από την σαλοκουζίνα του με τις συσκευές της (αν θυμάμαι καλά), σε διαμέρισμα πόλης, την διαθέσιμη ισχύ και τα ηχεία του. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γράφουμε ψέματα.

Όσο για τα προσωπικά δεδομένα, αυτό είναι ανέκδοτο. Πουθενά δεν έχω υπογράψει non disclosure agreement στις 4 σελίδες πμ που έχω με τον Λέανδρο και ξόδεψα πάνω απο 5 ώρες της ζωής μου με όλη την καλή διάθεση για να τον βοηθήσω να αναλύσει τον χώρο του και να βρει τι μπορει να βελτιώσει. Δωρεάν.
Και δεν μιλάμε εδώ για θέματα υγείας ή προσωπικής ζωής.

Όταν βλέπω εξωφρενικά ψέματα θα απαντώ όπως το κρίνω σωστό.
Αν ήταν 10/10 το τεστ του δεν θα είχα μπει τον κόπο να αναλύσω το γιατί είναι ύποπτο. Στο 25/25, συγνώμη, δεν θα μας δουλεύετε στα ίσια.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Κάτω απο τυπικές συνθήκες θορύβου όμως, πόσο πρέπει να γκαζώσει το σύστημα το σύστημά του για να πιάσει 78db...? Αν σηκώνει το σύστημά του τέτοιες στάθμες βέβαια ( όπως και το δικό μου, μη παρεξηγηθώ ).
ευτυχώς που δεν είμαι ιδιοκτήτης γαίδάρων...
ούτε ένα δε θα μου είχες αφήσει ζωντανό!:idk:
όλους θα τους είχες σκάσει!:laugh:
Μιλάμε για το προχθεσινό βράδυ, όχι για οποιαδήποτε άλλη μέρα στο χρόνο, ούτε νωρίτερα, ούτε μελλοντικά!
κάτι άλλο?
 

P

PMC

Guest
Τι είναι αυτά που λες βρε συ.

78+28(το ιδανικό που θέλει) +2=108db

Τα τέρατα που θέλει η Dolby βγάζουν 105. Του Λέανδρου 108;
εγω σου λέω πως έχει κάτω από 25db θόρυβο.....+78 = 103 db
είναι τόσο απίθανο να μπορεί να παίξει 103db που έχουμε το δικαίωμα να λεμε κάποιον ψεύτη , κλέφτη και Πινόκιο και ένα σωρο αλλά διακοσμητικά επίθετα......χωρίς να επεμβαίνει κάποιος μοντερειτορ? @Zizik ?

Κυριοι....αυτό που κανετε λέγεται διασυρμός.
Κάπου πρέπει να σταματήσει .
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.974
28+78+2=108( μια χαρά τα παίζει τα 108db το σύστημα του λεανδρος.....)
Στη θέση ακρόασης;
Ροζ θόρυβο φουλ φάσματος;
Πως; με μαγικά;

33+ 78+2= 113( ισως , πιο οριακό , και σίγουρα όχι τόσο ξεκάθαρα όσο τα 108 .....)
Με κανένα τρόπο. Ούτε για πλάκα όμως.
Βάλε μικρόφωνο στη θέση ακρόασης και σήκωσε ροζ θόρυβο 113 ντεσιμπέλ μόνο με τα δύο πάνω ηχεία σου, χωρίς σαμπ, να δεις αν αντέχουν τα δικά σου να βγάλουν τόσα ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης, χωρίς σαμπ. Για δες..


Περαν τούτου, αυτο που δεν έχεις καταλάβει ακόμα, είναι το πρόβλημα του RT60. Όταν σταματάει ο τόνος να παίζει στα 110 ντεσιμπέλ, πόσο χρόνο χρειάζεται για να πέσει η στάθμη κατά 78+ ντεσιμπέλ; να σου πω; 1 δευτερόλεπτο ολόκληρο θέλει στου Λέανδρου. Λόγω χρόνων αντήχησης, που θα σουλατσαρουν τα στάσιμα για πολύ περισσότερο. Ξέρεις για πόσο χρόνο ακούγεται ο τόνος σε χαμηλή στάθμη μετά από τον τόνο σε υψηλή; για 1 δευτερόλεπτο.
Δηλαδή, λόγω χώρου, σε ότι στάθμη και να παίζει ο Λέανδρος, δε θα πέσει η ισχύς των ανακλασεων μέσα στο δωμάτιο κατά 78+ ντεσιμπέλ ώστε να ακούσει το θόρυβο, δε προλαβαίνει.

Ας εξηγήσουμε τι σημαίνει αυτό το RT60.

RT60 0.5 σημαίνει ότι μετά από μισό δευτερόλεπτο, η ισχύς των ανακλασεων έχει πέσει κατά 60 ντεσιμπέλ.

Δηλαδή το πρώτο μισό δευτερόλεπτο αφού σταματήσει ο τόνος στα 100 ντεσιμπέλ, η στάθμη δε θα πέσει κάτω από 40 ντεσιμπελ.

Εγω έχω RT60 0.26, δηλαδή πέφτει κατά 60 ντεσιμπέλ η στάθμη των αντηχησεων μετά από 0.26" και ουσιαστικά στο μισό δευτερόλεπτο έχει πέσει κατά 120 ντεσιμπέλ.

Κατάλαβες το αδύνατο του θέματος τώρα;

Είναι πολλαπλώς αδύνατο στου Λέανδρου.



ΥΓ. Δείτε καλύτερα σε στάθμη αναφοράς τι δυναμικό εύρος θα αναλύσετε φίλοι μου δικαναλάκηδες.
Μόνο, μη περιμένετε καλύτερο σκορ από αυτό του μπούτια (54) εσείς οι δικάναλοι, και αν πείτε κάτι παραπάνω, σας το λέω από τώρα ότι ψευδεστε. :gotcha:

Βεβαίως λίγοι από σας καταφέρνετε στάθμες αναφοράς στη θέση ακρόασης, ιδίως με ροζ θόρυβο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Γιατί ο μπουτχιας έχει στήσει πολύ σοβαρό δικάναλο, με σαμπ και σοβαρές μετρήσεις, και σας έχει δείξει το πως γίνεται.
Έτσι στήνεται σοβαρά ένα αξιόλογο δικάναλο σεταπ.
Αλλά κάποιοι από σας, συνεχίζετε να έχετε δικάναλο γτπ και λέτε θεωρίες για αγρίους.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Για το τεστ μιλάμε εδώ καλε μου @Bhutia, όχι για ακρόαση μουσικής...
Τα τεστ έχουν αντίκρυσμα όταν μας παρέχουν δεδομένα που ανάγονται στην ακρόαση μουσικής...Εκτός και αν κάποιοι ακούνε διαρκώς ροζ θόρυβο ή καθαρούς τόνους - με χαμηλό τουλάχιστον noise floor,μην ξεχνιόμαστε.
Στη θέση ακρόασης;
Ροζ θόρυβο φουλ φάσματος;
Πως; με μαγικά;


Με κανένα τρόπο. Ούτε για πλάκα όμως.
Βάλε μικρόφωνο στη θέση ακρόασης και σήκωσε ροζ θόρυβο 113 ντεσιμπέλ μόνο με τα δύο πάνω ηχεία σου, χωρίς σαμπ, να δεις αν αντέχουν τα δικά σου να βγάλουν τόσα ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης, χωρίς σαμπ. Για δες..


Περαν τούτου, αυτο που δεν έχεις καταλάβει ακόμα, είναι το πρόβλημα του RT60. Όταν σταματάει ο τόνος να παίζει στα 110 ντεσιμπέλ, πόσο χρόνο χρειάζεται για να πέσει η στάθμη κατά 78+ ντεσιμπέλ; να σου πω; 1 δευτερόλεπτο ολόκληρο θέλει στου Λέανδρου. Λόγω χρόνων αντήχησης. Ξέρεις για πόσο χρόνο ακούγεται ο τόνος σε χαμηλή στάθμη μετά από τον τόνο σε υψηλή; για 1 δευτερόλεπτο.
Δηλαδή, λόγω χώρου, σε ότι στάθμη και να παίζει ο Λέανδρος, δε θα πέσει η ισχύς των ανακλασεων μέσα στο δωμάτιο κατά 78+ ντεσιμπέλ ώστε να ακούσει το θόρυβο, δε προλαβαίνει.

Ας εξηγήσουμε τι σημαίνει αυτό το RT60.

RT60 0.5 σημαίνει ότι μετά από μισό δευτερόλεπτο, η ισχύς των ανακλασεων έχει πέσει κατά 60 ντεσιμπέλ.

Δηλαδή το πρώτο μισό δευτερόλεπτο αφού σταματήσει ο τόνος στα 100 ντεσιμπέλ, η στάθμη δε θα πέσει κάτω από 40 ντεσιμπελ.

Εγω έχω RT60 0.26, δηλαδή πέφτει κατά 60 ντεσιμπέλ η στάθμη των αντηχησεων μετά από 0.26" και ουσιαστικά στο μισό δευτερόλεπτο έχει πέσει κατά 120 ντεσιμπέλ.

Κατάλαβες το αδύνατο του θέματος τώρα;

Είναι πολλαπλώς αδύνατο στου Λέανδρου.
Για να είμαστε ακριβείς,θα έχει πέσει κατά 60 dB η στάθμη από το πεδίο αντήχησης του οποίου η κατανομή ενέργειας εξαρτάται αποκλειστικώς από την ενέργεια σε συνιστώσες σταθεράς κατάστασης σε δεδομένο σήμα. Δηλαδή αποκλείονται οι στιγμιαίες κορυφώσεις από τα μουσικά σήματα.

Σε αυτό το δεδομένο και τη συνάρτηση με τη στάθμη από το θόρυβο υποβάθρου (που ανήκει κι εκείνος στα σήματα σταθεράς κατάστασης) έγκειται η μεγάλη ΄΄πλάκα΄΄,καθότι στην πλειοψηφία των οικιακών χώρων ο θόρυβος υποβάθρου λαμβάνει τέτοιες στάθμες ώστε να μην έχει καν αντίκρυσμα το μέγεθος RT60 σε κανονικές και ασφαλείς για την ακοή συνεχόμενες στάθμες ακρόασης,οπότε λογαριάζεται κατευθείαν το T30 ως πιστότερα ανταποκρινόμενο στις πραγματικές συνθήκες ακρόασης... :sneaky:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.784
εγω σου λέω πως έχει κάτω από 25db θόρυβο.....+78 = 103 db
είναι τόσο απίθανο να μπορεί να παίξει 103db που έχουμε το δικαίωμα να λεμε κάποιον ψεύτη και Πινόκιο και ένα σωρο αλλά διακοσμητικά επίθετα......χωρίς να επεμβαίνει κάποιος μοντερειτορ?

Κυριοι....αυτό που κανετε λέγεται διασυρμός.
Κάπου πρέπει να σταματήσει .
Καταρχήν δεν χαρακτήρισα κανέναν.

Κατά δεύτερον, ΝΑΙ, είναι εντελώς αδύνατον να πιάσει 103db στα 20hz.
Ούτε για αστείο. Αν το προσπάθησε, στη διάρκεια του Test θα είχε πάρει τα woofers στο χέρι. 100%.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.206
Reaction score
82.971
Δείτε καλύτερα σε στάθμη αναφοράς τι δυναμικό εύρος θα αναλύσετε φίλοι μου δικαναλάκηδες.
Μόνο, μη περιμένετε καλύτερο σκορ από αυτό του μπούτια (54) εσείς οι δικάναλοι, και αν πείτε κάτι παραπάνω, σας το λέω από τώρα ότι ψευδεστε. :gotcha:
Διαφωνώ εδώ. Ο Μπούτιας δεν έκατσε σοβαρά να κάνει το τεστ, σίγουρα.
Σίγουρα περνάει το 70db
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.974
Διαφωνώ εδώ. Ο Μπούτιας δεν έκατσε σοβαρά να κάνει το τεστ, σίγουρα.
Σίγουρα περνάει το 70db
Είναι απεριποιητος ηχητικά χώρος, όπως των περισσότερων.
(Ο Μπούτιας έχει καταφέρει ακατόρθωτα πράγματα σε απεριποιητο χώρο. Αλλά δε τα προσπαθούν καν.)
Γίνεται, βεβαίως, αλλά με RT60 κάτω από 0.3, που δεν έχει κανένας τους. :)

Κοροϊδεύουν τα φελιζολ οι φελλοί. :lol:

Τέλος πάντων, δε χρειάζεται να κάνει κανείς "σοβαρά" και στις 3 τα χαράματα με ξεκούραστο αυτί το τεστ καθισμένος δίπλα στο ηχείο κολλητά το αυτί στο τουιτερ για να καταφέρει "κατι". Όπως είσαι, πας στα θέση ακρόασης με το κινητό στο χέρι να γράφεις, παίζει τόνους και ακούς αν ακούς, δεν είναι τίποτα σπουδαίο πια.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Στη θέση ακρόασης;
Ροζ θόρυβο φουλ φάσματος;
Πως; με μαγικά;


Με κανένα τρόπο. Ούτε για πλάκα όμως.
Βάλε μικρόφωνο στη θέση ακρόασης και σήκωσε ροζ θόρυβο 113 ντεσιμπέλ μόνο με τα δύο πάνω ηχεία σου, χωρίς σαμπ, να δεις αν αντέχουν τα δικά σου να βγάλουν τόσα ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης, χωρίς σαμπ. Για δες..


Περαν τούτου, αυτο που δεν έχεις καταλάβει ακόμα, είναι το πρόβλημα του RT60. Όταν σταματάει ο τόνος να παίζει στα 110 ντεσιμπέλ, πόσο χρόνο χρειάζεται για να πέσει η στάθμη κατά 78+ ντεσιμπέλ; να σου πω; 1 δευτερόλεπτο ολόκληρο θέλει στου Λέανδρου. Λόγω χρόνων αντήχησης, που θα σουλατσαρουν τα στάσιμα για πολύ περισσότερο. Ξέρεις για πόσο χρόνο ακούγεται ο τόνος σε χαμηλή στάθμη μετά από τον τόνο σε υψηλή; για 1 δευτερόλεπτο.
Δηλαδή, λόγω χώρου, σε ότι στάθμη και να παίζει ο Λέανδρος, δε θα πέσει η ισχύς των ανακλασεων μέσα στο δωμάτιο κατά 78+ ντεσιμπέλ ώστε να ακούσει το θόρυβο, δε προλαβαίνει.

Ας εξηγήσουμε τι σημαίνει αυτό το RT60.

RT60 0.5 σημαίνει ότι μετά από μισό δευτερόλεπτο, η ισχύς των ανακλασεων έχει πέσει κατά 60 ντεσιμπέλ.

Δηλαδή το πρώτο μισό δευτερόλεπτο αφού σταματήσει ο τόνος στα 100 ντεσιμπέλ, η στάθμη δε θα πέσει κάτω από 40 ντεσιμπελ.

Εγω έχω RT60 0.26, δηλαδή πέφτει κατά 60 ντεσιμπέλ η στάθμη των αντηχησεων μετά από 0.26" και ουσιαστικά στο μισό δευτερόλεπτο έχει πέσει κατά 120 ντεσιμπέλ.

Κατάλαβες το αδύνατο του θέματος τώρα;

Είναι πολλαπλώς αδύνατο στου Λέανδρου.



ΥΓ. Δείτε καλύτερα σε στάθμη αναφοράς τι δυναμικό εύρος θα αναλύσετε φίλοι μου δικαναλάκηδες.
Μόνο, μη περιμένετε καλύτερο σκορ από αυτό του μπούτια (54) εσείς οι δικάναλοι, και αν πείτε κάτι παραπάνω, σας το λέω από τώρα ότι ψευδεστε. :gotcha:

Βεβαίως λίγοι από σας καταφέρνετε στάθμες αναφοράς στη θέση ακρόασης, ιδίως με ροζ θόρυβο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Γιατί ο μπουτχιας έχει στήσει πολύ σοβαρό δικάναλο, με σαμπ και σοβαρές μετρήσεις, και σας έχει δείξει το πως γίνεται.
Έτσι στήνεται σοβαρά ένα αξιόλογο δικάναλο σεταπ.
Αλλά κάποιοι από σας, συνεχίζετε να έχετε δικάναλο γτπ και λέτε θεωρίες για αγρίους.
Γιατρέ , δεν ξέρω πως το έκανε το τεστ ο λεανδρος ....
Αυτο που ξέρω είναι πως είσασταν προκλητικότατοι και όταν σας τα έδειξε ....τον βγάλατε ψεύτη.....

Τι έκανε δηλαδή , πως το έκανε ? Το ζωγράφισε?:lolsign:


τα Ηχεια του είναι ελεύθερα στον χώρο. Αν έκατσε πιο κοντά , bye bye rt60.....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Είναι απεριποιητος ηχητικά χώρος, όπως των περισσότερων.
(Ο Μπούτιας έχει καταφέρει ακατόρθωτα πράγματα σε απεριποιητο χώρο. Αλλά δε τα προσπαθούν καν.)
Γίνεται, βεβαίως, αλλά με RT60 κάτω από 0.3, που δεν έχει κανένας τους. :)

Κοροϊδεύουν τα φελιζολ οι φελλοί. :lol:

Τέλος πάντων, δε χρειάζεται να κάνει κανείς "σοβαρά" και στις 3 τα χαράματα με ξεκούραστο αυτί το τεστ καθισμένος δίπλα στο ηχείο κολλητά το αυτί στο τουιτερ για να καταφέρει "κατι". Όπως είσαι, πας στα θέση ακρόασης με το κινητό στο χέρι να γράφεις, παίζει τόνους και ακούς αν ακούς, δεν είναι τίποτα σπουδαίο πια.
Ορθόν,δεν ΄΄καίγεται΄΄ σε αυτήν την περίπτωση η αντιληπτότητα τόσο από το θόρυβο υποβάθρου όσο από την τιμή RT (0,5 με καθοδική πορεία πάνω από τα 1000 Hz και ανοδική κάτω από τα 600Hz).

Στο δωμάτιο με τις κόρνες βεβαίως που έχει RT 0,3 μπορεί να γίνει αντιληπτό το 60άρι δυναμικού εύρους με καλό ποσοστό εμπιστοσύνης υπό μέση συνεχόμενη στάθμη 80-85 dB.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Αφού λοιπόν το είπε κι ο @Dimifoot ότι έχω και μετρήσεις θορύβου περί του 29-30db σε περιβάλλον με εξωτερικούς θορύβους(μένω κάθετα σε λεωφόρο και μεγάλη διαστάυρωση, οι "άπιστοι" ρωτήστε τον @Astronaut Jr. ), η μέτρηση έγινε προχθές μετά τις 10 το βράδυ με μηδενική κυκλοφορία των οχημάτων λόγω της απαγόρευσης μετακίνησης, εννοείται ότι ο θόρυβος μειώνεται κι άλλο αισθητά.
2) η μέτρηση όντως δεν έγινε απ' τη συνηθισμένη θέση ακρόασης αλλά κοντίτερα για λόγους ευκολίας.
Φυσικά αυτός ο πανικός για τις μετρήσεις μου kai to 25/25 έγινε γιατί ήταν δικές μου, αν ήταν κάποιου πιο "φίλα προσκέιμενου" στις θέσεις κάποιων μελών η αντιμετώπιση θα ήταν διαφορετική, μέχρι και "μπράβο και συγχαρητήρια μεγάλε" θα γράφονταν αλλά..
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Αφού λοιπόν το είπε κι ο @Dimifoot ότι έχω και μετρήσεις θορύβου περί του 29-30db σε περιβάλλον με εξωτερικούς θορύβους(μένω κάθετα σε λεωφόρο και μεγάλη διαστάυρωση, οι "άπιστοι" ρωτήστε τον @Astronaut Jr. ), η μέτρηση έγινε προχθές μετά τις 10 το βράδυ με μηδενική κυκλοφορία των οχημάτων λόγω της απαγόρευσης μετακίνησης, εννοείται ότι ο θόρυβος μειώνεται κι άλλο αισθητά.
2) η μέτρηση όντως δεν έγινε απ' τη συνηθισμένη θέση ακρόασης αλλά κοντίτερα για λόγους ευκολίας.
Φυσικά αυτός ο πανικός για τις μετρήσεις μου έγινε γιατί ήταν δικές μου, αν ήταν κάποιου πιο "φίλα προσκέιμενου" στις θέσεις κάποιων μελών η αντιμετώπιση θα ήταν διαφορετική, μέχρι και "μπράβο και συγχαρητήρια μεγάλε" θα γράφονταν αλλά..
Σε διαβεβαιώ ότι ο ίδιος δεν ενθουσιάζομαι με κανενός άλλου μετρήσεις...

Τι έκανε δηλαδή , πως το έκανε ? Το ζωγράφισε?:lolsign:
τα Ηχεια του είναι ελεύθερα στον χώρο. Αν έκατσε πιο κοντά , bye bye rt60.....
Ο Λέανδρος γενικώς...΄΄ζωγραφίζει΄΄ με τις ακροαματικές του επιδόσεις.

Υποβαθμίζεται μεν η επίδραση του RT,αλλά όχι εκείνη από το noise floor...Είπαμε,ισχύει στενή συνάρτηση με τα δύο αυτά μεγέθη...
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.206
Reaction score
82.971
Τέλος πάντων, δε χρειάζεται να κάνει κανείς "σοβαρά" και στις 3 τα χαράματα με ξεκούραστο αυτί το τεστ καθισμένος δίπλα στο ηχείο κολλητά το αυτί στο τουιτερ για να καταφέρει "κατι". Όπως είσαι, πας στα θέση ακρόασης με το κινητό στο χέρι να γράφεις, παίζει τόνους και ακούς αν ακούς, δεν είναι τίποτα σπουδαίο πια.
2) η μέτρηση όντως δεν έγινε απ' τη συνηθισμένη θέση ακρόασης αλλά κοντίτερα για λόγους ευκολίας.
;)
Τέλος συζήτησης. Ευχαριστώ πολύ.

Και όπως έλεγε και ένας δικός μου "φάτσα μαλάκα έχουμε, αλλά μαλάκες δεν είμαστε"

Εντάξει @jiovani75 ;;;;

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
;)
Τέλος συζήτησης. Ευχαριστώ πολύ.

Και όπως έλεγε και ένας δικός μου "φάτσα μαλάκα έχουμε, αλλά μαλάκες δεν είμαστε"

Εντάξει @jiovani75 ;;;;
μη τρελαίνεσαι ντοκ, αντί στα 235εκ στα 205εκ περίπου έγινε..
Δε ρωτήθηκα ποτέ γι αυτό από προχθές, μόνο π@π@ριές για το κατώφλι θορύβου μου ειπώθηκαν για 33,6db κι ότι είναι ίδια τα επίπεδα θορύβου προ και μετά λοκντάουν και λοιπά πράσινα άλογα.
απλά ήμουν καθιστός μεν αλλά πιο μπροστά στο καναπέ κι όχι ακουμπισμένη η πλάτη.
ε ρε χαρά ο άνθρωπος!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
30 εκ. ...δικαίωσης λοιπόν!!🤣🤣
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.080
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top