Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.211
Reaction score
33.637
Η Meloni τα λέει αυτά καθώς πιστεύει πως η ηλεκτροκίνηση οδηγεί την ΕΕ στην εξάρτηση της από την Κίνα λόγο των μπαταριών. Αυτό αφαιρεί χρήματα από τις Ιταλικές επιχειρήσεις και τα κρατικά ταμεία. Ώρα για έρευνα και επενδύσεις στους ανάλογους τομείς θα έλεγα, παρά για δηλώσεις.

Τώρα τι λέει ο 78 ετών πρόεδρος της λέσχης αυτοκινήτου Ιταλίας δεν θα έλεγα πως αποτελεί και είδηση. Προσωπικά δεν περίμενα να πει κάτι άλλο.

πάντως κάποιος έπρεπε να πει ότι ο βασιλιάς είναι γυμνός
 

D

Deleted member 50795

Guest
Εγω το έχω πει και το ξαναλέω..το ηλεκτρικό αυτοκίνητο , με όλες τις υποδομές του , έχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του για να μπορεσει να αντικαταστήσει επάξια, αξιόπιστα και απροβλημάτιστα τα σημερινά…μα πολύ δρόμο.

νταξει χαίρομαι που υπάρχουν πάντα τα «πειραματόζωα» που βοηθούν στην εξέλιξη και στη λύση των προβλημάτων, αλλά μη τρελαθούμε κιόλας με τα ηλεκτρικά. Να δω πως θα φορτίζετε στην Αθήνα μέσα στο κέντρο , από τα σπίτια σας , να πετάτε μπαλαντέζες από τα μπαλκόνια …:biggrin:

ή να περιμένετε στις ουρές για «ταχύ φόρτιση» :geek: ….ποιοι εσείς που τρελένεστε όταν ανάψει το πράσινο στον μπροστινό σας και έχει αργήσει να «εκτοξευθεί» ήδη , για το επόμενο φανάρι…:biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Βεβαίως και έχει, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις. Γιατί για να φτάσεις, πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις. 🙂
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.785
Reaction score
81.336
Να δω πως θα φορτίζετε στην Αθήνα μέσα στο κέντρο , από τα σπίτια σας , να πετάτε μπαλαντέζες από τα μπαλκόνια …:biggrin:
Δεν είναι αυτοί το αγοραστικό κοινό των ηλεκτρικών. Όσοι δεν έχουν εύκολη πρόσβαση σε φορτιστή, στο σπίτι ή στην δουλειά, θα μπλέξουν αν πάρουν ηλεκτρικό. Δεν έχει νόημα με αυτές τις συνθήκες.

Και στο κάτω κάτω δεν επαρκεί η παραγωγή ούτε για τους υπόλοιπους, που δεν ζουν στο κέντρο. Ας πάρουν όλοι οι άλλοι πρώτα, και μετά οι κάτοικοι του κέντρου.

νταξει χαίρομαι που υπάρχουν πάντα τα «πειραματόζωα» που βοηθούν στην εξέλιξη και στη λύση των προβλημάτων
Εγώ πάντως σε 5 μήνες χρήσης δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, όλα είναι πανεύκολα και βολικά, και κυρίως πολιτισμένα. Και σε καμία περίπτωση δεν θα αγόραζα στο μέλλον θερμικό αυτοκίνητο.

Οι κάτοχοι τα έχουμε γράψει επανειλλημένως, κανείς δεν γυρίζει πίσω στα θερμικά, αλλά κάποιοι προσπαθούν -άγνωστο γιατί...- να μας πείσουν πως έχουμε πρόβλημα. Δεν έχουμε, λυπάμαι.

Φιλικά πάντα, και ευτυχισμένο το νέο έτος, με υγεία. Τις καλημέρες μου. :p
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Ξανά και ξανά και ξανά οι ίδιες θεωρίες του κwλου, πασπαλισμένες με συνωμοσιολογίες και ψεκάσματα.
Θ' αρχίσω να διαγράφω την μπουρδολογία χωρίς στοιχεία.


Απo το πρώτο post αυτού του νήματος, 6 και χρόνια νωρίτερα:


Ήρθε η ώρα ν' ασχοληθούμε μ' αυτά, είναι το μέλλον μας εξάλλου.
Αν και υπάρχουν απο την αρχή της αυτοκινητιστικής ιστορίας, με το πρώτο να έχει κατασκευαστεί το 1884, τα τελευταία μόλις χρόνια άρχισε η ευρύτερη παραγωγή τους, κυρίως μετά την κρίση του '08.
Η μεγάλη πτώση της τιμής του πετρελαίου τα καθυστέρησε λίγο, αλλά οι τρομερά αυστηρές απαιτήσεις μείωσης ρύπων της επόμενης γενιάς τα καθιστά λίγο-πολύ υποχρεωτικά.


...

Άφθονο υλικό στη Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_car
Στις πρώτες σελίδες θα βρείτε τις ίδιες αμφιβολίες και τα χωροταξικά, διαβάστε τα μπας και ησυχάσουμε.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.892
Reaction score
4.704
Η φόρτιση δεν αποτελεί πρόβλημα για τα καθημερινά χιλιόμετρα που πραγματοποιουν 9/10 . Το πρόβλημα για την πλειοψηφία είναι αποκλειστικά και μόνο η τιμή κτήσης στη μικρομεσαία κατηγορία.

Στη μεσαία - μεγάλη κατηγορία τα ηλεκτρικά είναι no brainer.

Χιλιογραμμενα αυτά αλλά ... Η επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως.
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.211
Reaction score
33.637
Άλλο ζήτημα το πόσο και σε ποιους τομείς υπερέχει ή υστερεί ένα ηλεκτρικό έναντι ενός θερμικού, και άλλο, εντελώς άλλο, η μαζική, υποχρεωτική και εσπευσμένη στροφή στην ηλεκτροκίνηση, καλό είναι να μην τα μπερδεύουμε. Το δεύτερο έθιξε η Ιταλίδα.
 

D

Deleted member 50795

Guest



να δω που θα τα φορτίζετε…ΔΙΑΒΑΣΤΕ



ειπαμε καλη η πιπίλα σας, αλλά υπάρχουν και όρια.

και αλλά πολλά παρόμοια άρθρα , με την καραμέλα των ηλεκτρικών.

το ‘χω ξαναπεί ..όταν τα λύσουν αυτά το ξανασυζητάμε.

και την τιμή τους φυσικα…

αν μερικοι τα θεωρούν προνομιο, για λίγους ,καλά κάνουν και να τα κρατήσουν για τον εαυτό τους .
 
Last edited by a moderator:


D

Deleted member 50795

Guest
Δικό σας..αν το μεταφράζεις έτσι.
Δεν είναι αυτοί το αγοραστικό κοινό των ηλεκτρικών. Όσοι δεν έχουν εύκολη πρόσβαση σε φορτιστή, στο σπίτι ή στην δουλειά, θα μπλέξουν αν πάρουν ηλεκτρικό.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Δεν έχω ηλεκτρικό, δεν έχω στο πρόγραμμα να πάρω στα επόμενα 2-3 χρόνια.

Για να λειτουργούν όμως κάποιοι με τόση άρνηση στα ηλεκτρικά (και σε κάθε αλλαγή όπως βλέπουμε καθημερινά στο αντικείμενο του φόρουμ), ή είναι παλιατζήδες με στοκ σε ντήζελ ή ψεκ.

Διαλιέχτε.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.252
Reaction score
1.162
Δεν έχω ηλεκτρικό, δεν έχω στο πρόγραμμα να πάρω στα επόμενα 2-3 χρόνια.

Για να λειτουργούν όμως κάποιοι με τόση άρνηση στα ηλεκτρικά (και σε κάθε αλλαγή όπως βλέπουμε καθημερινά στο αντικείμενο του φόρουμ), ή είναι παλιατζήδες με στοκ σε ντήζελ ή ψεκ.

Διαλιέχτε.
Το αυτοκίνητο είναι ''φετίχ'' για πολλούς ανθρώπους, όταν με την αξία ενός απλού ηλεκτρικού (για ψώνια), μπορείς να αγοράσεις το ''όνειρο ζωής'', τι θα προτιμήσεις?
 

Attachments


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Τα ίδια και τα ίδια, όσοι μήνες και να περάσουν η ίδια θεματολογία στα σχετικά άρθρα των EVs.
Όλα όσα λένε στα άρθρα τα έχουμε πει και εδώ πολλές φορές. Και πραγματικά μπορώ να καταστρέψω τουλάχιστον τις μισές θεωρίες των άρθρων, αλλά βαριέμαι. Όλες οι απαντήσεις υπάρχουν σε αυτό το θέμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.355
Reaction score
42.150
:whistling: :laugh::roflmao::roflmao::roflmao: το όνειρο ζωής θέλει (και πρέπει) να πει αλλά πως να το κάνει

το 2023 ξεκινά δυνατά, μείνετε μαζί μας
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Το αυτοκίνητο είναι ''φετίχ'' για πολλούς ανθρώπους, όταν με την αξία ενός απλού ηλεκτρικού (για ψώνια), μπορείς να αγοράσεις το ''όνειρο ζωής'', τι θα προτιμήσεις?
Δεν έχω ηλεκτρικό. Δεν ξέρω πως θα το πάρεις αλλά εγώ το 2023 μια Deltona την βλέπω ως γκρανκάσα. Και φυσικά ηλεκτρικό θα έπαιρνα. Υπόψη πως και μέσα έχω μπει και βόλτα την έχω πάει. Αλλά η Deltona είναι μια Deltona της εποχή της, και μέχρι εκεί. Σήμερα έχουμε 2023.
 

Μηνύματα
15.574
Reaction score
21.777
Είναι μουσικό κομμάτι , να το πλένεις να το σκουπίζεις και μια ήρεμη βόλτα την Κυριακή με ηλιοφάνεια.
Τίποτα άλλο, πλέον είναι πιο αργή και από s3 του 10 ή πολλά άλλα "ξενερωτα" μη αγωνιαρικα αυτοκίνητα.
Χωριά που μετά από κάθε βόλτα (αν δουλεύουν όλα τα ηλεκτρικά) θέλει ξανά ξεσκονισμα κλπ
 

D

Deleted member 50795

Guest
Δεν έχω ηλεκτρικό, δεν έχω στο πρόγραμμα να πάρω στα επόμενα 2-3 χρόνια.

Για να λειτουργούν όμως κάποιοι με τόση άρνηση στα ηλεκτρικά (και σε κάθε αλλαγή όπως βλέπουμε καθημερινά στο αντικείμενο του φόρουμ), ή είναι παλιατζήδες με στοκ σε ντήζελ ή ψεκ.

Διαλιέχτε.
σου ανέβασα 3-4 πόστ και μπορώ αλλά τόσα και αλλά τόσα , από 3-4 διαφορετικές πλευρές του πλανητη του Δυτικού κόσμου, για να πάρεις μια ιδέα για τα προβλήματα των ηλεκτρικών αυτοκινήτων που χρήζουν βελτίωσης και επίλυσης , για να πετύχουν αυτό που ευαγγελίζονται αρκετοί υπέρμαχοι της τεχνολογίας. Αν τους θεωρείς και αυτούς που τα γράφουν αυτα , παλιατζηδες η ψεκ ..τότε πραγματικά δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα άλλο.

αυτα λέω και γώ σαν προβλήματα της νέας τεχνολογίας και η Ιταλίδα πρωθυπουργός το είπε καλυτερα, που το «έπιασε» ο abessalom.

παλιατζηδες η ψεκ…?:roflmao:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.321
Μηνύματα
2.897.513
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top