Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)




TGD

Μηνύματα
7.666
Reaction score
7.672
Φυσικά δεν έχει επιτυχία το φωτοβολταϊκά στα χωράφια. Ο κουνιάδος μου έχει το πρώτο σε λειτουργία και σε λίγο θα φτιάξει το δεύτερο. Το τι ταλαιπωρία πέρασε δεν λέγεται. Ο εγκαταστάτης του πούλησε και μετά τον άφησε χωρίς οδηγίες και υποστήριξη. Ο ΔΕΔΔΗΕ κάνει μήνες για να ολοκληρώσει τις γραφειοκρατικές διαδικασίες. Και αν δεν πέσει γρηγορόσημο δεν πρόκειται να συνδεθείς στο δίκτυο πριν περάσει η περίοδος χάριτος και αρχίζεις να πληρώνεις το δάνειο στην τράπεζα. Αν δεν ήταν από πάνω να τους κυνηγάει όλους, τα φωτοβολταϊκά θα χάζευαν ακόμα τη θέα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Με 43κ αγοραζεις δυαρι στα Πετραλωνα και το νοικιαζεις σε εταιρια διαχειρισης ακινητων με 6-7κ τον χρονο.
Με το μπαρδόν αλλά τι άκυρη σύγκριση είναι αυτή; Δηλαδή ένα X3 στα ίδια χρήματα θα έφερνε το ίδιο σχόλιο;


Είδα αυτά τα 2 βίντεο του τύπου. Δεν κάθισα να τα αναλύσω με λεπτομέρειες. Όμως εντυπωσιάστηκα από το πλήθος των φορτιστών Ionity στη Νορβηγία. Το γεγονός πως το αυτοκίνητο υπολόγιζε μόνο του το χρόνο φόρτισης που απαιτείται για το ταξίδι και τις εναλλακτικές διαδρομές. Η ταχύτητα φόρτισης σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Βέβαια είχε αρκετά υψηλή κατανάλωση αλλά όπως ανέφερε ήταν λογικό για τις θερμοκρασίες.
 




VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Τότε να μπούμε τα σπίτια μας και να πάμε για καφέ, ποτό, βόλτα διακοπές. :wink:
αλλο θελω να πω. για να δινεις τοσα χρηματα για αυτοκινητο πρεπει να εχεις λυμενο το οικονομικο και να μην χρειαζεσαι αλλο εισοδημα.
 

D

Deleted member 35

Guest
αλλο θελω να πω. για να δινεις τοσα χρηματα για αυτοκινητο πρεπει να εχεις λυμενο το οικονομικο και να μην χρειαζεσαι αλλο εισοδημα.
Αυτό εννοείται. Αλλά όποιος έχει να δώσει αυτά τα χρήματα για αυτοκίνητο προφανώς έχει λυμένα και τα 5-6 χιλιάρικα απόδοσης.

Εγώ το θεώρησα σαν μομφή προς την iX καθώς είναι μόδα να κράζουμε τα EV.

Ίσως το έχω αναφέρει πάλι. Γνωστός μου στέλεχος της τράπεζας στην Αγγλία πριν χρόνια είπε να αγοράσει ένα "αυτοκινητάκι". Αγόρασε μια Porsche και ο πατέρας του με τα παλιά μυαλά του είπε γιατί δεν αγόραζε ένα επιπλέον σπίτι. Στο μεταξύ ο τύπος έχει σπίτι στο Λονδίνο και μερικά εδώ για τις διακοπές του.
 


Μηνύματα
2.378
Reaction score
5.047
αλλο θελω να πω. για να δινεις τοσα χρηματα για αυτοκινητο πρεπει να εχεις λυμενο το οικονομικο και να μην χρειαζεσαι αλλο εισοδημα.
Και τι ποσοστό Ελλήνων έχει τέτοιο εισόδημα;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.153
Reaction score
7.125
Με 43κ αγοραζεις δυαρι στα Πετραλωνα και το νοικιαζεις σε εταιρια διαχειρισης ακινητων με 6-7κ τον χρονο.
Ωραία, βρες το σπίτι που με 43Κ σου βγάζει 6-7 τον χρόνο καθαρά (απόσβεση σε 7 χρόνια max δηλαδή), το αγοράζω εγώ, εσύ μου δίνεις 5Κ τον χρόνο και τα υπόλοιπα τα κρατάς. Deal;

Ειδικά δε εφόσον θα το διαχειρίζεται και εταιρεία, εσύ δεν θα έχεις να κάνεις τίποτα. Everybody happy. Σωστά;

(Υ.Γ. Με συμβόλαιο όμως)
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Και τι ποσοστό Ελλήνων έχει τέτοιο εισόδημα;
ελαχιστο, οι πιο πολλοι δεν εχουν χρηματα για βενζινη. βεβαια τωρα με τα ηλέκτρικα, αν εχουν κοινωνικο τιμολογιο δεη, μπορει να φορτιζουν μερικες ημερες τον μηνα.
Ωραία, βρες το σπίτι που με 43Κ σου βγάζει 6-7 τον χρόνο καθαρά (απόσβεση σε 7 χρόνια max δηλαδή), το αγοράζω εγώ, εσύ μου δίνεις 5Κ τον χρόνο και τα υπόλοιπα τα κρατάς. Deal;

Ειδικά δε εφόσον θα το διαχειρίζεται και εταιρεία, εσύ δεν θα έχεις να κάνεις τίποτα. Everybody happy. Σωστά;

(Υ.Γ. Με συμβόλαιο όμως)
Απιστευτο ακουγεται αλλα ειναι αληθινο.
Λιγο ψαξιμο χρειαζεται.
 

D

Deleted member 35

Guest
Και τι ποσοστό Ελλήνων έχει τέτοιο εισόδημα;
Στην πολύ μικρή πόλη που μένω 2 ΔΥ αγόρασαν το ίδιο Tuscon το οποίο κοστίζει σχεδόν 40 "χήνες". Δεν ξέρω σαν υβριδικό τι επιδότηση μπορεί να έχει.

Επίσης μην ξεχνάς τις δόσεις και το γεγονός πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ειδικά στην επαρχία έχει δικό του σπίτι. Ναι μεν την τελευταία δεκαετία έχουμε όλα τα "νταβατζιλίκια" με τους φόρους αλλά δεν παύει να είναι σημαντικό ελαφρυντικό. Επίσης λίγο - πολύ υπάρχει και μικρό δεύτερο εισόδημα από αγροτικά ή πιθανόν δεύτερο σπίτι.

Και κάτι τελευταίο κατακριτέο ή μη. Ακόμη υπάρχει η "οικογένεια". Και δεν αναφέρομαι στις άρρωστες καταστάσεις που κάποιοι σκέφτεστε αλλά κάποιοι εξακολουθούν και έχουν "κοινό" πορτοφόλι με τους γονείς. Πχ αν μένουν μαζί σε διπλοκατοικοία κάποια έξοδα είναι κοινά. Πχ το πετρέλαιο για θέρμανση ή το αυτοκίνητο για κίνηση. Αν ο 70ρης πατέρας θέλει το αυτοκίνητο να πάει μέχρι το μπακάλικο ή άντε σε κανένα γιατρό γιατί να έχει δικό του καινούριο; Κρατάει το παλιό και το παιδί αγοράζει νέο. Και αντίστοιχα αφού ο πατέρας κάθεται όλη την ώρα σπίτι σαν συνταξιούχος πληρώνει περισσότερο στη θέρμανση.

Στην επαρχία είναι πολύ κοινό φαινόμενο. Βέβαια μπορεί άνετα να πάει στο άλλο άκρο αλλά γράφουμε για πιο νορμάλ καταστάσεις που μπορεί να συμβαίνουν. Προσωπικά ξέρω περιπτώσεις που οι γονείς αγόρασαν αυτοκίνητο πόλης και έδωσαν στα παιδιά το "μεγάλο".
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.537
Reaction score
75.268
Παρτο,ξήλωσε τα ipad που έχει μπροστά,φτιάξε μια τέτοια κονσολιτσα και εισαι οκ:dance2:
Γλυτωνεις και εξοδα ταπετσέρη για τα καθίσματα;)


View attachment 235380
Καλέ όχι. Να βάλουμε εκεί το κασετόφωνο που μόλις αγόρασες. :roflmao:
Αφού δεν μπορεί να συνδεθεί στο πθηφιακό σου σύστεμ.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.734
Πλέον όλα αυτά τα κουμπιά, διακοπτάκια κλπ είναι πάνω στο τιμόνι των Ferrari. Σε λίγο και ο αναπτήρας.
 


gid

Μηνύματα
7.633
Reaction score
8.845
Δεν ξέρω τι πληρώνονται οι σχεδιαστές της Mercedes, αλλά ΟΣΑ κι αν παίρνουν, λίγα είναι.

Ως και στα ηλεκτρικά, που σπανίως γυρίζεις να τους ρίξεις 2η ματιά (και συχνά μετανιώνεις για την 1η), έφτιαξαν, για άλλη μια φορά, κομψοτέχνημα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.122
Μηνύματα
2.889.339
Members
37.992
Νεότερο μέλος
Mini_r56
Top