Μπέρδεμα και πάλι μπέρδεμα _ Old vs New ενισχυτές



Μηνύματα
2.471
Reaction score
1.747
σύρμα παιδιά! γιαπωνέζοι ρακοσυλέκτες μπήκαν στο thread :p
Αμα βρεις κάποιον να πετάει κανέναν Accuphase E202 χτύπα ένα τηλεφωνάκι να πεταχτώ! 😁😁😁😁😁
Sansui 717 δεν εχω ακούσει ποτέ, είμαι απαράδεκτος.
Έχει κανείς να μου δανείσει για κανα δυο βδομάδες να ρίξω ένα αυτί;
Δίνω ενέχυρο τον e205 ή τον Α1000
Εισαι θεούλης αλλά δυστυχώς είμαι Αθήνα, ευχαριστώ πάντως για τη διάθεση σου.
Να αναφερω συγκεκριμενα παραδείγματα να γινει πιο ρεαλιστικό το “debate”. Εχω δει σε αγγελια εναν Yamaha AS2100 που δινεται στα 1700 ευρω. Πριν μερικους μηνες ειχα δει εναν Sansui 717 αν θυμαμαι καλα γυρω στο χιλιάρικο. Ειναι ο Yamaha καλυτερη αγορα για τα παραπανω χρηματα; Θα άξιζε δηλ καποιος να πει ας δωσω αυτα τα παραπανω για να παρω κατι καλυτερο ηχητικά; Ή ηδη ο sansui ειναι τοσο καλος και το μονο προβλημα θα ειναι η ηλικια του και η ποιοτητα ενδεχομένως service που εχει δεχτεί; Και εννοειται αναφέρομαι ενδεικτικά στα παραδείγματα. Θα μπορούσαν να ειναι αλλοι οι ενισχυτες.
Δε μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα, δεν έχω ακούσει τίποτα από τα δυο.
Θεωρώ οτι είναι και τα δυο αξιόλογες επιλογές.
Με τι σύστημα θα παίξουν;
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.789
1684068012121.png

-
Eιμαι Γιαπωνέζος ρακοσυλλέκτης .
Αν δείτε κάπου στην Ελλάδα την πιο πάνω αρχαιολογία να δίνεται , - σε άριστη κατάσταση - σας παρακαλώ να μου στείλετε pm .
* H συνδρομή σας θα αμειφθεί με ένα Johnnie Walker Blue Label 700ml .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
:)
-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
Οι μετρήσεις sinad των σύγχρονων διακοπτικών ενισχυτικών, αποτελούν άπιαστο όνειρο για οποιοδήποτε προϊόν του παρελθόντος.

Οι εξαιρετικές μετρήσεις sinad, σημαίνουν πως δεν εισάγονται κανενός είδους αλλοιώσεις και θόρυβοι στο σήμα, απλώς αυξάνεται η τάση του.

Οι ικανότητες οδήγησης των σύγχρονων αυτών ενισχυτικών, είναι ονείρωξη για οποιαδήποτε προϊόν του ενδόξου παρελθόντος.

Για όσους δεν το έχουν συνειδητοποιήσει, το 2023 απέχει από το 1980 όσο ακριβώς απέχει το 1980 από το 1937.

Από το 1937 εάν προχώρησε η επιστήμη 10 φορές μέχρι το 1980, από το 1980 μέχρι σήμερα έχει προχωρήσει 10 εκατομμύρια φορές.

Η πρόοδος της τεχνολογίας και της επιστήμης γενικότερα τα τελευταία 50 χρόνια, είναι δυσανάλογα μεγάλη σε σχέση με την αύξηση της μόρφωσης και του IQ του γενικού πληθυσμού.

ΥΓ.
Η απλή φωνή της κοινής λογικής, αγαπητέ μου Κόγια, δείχνει πως η κοινή λογική δεν είναι τόσο "κοινή" όσο ίσως νομίζεις.
 

Μηνύματα
314
Reaction score
318
Σαν γενική αρχή, θα μπορούσε κανείς να δεχτεί πως τα καινούργια μηχανήματα είναι πάντα υπερκοστολογημένα, αυτό συμβαίνει για διάφορους λόγους (ενσωματώνουν έρευνα, οικονομική πολιτκή εταιρειών, διαφήμιση κ.λ.π.) λόγοι που φυσικά δεν υφίστανται πλέον στα μεταχειρισμένα, φυσικά έχει άλλη χάρη να πάρεις ένα καινούργιο αλλά θα το πληρώσεις ακριβότερα και άραγε αξίζει;
Βέβαια και στα μεταχειρισμένα, χρειάζεται πολύ προσοχή και γνώση, διότι υπάρχουν πολλοί "έξυπνοι" παρέμποροι.
Χρήσιμο θα έλεγα είναι να έχεις έναν έμπιστο τεχνικό που να τον ρωτάς για τυχόν αγορά κάποιου μεταχειρισμένου.
Τώρα όσον αφορά την εξέλιξη των ενισχυτών, η βασική θεωρία ολοκληρώθηκε την δεκαετία του '30 (1930)! αυτό που δεν σταμτά να εξελλίσεται είναι, τα υλικά , η ποιότητά τους-μέγιστη ανακάλυψη το τρανζίστορ- η ακρίβεια των χαρακτηριστικών τους και οι αντοχές τους, όπως επίσης, οι τεχνικές σχεδίασης με τα διάφορα τεχνάσματα εξέλιξης που εφαρμόζουν οι σχεδιαστές για να ξεπεράσουν τα εγγενή προβλήματα του κυκλώματος με την τροφοδοσία του.
Συμπερασματικά λοπόν, ένα μηχάνημα από εγνωσμένης αξίας κατασκευαστή, συνήθως της ανώτερης γκάμας του, εάν έχεις και κάλυψη από έμπιστο τεχνικό, είναι το πιθανότερο μια καλή και οικονομική αγορα σε σχέση με κάτι αντίστοιχο καινούργιο.
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.789
....πάλι "βρε" Κώστα ;
....εκεί , να στάξεις δηλητήριο .
Κάτι σε κώνειο έχεις ;

-
 

gid

Μηνύματα
7.619
Reaction score
8.837
Το πόσο αντικειμενικά καλό είναι το μηχάνημα φαίνεται πρώτα και κύρια στις μετρήσεις του. Είτε παλιό είτε νέο, είτε μαμά είτε πειραγμένο.

Το τι λέει η κίνηση στην "αγορά" λίγη ουσιαστική σημασία έχει, όταν εκεί αποδεδειγμένα παρεισφρύει - σε βαθμό συχνά καθοριστικό - ο συναισθηματικός (και συνεπώς εντελώς υποκειμενικός) παράγοντας.

Ας μην υιοθετούμε το τι γίνεται στην αγορά ως την Απόλυτη Αλήθεια απλά και μόνο επειδή εξυπηρετεί το δικό μας αφήγημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
Καλώς ή κακώς, οι καλύτεροι ενισχυτές, ανεξαρτήτως κοστολογιου, είναι αυτοί που φαίνονται στο διάγραμμα, μέσα στο παρακάτω τεστ ενός εκπληκτικού ενισχυτή:


Δηλαδή, εδώ:

1684071068961.png


Δεν έχετε παρά να δείτε ως που φτάνει η τσέπη.

ΥΓ. Σχεδόν όλοι οι ανωτέρω, είναι hypex. 😎
 

Μηνύματα
2.471
Reaction score
1.747
Καλώς ή κακώς, οι καλύτεροι ενισχυτές, ανεξαρτήτως κοστολογιου, είναι αυτοί που φαίνονται στο διάγραμμα, μέσα στο παρακάτω τεστ ενός εκπληκτικού ενισχυτή:


Δηλαδή, εδώ:

View attachment 291766

Δεν έχετε παρά να δείτε ως που φτάνει η τσέπη.

ΥΓ. Σχεδόν όλοι οι ανωτέρω, είναι hypex. 😎
Αν the higher the better με εναν topping da90 έχουμε την τελειότητα με 1500€
Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω.
 

Μηνύματα
2.471
Reaction score
1.747
@JOHN MARKOU δε το λέω ειρωνικά βρε, τόσες μαλακίες έχουμε αγοράσει στη ζωή μας, αν μας βγει όντως καλό θα είμαστε τζετ.
Άσε που θα χρειαστώ κάποιον τελικό που να μην ανεβάζει θερμοκρασίες γιατί το καλοκαίρι θα πάρω φωτιά με 23 λάμπες στο ρακ 😁😁😁😁😁😁😁
Τα πράγματα αλλάζουνε και εγω πάντα δίνω ευκαιρία σε νεα ακούσματα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.199
Reaction score
20.889
Το πόσο αντικειμενικά καλό είναι το μηχάνημα φαίνεται πρώτα και κύρια στις μετρήσεις του. Είτε παλιό είτε νέο, είτε μαμά είτε πειραγμένο.
Ναι, αλλά αλλάζουν οι τεχνολογικές συνθήκες ανά τις εποχές, υπάρχει δηλαδή και τεχνολογικό χάσμα γενεών. Πριν 40-50 χρόνια ήταν ανήκουστο να μετρήσει κανείς την απόκριση συχνότητας ενός ενισχυτή υπό συνθήκες οδήγησης αντιδραστικού φορτίου (όπως είναι όλα τα παθητικά ηχεία). Σήμερα το κάνουν κάποιοι, όπως ο dStam, και κατά τη γνώμη μου αυτή η μέτρηση (πρέπει να) αποτελεί ανελαστικό κριτήριο επιλογής. Ας σημειωθεί, δε, πως αυτού του είδους η απόκριση, (αλλά και οποιαδήποτε άλλη), δεν αποτελεί παράμετρο του SINAD, που αποτελεί κριτήριο αναγκαίο, αλλ' όχι ικανό.

Βέβαια, πολύ υψηλό SINAD ίσως προϋποθέτει σχεδίαση τέτοια, που αποκρίνεται "ίσια" οδηγώντας αντιδραστικό φορτίο, αλλά δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει πάντοτε.
 

Μηνύματα
2.772
Reaction score
1.198
View attachment 291764
-
Eιμαι Γιαπωνέζος ρακοσυλλέκτης .
Αν δείτε κάπου στην Ελλάδα την πιο πάνω αρχαιολογία να δίνεται , - σε άριστη κατάσταση - σας παρακαλώ να μου στείλετε pm .
* H συνδρομή σας θα αμειφθεί με ένα Johnnie Walker Blue Label 700ml .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
:)
-
Σαν τον 777 μοιάζει.
πούλησα έναν 777 πρίν από 2 χρόνια περίπου στα 800 € με χαρτιά κτλ
Πολύ καλό γλυκόοοο μηχάνημα και ο τωρινός κάτοχος είναι τρις ευτυχισμένος.
Γιατί τον πούλησα ? Γιατί έχω και άλλους αλλά όχι καλύτερους ενισχυτές.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
142
Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες, χωρις να βλέπω κάποιο συμπέρασμα, αλλα ούτε και περίμενα αλλα ούτε ισως θα επρεπε και να υπαρχει τελεσίδικα.
Το μονο που με βρίσκει να διαφωνώ ηταν η τοποθέτηση ενος φίλου παραπανω που δινει λιγα χρονια ζωής για του καινούριους ενισχυτες, γιατι απλά το βρίσκω δύσκολο για μεγάλες εταιρειες, αλλα ομως δεν εχω ούτε γνώμη ούτε άποψη.
 

Μηνύματα
1.796
Reaction score
2.587
Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις καινούργιο. Από την στιγμή που ρωτάς δείχνεις να μην υιοθετείς τα υπέρ κάποιων παλιών ενισχυτών. Οπότε καινούργιος για να χαρείς και το λεγόμενενο unboxing βρε αδερφέ. Απλα πάρε class AB ή Α και όχι D ή άλλον παρεμεφερή. Τα specs δεν δείχνουν παντα την αλήθεια.
50 ευρώ :)
 


K

kimon

Guest
Ναι, αλλά αλλάζουν οι τεχνολογικές συνθήκες ανά τις εποχές, υπάρχει δηλαδή και τεχνολογικό χάσμα γενεών. Πριν 40-50 χρόνια ήταν ανήκουστο να μετρήσει κανείς την απόκριση συχνότητας ενός ενισχυτή υπό συνθήκες οδήγησης αντιδραστικού φορτίου (όπως είναι όλα τα παθητικά ηχεία). Σήμερα το κάνουν κάποιοι, όπως ο dStam, και κατά τη γνώμη μου αυτή η μέτρηση (πρέπει να) αποτελεί ανελαστικό κριτήριο επιλογής. Ας σημειωθεί, δε, πως αυτού του είδους η απόκριση, (αλλά και οποιαδήποτε άλλη), δεν αποτελεί παράμετρο του SINAD, που αποτελεί κριτήριο αναγκαίο, αλλ' όχι ικανό.

Βέβαια, πολύ υψηλό SINAD ίσως προϋποθέτει σχεδίαση τέτοια, που αποκρίνεται "ίσια" οδηγώντας αντιδραστικό φορτίο, αλλά δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει πάντοτε.
Διαφωνω. Οι κλασσικεϛ στατικεϛ μετρησειϛ ειναι, ειδικα για τουϛ ενισχυτεϛ (τουλαχιστον τηϛ ταξηϛ Α, ΑΒ, H), αριστο αρνητικο κριτηριο μονο και ειναι ακραια ανοησια μερικων-μερικων να θεωρουνε την καταταξη τουϛ ωϛ προϛ τον λογο παραμορφωση+θορυβοϛ προϛ σημα ("σιναντ") το μοναδικο και απολυτο κριτηριο ηχητικηϛ ποιοτηταϛ. Εκτιμω οτι αντιλαμβανεσαι
τι λεω, γιατι γνωριζειϛ την σχετικη πραγματεια του Μάτι Οταλα (Matti Otala) περι TIM.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
8
Το πρόβλημα των σύγχρονων ενισχυτών στην μεσαία κατηγορία, μέχρι €3,000 ευρώ λιανική, που σημαίνει γύρω στα €2,500 πριν το ΦΠΑ, είναι η ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούνται και η η γενικότερη ποιότητα της κατασκευής. Η σχέση τιμής πώλησης προς κόστος κατασκευής σήμερα είναι από πέντε προς ένα και περισσότερο. Ένας ενισχυτής που πωλείται σήμερα €2,500 προ ΦΠΑ είναι ζήτημα αν κοστίζει στην εταιρεία πάνω από €500 για την βιομηχανική παραγωγή του.

Σε αντιπαραβολή τις χρυσές δεκαετίες των 70-80 η σχέση κόστους προς τελική τιμή πώλησης ήταν μικρότερη και επίσης η ποιότητα των χρησιμοποιούμενων υλικών και η ποιότητα κατασκευής πολύ καλύτερη από σήμερα. Ο λόγος ήταν η ακμάζουσα μεταπολεμική Ιαπωνική βιομηχανία που με το πολύ μικρό εργατικό κόστος, την εξαιρετική εγχώρια παραγωγή υλικών, και σε συνδυασμό με εξαίρετους και πεπειραμένους μηχανικούς παρήγαν αριστουργήματα, τόσο σχεδιαστικά όσο και κατασκευαστικά.

Σήμερα αν θέλεις να παράγεις οικονομικές μονάδες στην μεσαία κατηγορία θα πρέπει να απαυθυνθείς σε Κινέζο κατασκευαστή και να κάνεις πολλούς συμβιβασμούς στην ποιότητα των υλικών και της συνολικής κατασκευής. Αποτέλεσμα μπορεί να αγοράσεις ένα ενισχυτή των €2,000 σχεδιασμένο στην Ευρώπη π.χ. αλλά made in China και να σου βγεί μάπα το καρπούζι λόγω κάποιας αστοχίας στις προδιαγραφές κάποιου πυκνωτή, και ο φίλος σου που αγόρασε τον ίδιο να ακούει παπάδες! Αυτό είναι το μεγάλο σημερινό πρόβλημα για αυτό και προσωπικά αποφεύγω να αγοράζω made in China προϊόντα μικρής/μεσαίας κατηγορίας.
 

Μηνύματα
38
Reaction score
45
Ας πω κ γω μια αποψη...συγκεκριμενη...αν κ τοσο σωστα κ σφαιρικα καλυψατε το θεμα.
Παλιος vs νεος, αν μπορουμε υποθετικα να πουμε ιδιας κατηγοριας τιμης , μτχ με καινουργιο.
Ο Kenwood μολις εκλεισε τα 40κοστα γεννεθλια του και ....μαζι θελω να γερασουμε ως το τελος😄
Ο "μικρος" τελευταια τον πηρα ,πιθανον να βρει θεση στο χωριο.
Παμε τωρα στα του ηχου προσπαθωντας να παραμερισω το συναισθηματικο για μια δικαιη υποκειμενικη συγκριση.
Οσοι με το που ακουσαν τον μικρο dynavox ειπαν ...ουαου!
Δυνατος ,ροπατος ,μπορει να οδηγησει κ πιο μεγαλα ηχεια αξιοπρεπως ....πολυ τιμιο για τα 200e που στοιχιζει.
Οσο ακουγα ομως εναλλαξ με τον Old ,καπου με κουραζε ....δεν "απλωνε" κ ναι δεν εβγαζε συναισθημα.
Ψηφιζω λοιπον παλιο με τα 1000
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top