Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
15.574
Reaction score
21.777
Μετάδοση μοτέρ είναι με το ζόρι 300 κιλά


Δύο μοτέρ ηλεκτρικά είναι κάπου 120 και μετά θες κάτι drivers κάτι ματζαλα σατζαλα και περίπου 30 κιλά ανά 5κιλοβατορες (αυτή τη στιγμή) που αναγκαστικά χρειάζεσαι ελάχιστο 8 κομμάτια για να πιάσεις την τάση.

Χέσε μέσα , τα χω βάλει κάτω καμιά δεκαριά φορές για το μαζδα και δεν βγαίνω μάναμ , κατ ελάχιστο συν 250 κιλά βγαίνει
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Ναι, μιά χαρά. 1300-1400 κιλά με τις μπαταρίες με πολύ υψηλότερη ισχύ και τέλειο ζύγισμα.
 

Μηνύματα
15.574
Reaction score
21.777
Ναι αλλά αυτά τα 1400 κιλά θέλουν και δέσιμο και αναρτήσεις άλλες κλπ.

Δεν είναι τρομερό πρόβλημα αλλά δεν γίνεται απλά σε ένα συνεργείο κλασσικό αγωνιαρικο
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Μα είναι όλο ραμμένο και με κλωβό. Λίγη ενίσχυση στους θόλους, άντε και ανάρτηση.
1300 εξάλλου ζύγιζε το επιβατικό.
 


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Ασφάλτινο ήταν αν και δεν νομίζω να είχαν διαφορές στο Ν.
 

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.298
Σύμφωνοι, δεν λέει κανείς ότι τα ηλεκτρικά έχουν μόνο πλεονεκτήματα. Ούτε έχει κρύψει κανείς εδώ μέσα τα μειονεκτήματα, ασχέτως αν είναι προσωπικό θέμα το πόσο ενοχλούν τον καθένα.

Οπότε, δεν "πυροβολεί" κανείς όποιον αναφέρει κάποιο αντικειμενικό μειονέκτημα ή προβληματίζεται σχετικά με αυτό. Κι εγώ το έχω κάνει επανειλημμένα.

Αυτό που δεν μπορεί να γίνει εύκολα ανεκτό είναι:

- Να επαναλαμβάνονται συνεχώς υποτιθέμενα "μειονεκτήματα" τα οποία ΔΕΝ ισχύουν, έχουν γίνει debunk ξανά και ξανά και μόνο στη σφαίρα του ψεκ θα μπορούσε να τα τοποθετήσει κανείς. Πόσες φορές να πει κανείς τα ίδια και τα ίδια;

- Να αναφέρονται "μειονεκτήματα" που ναι μεν έχουν μια βάση, αλλά αναφέρονται υπό εντελώς προβοκατόρικο πρίσμα. Όπως π.χ. αυτό που αναφέρεις για τους ακαλαίσθητους φορτιστές (το γιατί εξηγήθηκε όταν έγινε το αρχικό ποστ επί του θέματος).

- Εντελώς υποκειμενικές απόψεις όπως π.χ. ότι μια Deltona ή ένα Evo είναι "καλύτερα" από "τα ηλεκτρικά" (έτσι γενικά κι αόριστα) που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην κουβέντα.

Πέραν αυτών, υπάρχει και το θέμα που λέει ότι τα ηλεκτρικά θα αντικαταστήσουν τα ICE. Όχι απαραίτητα γιατί τα προτιμάμε, όχι απαραίτητα γιατί το επιλέξαμε, αλλά γιατί θα επιβληθεί. Το αν συμφωνεί κανείς ή όχι με αυτό, είναι άλλη κουβέντα. Όμως θα γίνει.

Άρα όχι, ΔΕΝ είναι σαν το debate μεταξύ Rafale και Viper, που είναι 2 ανταγωνιστικά προϊόντα/επιλογές που συνυπάρχουν. Αργά ή γρήγορα, όλοι θα πάμε σε ηλεκτρικό, αναγκαστικά. Οπότε όποια μειονεκτήματα και να έχει, πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτά και να βρούμε λύσεις για να τα ξεπεράσουμε/προσπεράσουμε/συνηθίσουμε. Άρα ο αφορισμός "σιγά μην πάρω εγώ ηλεκτρικό που δεν κάνει το Χ ή το Υ" δεν βοηθάει σε κάτι, είναι εντελώς αντιπαραγωγική στάση.
Τόσο καλογραμμένο κι εύστοχο post, μακάρι να υπήρχε τρόπος να γίνει sticky.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Ας δούμε πως το βλέπουν και οι ψεκ Ιάπωνες το θεμα

…»Given that the EV industry is still in its initial stages of development, the most important concerns around its uptake are bringing the cost down and addressing range anxiety.»




για ενημερωση απλά..


και κάτι για τις μπαταρίες …

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
13.948
Reaction score
15.823
…να ήταν μόνο αυτό?
Τι ; Θα μας κάνουν όλους vegan και gender fluid με νόμο, οι nerds των ηλεκτρονικών αυτοκινήτων ; Καλά, δεν σου έχω πεί να μην μιλάς με ψευδοεπιστήμονες nerds ; :D
 

D

Deleted member 50795

Guest
Όλοι μα όλοι στο κόσμο …όπου και αν διαβάσεις λένε ότι η τεχνολογία είναι σε αρχικό στάδιο εξέλιξης με περιθώρια (απαιτητό) βελτίωσης σε τομεις ασφαλείας, αξιοπιστίας , βάρους, κόστους-απόδοσης μπαταριών, με άμεση επίπτωση στην εμβέλεια (range) και ασφάλεια των χρηστών. ( σε περιπτωση ατυχήματος ή τυχαία)…και κόστος κτήσης.
και ΔΙΚΤΥΟ ΦΟΡΤΙΣΗΣ…
όσοι δε το καταλαβαίνουν αυτό ή είναι αδιάβαστοι ή κάνουν πως δε καταλαβαίνουν.
Εσείς παντως εχετε διαλέξει… :roflmao:
εισαι ο μόνος που το «έπιασε» …..:thumbsup:
Τι ; Θα μας κάνουν όλους vegan και gender fluid με νόμο, οι nerds των ηλεκτρονικών αυτοκινήτων ; Καλά, δεν σου έχω πεί να μην μιλάς με ψευδοεπιστήμονες nerds ; :D
τα EV , δε τα γλιτώνουμε..τουλάχιστον να τα φάμε αργότερα πιο εξελιγμένα ,ασφαλή και φθηνά.
(εμένα τώρα δε μου περισσεύουν να πετάξω 40- 45000€.:geek:)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
13.948
Reaction score
15.823
Όλοι μα όλοι στο κόσμο …όπου και αν διαβάσεις λένε ότι η τεχνολογία είναι σε αρχικό στάδιο εξέλιξης με περιθώρια (απαιτητό) βελτίωσης σε τομεις ασφαλείας, αξιοπιστίας , βάρους, κόστους-απόδοσης μπαταριών, με άμεση επίπτωση στην εμβέλεια (range) και ασφάλεια των χρηστών. ( σε περιπτωση ατυχήματος ή τυχαία)

όσοι δε το καταλαβαίνουν αυτό ή είναι αδιάβαστοι ή κάνουν πως δε καταλαβαίνουν.


εισαι ο μόνος που το «έπιασε» …και δεν είναι τυχαίο..:thumbsup:
Που να καταλάβουμε τώρα εμείς το βάθος της υπέρτατης και απύθμενης επιστημονικής, φιλοσοφικής και δημοκρατικής γνώαης, σκέψης και σχεδίων του Μάσκ και των ακολούθων του ; Τσέκαρε το φορτηγό του με το άγνωστο - δεν το λέει χα χα - (μάλλον μόνο 6 τόνους για αυτό δεν το λέει) load capacity που θα φέρει επανάσταση στις μεταφορές. :D :D Τρέχουν οι φορτηγατζήδες να αγοράσουν, γιατί πιάνει γρήγορα τα 100 χλμ.:D Άλλο γέλιο δες τι μπαταρία τους έχει υποσχεθεί για το μέλλον και το έχουν χάψει. :D
 

D

Deleted member 50795

Guest
Το θέμα των commercial EV, έχει ξεχωριστό ενδιαφέρον και θα το πιάσουμε άλλη φορά,

όπως και την « ταφή» των αποβλήτων μπαταριών και την εύρεση έξτρα ενεργειακών πόρων για τις αυξημένες ενεργειακές ανάγκες ενός παγκόσμιου πρότζεκτ EV.

διάβασε την άποψη των Ιαπώνων (και οι Ιταλοί )για μια πιο στρωτή και ομαλή μετάβαση στη νέα κατάσταση, που και πάλι είναι επιφυλακτικοί.

παλιατζηδες ή ψεκ…?:biggrin:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
13.948
Reaction score
15.823
Το θέμα των commercial EV, έχει ξεχωριστό ενδιαφέρον και θα το πιάσουμε άλλη φορά,

όπως και την « ταφή» των αποβλήτων μπαταριών και την εύρεση έξτρα ενεργειακών πόρων για τις αυξημένες ενεργειακές ανάγκες ενός παγκόσμιου πρότζεκτ EV.
Ωχ, μωρέ Blue όρεξη που την έχεις με αυτήν την λογική σου που τυγχάνει και ακρογωνιαίος λίθος και χρέος της επιστήμης να προσπαθείς να σκεφτείς και να κάνεις τα πάντα (ακόμη και το πιο απίθανο) για να βγάλεις, ακόμη και εάν εσύ ήσουν ο πρώτος προτείνων αυτής της τεχνολογίας, την ίδια σου την τεχνολογία λάθος ή να βρείς τα τρωτά της και τους περιορισμούς της. Να σε λένε και παλιατζή και ψεκ, απο πάνω. :D
 

D

Deleted member 50795

Guest
Το παρακάτω είναι από επίσημο site εταιρείας αυτοκινήτων, (δε λέω ποια για ευνόητους λόγους)

.. Besides, the substantial weight of electric car has a positive effect on safety. EVs, having installed the principal rechargeable energy storage system, are typically heavier than internal combustion engine vehicles. The basic physics is clear; if two vehicles of different mass collide, the heavier one will get less deceleration than the lighter vehicle. In otherwise, occupants in the heavier vehicle are at low risk in a collision than that of lighter vehicles.

basic physics..
τα EV, λόγω ότι είναι πιο βαριά, είναι με μεγαλύτερο ρίσκο για τον απέναντι και ο χρήστης τους έχει λιγότερο ρίσκο ..(και για τους πεζούς αντίστοιχα φαντάζομαι )..:confused:

(δε τα λέω εγώ αυτά..)
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Ποιοί είναι οι "ευνόητοι λόγοι" για κάτι δημοσιευμένο; :rolleyes:

 

D

Deleted member 50795

Guest
Εσυ το είπες ποιοι είναι όχι εγω...(η εταιρεία)

( δε κάνω διαφήμιση ..)
ευνοητοι..

και μη με ρωτήσεις αν εσυ κανεις…(όχι φυσικα)
 

Μηνύματα
13.948
Reaction score
15.823
Εσυ το είπες ποιοι είναι όχι εγω...(η εταιρεία)

( δε κάνω διαφήμιση ..)
ευνοητοι..

και μη με ρωτήσεις αν εσυ κανεις…(όχι φυσικα)
Είναι safe για εσάς, θάνατος για τους άλλους δηλαδή ; χα χα Είναι η δημοκρατική και η για όλο τον πληθυσμό επιδιωκόμενη ισότητα και ασφάλεια, που θέλει ο Μάσκ. :D
 

D

Deleted member 50795

Guest
Ασε προχθές κόντεψε να με πατήσει ενας γρήγορος με ένα T , κατέβαινε από τυφλή στροφή μαλιοκουβαρα ο μλκς…
ευτυχώς τον είδα έγκαιρα και τον απέφυγα ( τον είχα πλάτη σε στενό δρόμο που πάρκαρα καθώς έβγαινα από το αυτοκίνητο)
αυτούς πρώτα τους βλέπεις και μετά τους ακούς..:geek:

αυτά δε λεγανε πως θα έχουν τεχνητό ήχο κινητήρα για τους πεζούς..για ασφάλεια ή κάνω λάθος?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Έχεις οδηγήσει μια EVO II? ή απλά να λέμε? (και δεν είμαι εναντίον των ηλεκτρικών, έχω οδηγήση ηλεκτρικό και ήταν πολύ καλό ένα HONDA όχι καινούριο, 5ετίας)!!!
Έχω οδηγήσει και έχω κάτσει και συνοδηγός και σε Deltona και σε Subaru STI και σε Lotus, BMW M5, Porsche Panamera κ.α. Ως συνοδηγός σε Deltona & STI μου γύρισαν τα μάτια καθώς ο οδηγός και παλιός εργοδότης μου ήταν οδηγός αγώνων ή οδηγός που διάβαζε τις διαδρομές πριν τους αγώνες ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι δεν τα ξέρω άλλωστε. Τρελό τιμόνι ο άνθρωπος. Μου είχε κάνει εντύπωση, είχα ρωτήσει και κάτι τέτοιο μου είχε πει. Με όλα του τα οχήματα πήγαινε με όσα είχε, έκανες το σταυρό σου όταν κατέβαινες. Θυμάμαι ένα βράδυ πολύ παλιά που μοντάραμε το Μαύρο Κουτί του Mega Channel, η εκπομπή έβγαινε 23:30, και 23:19-20 κρατούσα την κασέτα με την εκπομπή στα χέρια μου στο Μαρούσι απέναντι από τον ΟΤΕ. Έφυγε από εκεί με το STI και η εκπομπή ήταν στον αέρα στην ώρα της. Το MEGA ήταν τότε δίπλα στο Ερρίκος Ντυνάν. Τα λέω αυτά για να δείξω ότι τα έχω ζήσει τα αυτοκίνητα αυτά "όπως τους αρμόζει" αν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Προσωπικά δεν μου είπαν τίποτα αυτά τα αυτοκίνητα και τότε όπως και τώρα. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Την Panamera την έπαιρνα με κλειστά μάτια, όπως και το τούμπανο Touareg που είχε, και την CL600 Coupe. Tην Deltona και το STI ούτε για 3ο, 4ο - 5ο και αν. Άσε τι κάνει εκείνος. Μιλάμε για έναν άνθρωπο που ήταν οδηγός αγώνων και το πρώτο του βασικό αυτοκίνητο (CL600 Coupe) είχε 200.000€, ενώ είχε ταυτόχρονα Tοuareg (σύζυγος), Golf GTi, Audi A4 Quattro, Subaru STI και Lancia Thema.

To 2023 η αγορά αυτών των αυτοκινήτων όσα και να ζητάνε δεν έχει καμία λογική (για μένα). Και 5000€ να μου τα έδιναν δεν θα το έπαιρνα. Άντε να δικαιολογήσω κάποιον που το έχει απωθημένο, αλλά μόνο αν έχει πολλά λεφτά και μόνο αν θα ήταν 3ο-4ο όχημα.

Αυτά όμως είναι όσα θέλω εγώ. Εσύ θέλεις κάτι άλλο, και ότι θεωρώ εγώ ως χαζή αγορά εσένα σου μοιάζει ιδανική. Αυτό συμβαίνει επειδή δίνουμε διαφορετική αξία στο ίδιο προϊόν. Και αυτός που αγοράζει σήμερα ηλεκτρικό δεν είναι ψώνιο όπως θεωρείς. Απλά έχει άλλες ανάγκες από τις δικές σου, άλλα θέλω, ζυγίζει τα πράγματα εντελώς διαφορετικά. Δεν είναι ψώνιο. Έκανε την καλύτερη αγορά σύμφωνα με τις ανάγκες και τα θέλω του.
 
Last edited:

D

Deleted member 50795

Guest
Μια deltona είναι πάντα μια deltona…μη τα ισοπεδώνουμε όλα.
ειναι πάνω από όλα ιστορία και αναμνήσεις μιας άλλης εποχής…και είναι πανέμορφη η Ιταλίδα.
και όταν την οδηγάς , σου έρχεται αυτό το χαμόγελο πάντα στο στόμα και τα ξεχνάς όλα. (μηχανή του χρόνου)
μακαρι να είχα μια.:cool:
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.321
Μηνύματα
2.897.518
Members
38.027
Νεότερο μέλος
jimket
Top