Μπέρδεμα και πάλι μπέρδεμα _ Old vs New ενισχυτές

Μηνύματα
313
Reaction score
152
Ομάδα καλημέρα! Θέλω την κατάθεση των εμπειριών σας αλλά και την "τοποθέτησή" σας πάνω στο θέμα της επιλογής ενισχυτή. Βλέπω περιπτώσεις νέων ενισχυτών στην κατηγορία των 1000 ευρώ και αντίστοιχα πολύ παλιότερους δεκαετιών 70'-90' να δίνονται στα ίδια χρήματα ή και περισσότερα. Για να γίνω συγκεκριμένος γιατί να επιλέξει κανείς έναν sansui AU717 ή AU7700 έναντι ενός Vincent SV-237 ή Yamaha AS-1100 ;
Αν παρακάμψουμε έστω καταχρηστικά τις specific ανάγκες ενός συστήματος για watt και τα λοιπά χαρακτηριστικά για ματσάρισμα ενισχυτή-ηχείων, το ερώτημα είναι τί το μαγικό έχουν εκείνοι οι παλιοί γιαπωνέζικοι ενισχυτές και μεταχειρισμένοι αξίζουν (ή απλά κοστολογούνται) τόσο ακριβά? Έχουν καλύτερο ήχο, πιο ολοκληρωμένο; Έχουν καλύτερη κατασκευή; Στα μάτια ενός αδαή (όπως τα δικά μου) δεν βλέπω κακή ποιότητα κατασκευής σε ενισχυτές όπως τον Vincent ή ενός ακριβού Yamaha.
Εν κατακλείδι, πιστεύετε αξίζει να δώσει κάποιος 600-1000 ευρώ για έναν παλιό ενισχυτή ή είναι καλύτερα να ανέβει στα 1000-1500 και να πάει σε έναν καινούριο;
Είναι αδύνατο κάποιος νέος να τους ακούσει όλους αυτούς και να έχει άποψη και για αυτό ζητώ τη δική σας! :)
 

Μηνύματα
3.870
Reaction score
633
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά γιατί δεν βάζετε στους νέους κι Αγγλικούς ή άλλους ενισχυτές στην εξίσωση;...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.434
Για να γίνω συγκεκριμένος γιατί να επιλέξει κανείς έναν sansui AU717 ή AU7700 έναντι ενός Vincent SV-237 ή Yamaha AS-1100 ;
Διότι έχει ανεκπλήρωτα νεανικά απωθημένα ή ευχάριστες αναμνήσεις (ή και τα δύο). Να, όπως εγώ ας πούμε, που το 1978 με τον φίλο μου τον Κωστάκη (Κωστάκης κι αυτός) ακούγαμε Ultravox (slip away) στο σπίτι του, από έναν Kenwood KA-1500. Μικρό φθηνό ενισχυτάκι, τίποτε το σπουδαίο, όπως αντίστοιχα το πικάπ και τα ηχεία. Το σπουδαίο ήταν ότι περνούσαμε ωραία, γιατί ακούγαμε τη μουσική, όχι τα μηχανήματα. Και δεν βαριόμασταν. Και δεν μας ένιαζε. Και δεν...

Ζήτα μου να κακολογήσω αυτό το ενισχυτάκι. Όχι, ζήτα μου!

Βέβαια, υπάρχουν κάποια μηχανήματα του τότε, που στέκονται ακόμη και σήμερα, όπως το ντουέτο Yamaha C-2 B-2, ή ο Lux C-03 με τον M-03, αλλά είναι λίγα, δυσεύρετα και δικαίως αλμυρά -και το θέλουν και το σερβισάκι τους.

Μην ακούς τις ασπρομάλλες σειρήνες. Πάρε καινούργιο, φρέσκο ενισχυτή.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.737
Μα καλά, τόσο καλός ήταν αυτός ο Kenwood βρε Κώστα; Σίγουρα κάτι θα σου έφταιγε, για σκέψου...

Υπάρχουν κάποιοι (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε) που θα πρότειναν έναν παλιό Sansui έναντι οποιουδήποτε νεότερου ενισχυτή. Οι υπόλοιποι εν γένει συμφωνούμε πως τα νεότερα - καλά φτιαγμένα - μηχανήματα είναι πολύ καλύτερα από τεχνικής άποψης σε σχέση με τα παλιά.
 

Μηνύματα
313
Reaction score
152
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά γιατί δεν βάζετε στους νέους κι Αγγλικούς ή άλλους ενισχυτές στην εξίσωση;...
Ας μπουν και άλλοι ενισχυτές εννοείται, δεν έχω κάποιο bias παρά μόνο, όπως λέει ο Costas Coyias για το "παλιό" το οποίο δεν έχει κάποια "λογική" εξήγηση, που όμως απαντά για πολλούς σε θέματα ποιότητας κατασκευής και ήχου και που εγώ χωρίς να έχω ακουστική εμπειρία δεν μπορώ να διασταυρώσω. Για αυτό θέλω τα φώτα σας :)
Μα καλά, τόσο καλός ήταν αυτός ο Kenwood βρε Κώστα; Σίγουρα κάτι θα σου έφταιγε, για σκέψου...

Υπάρχουν κάποιοι (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε) που θα πρότειναν έναν παλιό Sansui έναντι οποιουδήποτε νεότερου ενισχυτή. Οι υπόλοιποι εν γένει συμφωνούμε πως τα νεότερα - καλά φτιαγμένα - μηχανήματα είναι πολύ καλύτερα από τεχνικής άποψης σε σχέση με τα παλιά.
Αυτό είναι το θέμα, ότι οι παλιοί Sansui για κάποιο λόγο έχουν πέραση όχι μόνο εδώ στην Ελλάδα, αλλά γενικώς. Αυτόν τον λόγο αναζητώ και κυρίως αν αυτός είναι αρκετός για να δικαιολογήσει τις αλμυρές τιμές και την επιλογή τους έναντι νέων καλών ενισχυτών.
 



Μηνύματα
2.500
Reaction score
1.791
Θεματάρα.
Για πολλούς το θέμα ενισχυτή έχει "τελειώσει" και δεν έχει ουσία να ασχολούμαστε με αυτό το θέμα.
Ως...σειρήνα (όχι ασπρομάλλα ωστόσο) είμαι υπέρ κάποιων παλιών μηχανημάτων.
Ωστόσο δε σημαίνει ότι όλα τα παλιά είναι πιο καλά.
Είμαι κάτοχος δυο τέτοιων ενισχυτών, του accuphase e205 και το Musical fidelity A1000.
Και τα δυο "παίζουν" στο χιλιάρικο στην αγορά των μεταχειρισμένων.
Το ζήτημα είναι ότι κάτι που κοστολογείται σήμερα ένα χιλιάρικο, πριν από 20 χρόνια η αντίστοιχη τιμή του ήταν Χ3-Χ4+
Ποιος ενισχυτής του σήμερα μέχρι τις 2000-3000€+ πληρωτέας τιμής παίζει τόσο καλά όσο αυτά τα μηχανάκια που ανέφερα?
Αν είσαι Θεσσαλονίκη ή περίχωρα ευχαρίστως να σου φέρω στο χώρο σου να...πάρεις ένα αυτί από τις vintagιές μου και να κρίνεις μόνος σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.976
Ποιος ενισχυτής του σήμερα μέχρι τις 2000-3000€+ πληρωτέας τιμής παίζει τόσο καλά όσο αυτά τα μηχανάκια που ανέφερα?
Hypex, ice, κλπ.
Τι "τόσο καλά"; Χιλιάδες φορές καλύτερα.
 


Μηνύματα
566
Reaction score
731
Ούτε να το σκέφτεσαι...Αν η προτεραιότητα σου είναι η ποιότητα της ηχητικής αναπαραγωγής τότε καινούργιος ενισχυτής. Τα μηχανήματα των δεκαετιών 70 - 80 είναι πανέμορφα, ιδίως οι ραδιοενισχυτές, είχαν καταπληκτική ποιότητα κατασκευής, είναι vintage αλλά μέχρι εκεί...
 

Μηνύματα
3.783
Reaction score
6.772
Και στις δύο κατηγορίες που παραθέτεις ( ας το γενικεύσω παλιό - νέο ) έχει μηχανηματάρες φτάνει να εκταμιεύσεις και το ανάλογο ποσό.
Ένα vintage μηχανάκι όχι της σειράς όμως αλλά ένα που σήμερα κοστολογείται πχ 1.000 ευρώ σίγουρα θα παίζει πολύ καλύτερα από ένα τρέχον μοντέλο αντίστοιχης αξίας και ο λόγος είναι το σημερινό των 1.000 ευρώ σε 30 χρόνια θα κοστίζει 50 ευρώ ή τίποτα ενώ πριν 30 χρόνια το εν λόγω κορυφαίο μηχανάκι της εποχής που σήμερα το αγοράζουμε ένα χιλιάρικο κόστιζε όσο ένα αυτοκίνητο.
Οπότε αντίστοιχα και σήμερα τα καλά μηχανάκια πληρώνονται και είναι αυτά που σε 20 ή 30 χρόνια θα μπορούν κάποιοι να τα χαρούν στις προσιτές κατηγορίες του χιλιάρικου.
Και η ζωή συνεχίζεται😀😀
 

Μηνύματα
174
Reaction score
74
[QUOTE πριν 30 χρόνια το εν λόγω κορυφαίο μηχανάκι της εποχής που σήμερα το αγ
οράζουμε ένα χιλιάρικο κόστιζε όσο ένα αυτοκίνητο ][/QUOTE]

Ναι γιατι τοτε ειχε 100% κερδος αντιπροσωπου και 100% φορο πλυτελειας, συν μεγαλο κοστος κατασκευης. Και τελος παντων δεν κοστιζε οσο ανα αυτοκινητο. Και το κθριωτερο δεν ειχες ευκαιρια επολογηε οπως σημερα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
Ο φόρος πολυτελείας ήταν στο 36%.
Το δε κέρδος του αντιπροσώπου μπορεί να ήταν στο 100% στον τμοκατάλογο λιανικής. Στην πράξη όμως οι τιμές street price ήταν κατά 20-30% χαμηλότερες από την λιανική.
 

K

kimon

Guest
Ο φόρος πολυτελείας ήταν στο 36%.
Το δε κέρδος του αντιπροσώπου μπορεί να ήταν στο 100% στον τμοκατάλογο λιανικής. Στην πράξη όμως οι τιμές street price ήταν κατά 20-30% χαμηλότερες από την λιανική.
Τραγικές, αλλά και παρανοϊκές καταστάσεις της εποχής (π.χ. οι δέκτες εξαιρούνταν από τον φόρο πολυτελείας, γιατί θεωρούνταν ραδιόφωνα, αλλά πως θα τους άκουγες χωρίς ενισχυτή και ηχεία; ).
Οι αντιπρόσωποι "όριζαν" μια τιμή λιανικής, έκαναν μια έκπτωση 40-50% στο μαγαζί λιανικής και το τελευταίο έκανε μια μικρότερη στον πελάτη.
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Μπα ..γενικα μιλώντας ...δε νομίζω..τα παλαιά περιλαμβάνουν όλο το ιστορικό /μυθοπλασία ; μιας αντίκας...ένα π.χ.παλαιό αυτοκίνητο δεν παίζει με τίποτε να ανταγωνιστεί ένα ίσης αξίας τρέχοντος...
Μην κολλάτε σε λεπτομέρειες φόρων κλπ. Ότι βγαίνει και αποδειγμενα έχει καλύτερα ,βελτιωμενα χαραχτηριστικα είναι πρόοδος όπως κάθε τι γύρω μας.
 

Μηνύματα
313
Reaction score
152
Θεματάρα.
Για πολλούς το θέμα ενισχυτή έχει "τελειώσει" και δεν έχει ουσία να ασχολούμαστε με αυτό το θέμα.
Ως...σειρήνα (όχι ασπρομάλλα ωστόσο) είμαι υπέρ κάποιων παλιών μηχανημάτων.
Ωστόσο δε σημαίνει ότι όλα τα παλιά είναι πιο καλά.
Είμαι κάτοχος δυο τέτοιων ενισχυτών, του accuphase e205 και το Musical fidelity A1000.
Και τα δυο "παίζουν" στο χιλιάρικο στην αγορά των μεταχειρισμένων.
Το ζήτημα είναι ότι κάτι που κοστολογείται σήμερα ένα χιλιάρικο, πριν από 20 χρόνια η αντίστοιχη τιμή του ήταν Χ3-Χ4+
Ποιος ενισχυτής του σήμερα μέχρι τις 2000-3000€+ πληρωτέας τιμής παίζει τόσο καλά όσο αυτά τα μηχανάκια που ανέφερα?
Αν είσαι Θεσσαλονίκη ή περίχωρα ευχαρίστως να σου φέρω στο χώρο σου να...πάρεις ένα αυτί από τις vintagιές μου και να κρίνεις μόνος σου.
Εισαι θεούλης αλλά δυστυχώς είμαι Αθήνα, ευχαριστώ πάντως για τη διάθεση σου.
Να αναφερω συγκεκριμενα παραδείγματα να γινει πιο ρεαλιστικό το “debate”. Εχω δει σε αγγελια εναν Yamaha AS2100 που δινεται στα 1700 ευρω. Πριν μερικους μηνες ειχα δει εναν Sansui 717 αν θυμαμαι καλα γυρω στο χιλιάρικο. Ειναι ο Yamaha καλυτερη αγορα για τα παραπανω χρηματα; Θα άξιζε δηλ καποιος να πει ας δωσω αυτα τα παραπανω για να παρω κατι καλυτερο ηχητικά; Ή ηδη ο sansui ειναι τοσο καλος και το μονο προβλημα θα ειναι η ηλικια του και η ποιοτητα ενδεχομένως service που εχει δεχτεί; Και εννοειται αναφέρομαι ενδεικτικά στα παραδείγματα. Θα μπορούσαν να ειναι αλλοι οι ενισχυτες.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.870
Reaction score
633
Ορίστε τυχαία έξι μηχανήματα καινούργια ως τα 1700:

naim 5si

Nad C 388

Rotel RA-1572

Musical Fidelity M3si

Technics SU-C700


Rega Elex MK4

και υπάρχουν κι άλλες πολλές επιλογές...
 
Last edited:

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
Τα ενισχυτικά τάξης ΑΒ έχουν φτάσει σε σημείο σχεδόν τελειότητας , ήδη από το 1990 , μην πω και λίγο ενωρίτερα .
Τα τάξης D συνεχίζουν να εξελίσσονται.
Ενας πολύ καλός ενισχυτής του 1983 , στέκει και σήμερα 40 χρόνια μετά , πάρα πολύ καλά.
Το ότι θα χρειαστεί κάποιες αλλαγές εξαρτημάτων όπως πυκνωτές και κάποια διόδια ή αντιστάσεις , παθητικά δλδ εξαρτήματα , δεν τον καθιστούν αρχαιολογία.
Υπάρχουν πολλά εξαιρετικά μηχανήματα που παίζουν ακόμα εξαιρετικά , κυρίως λόγω ειδικής σχεδίασης του τότε.
Φυσικά και η σχεδίαση αυτή υπάρχει και σήμερα αλλά κοστίζει ένα σκασμό χρήματα . Σήμερα που τα περισσότερα μηχανήματα έχουν ημερομηνία λήξης είτε στην πενταετία ή με την λήξη της εγγύησης.
Κάποια παλιά μηχανήματα παραμένουν αξεπέραστα ακόμα και μετά από τόσα χρόνια.
Τα sansui au 717 , μαζί και με πολλά άλλα μηχανήματα της εταιρίας δεν είναι τυχαίο ότι ακόμη και σήμερα πουλάνε σαν τρελά ώς μεταχειρισμένα .
Η αγορά τα λέει όλα .
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
530
Reaction score
529
Καλησπέρα.
Οι vintage ενισχυτές των ανώτερων κατηγοριών, αυτοί δηλαδή που ξεκινούν σήμερα από τα 1.000 ευρώ που αναφέρεις παραπάνω, αν βρίσκονται στην κατάσταση που πρέπει, παίζουν εκπληκτικά και καλύτερα από σύγχρονα καινούργια μηχανήματα αντίστοιχης τιμής.
Υπάρχει όμως κάτι πολύ σημαντικό που πρέπει να λάβεις υπόψη σου. Αν αναζητείς έναν ενισχυτή για να ακούς τη μουσική σου, δεν έχεις το σαράκι του χομπίστα ή του συλλέκτη και δεν σε γοητεύουν έμφυτα τα vintage μηχανήματα, τότε καλό είναι να προτιμήσεις έναν σύγχρονο αξιόλογο ενισχυτή, όπως αυτοί που προτάθηκαν παραπάνω.
Εκφράζω προσωπική άποψη κι όχι κάποιον κανόνα.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.178
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top