Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.828
Reaction score
95.812
Τσούζει όταν το δίνεις το 100άρικο στον
βενζινά, όσο υπολογισμένο κι αν είναι.
Ε, ναι, όσο να 'ναι είναι απόλαυση να βάζεις δύο πενηντάευρα αντί ένα 100ευρω. :tongue:

Είπαμε να είμαστε φανμπόυζ, αλλά με μέτρο.
 

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.298
Ποτέ δεν μου ήταν απόλαυση η επαφή με τα βρωμερά βενζινάδικα και συνεργεία, και η ώρα που τα έσταζα τα 50άρικα και 100άρικα πάντα έτσουζε.

Και με ηλεκτρικό θα τα δώσω τα 100 ευρώ.
Αλλά όχι ξερά στον βενζινά και
στα συνεργεία.
Ενώ είμαι σινεμά, ενώ ψωνίζω από το σούπερ-μάρκετ κι ενώ τρώω στο εστιατόριο. Τζάμπα. Ή στο σπίτι μου κύριος, όταν κι όποτε θέλω. Συνήθως 1 φορά την εβδομάδα
Έχει διαφορά, μεγάλη διαφορά στην αίσθηση.
7 μήνες : 20.000χλμ
Τα πιο άνετα και απολαυστικά χλμ της
ζωής μου.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
98
Ρε συ... Όταν έχει 6 αντλίες και περιμένουν ουρά από αυτοκίνητα, για να βάλεις, να πληρώσεις κάρτα..να πάρεις απόδειξη πόση ώρα θες; Εγώ κάθησα 26 λεπτά. Οκ;
 

Attachments


D

Deleted member 35

Guest
Το θέμα δεν είναι που θα δώσεις τα 100€ αλλά γιατί να τα δώσεις τελευταία στιγμή. Χτες ανέβηκε ένα άρθρο για την Αγγλία και τα Τέσλα. Ποια η διαφορά; Δε θα μπορούσαν να τα φορτίσουν προχτές;

Είναι γενικό θέμα νοοτροπίας και όχι τεχνολογίας.
 

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.298
Ποια η διαφορά; Δε θα μπορούσαν να τα φορτίσουν προχτές;
Στο σημείο που έχω προγραμματισμένο να σταματήσω για φόρτιση θα σταματήσω ούτως ή άλλως.
Είτε ξεκινήσω με 100%, είτε με 80 είτε με 70.
Γι’ αυτό και δεν έχει νόημα να φουλάρω 100%
Γρήγορα θα φτάσω στο 80% για να συνεχίσω, είτε βρεθώ με 70 είτε με 60 είτε με 40% στο σημείο φόρτισης.
 

TGD

Μηνύματα
7.887
Reaction score
7.858
Χθες το μεσημέρι φορτιζαν δύο ηλεκτρικά στις θέσεις της παλιάς νομαρχίας.
Σήμερα το πρωί ήταν ακόμα εκεί. Το ένα αποσυνδεδεμενο, το άλλο ακόμα στην πρίζα.
Δεν είπαμε ότι είναι θέσεις φόρτισης κι όχι στάθμευσης;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Μόλις γίνουν τα πράγματα όπως στο ΗΒ όλα θα στρώσουν.
Όταν περάσεις τα 60' στον DC και τα 120' στον AC τρως άλλα 10€/ώρα έξτρα χρέωση στο κεφάλι και γίνεσαι άνθρωπος.
Τώρα ζούμε την περίοδο που ο καθένας το θεωρεί τσιφλίκι του.
 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Στο σημείο που έχω προγραμματισμένο να σταματήσω για φόρτιση θα σταματήσω ούτως ή άλλως.
Είτε ξεκινήσω με 100%, είτε με 80 είτε με 70.
Γι’ αυτό και δεν έχει νόημα να φουλάρω 100%
Γρήγορα θα φτάσω στο 80% για να συνεχίσω, είτε βρεθώ με 70 είτε με 60 είτε με 40% στο σημείο φόρτισης.
Γράφω ΓΕΝΙΚΑ. Σε όλες τις εξόδους γίνεται της @#@$#%. Την ίδια στιγμή λίγο παρά έξω η απόλυτη νέκρα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Η Hyundai το είπε και το έκανε.
Τέλος και τα PHEVs στη Νορβηγία.

Στην κεντρική σελίδα έχει μόνο 3 αυτοκίνητα.

Ioniq 5, Ioniq 6 & Kona EV.

Screenshot_20230102_131039_Free Adblocker Browser.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Fiat Concept Centoventi, ο ηλεκτρικός αντικαταστάτης του Panda.

Θα παίρνει αναβάθμιση και μετά την πώληση ακόμα και στην μπαταρία. Η βασική έκδοση θα πωλείται με μπαταρία για 100χλμ αυτονομία, και όποτε θελήσεις θα μπορείς να κουμπώσεις μέχρι και άλλες 4 για συνολική αυτονομία 500χλμ. Υπάρχει πρόβλεψη για δύο μπαταρίες κάτω από τα καθίσματα που θα βγαίνουν και θα μπαίνουν άλλες έτοιμες φορτισμένες. Οι μπαταρίες είναι σε συνεργασία με την Samsung.

Θα μπορείς να το αγοράσεις και με την μικρή οθόνη και να χρησιμοποιείς το κινητό σου για extra οθόνη, και όποτε θες την αλλάζεις και βάζεις την μεγάλη. Θα έχεις επιλογή ακόμα και για αριθμό καθισμάτων.

Το λογισμικό του Centoventi είναι μια συνεργασία της Stellantis με την Foxconn. Έχουν ιδρύσει εταιρεία για αυτό το λόγο με έδρα την Ολλανδία.
200306112537_Fiat-Centoventi-boi-5.jpg


Αυτές οι "suicide doors" πως τις λεν αρχίζουν να μου αρέσουν στα αυτοκίνητα, και πολύ μάλιστα.
200306112536_Fiat-Centoventi-boi-4.jpg
411677_1_600.jpeg
TELEMMGLPICT000205319984_trans_NvBQzQNjv4Bq4d0Vs6-dQkYv8FTFVrAejJxWLfs5mAvkbXYQqrLnBas.jpeg
40c97a74402e02ce11d9a5c9e5aec03d.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Πω ρε φίλε τι μου θύμησες τώρα. Ο Ewan McGregor μαζί με τον κουμπάρο του Charley Boorman έφυγαν από Λονδίνο με μηχανές για Νέα Υόρκη, 31.000χλμ. Αυτό το ντοκιμαντέρ ήταν ο λόγος που μια παρέα φίλοι ξεκινήσαμε τα ταξίδια στην Ευρώπη, με μηχανές βέβαια. Απίστευτες εμπειρίες. 🤩
 

D

Deleted member 50795

Guest
ευτυχως υπάρχουν και λογικές χώρες….»η απαγόρευση πωλήσεων αυτοκινήτων με κινητήρες εσωτερικής καύσης δεν έχει κανένα οικονομικό, περιβαλλοντικό ή κοινωνικό νόημα..»:geek:

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Η Meloni τα λέει αυτά καθώς πιστεύει πως η ηλεκτροκίνηση οδηγεί την ΕΕ στην εξάρτηση της από την Κίνα λόγο των μπαταριών. Αυτό αφαιρεί χρήματα από τις Ιταλικές επιχειρήσεις και τα κρατικά ταμεία. Ώρα για έρευνα και επενδύσεις στους ανάλογους τομείς θα έλεγα, παρά για δηλώσεις.

Τώρα τι λέει ο 78 ετών πρόεδρος της λέσχης αυτοκινήτου Ιταλίας δεν θα έλεγα πως αποτελεί και είδηση. Προσωπικά δεν περίμενα να πει κάτι άλλο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
- Aπό την 1η Ιανουαρίου 2026 στις Περιφέρειες Αττικής και Θεσσαλονίκης όλα τα καινούρια Ταξί που θα ταξινομούνται θα πρέπει να είναι ηλεκτρικά!
- Σε ελεγχόμενους από τους δήμους χώρους στάθμευσης και δημοτικούς χώρους στάθμευσης, θα πρέπει να υπάρχει ένας σταθμός φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων ανά 1.000 κατοίκους του Δήμου.
- Από την 1η Ιανουαρίου 2026, εντός των διοικητικών ορίων της Περιφέρειας Αττικής και της Περιφερειακής Ενότητας Θεσσαλονίκης της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, τα νέα Eπιβατηγά Δημόσιας Χρήσης αυτοκίνητα (Ταξί) με άδεια κυκλοφορίας, καθώς και το ένα τρίτο (1/3) των νέων οχημάτων που ταξινομούνται για σκοπούς εκμίσθωσης σε τρίτους είναι οχήματα μηδενικών εκπομπών.
- Από την 1η Ιανουαρίου 2024 το ένα τέταρτο (1/4) τουλάχιστον των νέων εταιρικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης, που ταξινομούνται ανά εταιρεία σωρευτικά, είναι αμιγώς ηλεκτρικά οχήματα ή υβριδικά ηλεκτρικά οχήματα εξωτερικής φόρτισης. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης της εταιρείας με την υποχρέωση της παρούσας, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ύψους δέκα χιλιάδων (10.000) ευρώ.
- Από την 1η Ιανουαρίου 2030 ή, εφόσον προβλέπεται διαφορετική ημερομηνία, από την ημερομηνία αναφοράς που προβλέπεται στο ενωσιακό δίκαιο, νέα επιβατικά και ελαφρά επαγγελματικά οχήματα που ταξινομούνται είναι μόνο οχήματα μηδενικών εκπομπών.
( :rolleyes: Εδώ τι ισχύει σε μας; To 2030 ή το ενωσιακό 2035)


 

D

Deleted member 50795

Guest
Όταν μιλάμε για αυτοκίνητα και Ιταλία , θα πρέπει να δίνουμε λίγο μεγαλύτερη βαρύτητα στο λόγο τους, παρά στα Αμερικανακια και Κινεζάκια και τους παρατρεχάμενους τους .
 
  • Like
Reactions: MAD

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Τα γραφόμενα μου για τις μπαταρίες είναι λόγια της Meloni, όχι δικά μου.
Μπορεί να πάει να τα πει στην Fiat και στην Stellantis.🙂
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.252
Reaction score
1.162
- Aπό την 1η Ιανουαρίου 2026 στις Περιφέρειες Αττικής και Θεσσαλονίκης όλα τα καινούρια Ταξί που θα ταξινομούνται θα πρέπει να είναι ηλεκτρικά!
- Σε ελεγχόμενους από τους δήμους χώρους στάθμευσης και δημοτικούς χώρους στάθμευσης, θα πρέπει να υπάρχει ένας σταθμός φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων ανά 1.000 κατοίκους του Δήμου.
- Από την 1η Ιανουαρίου 2026, εντός των διοικητικών ορίων της Περιφέρειας Αττικής και της Περιφερειακής Ενότητας Θεσσαλονίκης της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, τα νέα Eπιβατηγά Δημόσιας Χρήσης αυτοκίνητα (Ταξί) με άδεια κυκλοφορίας, καθώς και το ένα τρίτο (1/3) των νέων οχημάτων που ταξινομούνται για σκοπούς εκμίσθωσης σε τρίτους είναι οχήματα μηδενικών εκπομπών.
- Από την 1η Ιανουαρίου 2024 το ένα τέταρτο (1/4) τουλάχιστον των νέων εταιρικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης, που ταξινομούνται ανά εταιρεία σωρευτικά, είναι αμιγώς ηλεκτρικά οχήματα ή υβριδικά ηλεκτρικά οχήματα εξωτερικής φόρτισης. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης της εταιρείας με την υποχρέωση της παρούσας, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ύψους δέκα χιλιάδων (10.000) ευρώ.
- Από την 1η Ιανουαρίου 2030 ή, εφόσον προβλέπεται διαφορετική ημερομηνία, από την ημερομηνία αναφοράς που προβλέπεται στο ενωσιακό δίκαιο, νέα επιβατικά και ελαφρά επαγγελματικά οχήματα που ταξινομούνται είναι μόνο οχήματα μηδενικών εκπομπών.
( :rolleyes: Εδώ τι ισχύει σε μας; To 2030 ή το ενωσιακό 2035)


Ακόμα πιστεύουν μερικοί αφελείς οτι η Ελλάδα είναι χώρα?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Ακόμα πιστεύουν μερικοί αφελείς οτι η Ελλάδα είναι χώρα?
Τι σε κάνεις να πιστεύει ότι δεν είναι, σύμφωνα με τα όσα λέει ο νόμος για τα οχήματα; 🙂
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.321
Μηνύματα
2.897.522
Members
38.027
Νεότερο μέλος
jimket
Top